Zavrieť

Porady

Môžem sa nejako brániť voči krivej výpovedi?

Presne túto otázku mám aj ja. Dá sa nejako brániť proti krivej výpovedi? Ide o to že ex-priateľka sa nevedela zmieriť s tým že som to s ňou ukončil lebo ma len využívala. Najprv sa ma pokúšala vydierať s tým že ak ju budem ignorovať tak ma udá za čokoľvek (to si už ona vymyslí) a budem mať z toho naťahovačky s úradmi lebo úrady sú to povinné riešiť bezohľadu na to či je to pravda. Ja som neveril že to urobí ale ona to naozaj urobila. Tým pádom mňa predvolávajú na výsluchy a podanie vysvetlenia čo má za následok vynechávanie v práci, náklady a čas na cestovanie na miesta výsluchov a pojednávaní atď. Dá sa nejako proti tomu brániť. Ide totižto o to že vždy to je tvrdenie proti tvrdeniu. Ona si niečo na mňa vymyslí a ja neviem dokázať že sa to nestalo a tak isto ani ona že sa to stalo. Síce ma strašila že si zoženie nejakých falošných svedkov a to je už horšie a zase ja aby som si platil právnika a vynechávam prácu kvôli nejakej ohrdnutej expriateľke... Musí existovať nejaký zákon čo tomuto zabráni.
3 komentárov     zbaliť
misoft Ďakujeme za popis situácie.... len nejako nechápem, aký to má súvis so štyri roky starým problémom.
Gaaspi Googlil som zadaním kľúčových slov a hodilo ma to na túto stránku a keď už téma o krivej výpovedi existuje tak som sa spýtal ako ďalší diskutér... Pointa je krivé obvinenie.
Ing. Ľubomír Janoška Nechceš radšej zadať otázku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    občiansky zákonník

    § 13
    (1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie.
    (2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jeho vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.
    (3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.

    § 16
    Kto neoprávneným zásahom do práva na ochranu osobnosti spôsobí škodu, zodpovedá za ňu podľa ustanovení tohto zákona o zodpovednosti za škodu.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Nemôžeš sa brániť. Ona má právo podať podnet na čokoľvek. Nepíšeš nič konkrétne, či sú to podania na políciu alebo na iné, napr. priestupkové orgány, ale tie sú povinné každé podanie prijať a preveriť.

    Teda brániť sa môžeš jedine tak, že budeš spolupracovať s danými orgánmi a budeš sa brániť jej podaniu. Dôkazné bremeno je na nej, ona musí preukázať a dokázať, že si sa niečoho dopustil.

    Ak by tebe vzniklo jej krivým obvinením trestné stíhanie, môžeš naopak potom na ňu podať podanie za krivé obvinenie. Ale zase bude dôkazné bremeno na tebe - budeš to musieť vedieť preukázať a dokázať. Ak nie, zase ona môže na teba podať podanie. A potom budete v kolotoči - budete na seba podávať podania a oznámenia.

    Nechaj to tak, raz ju to prejde, nájde si inú obeť a potom ti už dá pokoj.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Ono prakticky - keďže na základe jej podaní na neho on tam chodí ako na hodiny klavíru - expriateľka už aj naplnila podstatu krivého obvinenia a on to už dokázať môže tým, že je neustále predvolávaný, nič mu nedokázali, ona nedala žiaden dôkaz voči nemu.
    Takže už môže na ňu podať podnet na tr.čin krivého obvinenia.... dôvodov už má dosť, i dôkazov. Už nemusí nič dokazovať.
    Gaaspi S tým kolotočom ste to vystihli. Práve toto nechcem dosiahnúť že sa donekonečna budeme naťahovať. Či existuje nejaká ochrana proti jej podaniam že sú neopodstatnené a nech sa s tým nezaoberajú viac lebo budú vedieť že to robí len z pomsty ale dokázať nemá čo... Jej presne o toto išlo že úrady sú to povinné riešiť a tým pádom ona si môže chodiť vymýšľať udania ako na hodiny klavíru a vždy z toho budú ťahanice.
    buchač Šak jej jednu pribi, prifajči, zadri, struhni, urvi, priyeb....

    Keď ťa udá na polícii, tak si aspoň nebude vymýšľať...ty pôjdeš do ťurmy, kde budeš mať od nej chvíľu pokoj.
      zbaliť

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    veď si ju nahraj ako ti vraví, že si niečo vymyslí, potom to využi
    Gaaspi Problém je presne v tomto že nemám žiaden záznam a SMS-ky aj správy cez internet si priebežne vymazávam už zo zvyku. Ale doteraz som sa s takýmto problémom nikdy nestretol, preto som to bagatelizoval. Pripadalo mi to také detinské že z tohto nič nemôže byť. Mám novú skúsenosť. Teraz dodatočne mi hovoria že som si to mal fotiť, nahrať atď. Kto vedel že z toho vedia spraviť kovbojku. Ja som to ignoroval, vôbec nebral vážne, ešte s bratom sme sa smiali na tom keď mi posielala výhražné správy.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Najlepšia obrana je útok.
    Spojenie dvoch paragrafov v jednu žalobu s uplatnením si nárokov aj finančnej ujmy by dotyčnú veľmi rýchlo dalo do normálneho stavu.

    Pod*ľa § 360a ods. 1 Tres*tné*ho zá*ko*na, kto iné*ho dl*ho*do*bo pre*nas*le*du*je ta*kým spô*so*bom, že to mô*že vzbu*diť dô*vod*nú oba*vu o je*ho ži*vot ale*bo zdra*vie, ži*vot ale*bo zdra*vie je*mu blíz*kej oso*by ale*bo pod*stat*ným spô*so*bom zhor*šiť kva*li*tu je*ho ži*vo*ta, tým, že
    ....
    e) ho inak ob*me*dzu*je v je*ho ob*vyk*lom spô*so*be ži*vo*ta,

    pot*res*tá sa od*ňa*tím slo*bo*dy až na je*den rok.
    ---------------------
    Nejde o krivú výpoveď, tá sa dá použiť jedine na súde.
    Tu ide o krivé obvinenie.

    § 345

    Krivé obvinenie


    (1) Kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
    (2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
    a) z osobitného motívu, alebo
    b) verejne.
    (3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu alebo iný obzvlášť závažný následok.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gaaspi Krivou výpoveďou som to nazval preto že ona síce vypovedala vo veci ktorá sa stala ale nepovedala pravdu ale prikrášlila si to aby som ja z toho mal väčší trest. Takže to neni úplne ten prípad že si niečo vymyslela ale taký že pridala tam nepravdivé veci. Napríklad ako keď mi niekto dá len facku tak ho za to môžem nahlásiť ale do zápisnice by som tvrdil že boli traja a dokopali ma do krvi napríklad. Aj ona to len strašne nafúkla lebo vedela že s originál verziou. Ale právnik povedal toľko že ak nejde o súdnu vec alo o občianske spolunažívanie tak to nejako uzavrú. Ani jedna strana nemá dôkaz že sa to stalo tak to vraj uzavrú bezohľadu na to čo kto povie.
    misoft Uzavrú, uzavrú - priestupok voči občianskemu spolunažívaniu - obaja vyfasujete pokutu cca 33€ + poplatok za priestupkové konanie a zhasla fajka.
    Gaaspi Ide presne o to "obaja" že nech si aj ona zapamätá že zaťažovať úrady nemá zmysel a do budúcna to už skúšať nebude a mne tým spôsobila škodu tých dajme tomu 33€ a že som párkrát musel vynechať zmenu v práci, teda nemateriálne naťahovačky.

    Totižto sa mi vyhrážala (čo neviem dokázať) že ma udá aj viackrát z pomsty že som nepristúpil na jej podmienky vydieranie. Tak či sa dá tomu úradu vysvetliť že sa mi týmto vyhrážala a ak ma udá za ďalšie veci tak aby ju už čakali.
      zbaliť

    Môžem sa nejako brániť voči krivej výpovedi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.