Zavrieť

Porady

Splnomocnenie na prevzatie dieťaťa - ochrana osobných udajov

Pekný deň,
chce sa Vás spýtať či máte skúsenosti:
V materskej skole chcú odomna splnomocnenie na prevzatie dietata tretou osobou, nič divné, ale oni chcú uradne overeny podpis a k menám tretích osob chcú aj datum narodenia, trvaly pobyta a tel. čislo. Ja nevidim dovod im tie informacie davat. Oni tvrdia, ze to v pripade, keby mna, ani muza nezastihli na tel.,volali by ludom zo splnomocnenia. Ale na to im to splnomocnenie nedavam.....Nepotrebuju konkretne od nich suhlas?
Mate niekto skusenosti?
misoft Môj názor - pýtajú na rámec zákona. Mi sa stačí predsa presvedčiť overením totožnosti, že je to osoba, uvedené v splnomocnení. Nie je to ich oprávnené získavanie osobných údajov - na to asi platí GDPR.
V prvom rade v MŠ musia kontaktovať niekoho zo zákonných zástupcov. tretia osoba podľa plnej moci môže (ak je to tak formulované) preberať dieťa PO skončení pobytu v MŠ. V iných prípadoch táto osoba asi nie je oprávnená niečo robiť s dieťaťom (choré, pokakané, plačúce a pod....).
Na to predsa MŠ majú pedagogických pracovníkov a ich nadriadenú/ného a oni sú povinní vždy v prvom rade kontaktovať zákonného zástupcu/rodiča. Hoci aj (ak nie sú momentálne zastihnuteľní) opakovane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Je to akesi prehnane. Rano moje dieta doviedlo do skolky svoje dieta a povedalo ze popoludni ho vyzdvihnem ja.
    Prisiel som, vnucka sa ku mne rozbehla, tak vychovavatelky pochopili, ze som opravnena osoba.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 to plati, kym nevznikne nejaky problem
    ale ak vznikne, ma skolka "priekak" ....
    Ing. Ľubomír Janoška Dúfajme, že nabudúce sa tak nerozbehne k dobrému ujovi, ktorý jej dal minule cukríky a sľúbil jej, že sa môže hrať s jeho šteniatkom.
    vicktor aha, a na otazku vychovavatelky "kto prisiel po teba?" odpovie co asi ?
    Ako ten ujko so steniatkom bude vediet ze prave v den D sa ma zjavit na scene?
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    Pokiaľ písomnú informáciu o preberaní dieťaťa inou osobou podáva škole osobne zákonný zástupca dieťaťa, overenie podpisu je neopodstatnené. Ale ak si plnú moc prinesie poverená osoba, je správne vyžadovať overenú plnú moc.
    Škola je oprávnená identifikovať (neznámu) osobu poverenú prevzatím dieťaťa. Neexistuje právny predpis, ktorý by určoval, ako konkrétne v tomto prípade identifikovať osobu, ale ak si škola zapíše meno, priezvisko a dátum narodenia alebo číslo OP a overí tieto údaje nahliadnutím do OP, neporuší žiadne ustanovenie GDPR ani zákona 18/2018.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    karka Možem ja posunut udaje MŠ?
    Ing. Ľubomír Janoška Podľa toho, kto je "ja". Ak si zákonným zástupcom dieťaťa, môžeš dať škôlke údaje splnomocnenej osoby. A škôlka by mala od Teba pýtať prehlásenie, že disponuješ súhlasom splnomocnenej osoby s poskytnutím jej údajov škôlke.
    karka ;-) dakujem
      zbaliť
    Dav 14.09.18 06:29 odstránil(a) z Porady

    Splnomocnenie na prevzatie dieťaťa - ochrana osobných udajov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.