Zavrieť

Porady

Z akého obdobia sa mi bude počítať výška materskej?

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť ohľadom výšky materského? Som momentálne tehotná, v skúšobnej dobe u nového zamestnávateľa (pracovný pomer trvá od 01.08.2018).
Podľa mojich výpočtov, by som mala spĺňať podmienku 270dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom. Ten je zatiaľ určený na 1.5.2019

V období od 1.5.2017-31.12.2017 som bola zamestnaná u predchádzajúceho zamestnávateľa - z tohto obdobia by som mala mať 245dní poistenia, v období od 1.1.2018-31.7.2018 som bola registrovaná na úrade práce a momentálne som zamestnaná 50dní.

Moja otázka je: ak by som skončilia PP v skúšobnej dobe, ako tehotnej by mi mala plynúť 8-mesačná ochranná lehota. T.j. ak by som v apríli 2019 nastúpila na MD, malo by mi byť priznané materské. Tu si však nie som úplne istá, z ktorého príjmu by sa mi vypočítavalo. Ak by som u súčasného zamestnávateľa nenaplnila podmienku 90dní, tak by to malo byť z príjmov z predchádzajúceho zamestnania. Rozumiem tomu správne?

Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Prijem u súčasného zamestnávateľa nie je zsujimavy, aby trval bez PN aspon 90 dni? (Potom môžeš ist na PN, ak mas rizikové tehotenstvo)
pietruschka Predchádzajúci príjem bol vyšší ako súčasný. Rizikové tehotenstvo zatiaľ vďakobohu nemám, takže nad PN som neuvažovala. Skôr som uvažovala nad možnosťou ukončiť súčasný PP v skúšobnej dobe, nakoľko je to časovo veľmi vyťažujúca práca. Nie som si však istá rozhodujúcim obdobím, z ktorého by sa mi vypočítavala výška materskej.
veronikasad Katy ti odpovedala, rok 2017. Treba este zvazit jednu vec,ak ukoncis pracovný pomer, obdobie poberania materskej a rodičovskeho príspevku sa ti nebude zapocitavat na dávku v nezamestnanosti, nárok po skonceni RD ti nevznikne.
pietruschka ďakujem, ale PP mam na dobu určitu, 1 rok, takže ten by tak či tak zanikol k 1.8.2019
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak ukončíš PP teraz niekedy - tak áno - RO bude v tvojom prípade rok 2017 - §54 odst 3
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Aj ked nástup na matersku bude v roku 2019?
    Katy a R samozrejme - kuk odst 8
    pietruschka ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať, ak by som končila k poslednému dňu skúšobnej doby, t.j. k 31.10.2018, už by som mala splnenú podmienku 90dní nemocenského poistenia.
    Takže, ak chcem, aby sa mi materské vypočítavalo z obdobia z r.2017, musím skončiť PP najneskôr 29.10.2018 (vtedy budem mať 89 dní nemocenského poistenia u súčasného zamestnávateľa)?
    Katy a R áno ☺ riešiť všetko posledný deň sa vždy nemusí vyplatiť ..
      zbaliť

    Z akého obdobia sa mi bude počítať výška materskej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.