Zavrieť

Porady

Preverenie oprávnenosti PN

Chcem sa opýtať, akým spôsobom je možné preveriť oprávnenosť PN určenej zo strany praktického lekára, ktorá je neprimeraná vo vzťahu k zdravotnému problému? V tejto krajine je totiž podvádzanie s PN národným športom. Je vôbec nejaké riziko sankcií vo vzťahu k lekárovi? Či to má fungovať tak, že lekár si vypisuje PN ako chce a zamestnávateľ to musí strpieť? Pamätám sa ešte z čias socíku, že sa bežne simulovalo a vypisovalo na PN a toto v tejto krajine neustále pretrváva.
16 komentárov     zbaliť
veronikasad Zamestnanec dodrziava liečebný režim?
Lubos1978 Tu nejde o liečebný režim, ale o primeranosť vôbec vystavenia, či dĺžky PN. Lebo v tejto krajine to funguje tak, že človek keď príde k lekárovi a posťažuje sa, že ho niečo trápi a dostane PN. Niekto vypisuje PN, za ktorú nenesie žiadnu zodpovednosť, lebo náhrady platí niekto iný. Systém sa zneužíva, množstvo ľudí sa "nechá" vypísať na PN len preto, aby mali peniaze a nemuseli chodiť do práce. Veď to vidno aj v diskusiách na internetových fórach, ľudia si vzájomne radia - však "nechaj" sa vypísať na PN. Ako keby to bola otázka toho, že prídem k doktorovi, poviem subjektívne ťažkosti a dostanem PN. Systém kontrol Sociálnej poisťovne je absurdný a zbytočný podľa mňa - nenájdu ho doma, povie, že spal a nepočul telefón. Alebo že si išiel nakúpiť. Mali by kontrolovať v prvom rade lekárov a to, či sú tie PN oprávnené, nie pacientov. Veď keď je niekto skutočne chorý, napríklad má horúčky, leží doma v posteli, lebo ani nevládze robiť niečo iné.
veronikasad Stazujes sa nanespravnom mieste... Ak mas odovodnene podozrenie ze zamestnanec PN zneuziva, treba opakovane hlasit podnet na vykonávanie kontroly dodržiavania liecebneho rezimu posudkovemu lekarovi sociálnej poisťovne
Lubos1978 Ja sa nepýtam na kontrolu liečebného režimu, ale na to, či mala vôbec byť vystavená PN a ak áno, či je v primeranej lehote. A kto to môže preveriť a či lekárovi hrozia nejaké sankcie. Možno to pre veľa ľudí v tejto krajine príde normálne, podvádzať na PN, rovnako ako iným spôsobom podvádzať zamestnávateľa a kradnúť. ale mne to rozhodne nepríde normálne.
buchač Hm...

Keď budú zamestnávatelia dávať primeranú mzdu, tak sa zamestnanci nebudú hádzať na PN.

Keď sa budú zamestnávatelia správať k zamestnancom slušne (vyhrážky typu...plné ulice nezamestnaných), tak sa nik nebude šmarať na PN.


Keď.....
misoft Lubos1978 (Dnes 17:26) Ja sa nepýtam na kontrolu liečebného režimu, ale na to, či mala vôbec byť vystavená PN a ak áno, či je v primeranej lehote. A kto to môže preveriť a či lekárovi hrozia nejaké sankcie.
---------------------------------------------------------------------------------
O tom, či bude, alebo nebude vystavená PN, rozhoduje lekár. Ak sa ti nepáči, že udelil PN, obráť sa s podozrením na UDZS a tiež SP.
Ale aby ti bolo jasné, o to VŽDY rozhoduje lekár, ktorý ošetruje a nie TY! Lekár to vie vždy obhájiť, ak riadne pacienta vyšetril.
A osoba na PN je kontrolovaná prvých 10 dní predsa ZAMESTNÁVATEĽOM a potom pracovníkmi SP. Toto už lekár NEOVPLYVNÍ!
Lubos1978 Buchač: vy ste presne príkladom tejto slovenskej mentality. Ak máte pocit, že máte neprimeranú mzdu, tak si hľadajte lepšiu prácu, alebo zvyšujte svoju kvalifikáciu. Ukážte svoje kvality a že Vaša práca, skúsenosti, znalosti, prinášajú hodnotu. Keď budete naozaj dobrý a šikovný, tak z Vás urobia aj riaditeľa a budete zarábať tisice EUR mesačne. Ak budete v práci lenivý, nezodpovedný, budete každú chvíľu na PN, tak kariéru v práci veru neurobíte.

Nie spôsobom, že málo ma platia, tak sa hodím na PN, alebo niečo zamestnávateľovi ukradnem. To je naozaj podvodné a nečestné.

Mimochodom dnes je rekordne nízka nezamestnanosť na Slovensku. Ľudia si môžu prácu vyberať. Firmy musia platiť reklamu na billboardoch, aby našli ľudí. Argument o mase nezamestnaných na ulici je starý asi tak
20 rokov.
buchač Lubos1978 (Dnes 18:25) Buchač: vy ste presne príkladom tejto slovenskej mentality.
.....
....
===================
Nemáš páru o slovenskej mentalite..
Ja už fungujem na dôchodku....kvalifikáciu si zvyšujem vo svojich hobby.

Mimochodom...to kde je tá nízka nezamestnanosť ? Ako keby so toho brúsiča Richtera počul...
Takže kde je nízka ?...v tej Bláve a jej okolí ?

Firmy by mali investovať do ľudí a nie do reklamy na bilbordy.


...a že prečo tak vravím ?
Lebo zamestnávatelia (česť výnimkám) sú kuwy !
" Mrdaj a kradou !!! "
ivka70 Mylis sa, socialna poistovna kontroluje aj opravnenost dlzky PN a nie raz sa stalo, ze revizny lekar prikazal ukoncit PN, hoci lekar to este neplanoval. Ale zamestnavatel nie je kompetentny posudit, ci dlzka PN je alebo nie je adekvatna. Moze sa len obratit na SP a nechat ju konat.
Lubos1978 Ďakujem za prvú odpoveď na moju otázku. Čiže v podstate lekár je mimo nejakej zodpovednosti. Jediné, čo hrozí, že mu prikážu ukončiť PN. Dosť málo.

Predstavte si prípad, že lekár má známeho pacienta. Pacient je akože chorý, vypíše sa na PN, do karty sa niečo napíše, "pacient" je doma, poberá peniaze a nepracuje. Lekár je mimo obliga. Super systém.

Ono, úplne inak by to bolo, keby boli krátkodobé PN, alebo niektoré diagnózy vyňaté z pod náhrad , resp. predmetom komerčného nemocenského poistenia. Tam by si už človek rozmyslel, či bude simulovať na PN, keď nebude mať žiadne náhrady, resp. bude mať, ale z komerčného nemocenského poistenia. Lebo dnes je systém motivácii nastavený tak, že niektorí ľudia PN zneužívajú a dostávajú bez práce peniaze. To hovorím ako zamestnanec, ktorý za 15 rokov nebol nikdy PN. Ak som bol chorý, bral som sick days, resp. niekedy 1-2 dni dovolenky.

Chápem, že pri ťažkých chorobách, úrazoch a pod je to iné. Ale bežné choroby z prechladnutia a pod, to sú práve veci, kde sa najviac podvádza a simuluje.
veronikasad Melies dokola to iste. Ak mas konkretne podozrenia, obrat sa so ziadostou o prešetrenie na Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivosťou, ked mas pocit, ze SP koná nedostatočne.
ivka70 Zasa nemas pravdu, SP moze aj lekarovi odobrat moznost vypisovat PN... Cim by prisiel o dost pacientov a to riskovat nebude.
A okrem toho, si zamestnanec a hodnotis bez hlbsich znalosti, predpokladam, ze nic z tvojich hlbokych myslienok nevies preukazat.
Lubos1978 Veronikasad: Mrzí ma to, ale Váš názor má naozaj nezaujíma, ušetríte si čas.
misoft Naopak, to MY strácame čas s tebou, keď nedokážeš niektoré veci a fakty pochopiť.
buchač Lubos1978 (Včera 18:32)
Predstavte si prípad, že lekár má známeho pacienta. Pacient je akože chorý, vypíše sa na PN, do karty sa niečo napíše, "pacient" je doma, poberá peniaze a nepracuje. Lekár je mimo obliga. Super systém.
-----------
Ono, úplne inak by to bolo, keby boli krátkodobé PN, alebo niektoré diagnózy vyňaté z pod náhrad , resp. predmetom komerčného nemocenského poistenia.
....
To hovorím ako zamestnanec, ktorý za 15 rokov nebol nikdy PN. Ak som bol chorý, bral som sick days, resp. niekedy 1-2 dni dovolenky.
-------------
Chápem, že pri ťažkých chorobách, úrazoch a pod je to iné. Ale bežné choroby z prechladnutia a pod, to sú práve veci, kde sa najviac podvádza a simuluje.
===========================
Predstav si, že 100x nič ( akože smiešna choroba) aj vola zabije.
-------------------
Krátkodobé PN vyňaté z pod náhrad ?
Aleže nevrav...šak nesrandujme na záver týždňa.
Jeden simulant (beriem, aj takí sú) by si našiel iné chodníčky...lebo aj to existuje.
Ten druhý by na to ale setsakramentsky doplatil...:
- svoje zdravie by dal do smútku
- nedoplatil by sa z dôvodu vyňatia
- zacvakal by aj plnú taxu za lieky
Tak si to predstavuješ ?
......
Ty si nebol maród tých 15 rokov ?
Moja manželka si za tých 40 rokov, čo sme spolu "pomaródila" akurát tak 2x v pôrodnici
----------------------

Serú ťa takéto odrby ? To je malina...tie maródky sú len krátkodobé.
Mňa serie oveľa vyšší level odrbávania....kde klient (pacient) zmení ordináciu (kľudne aj do iného okresu) a to len za účelom náležite napísaných správ. Potom sa už poberajú každý mesiac nie malé príspevky...a to k platu.
- priznanie invalidity
- poberanie dávok zo systému
- neoprávnené preukazy ZŤP
- pravidelné liečebné pobyty na X-ku
- ...atď

Poznám viacerých takýchto...vraj chorý.
Kuwa...zamestnanie funguje, príde domov...do jednej ruky rýľ, do druhej motyka....a keby sa dalo,tak do riti šturí ešte hrable...a hajde. Maká jak černej....kuwa, a pritom diagnózy do bludu, hlavne na chrbticu a pohybový aparát. Jeden by po prečítaní správ by dotyčného najradšej tlačil na vozíku jak Gombitovú.
pavol54 ako zamestnávateľ som zistil že zamestnanec počas maródky bol taký nalámaný v krčme že nedokázal ani vysloviť súvislé slovo, nahlásil som na SP - odpoveď "nezistili sme skutočnosť ktorú ste oznámili"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mirko70 je offline (nepripojený) mirko70

    mirko70
    Ak chce niekto oklamať a simulovať,ťažko tomu zabrániš. Ale môžeš to obmedziť a vo väčšine firiem majú takéto prípady ošetrené rôznymi bonusmi,či znížením pohyblivej zložky. Poviem iba toľko,že za tých pár euro čo dostaneš za maródku vôbec nebanujem. Tie bežné choroby čo spomínaš,že sa simuluje je pravý opak. ľudia chodia s hlavou pod pazuchou do roboty,pretože prídu o všetky výhody,dokážu takou chrípkou nakaziť aj zdravých zamestnancov a zamestnávateľ má povinnosť dbať o bezpečnosť a zdravie na pracovisku. Takže by ho mal nadriadený poslať domov. Osobne poznám prípady kde sa hrá o body na výšku invalidného dôchodku a momentálne preverujú posudkového lekára. Ale tam sa nechodí s dezertami.
    Naposledy upravil mirko70 : 19.07.18 at 19:32
    buchač Veľmi dobre, veľmi dobrý postreh a aj názor.
    mirko70 zabudol som ešte dodať,že ak už idú s dezertom k svojmu lekárovi,tak len kvôli krátkodobým maródkam,pretože im nechcú dať voľno,na ktoré majú v mnohých prípadoch nárok. Takže kopec takýchto sťažností prešetruje aj inšpektorát práce. A zasa ak mu už dá diagnózu chrípka,nemôže mu logicky vystaviť papier na 2 dni. Aj mne sa v živote stalo,že som to takto musel riešiť. Povedal som doktorke o čo ide. Stálo ma to jednu kávu a štvrťročné prémie. Prosím pekne za dva dni,ktoré som nutne potreboval ale zamestnávateľ nebol ochotný mi dať voľno a neuznal mi ani papier od firmy,ktoré mi vystavil ako potvrdenie.

    Preverenie oprávnenosti PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.