Zavrieť

Porady

Brat -alkoholik nás nechce pustiť k mamke, prepíja jej dôchodok, lieky podáva nepravidelne

Brat /alkoholik/ býva s mamou v byte, kde sa presťahoval, keď ho vyhodila aj druhá priateľka. Problém nastal odkedy sa k nej nasťahoval. Mamka 81 ročná má zdravotné problémy. Má cukrovku, berie lieky na srdce, tlak a postupne stráca pamäť. Zo sestrou sme k nej chodili pravidelne a pomáhali jej s upratovaním. Vyzeralo to, že všetko je v poriadku. Ale suseda nám povedala, že mamka je nejaká zmetená. Vraj lieky berie aj neberie. A k tomu tam mala aj diazepam. Nastavili sme jej lieky do krabičky, aby vedela ako ich má brať. Diazepan sme vylúčili. Keď sa tam nasťahoval brat, začali sa mamke stráca peniaze. Keď som k nej prišla, našla som ju ako hľadá peňaženku. Hľadali sme spolu. Takto to bolo čoraz častejšie. nenašli sme, ale keď prišiel brat z práce,tak on ju našiel. Nechápala som, kde ju mohla schovať, keď som ju ja a nakoniec ani sestra nemohli nájsť. Dialo sa to hlavne po tom , ako dostala dôchodok. Mamka si vedela aj nasporiť peniaze, kým u nej brat nebýval. Dokonca si ukladala peniaze do banky po 50 € . K lekárovi sme s ňou chodili pravidelne. Vybavili sme jej obedy, kde si po to sama chodila. Brali sme to normálne, že spolu gazdujú aj s peniazmi. Ale našla som nezaplatený šek za obedy už druhý mesiac za obedy. Keď som sa brata pýtala, či je šek zaplatený, povedal že nie, lebo to je veľká suma. Zavolala som do jedálne a vraj nemá zaplatené za dva mesiace a ide na tretí. Vtedy sme zo sestrou začali riešiť, ako by sme mamke dôchodok uchránili. Dali sme dôchodok na výber kartou z bankomatu. Išli sme vybrať spolu, alebo som jej vybrala ja dôchodok. Po polroku brat volal, že máme vrátiť naspäť roznášku dôchodku,lebo mamka čaká poštarku s dôchodkom. Dôchodok jej aj tak z peňaženky vzal. Brat je dennodenne opitý, a kričí na mamku. Nás vyhadzuje z bytu, dokonca sa nám vyhráža, že nás zbije. Mamku nepúšťa vonku, keď je doma. Susedia ju márne volajú vonku. Inokedy keď vie ,že je v práci chodí vonku. Lieky jej brat podáva nepravidelne. Nakupujem ich ja, ale peniaze som v poslednom čase za ne nedostala, alebo len časť. Nevieme si s nám poradiť. Má na krku exekútora aj alimenty. Je silný alkoholik už. Na koho sa máme obrátiť o pomoc? Mamke na nás nadáva a že ju chceme vyhodiť z bytu. Je to jej byt. Mamka je sústavne bez peňazí. Sťažuje sa susedom, že jej syn berie peniaze. Brat s ňou manipuluje a proti nám ju hucká. Keď tam prídem, tak sa mamka sťažuje, že ani jesť nemá čo. A potom radšej ani nič nechce. Mamka je neopraná, zanedbaná a byt je postupne v dezolátnom stave. Pokiaľ sme tam chodili, vždy sme niečo upratali, vymenili . Ale teraz, to robíme obmädzene, keď nie je brat doma. Upratujeme za neho, wc vyzerá ako v krčme. Čo máme robiť, aby sme pomohli mamke? kde sa obrátiť? Alebo sa nečinne prizerať, ako ju ničí. Po zdravotnej stránke mamka je na tom horšie odkedy ta býva brat. To nám tvrdia aj susedia a prosia nás aby sme robili niečo, lebo ju brat celkom zničí.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Veď ak sa brat o ňu nestará - tak vieš veľmi dobre, aké je riešenie. Zoberte mamku k sebe a postarajte sa (alebo zabezpečte riadnu starostlivosť) . A ak byt patrí mamke, môžte ho odtiaľ vyhodiť aj s pomocou polície.
    Samozrejme - treba to s mamkou citlivo prebrať - pretože vždy to bude jej syn.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jarka50 Mamke sme navrhovali denný stacionár. O tom nechce ani počuť. Brat ju straší,že ju chceme vyhodiť z bytu aj jeho. Ani k nám nechce ísť. Ak riešime brata pred ňou, tak ho obraňuje, že on je dobrý. Že susedia počujú, ako na ňu kričí a ako chodí opitý, že ani nevie dvere otvoriť,tak to nie je pravda.
    Katy a R nuž ale rodinné vzťahy si len musíte len medzi sebou vyriešiť - držím palce
    Onko No potom už jedine zbaviť mamku svojprávnosti, keď chcete pre ňu niečo, s čím sama nesúhlasí.
    Nandrolon To, co pises je technicky neuskutocnitelne, pokial sama mama nesuhlasi, co samozrejme nebude suhlasit. Nemozu ho ani vykazat s pomocou policie, nakolko byt nepatri jemu presne rovnako, ako nepatri aj im. Zase je to len a len na nej, ako svojpravnej vylucnej a jedinej majitelke bytu.
      zbaliť

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    ak máte možnosť, zobrať mamku k sebe zo začiatku aspoň na niekoľko dní, brata keď aj súdne, vysťahovať z bytu, ďalšiu možnosť máte ju dať do penziónu, dnes sa už dá nájsť aj slušný penzión pre starších, všetky možnosti preberte najprv s mamkou a spoločne hľadať nejaké východisko, čo by ju najmenej zasiahlo, hoci v jej veku to bude už veľmi ťažké
    jarka50 Mamka si svojho syna nedá. Môže na nej aj drevo rúbať, pritom jej tak ubližuje a zanedbáva. Ona si pamätá,že jej cez víkend navarí. Ale,že pred výplatou už peniaze nemá, a nechá ju bez pečiva,ovocia,tak to si nepamätá. Ja a sestra jej nosíme vtedy,aby mala niečo na jedenie. Pred nami čo to zje, ale ostatné už nevieme ,kto to dojedol. Keby tam brat nebol, tak by sme si poradili s mamkou. Ale takto sme bezmocné.
    Nandrolon Ako sa da brat sudne vystahovat z bytu, ktory mu nepatri, na podnet osob, ktorym tiez nepatri, ked majitel bytu je jasny a svojpravny a nebude suhlasit?

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Obavam sa, ze uz s tym neurobite vobec nic, a cim dlhsie, tym sa sanca este viac straca. Jedine, ak by prisiel nejaky "zlom", napr. by mamku napadol, preukazatelne orozoval, alebo zbil. Vtedy volat policiu a lekara.
    Musite pochopit, ze mamka bude vzdy viac na strane toho slabsieho. Ona si je velmi dobre vedoma, ze ak by sa onho nestarala a neochranovala ho, zachvilu ho mozu najst niekde mrtveho v jarku, nakolko by skoncil ako bezdomovec. Nema zenu, nema deti, nema pracu, nema nic svoje. Vy ste predpokladam riadne zijuce osoby s vlastnym prijmom, vlastnymi zivotmi. On z toho nic nema, predpokladam, ze vlastnou vinou. Takychto podobnych pripadov sa najde v kazdej tretej rodine.
    Je to vrcholne nespravodlive voci ostatnym detom, ale mozes byt este rada, ze niesi v tej pozicii ty. Mama nikdy nepojde voci takemuto nesamostatnemu decku, aj keby pred jej ocami niekoho zastrelil...
    Ak by nastal nejaky "zlom", zobrat ju k sebe a ona by neskor zacala chapat, ze to bola iba "opicia laska". Lenze pokial je stale pod jeho vplyvom, tak spieva podla toho ako on hra...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jarka50 Cez víkendy ani nechce ísť von.To je brat doma. Cez týždeň chodí vonku na prechádzku aj 3 x doobeda. A jej slová sú,že ona musí chodiť,lebo to potrebuje. A príde víkend, tak je ako paralizovaná. Darmo
    ju aj susedia volajú vonku. Aj keď prídem pre ňu,tak ma odbije ,že nevládze. Susedia mi vraveli,že počujú ako na ňu kričí , kde ide , a že ju vráti panovačným pokrikom "Kde zas ideš, nikde nepôjdeš" Preto si myslím ,že s nami nikde nechce ísť,lebo sa ho bojí.
    Nandrolon Prave to idem pisat. Jednak sa ho fyzicky boji a jednak mu "drzi vernost". Teda robi vsetko tak, aby ho nesklamala, aby sa nenasral, aby nemal zlu naladu. Proste obet fyzickeho aj psychickeho teroru.
    korela http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1603/939772
    hosťka Ľubica Gálisová, pozrieť google, je veľa možností hľadať pomoc, čo sa týka týrania, pre seniorov nielen tu.
    pripravuje sa úprava legislatívy, ale aj nová, pretože štatistiky sú neúnosné nielen u nás, ale v celej eu, jedno či je senior doma alebo v zariadení pre seniorov.
    odporúčam v tej veci konať, lebo sa môže stať, že budú na zodpovednosť brať aj vás ako dcéry, susedia vám naznačujú možné problémy.
    misoft @jarka50: aj vy môžete konať a to urýchlene. Máte svedkov (susedov), môžete i vy na brata podať TO pre obmedzovanie osobnej slobody, pre týranie blízkej a zverenej osoby (týranie nie je len fyzické, ale i psychické) - Ste príbuzní, MÁTE právo aj voči ďalšiemu členovi rodiny zasiahnuť, aby ste ochránili iného člena rodiny.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Keď sa ti nechce žiť, tak skap

    http://nautilus.blog.pravda.sk/2018/...-zit-tak-skap/


    Miňko bol dieťa priam vymodlené. Rizikové tehotenstvo prinútilo jeho matku sedem mesiacov stráviť v nemocnici a že to bol syn, to po jedinej dcére privítali obaja rodičia s radosťou. Otec, správny a statočný chlap, ktorého si všetci vážili, sa potešil najviac, lebo syn bol zárukou, že jeho rod nevykape po meči. Opatrovali si ho teda ako oko v hlave a rozmaznávali mierou nebývalou. Kým otec sa tešil na to, že zo syna vychová správneho chlapa, matka ho rozmaznávala aj naďalej, a tak mal chlapec už v detstve všetky zuby čierne od sladkostí a zo škôlky ho museli brávať predčasne, lebo mu tam všetci ubližovali. Napätie kvôli jeho výchove sa stupňovalo s pribúdajúcim vekom a hoci otec trval na tom, aby chlapec šiel von až potom, ako si urobí domáce úlohy, vždy narazil na odpor svojej ženy, ktorá syna chránila pred všetkým, čo sa mu nepáčilo. Kým staršia dcéra si musela všetko zaslúžiť, syn nemusel nič. Materinská láska ho chránila od všetkých nepríjemností, takže na strednej škole vyletel už v prvom ročníku. To už otcovi praskali nervy, ale keďže sám v tom čase ochorel na rakovinu, nemal už síl bojovať so svojou ženou pri jeho výchove. Miňo sprvu nikde nepracoval, lebo „všade boli samí debili“, neskôr, keď si aj prácu našiel, spravidla v nej nevydržal ani v skúšobnej dobe. Práve v tom čase začal piť. Kamarátom v krčme tvrdil, že má ťažký život, viete, otec má rakovinu a mama musí ťažko pracovať, celý svet stojí za hovno a nikto ho nechápe… napriek tomu, že mu mama, narobená po nočnej, nosila raňajky až do postele. Keď otec zomrel, situácia sa ešte zhoršila, už tu nebol nikto, kto by ho vychovával, lebo matkina opičia láska sa výchovou nazvať nedá. Miňo sa pokúšal zamestnať veľakrát, ale už po týždni-dvoch neprišiel do práce, lebo neodolal vábeniu krčmy, takže odvšadiaľ ho vyhodili. Zúfalá matka všetkým tvrdila, že chlapec len nemá šťastie a čo je to dnes za svet, že takého schopného človeka si nevedia vážiť, a keby ho susedia nevideli párkrát spitého pod obraz boží, možno by jej aj uverili. Keď už zdravotný stav neumožnil zamestnanie ani jej, nastali problémy s peniazmi. Napriek tomu, že často nevedela, čo budú jesť, nikdy neodolala a dala svojmu synovi na pivo, keď nechcela, vyhovoril sa, že si ide hľadať prácu a potrebuje na cestovné. Vždy sa potom vrátil bez práce a opitý. Ak sa zaťala, vyhrozil sa jej, že si podreže žily. Raz to aj urobil. Aj vtedy ešte klamala príbuzných a chránila ho, hoci všetkým bolo jasné, kde je pes zakopaný. Zopárkrát mi s plačom volala, že už nemajú ani krajec chleba a do dôchodku sú ešte dva týždne, tak som im nakúpil, lebo peniaze som im dať odmietol. Vždy mi prisahala, že to už bolo naposledy…

    Situáciu sa vyriešila až staršia dcéra. Hoci sama mala tri deti a na krku hypotéku, prehovorila mamu, aby svoj krásny veľký byt predala a nasťahovala sa k nej. Miňo má tridsať rokov, musí sa konečne naučiť žiť sám. Dostal výplatu z bytu, za ktorú si mohol kúpiť aj menšiu garzónku, ale on šiel radšej do podnájmu. Už o pár týždňov ho z nej vyhodili, lebo ho našli ležať vo vlastných zvratkoch a stolici na zemi, do bytu sa museli vlámať hasiči a zachraňovať ho záchranka. Čo sa v byte dialo je dodnes záhadou, ale Miňo už nemal ani euro. Odišiel z nemocnice a zľahla sa po ňom zem. Už ho nikto nikdy nevidel…

    Bol som s jeho mamou včera. Má krásny malý domček na záhrade svojej dcéry a teší sa z vnučiek. Keď som sa spýtal na Miňa, len pokrútila hlavou…
    kopretinka 08.07.18 08:50 priradil do Porady
    kopretinka 08.07.18 08:50 odstránil(a) z Porady

    Brat -alkoholik nás nechce pustiť k mamke, prepíja jej dôchodok, lieky podáva nepravidelne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.