Zavrieť

Porady

dedenie neplnoletej

Dobry den,
poprosim vas o radu. Zomrela nam maminka. Po maminke ostali manzel, 2 plnolete deti a 1 neplnolete. My plnolete sme sa dohodli aj s otcom ako by sme si predstavovali rozdelenie. Majetok je byt, chalupa, peniaze. Chalupu, peniaze by sme chceli aby mal vo vylucnom vlastnictve otec a byt aby bol na vsetkych. Moje otazky?
1. Keby sme sa my plnolete osoby vzdali dedictva chalupy a penazi v prospech otca ako je to nasledne s dedenim sestry neplnoletej? Ked dovrsi plnoletost ona bude mat narok na chalupu a peniaze nakolko o tom nemohla dovtedy o tom rozhodnut?
2. Je mozne sa vzdat nejakej casti dedictva a nejaku prijat? Myslim tym ze chalupu a peniaze by sme sa vzdali a byt by sme prijali?
Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Mne sa zda ze to zbytocne komplikujes. Nech prebehne dedicske konanie podla standardnych zakonnych pravidiel a hotovo.
    Osobne nevidim ziadne VYHODY vzdavania sa, odmietania, prepisovania, ... pozostalosti.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa uz sme sa viacmenej dohodli ze budeme postupovat ako je urcene v zakone. Je to spravodlive a hlavne bezepecne.
    ivka70 suhlasim, netreba si komplikovat zivot, majetok moze byt napisany na vsetkych podla dedenia a dohodnut sa na uzivani uz viete
    majkaaa ano ved vsetko bude uzivat otec
    Este ta poprosim o tomto si neviere rady.
    ono tu je ale trosku problem. Momentalne neplnoletej sestre sme zalozili ucet kvoli sirotskemu ale zbadali sme ze nehospodari dobre a museli sme pritiahnut za opasok. Preto moc nechceme otec, ja ani druha plnoleta sestra aby v pripade 18 rokov prisla k velkej sume. Sporil jej to tam otec a bojime sa ze by ich dokazala v priabehu roka minut a neni to mala sumicka. Preto sa pytam:
    1. teraz ma ona zalozenu stavebku pravdaze platili jej ju rodicia. Po dedickom konani vsetky tieto peniaze co su na jej stavebke prisluchaju len jej alebo to podie pomerovo vsetkym?
    2. musi jej otec po 18 rokov vsetky financie co ma vhotovosti odovzdat /za co sme neni nakolko nedobre zatial hospodari/?
    ivka70 1. jej stavebne sporenie nema nic spolocne s dedenim, je jej a vyplasten bude len jej po dovrseni 18stky
    pred dovrsenim 18stky by ho mohol otec este zrusit ...aj tak by to s dedenim nemalo nic spolocne

    2. v podstate ano, ale moze jej ich pred 18stkou dat na dlhodoby terminovany ucet a oddialit ich vybratie
    majkaaa ano presne to hovoril, ze ich chce vybrat pred jej 18timi narodeninami. Vobec mu nejde o to, aby nedostala ich ale je este mladucka a nedobre by s nimi poriesila.
    Uz som tomu pochopila tym ze to nieje maminkyne tym padom to nejde do dedickeho konania. Cize ono by sa to dalo spravit este teraz pred dedickym konanim.
    A dufam ze posledne otazky.
    1. Cize ked napr mala maminka na podielovych, stavebka, poistka napr. 30tis. Podiel z dedickeho konanie co prislucha neplnoletej, bude v dedickom konani napisane v papieroch ze tolko a tolko je prislucha tak tie jej musi po 18 odovzdat iba ak by dal peniazky na terminovany vklad? Lebo my urcite so starsou sestrou nebudeme tie peniaze od neho pytat, ved ak sa da nech si ich uzije oni na nich pracovali, nie my.
    2. Da sa tomu nejak vyhnut aby jej ich nemusel odovzdat ale po jeho smrti by sa to az riesilo?
    ivka70 ked to budete riesit po jeho smrti, opat tie peniaze pojdu do jeho dedicskeho konania a opat budete za ne platit notarske poplatky
    bud ich minie, alebo by ich mal dat na ine ucty ...

    v podstate staci sestre, ked ich dana nejaky iny ucet, odovzdat jej ich hned nemusi ani pristup k uctu dat, musela by sa s nim sudit ,aby ho dostala .... a keby to dala na sud, tak predtym jej pristup k uctu da ....
    majkaaa urcite tie peniazky nechceme davat na nese ucty, ved ani my nevieme ci nahodou nepojdeme hore skor ako otec.
    ak tomu dobre rozumiem, po dedickom konani tie peniaze sa daju povyberat co mala mamina a daju sa na otcov ucet sporiaci. Sestra po 18tich rokoch bude mat len na papiery co aj my ze tolko a tolko zdedila financii, ale vyplatit jej ich nemusi. To by sme s druhou sestrou velmi zatlacili na nu keby bola taka.
    Onko V prvom komentári si napísala, že "budeme postupovat ako je urcene v zakone. Je to spravodlive a hlavne bezepecne", ale v ďalších komentároch píšeš o tom, že chcete urobiť všetko preto, aby sestra peniaze nedostala, a to nie je ani spravodlivé ani bezpečné.

    Chcem upozorniť na jednu dôležitú vec, a to je rozdiel medzi stavebným sporením a dedičstvom, čo tu bolo spomínané.

    Stavebné sporenie rodičov pre dieťa sú prakticky peniaze rodičov, ktoré tam vkladajú, neviem teraz z hlavy, ako je to presne právne podľa zmlúv stavebného sporenia, ale povedal by som, že morálne sú to ich peniaze a môžu si s nimi robiť čo chcú. (Už inak by som bral, keby na to sporenie vkladali peniaze aj tretie osoby a by to bol dar vyslovene pre to dieťa, ale to nebudem teraz riešiť.)

    Iná vec je dedičstvo, dedičským konaním prechádza majetok právne na dieťa a je jeho výlučným vlastníctvom. Už to nie je tak, že je to rodinný majetok rodičov a detí spolu a rodičia si s tým robia čo chcú, už je to majetok dieťaťa. Ak je dieťa neplnoleté, tak aj tým dedičstvom disponuje rodič alebo iný zákonný zástupca, avšak už má iné morálne a právne povinnosti. S majetkom dieťaťa musí nakladať zodpovedne v prospech záujmov dieťaťa a je postihovateľný, ak tak nekoná. Nedať dieťaťu minúť celé dedičstvo je v jeho prospech, ale nedať jej nič a tváriť sa, že to sú otcove peniaze, to nejde.

    Ja odporúčam niektorú z nasledovných možností alebo ich kombináciu:
    1. Peniaze dať na účet na meno dieťaťa, ona o tom účte ani nemusí vedieť, teda z neho osobne vyberať, ale právne bude všetko v poriadku a kryté, a z toho účtu platiť relevantné náklady v prospech dieťaťa, ako nejaké školské exkurzie, krúžky a podobne.
    2. Peniaze dať do nejakého finančného produktu, vďaka ktorému po rokoch dostane nielen samotné dedičstvo, ale sa aj nejako zhodnotí. Toto je vhodné riešenie aj pre prípad, kedy sa obávate, že by peniaze hneď po dovŕšení plnoletosti rozhádzala, môžete využiť nejaký produkt s viazanosťou, kedy sa k peniazom dostane povedzme až keď bude mať 25.

    Postup, že dostane dedičstvo na papieri, ale peniaze si nechá niekto iný, nie je ani spravodlivý (lebo na to má nárok) a ani bezpečný (pre tých, čo by ju chceli o nárok pripraviť, lebo môžu byť postihnutí).
    majkaaa chapem vas ze to mozno vyznelo tak ze jej sa neda nic. ale to je omyl. Pravdaze jej sa da presne co jej nalezi, len tie financie v hovosti jej nechceme dat ked jej dovrsi 18 rokov a to som sa hlavne pytala ci je otec povinny jej dat jej cast zdedenych financii v hotovosti co je nemala cast na jej ucet ked dovrsi 18 rokov. Je este nezodpovedna a nenalozila by s nimi dobre. A ako 18 rocna uz nebude neplnoleta cize nebude moct o tom rozhodovat otec.
    Je to inac hrozne, ked si zoberiete cely zivot rodicia setria, nechapem preco deti to je jedno ci plnolete alebo neplnolete by si mali narokovat na majetok ked este jeden s rodicov zije.
    majkaaa a este ma napadlo, ze musi jej vytvorit nejaky ucet, neda sa len si odkladat blocky alebo faktury z nakladov, co jej bude platit skolske vylety, tabory....
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Neplnolety dedic musi zdedit cely svoj zakonny podiel.
    Ak sa dohodnete na prerozdeleni majetku tak, ze jej podiel, ktory -dostane v byte bude hodnotou vo vyske 1/4 dedicstva, tak mozete uzavriet taku dedicsku dohodu.
    Za neplnoletu sestru potvrdzuje taku dohodu sud.
    A ten ju schvali len ak bude v jej zaujme (inak konat nemoze).

    Dedicstvo je mozne odmietnut len ako celok, nie len cast.

    Inak, ak budete pocitat do buducnosti, nie je dobre prenechat cele dedicstvo otcovi, po jeho smrti budete opat za ten isty majetok platit notarske poplatky.
    Otec moze pouzivat chalupu sam ,aj ked ako vlastnici budete zapisani vsetci (on aj vsetky sestry).
    Naposledy upravil ivka70 : 30.05.18 at 06:29 Dôvod: preklep
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa cize ak by sme sa rozhodli my ako plnolete deti vzdat alebo odmietnut dedictvo celkovo, tak v pripade plnoletosti nasej sestry by prislo ze na liste vlastnictva ma pravo ona a otec na majetok? Tak?
    ivka70 ked sa vy vzdate dedicstva, dedia vase deti .... (ak teda su)
    a ano, sestra by ostala vlastnikom spolu s otcom, kedze sud by neuznal vzdanie sa dedicstva ako jej prospech ...
    majkaaa dakujem velmi krasne
    majkaaa dakujem velmi krasne je rozdiel odmiet a vzdat sa dedictva? a keby sme odmietli alebo vzdali sa dedictva v prospech otca a sestra by neskor ked bude dospela presvedcila o predaji, budu moct tento majetok alebo peniaze predat bez nasho suhlasu?
    ivka70 samozrejme, ze bude moct, ak sa vy vzdate dedicstva v prospech otca, v podstate uzavriete dedicsku dohodu, kde bude majitelom len otec, ten moze si svojim majetkom zaobchadzat ak ochce, bez vasho suhlasu
    rovnako sestra moze so svojim podielom robit, co uzna za vhodne, max. ma predkupne pravo spolumajitel napr.
    ale od vas nikto ziadny suhlas nebude potrebovat
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Dediči sa môžu vzdať svojho dedičského podielu v prospech iného dediča. Ovšem! Nie tak, ako to navrhujete VY (peniaze a chalupa, ale byt by ste chceli mať). T.z. že by ste sa vy, plnoletí, vzdali svojho celého dedičského podielu po matke v prospech otca, teda peniaze, chalupa, byt (podiely). Neplnoletá by sa mohla vzdať svojho podielu, ale len po súhlase súdu, pretože ona má právny nárok na dedičstvo a sama ho odmietnuť nemôže.
    Toto môžete vykonať priamo pri dedičskom konaní (notár to zaznačí), alebo vykonať 1 mesiac od skončenia dedičského konania. To však znamená, že ho neodmietate, ale sa vzdávate v prospech iného dediča, právo na ďalšie dedenie tým nezaniká (napr. potom po otcovi).
    Tu niečo o tom: https://ficek.sk/vzdanie-sa-dedicstv...o-dedica-22255
    Vzdanie sa dedičstva v prospech iného dediča : Dedičom ste naďalej, len v konaní prenechávate svoj podiel inému dedičovi Vami určenému alebo aj všetkým ostatným dedičom s právom výplaty za Váš podiel alebo bezodplatne. Tu platí, že ak by sa v budúcnosti našiel ďalší majetok poručiteľa, bola by ste dedičkou.

    Záver : Notárke oznámte, že dedičstvo neodmietate, ale svojho zákonného dedičského podielu na pozemku sa vzdávate v prospech iného dediča xyz. Pokiaľ by predmetom dedičstva bol aj iný majetok, môžete urobiť podľa svojho uváženia, ale nepoužite termín resp. slovo odomietam dedičstvo.
    Nesmiete sa vyjadriť: odmietam, ale vzdávam sa v prospech.....
    Naposledy upravil misoft : 30.05.18 at 07:16
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa my sme chceli to aby majetok mal vylucne len otec, a az po smrti sme chceli riesit dalsie rozdelenie. Ale ako hore ivka pisala nakolko mame neplnoletu sestru ona dedictvo nemoze odmietnu sud by na to nepristupil by majetok pripadol jej a otcovi. A to je zas risk lebo nevieme na akeho partnera v buducnosti natrafi a co sa stane s majetko tym ze majitelia bude ona a otec. Otec je zodpovedny ale nahodou keby ho presvedcila. Cize ja tomu tak rozumiem. Keby sme sa vzdali v prospech ineho dedica tak majetok by prisluchal neplnoletej a otcovi a po umrti otca by majetok to jest otcova cast pripadla nasich detom? podla matematiky ak je majetok v hodnote 100 000 € a my sa vzdame v prospech inych dedico tak neplnoleta dostane 25000€ a otec 75000€ a ked sa otec pominie tak tych 75000€ sa rozdeli v pomere na neplnoletu sestru 25000€, deti sestry 25000€ a moje deti 25000€?
    Oliwa Vaše pohnútky k otcovmu vlastníctvu v súčasnej situácii sú pochopiteľné. Netušíme, aká je hodnota majetku ani či plnoleté deti = študujúce/nepracujúce alebo zárobkovo činné a či by ste boli/neboli schopné znášať trovy dedičského konania alebo by to všetko aj tak platil otec. Na druhej strane - "Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche". Život môže všeličo priniesť - nielen sestra sa raz môže vydať, ale aj otec oženiť... Rozhodujte sa s vedomím, že /hoci so šľachetným úmyslom/ môže prísť k situácii, že svoj podiel po maminke už uvidieť nemusíte... Aj keď ju Vám samozrejme nič nevynahradí... Nielen Porada je plná podobných príbehov...
    majkaaa dakujem za nazor, sme velmi radi ze nepatrime k rodinam co by sa o majetok hadal a preto mame pocit ze nam zatial kym zije aj ked len jeden rodic neprinalezi o majetku rozhodovat, ale... je tu to ale nakolko je sestra neplnoleta ma 16 rokov momentalne je v puberte nemame moznost vediet ako sa bude chovat v dospelosti. Ved aj my sme v detstve neboli zodpovedne . Preto zistujeme najlepsie varianty. Ano otec sa moze ozenit aj s tym sme uvazovali, ale povedat otcovi vies mozes sa ozenit a majetok pripadne aj novej manzelke, je velmi priskoro o tom hovorit nakolko je to cerstve a na druhej strane on ma tiez byt provo stastny v pripade keby si nasiel manzelku. Bojuju tu dva svety a to co hovori rozum co je spravne a to co hovori pocit k rodicov a to je ze nas vychovali a preco by sme si mali narokovat na majetok ked jeden este z nich zije. Teraz ako sa zachovat?
    majkaaa Keby sme sa vzdali v prospech ineho dedica tak majetok by prisluchal neplnoletej a otcovi a po umrti otca by majetok to jest otcova cast pripadla nasim detom? podla matematiky ak je majetok napr. v hodnote 100 000 € a my sa vzdame v prospech inych dedico tak neplnoleta dostane 25000€ a otec 75000€ a ked sa otec pominie tak tych 75000€ sa rozdeli v pomere na neplnoletu sestru 25000€, deti sestry 25000€ a moje deti 25000€?
    ivka70 po otcovi by ste dedili vsetky deti (plus eventualna manzelka) rovnakym dielom
    na to, co ste sa vzdali v prospech otca, by sa nijako neprihliadalo
    v podstate by ste tym ökradli" svoje deti o cast majetku v prospech neplnoletej sestry
    majkaaa cize tomu mam rozumiet tak ako som napisala tie sumy? Cize majetok je napr. 100000€neplnoleta by dostala po otcovej smrti 50000 /25000 z prveho dedenia + 25000 z druheho dedenia/ a my co sme sa vzdali v prospech otca by po jeho smrti dostali moje deti po 25000 a setrine 25000. Keby sme sa vzdali majetku v prospech otca dedeli by potom nase deti po jeho umrti? Dedicke nas este len caka a spravy preposielam aj sestre a otcovi preto sa pytam aby sme vedeli povedat uz pred notarkou verdikt.
    Oliwa Čo hovorí otec? Píšeš, že ste sa dohodli, lenže takáto dohoda nie je možná... Mali sme rovnaký príbeh v rodine - zostal otec s dvoma dospelými a jedným školopovinným dieťaťom... Pomaly to bude 10 rokov... Najstaršie dieťa má vlastnú rodinu a osamostatnilo sa, zostávajúce bývajú s otcom... a otec má spriaznenú dušu, ktorá síce s nimi zatiaľ nebýva, ale "nikdy nehovor nikdy"...
    majkaaa prvotna dohoda bola ze vsetko pojde na neho, a az ked umrie tak sa to bude dedit cele. Ale tym ze by sme sa vzdali v prospech otca mozme potom dedit po jeho smrti aj my deti alebo uz len nase deti? A neratali sme ze neplnoleta sa nevie vzdat dedenia cize v prospech otca.
    ivka70 dedili by zivi potomkovia, teda vy, ak by niektora z vas uz nezila, dedili by jej potomkovia
    majkaaa este ma napadlo keby sme sa vzdali dedecstva v prospech ineho dedica napr. otec. Moze tento majetok predat teraz este nezaopatrenej sestry v case ked uz bude zaopatrena? Bez nasho suhlasu?
    majkaaa a este nas napadlo so sestrou. Rodicia maju aj peniaze v hotovosti, stavebka, sporenie... to sa vsetko zrusi a budu peniaze v hotovosti na ruke.
    1. Cast ktora prislucha sestra neplnoletej jej musime dat na nejaky specialny ucet alebo ako to je?
    2. Moze ich mat otec na sporiacom ucte?
    3.Ked dovrsi 18 rokov je povinny jej tie peniaze dat?
    majkaaa na toto mi viete odpovedat? dakujem.
    misoft Alikvótna časť peňažných prostriedkov (podiel) je jedno, ako jej bude vyplatený, môže sa jej i účet založiť a bude mať spoludisponenta, prípadne bude spravovať jej zákonný zástupca. Akonáhle bude mať 18, bude už účtom disponovať ona (a spoludisponenta môže zrušiť). Ak by to otec dal na sporiaci účet (ale svoj), v prípade (nedaj Bože) jeho skonu by sa celý tento účet zahrnoval do dedičstva (a teda i jej podiel predchádzajúceho dedičstva) - tam sa totiž nedá rozlíšiť, ktoré peniaze na účte sú jej a ktoré jeho. Samostatný účet na JEJ meno to rieši.
    majkaaa ono tu je ale trosku problem. Momentalne neplnoletej sestre sme zalozili ucet kvoli sirotskemu ale zbadali sme ze nehospodari dobre a museli sme pritiahnut za opasok. Preto moc nechceme otec, ja ani druha plnoleta sestra aby v pripade 18 rokov prisla k velkej sume. Sporil jej to tam otec a bojime sa ze by ich dokazala v priabehu roka minut a neni to mala sumicka. Preto sa pytam:
    1. teraz ma ona zalozenu stavebku pravdaze platili jej ju rodicia. Po dedickom konani vsetky tieto peniaze co su na jej stavebke prisluchaju len jej alebo to podie pomerovo vsetkym?
    2. musi jej otec po 18 rokov vsetky financie co ma vhotovosti odovzdat /za co sme neni nakolko nedobre zatial hospodari/?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    K Dedičstvu - ja by som sa tiež priklonila k názoru - že netreba komplikovať, pretože sestra aj tak musí zdediť svoj zákonný podiel (na rozdiel od teba;. V každom prípade, vzdávať sa dedičstva netreba (to je nafurt) - Samozrejme dohoda sa dá na DK uzavrieť (ale to je niečo iné - netreba si mýliť)
    Čo sa týka financií - ak je PSS uzavreté na ňu, po dovŕšení plnoletosti sú to jej peniaze, je jedno, kto tam sporil. aj čo sa týka účtu na jej meno. A nájsť vhodný produkt na prípadnú rezervu (ťažšie dostupný)
    K bežnému účtu by som doporučovala zriadiť disponenta - aby bola kontrola.
    No a treba na ňu vplývať výchovne, aby zbytočne peniažky nerozhadzovala a učiť ju hospodárnosti.
    Ak zruší zmluvu v PSS otec, ešte ako zákonný zástupca (do 18-tky), tak je na ňom, čo s nimi spraví.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa ono je to s nou dost tazke, lebo je v puberte a rodicia ju mali uz dost starsi, cize otec je na dochodku. Ja byvam daleko a cize druha sestra sa snazi ktora je blizsie nahradit vo vychove mamu, ale neplnoleta sestra je dost tvrdohlava a tym ze zije s otcom, ktory nechape jej naladoovost. Preto jej financie chceme urcharanit kym sa da, aby potom v dospelosti nam nevycitala preco ona nema nic od rodicov a co jej mame povedat, si to cele preflakala.
    Katy a R však na tie peniažky z PSSky jej nájdite vhodný produkt (ak otec zruší) ... dostane ich neskôr (alebo aj nedostane??). no a k bežnému účtu - disponentom môžeš byť aj ty (nastavíš limity) . a mimo témy, nemysli si - aj plnoletých treba niekedy brzdiť, aby všetko nerozflákali☺
    majkaaa ano sestra starsia je dispoment, dali sme aj limit ale to sa da asi len jednodnovy limit spravit. Cize sme dali ze za den nemoze minut viac ako 20€, lebo si plati z toho aj cestovne do skoly. Ale ona jeden den vyberie z bankomatu 20€, druhy den znova, a tak si moze kupit oblecko za 40€. Dava jej tam otec mesacne peniaze aby si mohla kupit drogeriu, nieco na jedenie, cestovne a este aj navise jej zvysil, ale po mesiaci jej tam ostalo totalne minimum a to si mohla z toho este usetrit.
      zbaliť
    ivka70 30.05.18 06:19 odstránil(a) z Porady
    ivka70 30.05.18 06:19 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.