Zavrieť

Porady

Krádež peňažnej hotovosti

rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

V roku 2003 sme mali vo firme krádež, pričom ukradli z pokladne hotovosť.
Polícia začala vyšetrovanie a v roku 2004 bolo prerušené, páchateľ samozrejme neznámy.

Ako to zaúčtovať v podvojnom účtovníctve?
Môžem dať ukradnutú hotovosť do nákladov ?
Keby mi dali z polície doklad, že pátranie bolo prerušené už v roku 2003, musím podávať dodatočné priznanie k DPPO ?
Usporiadat
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Znovu otváram túto tému. Nám ukradli hotovosť aj s pokladničkou, ktorá mala byť zamknutá v šuflíku. Zamestnankyňa si odskočila, nezamkla dvere a zrejme nezamkla ani šúflík. Neboli vylámané zámky a všimla si to až o pár dní. Zamestnankyňa má podpísanú hmotnú zodpovednosť, kde sa zaväzuje uhradiť schodok v plnej výške. Môžem jej to dať k náhrade v plnej výške alebo len do výšky 4-násobku priemernej mesačnej mzdy?
Jej poistka sa na to nevzťahuje. Polícia ešte len začala vyšetrovanie a zrejme nikoho nenájdu.
Môžem to účtovať takto?
ak by si zamestnankyňa uznala chybu -výdaj z pokladne 335/211 a splácanie zamestnankyňou 335/331
ak by neuznala - výdaj 378/211 a po vyjadrení polície 569/378
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

psps Pozri príspevok
Znovu otváram túto tému. Nám ukradli hotovosť aj s pokladničkou, ktorá mala byť zamknutá v šuflíku. Zamestnankyňa si odskočila, nezamkla dvere a zrejme nezamkla ani šúflík. Neboli vylámané zámky a všimla si to až o pár dní. Zamestnankyňa má podpísanú hmotnú zodpovednosť, kde sa zaväzuje uhradiť schodok v plnej výške. Môžem jej to dať k náhrade v plnej výške alebo len do výšky 4-násobku priemernej mesačnej mzdy?
Jej poistka sa na to nevzťahuje. Polícia ešte len začala vyšetrovanie a zrejme nikoho nenájdu.
Môžem to účtovať takto?
ak by si zamestnankyňa uznala chybu -výdaj z pokladne 335/211 a splácanie zamestnankyňou 335/331
ak by neuznala - výdaj 378/211 a po vyjadrení polície 569/378
Keď má podpísanú hmotnú zodpovednosť, tak hradí v plnej výške.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Chobot Pozri príspevok
Keď má podpísanú hmotnú zodpovednosť, tak hradí v plnej výške.
No zbohom, teraz mám psychologickú otázku: Ako jej to vysvetlím?
Každopádne moc ďakujem.
Účtovanie je v poriadku?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
psps Pozri príspevok
No zbohom, teraz mám psychologickú otázku: Ako jej to vysvetlím?
Každopádne moc ďakujem.
Účtovanie je v poriadku?
Nie je, ak sa jej to bude zrážať zo mzdy účtovný predpis je 331/335.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa musí chybu uznať a písomne súhlasiť so zrážkami zo mzdy. Inak súhlasím.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

psps Pozri príspevok
No zbohom, teraz mám psychologickú otázku: Ako jej to vysvetlím?
Každopádne moc ďakujem.
Účtovanie je v poriadku?
Účtovanie neviem povedať. A koľko jej ukradli?

Nemáte ako firma nejaký interný predpis na hotovosť v pokladni? My máme určený aj limit na hotovosť v pokladni, tuším max 500 EUR. Viac v pokladni nesmie byť.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Chobot Pozri príspevok
Účtovanie neviem povedať. A koľko jej ukradli?

Nemáte ako firma nejaký interný predpis na hotovosť v pokladni? My máme určený aj limit na hotovosť v pokladni, tuším max 500 EUR. Viac v pokladni nesmie byť.
Limit stanovený nemáme. Keby bol limit len nejakých 500, tak by zamestnanci museli chodiť do banky aj 3 krát za deň. Je to na ich uvážení, ale musia chodiť každý piatok do banky. Mala tam okolo 7000,-E
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

psps Pozri príspevok
Limit stanovený nemáme. Keby bol limit len nejakých 500, tak by zamestnanci museli chodiť do banky aj 3 krát za deň. Je to na ich uvážení, ale musia chodiť každý piatok do banky. Mala tam okolo 7000,-E
A na čo potrebuje firma takú obrovskú hotovosť?

A keď už máte takú hotovosť v pokladni, tak by bolo na mieste lepšie zabezpečiť nielen pokladňu, ale aj miestnosť. A vôbec, na takú hotovosť by bolo najlepší sejf, aspoň tak 500 kg ťažký a nie držať tak vysoký obnos peňazí v šuflíku v pokladníčke. Malá pokladníčka nie je bezpečná, veď to ju zoberie niekto celú a potom má čas ju otvoriť. Myslím, že firma podcenila bezpečnosť. u nás je príručná pokladňa uložená ešte v trezore, keď sa práve nevyplácajú nejaké peniaze.

No, bude to pre ňu dosť ťažké. Aj ona podcenila ľudí a príliš sa spoliehala na ich čestnosť. Asi bude veľmi nešťastná, keď to bude musieť splácať. Nečudoval by som sa, keby odmietla ďalej spravovať príručnú pokladňu.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Ona tú hotovsť nepotrebuje, ona ju len od zákazníkov zbiera a potom odovzdáva do banky. No niekto si fajn zarobil, pochybujem, že polícia niečo nájde, hoci máme podozrenie, mohol to byť bývalý zamestanec, ktorý ževraj neodovzdal kľúče alebo zákazník ktorý v ten deň vložil dosť veľkú hotovosť alebo aj ona sama. Pre firmu to nieje až taká strata, ale pre ňu...No uvidíme, ako slepý povedal.
Každopádne dakujem za odpovede.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak to pre firmu až taká strata nie je, tak prečo to v plnej výške vymáhate od nej?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

KEJKA Pozri príspevok
ak to pre firmu až taká strata nie je, tak prečo to v plnej výške vymáhate od nej?
Ako z princípu. Potok ktokoľvek po nej (alebo aj ona) by v budúcnosti mohli predstierať krádež a zarobiť na tom...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no ale na druhej strane plno príspevkov o tom, aká je ona chuderka a ako sa jej to vysvetlí........ blabla. načo potom si robiť starosti, ak to z princípu musí zacvakať. /i ked samozrejme súhlasím, že to má uhradiť/.
Dnes som tiež stála pred dilemou, či zamestnankyni zosobniť pokutu, ktorú dostal môj klient a povedala som si, že áno.
Nesiem zodpovednosť, preto to zacvaká moja firma, ale ani ona nie je bez viny, svoje povinnosti má určené a ked nestíha, má oznámiť - všetko je riešiteľné. Je to ľúto aj mne, ale bola to jej nezodpovednosť, že nedodržala termín.
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

my máme obdobný problém ale z účtu nám bolo ,,hekermi,, minulý týždeň odcudzených 13000 eur,Výšetruje to polícia.Teraz máme zaplatiť 700 eur DPH momentálne nemáme na účte ani cent poraďte či sa dá na DÚ odložiť zaplatenie DPH a akým spôsobom.

IvetaN
0 0
dadika22 dadika22

dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

Dobrý deň, u nás je tiež tento problém práve aktuálny. Z pokladne bola odcudzená hotovosť, dvere boli vypáčené, páchateľ zatiaľ neznámy. Mňa by však zaujímalo, či náklady, ktoré sme vynaložili na opravu dverí, zámku a zárubne sú daňovo uznateľné. Opravili sme si to vo vlastnej réžii.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dadika22 Pozri príspevok
Dobrý deň, u nás je tiež tento problém práve aktuálny. Z pokladne bola odcudzená hotovosť, dvere boli vypáčené, páchateľ zatiaľ neznámy. Mňa by však zaujímalo, či náklady, ktoré sme vynaložili na opravu dverí, zámku a zárubne sú daňovo uznateľné. Opravili sme si to vo vlastnej réžii.
ÁNo, sú.
0 0
dadika22 dadika22

dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, sú.
Ďakujem Tweety sú teda daň. nákladom bez obmedzení? Myslím tým to, že ak do konca roka nebudeme mať potvrdenie od polície, že páchateľ je neznámy...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je to bežná oprava.
0 0
dadika22 dadika22

dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

Možno niekomu pomôže toto Stanovisko drsr ku krádeži z pokladne:


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods.3 písm.g) bod 2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov škody nezavinené daňovníkom spôsobené neznámym páchateľom sú daňovým výdavkom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou. Zákon o dani z príjmov osobitne neupravuje, akým spôsobom má polícia túto skutočnosť potvrdiť. Ak teda z uznensenia polície o prerušení trestného stíhania vplýva, že páchateľ je neznámy, ide o potvrdenie skutočnosti, na základe ktorej je zaúčtovaná škoda aj daňovo uznaným výdavkom.

Váš dopyt:

Podávam dopyt ohľadne krádeže peň. hotovosti z pokladnice účtovnej jednotky.
V účtovnej jednotke došlo ku krádeži peňažnej hotovosti z pokladnice. Krádež bola hlásená polícii. Následne polícia po šetrení zaslala po 3 mesiacoch účtovnej jednotke Uznesenie, s vyjadrením citujem: "Trestné stíhanie za prečin krádeže, ktorého sa dopustil doposiaľ nezistený páchateľ p r e r u š u j e m, nakoľko sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe."
Ďalej citujem: "Vzhľadom k tomu, že sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe, bolo potrebné rozhodnúť tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia."

Je tento doklad (Uznesenie z polície) postačujúcim dokladom k posúdeniu škody v zmysle §19 ods.3 písm. g) zák. o dani z príjmov a je ho možno uznať za daňový výdavok?
2 0
magdulka magdulka

magdulka je offline (nepripojený) magdulka

Ahoj, Poraďáci. Prosím o radu. Ukradli mi firemnú platobnú kartu a vybrali z účtu peniaze. Krádež sme nahlásili na polícii. Ako správne zaúčtovať manko? Zatiaľ je to len výber hotovosti z účtu 261/221. Mám tie peniaze vložiť do pokladne a zaúčtovať 549/211 alebo nejako inak? S týmto som sa ešte nestretla a nikde sa to ani nespomína. Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
magdulka Pozri príspevok
Ahoj, Poraďáci. Prosím o radu. Ukradli mi firemnú platobnú kartu a vybrali z účtu peniaze. Krádež sme nahlásili na polícii. Ako správne zaúčtovať manko? Zatiaľ je to len výber hotovosti z účtu 261/221. Mám tie peniaze vložiť do pokladne a zaúčtovať 549/211 alebo nejako inak? S týmto som sa ešte nestretla a nikde sa to ani nespomína. Ďakujem.
do pokladnice predsa nebudeš vkladať fiktívne peniaze.
preúčtuješ interným dokladom - priložíš k nemu hlásenie - z 261 na 549
alebo
počkala by som na vyjadrenie polície a predbežne, len na základe ohlásenia krádeže účtovanie 378/261
alebo 378/221 /ak si vieš účtovný záznam opraviť, pričom 378-pohľadávka voči nezn.páchateľovi
a neskôr na základe vyjadrenie polície, uzavretia, prerušenia nový ID 549/378.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať