Zavrieť

Porady

Môžem dediť po nesvojprávnom príbuznom?

Mám nesvojprávneho bratranca ktorý žije v DSS,bol závislý od alkoholu.Jeho mama zomrela,predtým ma požiadala aby som urobila to,čo ona nedokázala..aby som si ho vzala k sebe,bola jeho opatrovníkm a potom zdedím aj dom keď ho doopatrujem...nemám s tým problém,On nomrálne funguje keď je bez alkoholu,vyrastali sme spolu,sme rovnako starí,on súrodencov nemá.napísal aj závet v ktorom mi odkazuje majetok,no viem že je závet aj tak neplatný...ak si ho vezmem domov a doopatrujem,kto zdedí majetok?ja či štát?
3 komentárov     zbaliť
ivka70 Na pisanie zavetu je svojpravny? alebo ma urceneho zakonneho zastupcu? koho?
novamonika riaditeľ mi potvrdenie o nesvojprávnosti odmieta ukázať,tvrdí že je úplne nesvojprávny,on je jeho opatrovníkom
arizona Podla coho sudis, ze zavet je neplatny? Je zbaveny svojpravnosti ten bratranec? Napisal ten zavet v case,ked nebol zbaveny svojpravnosti?Nenapisala si vela dolezitych veci...To, ze si ho vezmes domov na opatrovanie nie je zarukou,ze zdedis dom.Ak nenapisal zavet,alebo napisany nie je platny,tak sa bude dedit podla zakona. Pozri tu http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C...C3%A1kona.aspx
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keby nebolo iných dedičov, po roku v spoločnej domácnosti budeš zo zákona jedinou dedičkou v tretej skupine.

    § 475 občianskeho zákonníka
    (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
    novamonika ďakujem za Vašu radu...

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Závislý od alkoholu je v pohode, keď je bez alkoholu. A to aj také býva?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Vsak v DSS je bez alkoholu a je v pohode.
    (Monika si mysli ze si nevypije ani u nej doma...)
    Ferdosondo Veď to, že Monika si myslí. Je však veľké riziko že bratranec vypije keďže je alkoholik a nakoniec ani zdediť nemusí...
    novamonika presne tak,je v pohode a ešte tam aj pracuje...ďakujem všetkým za odpovede či komentáre,
    ste milí..
      zbaliť
    kopretinka 22.05.18 12:16 odstránil(a) z Porady

    Môžem dediť po nesvojprávnom príbuznom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.