Zavrieť

Porady

Kedy je výhodnejšie ísť do starobného dôchodku?

Ak zamestnankyňa dosiahne dôchodkový vek v novembri 2018. Je pre ňu výhodnejšie ísť požiadať o starobný dôchodok v novembri 2018, alebo ešte odpracovať dva mesiace a ísť požiadať o dôchodok 2.1.2019?

Či je lepšie mať celý rok odpracovaný?

Ďakujem za odpovede
Naposledy upravil marika110877 : 02.10.18 at 12:05
veronikasad Bude v roku 2019 pracovat? Mala v roku 2018 odpracovany cely rok, nebola dlhodobejšia PN?
marika110877 V roku 2019 už nechce pracovať. Áno mala v roku 2018 odpracovaný celý rok, nebola dlhodobo PN.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak odpracuje cely rok a poziada o dochodok az od 2.1.nasl. roka, tak sa jej este cely rok bude pocitat do vypoctu dochodku.
    Ak poziada uz v novembri ,tak sa jej prijem z roku 2018 uz pocitat nebude.
    Rozhodnutie je na nej.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marika110877 Ďakujem.

    Ak ešte môžem:

    Zamestnankyňa rozmýšľa, že v roku 2019 požiada spätne o priznanie starobného dôchodku od novembra 2018 t.j. od vzniku nároku na starobný dôchodok (dovŕšenia dôchodkového veku).

    Jedná sa mi skôr o zamestnankyňu, ak nepožiada spätne o starobný dôchodok za november a december 2018, príde o dôchodok za 2 mesiace.
    ivka70 ale zasa bude sa jej pocitat viac .... to je fakt otazka, o kolko bude dochodok vyssi, za kolko to dobehne tie 2 dochodky .....
    ak nema dost rokov do dochodku, tak je lepsie pockat, ked ma pracu
    ak cely zivot pracovala, tak nema asi zmysel pocitat s tm poslednym rokom
    veronikasad Preco to chce robiť spätne? Ako mzdarka mas malo roboty? Ak je rozhodnutá poziadat o SD hned po dovŕšení dochodkoveho veku, nech tak urobi. Pracovat moze v dubehu s poberanim SD.
    tmhwk Ivka70 si si ista tym, ze ak poziada o dochodok az od 2.1. nasl. roka, ze sa jej este cely predosly rok bude pocitat do dochodku? Lebo aj ja som si to myslel, az som nasiel tuto odpoved zo SP. Vyplyva z toho, ze pre to, ktore roky beru pri vypocte do uvahy je dolezite kedy ti vznikne NAROK na dochodok, a nie to kedy o dochodok realne poziadas. To iste je napisane aj v Zakone o soc. poist. §63 ods 6. https://www.socpoist.sk/486/1209s?pr...ium=all&page=2 Ak teda ma niekto v tomto roku vysoke prijmy a uvazuje ze radsej odide az zaciatkom buduceho, aby sa mu zapocital rok s vysokymi prijmami, tak bude sklamany, lebo rok s vysokymi prijmami mu zapocitany nebude...do uvahy sa totiz neberie rok, v ktorom vznikne narok na dochodok, a ten vznika dosiahnutim dochodkoveho veku. Ak sa v nieco mylim, prosim opravte ma.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Sama sa musí rozhodnúť, čo je pre ňu výhodné, ako sa cíti, či vládze robiť, aké sú príjmy a situácia v rodine... asi si myslela aj na uplatnenie NČZD v roku 2019 - ak bude mať nejaké aktívne príjmy - toto by bol argument?
    po doplnení - ak nastúpi teraz - tak sa OMB z tohto roku neberie, ak v budúcom roku, tak áno (trošičku by pomohlo, keby mala v 2018 veľmi dobrý príjem). Samozrejme, každý deň sa počíta do doby poistenia, takže čím viac dní, tým lepšie, aj keď 2 mesiace to už nespasia. ...
    Naposledy upravil Katy a R : 02.10.18 at 12:27
    ivka70 Podla mna sa jej dochodkovy vek uz neposunie, ked dovrsila vek starobneho dochodku. To, co pises, by platilo len pri predcasnom dochodcovi, nie?
    Katy a R máš pravdu opravím - a ak nepožiada spätne - pripočíta sa potom za rok 2018 a 2019 osobitne

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Za každý odpracovaný mesiac navyše (bez poberania dôchodku) sa jej dôchodok zvyšuje o 0,5%.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Takze teoreticky dochodok nech je 500.
    Za dva mesiace sa zvysi na 505.
    Pride o 2 dochodky spolu 1000.
    Tych 5 navyse musi poberat 200 mesiacov aby sa to zrovnalo.
    Nie je jasne ci ako dochodkyna prestane pracovat.
    Ak prestane, lepsie ziadat v januari.
    Ak neprestane, treba zvazit tych 200 mesiacov (zdravotny stav) a inflaciu, ktora 200 mesiacov navysi ... a pripomienku od Katy nizsie.
    Katy a R trošku ťa poopravím - ak neprestane pracovať - vtedy je lepšie žiadať v januári .. môže ušetriť na daniach až 700 eur (záleží od príjmu - spomenula som už NČZD) ... predpokladám, že tam bude nejaký plat/y a odchodné ...
    vicktor Jasne, oprav resp. dopln, to bola len taka uvaha.
    Navyse neviem ci moze poberat dochodok aj plat v plnych vyskach alebo su nejake limity.
      zbaliť

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Nech počká do 7.12.2018, vtedy bude známa dôchodková hodnota pre rok 2019 (mala by byť o vyššia cca o 3,6%, možno aj viac !!!), čo je určite výhodnejšie ako zvýšenie dôchodku v tomto roku o 2%. Výhody pokiaľ ide o nezdaniteľnú časť tu už boli spomenuté.

    Kedy je výhodnejšie ísť do starobného dôchodku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.