Zavrieť

Porady

Zmluva o výpožičke auta a uplatnenie nákladov

Založila som novú tému. Prosím vás poraďte. Ďakujem Eva

Prosím o radu. Môj klient zakladá s.r.o. Nebude mať zamestnancov. Šoféri nákladných áut, ktorí pre s.r.o. budú robiť rozvoz tovaru, budú pracovať na živnosť. Autá budú v majetku s.r.o. Upozornila som ho, že v tomto prípade by mohol mať v prípade daňovej kontroly problém, nakoľko by to mohlo byť posúdené ako závislá činnosť. Po porade môjho klienta s právnikom, podpísal so živnostníkmi Zmluvu o výpožičke auta. Ešte som ju nevidela takže neviem konkrétne podmienky zmluvy. Chcem sa spýtať, či má niekto takúto skúsenosť, či môže byť v zmluve dohodnuté, že výdavky na PHM, prevádzku a údržbu auta si bude uplatňovať s.r.o.?
__________________
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Prečo si myslíš, že šofér nákladného auta na živnosť nemôže pracovať bez toho, aby mal uzatvorenú zmluvu o výpožičke auta? A keď už takú zmluvu má, treba si uvedomiť, že bude znášať všetky náklady spojené s používaním auta.. Zároveň Vám bude služby faktúrovať v cene, ktorá týmto nákladom a primeranému zisku prináleží. Mám pocit, že je to neprimerane prekombinované.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

dogicka
Po porade môjho klienta s právnikom, podpísal so živnostníkmi Zmluvu o výpožičke auta. Ešte som ju nevidela takže neviem konkrétne podmienky zmluvy. Chcem sa spýtať, či má niekto takúto skúsenosť, či môže byť v zmluve dohodnuté, že výdavky na PHM, prevádzku a údržbu auta si bude uplatňovať s.r.o.?
Aj keď sa to možno zmluvne dohodnúť dá, neviem, či to má nejaký praktický zmysel. Podstatou zmluvy o výpožičke je § 659 Občianskeho zákonníka:
"Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať." Keďže s.r.o. poskytne tieto autá šoférom-živnostníkom (teda inému podnikateľskému subjektu) úplne bezplatne, podľa mňa tieto výdavky asi nespĺňajú všeobecnú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 2 písm. h) ZDP, podľa ktorého je daňovým výdavkom "..výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov..." .
Pokiaľ s.r.o. chce zamestnávať šoférov na živnosť, mala by im dať vozidlá minimálne do ekonomického prenájmu (aspoň za cenu odpisov) a s tým, že si budú hradiť všetky náklady na prevádzku. Riziko, že správca dane bude preverovať, či nejde o závislú činnosť, je aj v tomto prípade vysoké.
No a tá forma cez zmluvu o výpožičke ... budú že sa to kontrolóri tešiť
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Danila
Prečo si myslíš, že šofér nákladného auta na živnosť nemôže pracovať bez toho, aby mal uzatvorenú zmluvu o výpožičke auta? A keď už takú zmluvu má, treba si uvedomiť, že bude znášať všetky náklady spojené s používaním auta.. Zároveň Vám bude služby faktúrovať v cene, ktorá týmto nákladom a primeranému zisku prináleží. Mám pocit, že je to neprimerane prekombinované.
Keď niekto podniká na živnosť, mal by používať vlastné pracovné prostriedky a nie prostriedky zákazníka. Ak používa jeho prac.prostriedky, mal by to byť jeho vlastne jeho zamestnávateľ. Aj tu na Porade bolo toho veľmi veľa okolo tohto popísané. A je pravda, že tá zmluva tiež nie je najlepším riešením.
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

andrej_rv
Aj keď sa to možno zmluvne dohodnúť dá, neviem, či to má nejaký praktický zmysel. Podstatou zmluvy o výpožičke je § 659 Občianskeho zákonníka:
"Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať." Keďže s.r.o. poskytne tieto autá šoférom-živnostníkom (teda inému podnikateľskému subjektu) úplne bezplatne, podľa mňa tieto výdavky asi nespĺňajú všeobecnú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 2 písm. h) ZDP, podľa ktorého je daňovým výdavkom "..výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov..." .
Pokiaľ s.r.o. chce zamestnávať šoférov na živnosť, mala by im dať vozidlá minimálne do ekonomického prenájmu (aspoň za cenu odpisov) a s tým, že si budú hradiť všetky náklady na prevádzku. Riziko, že správca dane bude preverovať, či nejde o závislú činnosť, je aj v tomto prípade vysoké.
No a tá forma cez zmluvu o výpožičke ... budú že sa to kontrolóri tešiť
Andrej, ďakujem za odpoveď. Ja si to tiež myslím, lenže môj klient má vlastnú hlavu. Nedá sa presvedčiť. Upozorňovala som ho hlavne na to, že pri kontrole to môže DÚ posúdiť ako závislú činnosť. Vraj on má na DÚ známu (keď toto počujem od mojich niektorých klientov ide ma poraziť). A samozrejme, že chce všetky náklady na prevádzkovanie vozidiel uplatňovať na s.r.o. A o tom, aby ich riadne zamestnal nechce ani počuť.
No musí sa rozhodnúť sám.
Ešte by som sa chcela spýtať, či by mohlo byť v zmluve o prenájme dohodnuté, že náklady na prevádzku vozidla (aj PHM) by hradil prenajímateľ? To by možno bolo riešenie.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Ja navrhujem iné riešenie:
existuje taká živnosť , že:
vedenie cudzieho motorového vozidla
to nech si tí vodiči vybavia,
v tom prípade autá zostanú moje, vodiči mi budú predkladať všetky výdavky, ktoré zúčtujem ako moje, (PHL, náhr diely, opravy a servis, atď...) a oni mi budú fakturovať len službu – vedenie vozidla
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

elPi
Ja navrhujem iné riešenie:
existuje taká živnosť , že:
vedenie cudzieho motorového vozidla
to nech si tí vodiči vybavia,
v tom prípade autá zostanú moje, vodiči mi budú predkladať všetky výdavky, ktoré zúčtujem ako moje, (PHL, náhr diely, opravy a servis, atď...) a oni mi budú fakturovať len službu – vedenie vozidla
Tak toto je super tip. Hneď som volala kamarátke na živnostnenské a povedala mi, že existuje živnosť: služby osobného charakteru - vedenie motorového vozidla. Dúfam, že mám po starostiach. Ďakujem
0 0
Fragaria Fragaria

Fragaria je offline (nepripojený) Fragaria

Ahojte poraďáci.
Nechcem zakladať novú tému , tak som to šupla sem. Potrebovala by som poraďiť nasledovné:
FO podnikajúca na ŽL neplatca DPH si chce požičať nakl.auto od FO tiež podnikajúcej na ŽL platcu DPH .
1, Akú zmluvu by bolo treba urobiť?
2. Ako to refakturovať?
Obidvaja majú rovnakú podnikateľskú činnosť.
Ďakujem.
0 0
Fragaria Fragaria

Fragaria je offline (nepripojený) Fragaria

Nikto mi neporadí?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Spraviť zmluvu o nájme dopravného prostriedku podľa OZ §630 a ďalšie
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#630
treba tam však všetko presne vyšpecifikovať, aby boli každému jasné podmienky
Pekný deň...
Naposledy upravil Manual : 22.08.06 at 16:31
0 0
Fragaria Fragaria

Fragaria je offline (nepripojený) Fragaria

Manual ďakujem.Asi budem trošku , ale chcem sa opýtať či mám za nájom fakturovať aj DPH. Robila som kalkulačný vzorec na ubehnuté km a tam sú niektoré fixné náklady s DPH a niektoré nie.Nájom by sa fakturoval na počet odjazdených km, lebo auto budú využívať obaja, napr. 2 dni jeden - nájomca a 2 dni druhý -majiteľ. Náklady na auto bude uplatňovať majiteľ a prefakturuje to potom v nájme tomu druhému. Môžem to takto spraviť? Prosím Vás vyjadrite sa k tejto mojej téme. Ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Fragaria
Manual ďakujem.Asi budem trošku , ale chcem sa opýtať či mám za nájom fakturovať aj DPH. Robila som kalkulačný vzorec na ubehnuté km a tam sú niektoré fixné náklady s DPH a niektoré nie.Nájom by sa fakturoval na počet odjazdených km, lebo auto budú využívať obaja, napr. 2 dni jeden - nájomca a 2 dni druhý -majiteľ. Náklady na auto bude uplatňovať majiteľ a prefakturuje to potom v nájme tomu druhému. Môžem to takto spraviť? Prosím Vás vyjadrite sa k tejto mojej téme. Ďakujem.
Možno tu je trošku problém. SZČO by mala faktúrovať činnosti, ktoré má v predmete podnikania uvedené v ŽL, to znamená, že by tam mal mať uvedené aj prenájom motorových vozidiel alebo požičiavanie. A ako platca DPH to bude faktúrovať s DPH. Cena za nájom môže byť v zmluve dohodnutá aj ako paušálna suma za mesiac napr. 15.000,- Sk. V zmluve treba uviesť aj ďalšie náležitosti, napr. že auto bude vrátené s toľko PHM v nádrži aký bol stav pri jeho preberaní, že nájomca je povinný robiť po dobu nájmu drobnú údržbu auta na vlastné náklady a podobne.
Ak to takto dáš do zmluvy, nájomca bude mať u seba v nákladoch všetko to čo súvisí s prevádzkou auta keď na ňom jazdí a prenajímateľ tiež.
Pekný deň...
1 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
ahojte, robím teraz jednu zmluvu o výpožičke MV od súkromnej osoby na vypožičiavateľa SZČO. SZČO však auto zrejme nebude používať len on sám, ale bude ním jazdiť aj zamestanec. Bude to v zmluve aj uvedené, ale chcem sa uistiť, či tam náhodou nemôže vzniknúť nejaký problém z hľadiska uplatnenia výdavkov, keď auto nebude používať on sám osobne. Dík.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Leila2006 Pozri príspevok
ahojte, robím teraz jednu zmluvu o výpožičke MV od súkromnej osoby na vypožičiavateľa SZČO. SZČO však auto zrejme nebude používať len on sám, ale bude ním jazdiť aj zamestanec. Bude to v zmluve aj uvedené, ale chcem sa uistiť, či tam náhodou nemôže vzniknúť nejaký problém z hľadiska uplatnenia výdavkov, keď auto nebude používať on sám osobne. Dík.
Nie, výdavky, ak budú spojené s činnosťou podnikateľa, budú uznanými daňovými výdavkami.
0 0
ffarina ffarina

ffarina je offline (nepripojený) ffarina

žena
Ahojte poraďáci
vedel by aj mne niekto poradiť s podobnou zmluvou? Mám iný problém: som prerušená szčo ale zároveň činná sro. Auto ako szčo som si zapožičala do sro-od lízingovky mám súhlas. Lízing, poistenie a vlastne všetky náklady vrátane phm robím v sro. Účtovníčka ma upozornila,že musím vypracovať zmluvu o prenájme auta do výšky ročného odpisu. Nájom ani inú odmenu do szčo neplatím(je prerušená). Dá sa dať do zmluvy,že lísingová a poistná splátka ktoré hradí nájomca priamo spoločnostiam by boli namiesto nájmu? Znamenalo by to, že sro neplatí žiadnu odmenu ani nájom a namiesto toho by boli vlastne tie platby vedené priamo na účty spoločností?Ako by potom taká zmluvy vyzerala?
Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
ffarina Pozri príspevok
Ahojte poraďáci
vedel by aj mne niekto poradiť s podobnou zmluvou? Mám iný problém: som prerušená szčo ale zároveň činná sro. Auto ako szčo som si zapožičala do sro-od lízingovky mám súhlas. Lízing, poistenie a vlastne všetky náklady vrátane phm robím v sro. Účtovníčka ma upozornila,že musím vypracovať zmluvu o prenájme auta do výšky ročného odpisu. Nájom ani inú odmenu do szčo neplatím(je prerušená). Dá sa dať do zmluvy,že lísingová a poistná splátka ktoré hradí nájomca priamo spoločnostiam by boli namiesto nájmu? Znamenalo by to, že sro neplatí žiadnu odmenu ani nájom a namiesto toho by boli vlastne tie platby vedené priamo na účty spoločností?Ako by potom taká zmluvy vyzerala?
Ďakujem
Ja som toho nazoru, ze ak je auto obstarane na leasing a leasingova zmluva je na FO, tato FO nie je pocas doby leasingu majitelom vozidla a teda ani nemoze vozidlo prepozicat do inej firmy, resp. si uplatnovat na neho pausal/km alebo ine vydavky v podnikani pravnickej osoby.

Neviem, co myslis tym "suhlasom" od leasingovky.

Na zaklade zmluvy o prenajme by si si vsetky naklady, vratane odpisov, mohla v sro uplatnovat, ale auto nie je tvojim majetkom, je majetkom leasingovky, tak podla mojho nazoru nemozes s nim ako s vlastnym majetkom narabat, t. j. nemozes ho prenajat inej osobe.

Ak sa mylim, usmernite ma, prosim.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Lianka Pozri príspevok
Ja som toho nazoru, ze ak je auto obstarane na leasing a leasingova zmluva je na FO, tato FO nie je pocas doby leasingu majitelom vozidla a teda ani nemoze vozidlo prepozicat do inej firmy, resp. si uplatnovat na neho pausal/km alebo ine vydavky v podnikani pravnickej osoby.

Neviem, co myslis tym "suhlasom" od leasingovky.

Na zaklade zmluvy o prenajme by si si vsetky naklady, vratane odpisov, mohla v sro uplatnovat, ale auto nie je tvojim majetkom, je majetkom leasingovky, tak podla mojho nazoru nemozes s nim ako s vlastnym majetkom narabat, t. j. nemozes ho prenajat inej osobe.

Ak sa mylim, usmernite ma, prosim.
Leasingovka môže dať súhlas k užívanie vozidla inou osobou (SZČO, sro). S týmto súhlasom môže auto prenajať.
Mňa však zarazilo niečo iné. Na základe zmluvy o prenájme medzi SZČO a SRO si SRO môže dať do nákladov nájom, PHM a pod. ale určite nie leasingové splátky. Tvoja účtovníčka to zrejme myslela tak, že SZCO si do VOZD dáva úroky z leasingu + na konci roka odpis. Nájom by mal byť teda dohodnutý minimálne na túto sumu, aby si ako SZČO nebola z tohto titulu v strate. SRO si následne môže dať do nákladov práve tento nájom, ale v žiadnom prípade, nemôžeš z SRO platiť leasingové splátky. Ako by si o tom v PÚ účtovala?
0 0
ffarina ffarina

ffarina je offline (nepripojený) ffarina

žena
Dogicka, ďakujem.Ano,od leasingovky mám písomný súhlas.Čo sa týka auta,platímvšetko z sro,aj splátky, ale ako to učtuje,to neviem.Zatiaľ ma na take niečo neupozornila.Ono je to tak,že szčo mám prerušenú.Nemožem na ňu prijímať žiadne platby,lebo by to bol neoprávnený zisk.Nakoľko fungujem ako sro,chcela som, aby všetko od auta išlo cez sro.Preto hľadám spôsob ako spraviť zmluvu medzi szčo a sro, aby to bolo platné.Prečo by som nemohla mať zmluvu,kde by som ako szčo odpustila najom s tym, že sro sa zaručí namiesto najmu platiť splátky?
0 0
ffarina ffarina

ffarina je offline (nepripojený) ffarina

žena
dogicka Pozri príspevok
Leasingovka môže dať súhlas k užívanie vozidla inou osobou (SZČO, sro). S týmto súhlasom môže auto prenajať.
Mňa však zarazilo niečo iné. Na základe zmluvy o prenájme medzi SZČO a SRO si SRO môže dať do nákladov nájom, PHM a pod. ale určite nie leasingové splátky. Tvoja účtovníčka to zrejme myslela tak, že SZCO si do VOZD dáva úroky z leasingu + na konci roka odpis. Nájom by mal byť teda dohodnutý minimálne na túto sumu, aby si ako SZČO nebola z tohto titulu v strate. SRO si následne môže dať do nákladov práve tento nájom, ale v žiadnom prípade, nemôžeš z SRO platiť leasingové splátky. Ako by si o tom v PÚ účtovala?
Dogicka ďakujem za odpoveď. S tou leasingovkou mas pravdu,mam od nich suhlas.Ostatne veci co tu pises som pisala o okienko vyssie a zaujimal by ma tvoj nazor.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

ffarina Pozri príspevok
Dogicka, ďakujem.Ano,od leasingovky mám písomný súhlas.Čo sa týka auta,platímvšetko z sro,aj splátky, ale ako to učtuje,to neviem.Zatiaľ ma na take niečo neupozornila.Ono je to tak,že szčo mám prerušenú.Nemožem na ňu prijímať žiadne platby,lebo by to bol neoprávnený zisk.Nakoľko fungujem ako sro,chcela som, aby všetko od auta išlo cez sro.Preto hľadám spôsob ako spraviť zmluvu medzi szčo a sro, aby to bolo platné.Prečo by som nemohla mať zmluvu,kde by som ako szčo odpustila najom s tym, že sro sa zaručí namiesto najmu platiť splátky?
Myslím, že máš pravdu, môže to tak byť. V zmluve by ale malo byť taxatívne uvedené, aké náklady na auto znáša nájomca. Nepíšeš, či máš nárok na odpočet DPH z leasingu. Ak áno, ako SRO si DPH nebudeš môcť na základe zmluvy o prenájme odpočitať.
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Fyzická osoba nám právnickej osobe zapozičia auto na dobu 3 rokov, tu čítam o zmluve o vypožičke a zmluve o nájme dopravného prostriedku. Neviem čo je
lepšie, ale s fyzickou osobou asi podľa občianskeho zákonníka zmluva
o výpožičke. V zmluve samozrejme uvedieme, že my hradíme všetky
prevádzkové náklady - nafta, súčiastky, opravy, poistenie.
Akú zmluvu by ste uprednostnili a ak je to zahrnuté v zmluve predpokladám správne, že tieto náklady môžu byť v daňových nákladov našej právnickej osoby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať