Zavrieť

Porady

Práca v Rakúsku a zdravotné poistenie

Dobrý den. Potrebujem vybavit formulár 106 a 104. teda dosial som si vedela so všetkým poradit,ale tu som na najspodnejšom dne. Pretože vždy ked volám na poistovnu na sk po radu,tak dostanem vždy inú info. Školenia ludí na sk sú na vysokej úrovni. Takže budem vám vdačná ak mi niekto prezradí, ktoré tlačivo má byt v ktorom jazyku. Či obe v nemčine ????? zatial dakujem
3 komentárov     zbaliť
ivka70 106 je ked byvas v zahranici a si poistencom SK poistovne - to ti je na co? a este k tomu 106 uz neexistuje, namiesto nej je S1
a E104 je o dobach poistenia, to potrebujes, keby si vybavovala napr. narok na materske, SP
skus skor definovat, co a pre koho potrebujes - lebo vyzera, ze nevies, co
trhla No popravde neviem co chcem,lebo ani poisťovňa union nevie,oni žiadajú 106 aj ked je uz S1 ako som sa dočítala. Takže ide o to. Manžel tobi v Rakúsku a potrebuje sa odhlásiť z Unionu a zaroven požiadať o to aby mohol naďalej byť ošetrovaný na sk aj ked ked odvody platí v Rakúsku.
ivka70 https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_sk.htm
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    trhla (Dnes 08:22) No popravde neviem co chcem,lebo ani poisťovňa union nevie,oni žiadajú 106 aj ked je uz S1 ako som sa dočítala. Takže ide o to. Manžel tobi v Rakúsku a potrebuje sa odhlásiť z Unionu a zaroven požiadať o to aby mohol naďalej byť ošetrovaný na sk aj ked ked odvody platí v Rakúsku.



    Napisem ti to tak v jednoduchosti:
    Ak manzel pracuje v AT,tak ho zamestnavatel prihlasil do rakuskej ZP.
    Rakuska ZP mu mala dat sanon s potrebynmi tlacivami./E106,S1/.Ak ich nahodou nema, nech si staihne z ich stranky,alebo telefonicky,ci mailom vyziada,oni mu ich poslu
    Tieto tlaciva da potvrdit so slov.ZP a posle do AT. Niekedy to posiela aj slov.ZP-treba sa spytat


    So zmluvou od zamestnavatela treba ist na slov.ZP,tam sa musi odhlasit z platenia od datumu,ktory ma uvedeny v zmluve. Zdr.poistenie sa nemoze platit sucastne v dvoch krajinach.
    Rak.strana potvrdi slovenskej ZP tlacivo E106/S1 a s tymto tlacivom treba ist na slov.ZP. Ta mu na vyziadanie vystavi europsky zdr.preukaz. S tym sa bude preukazovat u lekarov pri osetreni na SK.
    O nic ine sa uz starat nemusi,obe poistovne si ukony medzi sebou vykompenuju.
    Rakuska e-card plati iba v AT.
    reset-start Ďakujem. Manžel bol v unione so zmluvou a pohnali ho kade ľahšie,ze potrebuju 104 a 106. A to mu potvrdili aj v centrále. A pritom čítam na nete, že stačí pracovná zmluva a S1. Tak ja i muz sme z toho jeleň.
    ivka70 mas to trochu pomylene - europsky zdravotny preukaz mu vystavi rakuska poistovna, slovenska poistovna mu vystavi preukaz zahranicneho poistenca na zaklade s1

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Takze po doplneni:
    manzel si vyziada v ZP, kde je v Rakusku poisteny, S1.
    V akom jazyku, je jedno, asi to bude v nemcine, ale formular je univerzalny, takze ho budu vediet precitat.
    Odhlasit sa zo skovenskej ZP mal do 8 dni od zaciatku zmluvy, stacilo k tomu aj kopia pracovnej zmluvy.
    S tou S1 pojde do svojej povodnej SK poistovne a poziada o preukaz zahranicneho poistenca. Na zaklade toho bude u SK lekarov normalne osetrovany na Union, ale ten to prefakturuje rakuskej ZP. Neviem, aky ho ma Union, VSzP ho ma hnedy.
    Dalsi formular (104) zatial vobec nepotrebuje.

    Práca v Rakúsku a zdravotné poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.