Zavrieť

Porady

Rozoznanie tkaneho a netkaneho textilu

Ahojte, vie mi niekto poradiť, či je možné voľným okom rozoznať tkaný textil (napr.: sveter, slipy atď,,) od netkaného (pleteného), dá sa to vôbec rozoznať? Ďakujem
Naposledy upravil ivka70 : 09.10.18 at 18:48
Dáša_ nuž, len neviem, či tkané slipy nie sú vlastne trenírky a tkaný sveter sako....
buchač Šak šáhnem a vidím....alebo ... oko nie "eržika", oko vidí.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Netkaný textil je niečo iné, než si asi predstavuješ. Netkané textílie sa používajú skôr v priemysle, napr. v stavebníctve ako geotextílie. Netkaná textília je ako chumáš vaty roztiahnutý do plochy a zlisovaný. Tam nevidíš štruktúru tkania.

    U šiat si viem predstaviť netkanú textíliu napr. plsť, z ktorej sa vyrábajú klobúky. Všetko ostatné je asi tkané.

    Netkané mi napadá ešte vatelín, alebo tepelné vložky do odevov. Alebo vlizelín - ten je tiež netkaný.

    Nemôžeš považovať pletený tovar za netkaný. Pletenie je len inou formou tkania.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ ja by som pletenie a tkanie nestrkala do jedného vreca. Pri tkaní sa krížia osnovné nite s útkom. Zvyčajne sú krížené v pravom uhle.
    Pri pletení sa vytvárajú očka, a tie sa vzájomne prepletajú. Používajú sa na to aspoň ihlice, môžeme to prípadne rozšíriť aj na háčik. Základný princíp je iný

    zaujímavé je aj súkno, vlastne by sa dalo povedať vlnená plsť. Súkno je riadko tkaná tkanina, ktorá sa potom valchuje, laicky povedané zráža do pevnej podoby, ktorá vyzerá skoro ako netkaná plsť
    Chobot Mal by wooloo asi upresniť, na čo to potrebuje alebo čo je úmyslom jeho otázky.
    Nandrolon Na potahovanie kridel sa pouziva napr. Vlies.
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    To je nejake domotane - ako priklad tkaneho textilu uvedies sveter a davas na roven netkany a pleteny material?
    Ja som v zivote nic neustrikoval, ale oboje z hladiska prepletanie vlakien povazujem za to iste, len vyhotovene inymi technickymi pomockami a maju inu hrubku "nite" a strukturu "latky".
    Co je dovod otazky? Ze ci je sveter rucna alebo strojova praca? (Na slipoch asi nezalezi.)

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Pletenina - vzniká vytváraním a vzájomným prevliekaním očiek v riadkoch a stlpcoch

    Tkanie spočíva v krížení dvoch navzájom kolmých nití /osnovi a útku/, tým sa odlišuje od pletenia, viazania, vyšívania

    /nech ťa pri tkanej látke nemýlia šikmo idúce nite, je to spôsobené tzv. väzbou, v skutočnosti pri tkaní sú kolmé /daj vyhľadať -väzba pri tkaní-/
    Naposledy upravil viktorviktor : 10.10.18 at 20:45

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Samozrejme, že sa dá....aj laik rozozná (horšie je to už s .....xxx).

    Princíp a rozdiely pri výrobe
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Tkac%C3%AD_stroj
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Pletenina

    Rozoznanie tkaneho a netkaneho textilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.