Zavrieť

Porady

Môže môj zamestnávateľ disponovať s finančnými prostriedkami na mojom osobnom účte ?

Chcel by som sa opýtať či môj zamestnávateľ má právo odomňa získať údaje o mojej platobnej karte, to znamená číslo karty a trojmiestny kód na zadnej strane ?
Či je to bežné a v akých prípadoch, a či ste sa stým už niekto stretol v práci...
buchač Vzhľadom na uvedenú otázku/ky si dovolím položiť pár (nepríjemných) otázok aj ja :

1. Máš občiansky preukaz ?
2. Aké máš najvyššie dosiahnuté vzdelanie ?
3. Liečil si sa už na psychiatrii ?
4. Si normálny ?

...kuwa, a takíto rozumoví mágovia majú volebné právo...
...a potom sa čudujeme ?
dmc ak si tuto informaiu zamestnavatelovy poskytol - odporcuam ti - okamnzite si zablokovat tuto kartu a dat si vystavit novu Ttieto udaje nema ziaden (opakujem) ZIADEN zamestnavatel pravo vediet
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Ide o typický prípad neoprávneného spracúvania osobných údajov (aj číslo súkromnej platobnej karty je osobným údajom, keď je priradené k menu a priezvisku zamestnanca).
    Čo je moc, je moc. Vzhľadom na hrubosť porušovania zákonných obmedzení zo strany zamestnávateľa odporúčam oznámiť závažné porušenie čl. 5 ods. 1 písm. c) (zásada minimalizácie rozsahu) a čl. 7 ods. 4 (slobodný súhlas) Nariadenia GDPR Úradu na ochranu osobných údajov SR.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    branislavp, avalik, Mikae, Jarka 1, lubko6394, mareko, Dáša_, Žabinka
    10

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Urcite take pravo zmestnavatel nema. V tom momente ako by som mu nedopatrenim take udaje poskytla, by som poziadala banku o bloknutie karty kvoli podozreniu z mozneho zneuzitia.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Mikae, Žabinka, kn-alka, Valcake, Ing. Ľubomír Janoška
    5

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    To nedávaj nikdy a nikomu. Nákup cez internet Ti nehovorí nič ?
    Jungle Joe Samozrejme že viem akými spôsobmi sa dajú tieto údaje použiť. Preto sa pýtam. Či je to legálne. A ak áno v akých prípadoch.
    lubko6394 V žiadnom prípade nikdy a nikomu. Lenže teraz ma napadlo napr. účtovanie nákupu PHM súkromnou kartou, neviem či ten údaj o čísle karty a vlastníkovi nepožaduje DÚ. Lenže tu by malo podľa mňa stačiť prehlásenie že č.karty a účtu je Tvoje.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Nedávaj tieto údaje zamestnávateľovi. Nemá právo také niečo od teba žiadať. To je ako keby chcel, aby si u neho v trezore zložil zálohu 10.000 € ako záruku za hmotnú zodpovednosť.

    Na hmotnú zodpovednosť sa spisuje dohoda. Nie možnosť debetu z účtu.

    Jednoznačne to odmietni.

    A iní zamestnanci to poskytli?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jungle Joe Nie som právnik, ale i tak mi to bolo hneď divné. Ostatní zamestnanci tieto údaje poskytli.
    kn-alka k tomu nemusíš byť právnik, ani vlastnej manželke nemáš čo poskytovať údaje o svojej platobnej karte
    dmc velmi spravne
      zbaliť

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Ja by som poskytol, pod podmienkou , nech poskytne aj on mne oprávnenie na firemný účet, nech si odtiaľ môžem zobrať výplatu, keď mi bude treba

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Velmi pochybujem, toto pocujem prvykrat. Nema.
    A udajny dovod by mal byt aky?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jungle Joe Údajný dôvod by mal byť, hmotná zodpovednosť na pracovisku, prípadne stravovanie.
    kanianka Stravovanie sa rieši zrážkami zo mzdy, hmotná zodpovednosť s číslom platobnej karty tiež nemá nič spoločné
    kobolcs rychlo prec odtial
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška 29.06.18 11:26 priradil do Porady

    Môže môj zamestnávateľ disponovať s finančnými prostriedkami na mojom osobnom účte ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.