Zavrieť

Porady

Dane a finančne zaťaženie pri kúpe-predaji kúpe-predaji nehnutelnosti

Dobrý deň,
vie mi niekto potvrdiť alebo vyvrátiť tvrdenie môjho známeho ohľadne tohto:
- ak ja ako FO chcem nakupovať a predávať nehnuteľnosti na území SR, je tam nejaké obmedzenie počtu zrealizovaných obchodoch na kalendárny rok?
Je potom nutnosť sa prihlásiť na sociálke a daňovom úrade a platiť všetky odvody ako aj poistenie ako všetky PO??
Vie mi niekto percentuálne vyjadrit s akými odvodami a poistkami treba počítať?
Dakujem vopred za ochotu
Naposledy upravil Leggo : 02.07.18 at 21:49
misoft Len
"odvodamy a poistkamy" - OMG - Štúr sa v hrobe obracia.
A počet obchodných transakcií... nikto ti nemôže zakázať, alebo prikazovať, koľkokrát môžeš obchodovať.
Inak - takéto obchody robia väčšinou realitky, pretože tam nejde len kúpim-predám, ale ide aj o právnu stránku.
A samozrejme, ak zarobíš, tak logicky že musíš odvádzať povinné odvody a dane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Je to nezmysel. Počet predaných nehnuteľností nerozhoduje. Oslobodené od daní a odvodov sú akurát predaje nehnuteľností, ktoré neboli používané na podnikanie a boli predané po viac ako 5 rokoch od nadobudnutia. V ostatných prípadoch výška daní a odvodov závisí od toho, aká je právna forma predajcu (FO nepodnikateľ, FO podnikateľ, PO) a pri PO ide o to, ako sú peniaze prevádzané na FO (dividendy, mzda, ...).
    Vo vašom prípade by išlo evidentne o podnikanie, bola by nutná živnosť na nákup a predaj tovaru, buď ako FO podnikateľ, alebo PO obchodná spoločnosť.
    Ak by sa ako forma použila napríklad s.r.o., tak by sa platila daň zo zisku (rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou a inými nákladmi) vo výške 21%, pri vyplatení čistého zisku vo forme dividendy by sa zaplatila ešte daň z dividend vo výške 7%. Pri takomto postupe sa neplatia žiadne odvody.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Leggo Čiže ak to chápem správne ja ako FO nepodnikateľ by som musel šz každého predaja ťrozdiel medzi predajom a nadobudnutím zdaniť 28%
    Alebo tých 21%?
    Dakujem
    Onko Nie, ide o podnikanie, takže nemôžeš byť nepodnikateľ. Môj príklad sa týkal založenia s.r.o., čo je najjednoduchší spôsob, čo sa týka výpočtu daní a odvodov, i keď nemusí byť najvýhodnejší. Dane spolu (zo zisku aj dividend) tam vychádzajú necelých 27 % (1 - 0,79 * 0,93). Nie je to z každého predaja, ale zo zisku raz za rok, ak zisk je, a z dividend len vtedy, keď sa dividendy vyplácajú.
    Leggo Čiže nieje možné ako FO zrealizovať pár obchodov z nehnuteľnosťami ?
    Treba si vybavit živnosť či už sro alebo inú formu?
    veronikasad pár = koľko ? Už to nebude jednorázový príjem. A ak by si to ako jednorázový príjem zdanil, bude to pre teba drahý špás - bez možnosti uplatnenia NČZD zdaníš a z celej sumy odvedieš 14 % zdravotné poistenie
    Leggo Tak chcel by som aspoň 3-4 v roku stihnúť a bolo by to popri práci.
    Čiže v takom prípade musím počítať 14% zdravotku a 19% daň z rozdielu cien?
    Dikes
    veronikasad ano, ale to už nie je jednorázový ale opakovaný príjem , na ktorý potrebuješ oprávnenie, bez ohladu na to, že to robíš popri zamestnaní.
      zbaliť

    Dane a finančne zaťaženie pri kúpe-predaji kúpe-predaji nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.