Zavrieť

Porady

Zdravotne poistenie v zahranici

Ahoj. Vie mi niekto poradit ako vyriesit tuto situaciu? Zila som v zahranici, kde som mala aj zdravotne poistenie. Nasla som pracu na SK a hned som natupila, ale po dvoch tyzdnoch ma prepustili. Pocaz toho som sa ale nestihla odhlasit zo zdravotnej pistovne v zahranici a prihlasit na SK. Takze som stale poistena v zahranici. A kedze ma prepustili tak som saopat vratila do zahranici. Ako sa da vyriesit tato situacia, kde SK zamestnavatel ma odviest za mna zdravotne poistenie? Moze ho odviest do zahranicia?
3 komentárov     zbaliť
Chobot Si povinne zdravotne poistená aj v zahraničí? Aký bol tvoj status v zahraničí? (napr. študent, zamestnanec, dobrovoľný plátca...) Kde máš trvalé bydlisko?

Na základe čoho si bola zdravotne poistená v zahraničí?
Danulik2 V zahranici som pracovala a mala som tam narok na zdravotne poistenie aj po skonceni prace. Trvaly pobyt mam na SK.
ivka70 kde v zahranici, z coho vyplyval narok po skonceni prace?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Musis sa na tie 2 tyzdne v zahranicnej poistovni odhlasit a prihlasit v slovenskej ZP. Neexistuje zakonny dovod na to, aby si bola tie 2 tyzdne poistena tam, ked to zakona mas poistenie na SK. Slovensky zamestnavatel nemoze v tomto pripade odviest poistenie do zahranicia.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    V zdravotnej poisťovni sa dá aj spätne upraviť doba poistenia. Treba si vyžiadať v zahraničí potvrdenie o dobách poistenia. Ak sa tam preukáže, že si bola povinne poistená aj v zahraničí a z dôvodu prac. pomeru na SK si mala povinné ZP aj na Slovensku, zdrav. poisťovňa požiada nejakú inštitúciu (teraz nie som si istý, či je to Soc. poisťovňa, alebo UDZS), ktorý určí, ktorá krajina bude tá, kde bude mať poistenec povinné zdrav. poistenie.

    Možno z toho potvrdenia zistíš, že po skončení prac. pomeru si nebola v zahraničí poistená. Potom stačí v slovenskej ZP predložiť toto potvrdenie a oni ťa poistia aj na tie 2 týždne.

    Ďalej je otázne, či po skončení prac. pomeru na SK máš poistenie v zahraničí. Podľa mňa nie, ak ti tam skončil prac. pomer. Aký iný dôvod na zdrav. poistenie máš v zahraničí? Potom zostaneš poistená na SK ako samoplátca, pokiaľ slovenskej ZP nepredložíš relevantný doklad o tom, že si poistená v zahraničí.

    Len takto "per huba" sa tvoj prípad nedá vyriešiť. Potrebuješ si povybavovať tie potvrdenia a podľa toho potom riešiť konkrétnu situáciu. To, že si "myslíš", že si poistená v zahraničí aj po skočení pracovného pomeru je len tvoj názor, nemusí to byť pravda. Kto ti povedal, že aj po skončení práce máš nárok na zdravotné poistenie v zahraničí?

    Zdravotne poistenie v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.