Zavrieť

Porady

Sú fotky duševným vlastníctvom firmy v ktorej pracujem ?

Pozdravujem, pracujem vo firme ktorá poskytuje služby frézovania a vložkovania komínov. Šéf od nás zamestnancov chce aby sme fotili našu prácu "napr. komín pred a po vyfrézovaní" ktorú vykonávame u zákazníka pochopiteľne. Fotky potom použije ako reklamu na jeho web stránke...
To by mi moc nevadilo ale problém nastal keď som fotky chcel použiť pre seba na internete. Obvinil ma že tie fotky sú jeho firmy ako duševné vlastníctvo a že je to krádež keď ich bez jeho súhlasu použijem.
- Môj názor je že fotky vyhotovené bez súhlasu zákazníka "fotky s jeho komínom" sú nezákonne a nepatria firme môjho šéfa, takže nie sú žiadnym duševným vlastníctvom.

-podotýkam že nič nevyrábame ani nevymýšľame, príde sa na komín, postavy sa naň fréza, vyfrézuje sa a potom sa vložia hotové nerezové rúry do komína a tým je práca hotová...

Takže ako to vlastne je ? Môžem fotiť cudzí majetok a požiť ho na reklamu ?
4 komentárov     zbaliť
misoft No..... fotky sú "majetkom" firmy. Dostali ste to "príkazom".
A podľa fotiek komína sa NEDÁ identifikovať, čí komín to je. Ak sa napíše napr. č.obj. 123456789 - tak údaje z objednávky má firma u seba (a isto podľa GDPR má to ošetrené) - takže si fotíte LEN svoju prácu - teda asi ťažko to bude nezákonné.
Pokiaľ by sa vyfotil CELÝ dom spolu s číslom popisným, názvom ulice - to je iné kefé.
Ja tiež môžem vyfotiť nejakú pneumatiku - neviem komu patrí, podľa pneum,atiky ani nezistíš, komu plarí. Nezistíš NIČ!!! (možno výrobcu a rozmer tej pneumatiky).
tomaspetra Takže už tomu rozumiem lepšie, ďakujem za vysvetlenie a máš pravdu samotný komín je len komín. No budem musieť dať za pravdu môjmu šéfovi . pekný večer prajem.
vicktor Sef chce aby si doniesol zopar fotiek, povedzme 5, a tie budu firemne.
Ak spravis este dalsie, tie budu tvoje a sup s nimi na FB.
BXLmiami Nemôže,pokiaľ je to v práci a na príkaz šefa,nemôže použiť fotky pre seba.U nás ešte takéto spory sú v plienkach,ale aj v tomto dobehneme západ za chvíľu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Fotky, ktoré si urobil ako zamestnanec na pokyn zamestnávateľa, sú v zmysle autorského zákona tzv. zamestnanecké dielo a plné práva k takému dielu má zamestnávateľ a on aj rozhoduje, ako sa s ním ďalej môže alebo nemôže naložiť. Takže má pravdu a bez súhlasu zamestnávateľa by si nemal fotky "pre seba" používať.

    Či s fotením súhlasil alebo nesúhlasil zákazník, to na veci autorských práv nič nemení. Ak by aj boli fotky "nezákonné", tak je zvláštne predpokladať, že by potom nejako z nezákonných sa stali tvoje Ide stálo o zamestnanecké dielo a neovplyvní to ani prípadný spor zákazníka a zamestnávateľa kvôli súhlasu na fotenie.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    tomaspetra, Mária27, Ing. Ľubomír Janoška, Mila123, BXLmiami
    5
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tomaspetra Ďakujem za odpoveď.
    Takže zas má šéf pravdu ..
    ZahradnikAmater No keby si služobným foťákom na pokyn šéfa fotil svoju prácu a potom ešte svojím foťákom zo svojho popudu ešte raz, tak šéf má svoje fotky a ty máš tiež svoje fotky, na ktoré máš autorské práva
    Mária27 Šéf by potrestal, že cez pracovnú dobu vykonáva svoje fušky
    kopretinka veď si to môže odfotiť pred začiatkom pracovnej doby a po prac.dobe.....
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Máš firemný fotoaparát, alebo mobil? Ak si fotil svojím a bez súhlasu majiteľa domu, tak čo? No ale pre seba si chcel reklamu so šéfovou firemnou frézou? Odpovedz si sám, ja len tak mimochodom...Neradím...
    tomaspetra fotil som svojim telefónom bez súhlasu majiteľa domu a chcel som použiť fotky bez jeho fréz a akéhokoľvek jeho zariadenia ...
    Ferdosondo V podstate chcel by si podnikať v tom , čo teraz robíš pre šéfovu firmu. Následne budeš zamestnávať ľudí a nebudeš chcieť, aby si robili vlastný biznis na Tvoje konto. Tak nejak si to myslel?

    Sú fotky duševným vlastníctvom firmy v ktorej pracujem ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.