Zavrieť

Porady

Debetné úroky v banke

Moja známa má vedený účet v Prima banke Slovensko. Povolené prečerpanie na účte bolo cca 1.500,-€. Známa zostala bez práce a nemala z čoho uhradiť debet na bežnom účte. V súčasnosti banka mesačne účtuje úrok z omeškania vo výške cca 130,- mesačne, takže po takýchto úrokoch je účet v podstate v mínuse cca 5.000,-€. Úrok samozrejme každý mesiac narastá nakoľko banka zvyšuje debet mesačne aj o úroky. Ako v takomto prípade právne postupovať? V priebehu krátkeho časového obdobia úrok môže narásť do astronomických čiastok. S pozdravom
Naposledy upravil takáčová anna : 17.10.18 at 17:09 Dôvod: upresnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    právne postupovať? to je preklep a malo to byť SPRÁVNE? aké právne kroky by chcela robiť? žiadne, banka je úplne v práve. úroky z nepovoleného prečerpania sú vysoké. s tým bola oboznámená vopred, očividne na to kašlala.

    z 1500€ do 5000€ je dlhá cesta... "známa" kašlala na splácanie pekných pár mesiacov. môže byť rada, že banka zatiaľ honobí úroky. Ale príde čas, kedy to začne riešiť cez exekútora. to len bude rošošo.

    v poslednom čase sa stretávam často s ľuďmi, ktorí za nič nemôžu, ale všetci ostatní áno. A po podrobnejšom popise situácie sa človek len chytá za hlavu, akí sú ľudia blbí.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak by k povodnemu precerpaniu 1500 eur pribudlo urokmi po 130 eur mesacne 3500 eur, museli tie uroky takto narastat cca. 26 mesiacov, co je viac ako 2 roky.
    Takze az tak kratko v tom debete nie je /uroky boli urcite nizsie na zaciatku, zvysuju sa so zvysujucim dlhom/
    Znama by mala velmi rychlo splatit celu dlzobu, aj keby si na to pozicala, lebo uroky na normalnej pozicke su urcite nizsie ako uroky z povoleneho precerpania.
    Na pozicku ale musi mat prijem, takze zaklad je praca a nezvysovat dlh a spkacat aspon minimalnu splatku, ktora je dana vyskou dlhu.
    A este nech ide do banky zmenit podmienky uctu, ak sa bude dat, a zrusit to povolene precerpanie - napr. zmenou za pozicku.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Už dávno mala byť známa v banke /po prvých nabehnutých úrokoch z omeškania/ a hľadať spôsob/produkt, ako to uhrať na čo najlepšie podmienky, lebo ten dlh 5000 sa tam neobjavil zvečera do rána.
    https://www.primabanka.sk/urokove-sa...dukty-v-ponuke
    "Úrok pri nepovolenom prečerpaní účtu: 28 %
    Sadzba platí pre všetky typy bežných a vkladových účtov."
    Fakt príma banka...
    Stále opakujem: keď Vás banka potrebuje získať, ste jej klient. Akonáhle stratíte /z akéhokoľvek dôvodu/ schopnosť splácať, ste už len jej dlžníííík...

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Katy a R, Žabinka, Mária27
    Komentár, nie odpoveď (1)
    2
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Ako vieš a od koho vieš, kedy bola uzatvorená zmluva ?????

    ...Tých 28% si vzala odkiaľ ???
    Odtiaľ ???

    Úrokové sadzby produktov
    II. časť - Právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia
    https://www.primabanka.sk/preview-fi..._2018-2679.pdf

    Teda otázka...odkiaľ vieš, že ide o právnickú osobu alebo o živnostníka ?????


    Takže nefabuluj....
    Oliwa Neviem a ani nepotrebujem vedieť.
    Buchy, zbytočne sa rozčuľuješ... Keby si si pozrel link, tak by si tam videl to, čo som pre istotu z neho aj citovala /ako vidieť, nestačilo/ - že "sadzba platí pre všetky typy bežných a vkladových účtov." Tento sadzobník platí od 1. 9. 2018 a vôbec, ale vôbec pri tomto produkte nezáleží /na rozdiel od hypotéky a spotrebného úveru/, kedy bola uzatvorená zmluva. Takže ak aj v minulosti boli úroky za prečerpanie na BÚ o niečo výhodnejšie /čo pri sekere 5000 evri ťažko povedať/, už to neplatí... Kapišto????? Prajem ti pekný deň.
    Oliwa buchač (Dnes 09:21) Ako vieš a od koho vieš, kedy bola uzatvorená zmluva ?????

    ...Tých 28% si vzala odkiaľ ???
    Odtiaľ ???

    Úrokové sadzby produktov
    II. časť - Právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia
    https://www.primabanka.sk/preview-fi..._2018-2679.pdf

    Teda otázka...odkiaľ vieš, že ide o právnickú osobu alebo o živnostníka ?????

    Takže nefabuluj....
    ------------------------------------------------------
    Zo zadania . Píše o povolenom prečerpaní účtu 1500 €. A to je pri osobnom účte fyzických osôb.
    https://www.primabanka.sk/povolene-precerpanie-na-ucte
    Pri PO alebo živnostníkoch je to 3000 €.
    https://www.primabanka.sk/povolene-p...e-podnikatelov
    Chlape, prečo Ty vždy chceš mať pravdu, aj keď ju nemáš... So mnou sa o bankové produkty nedoťahuj... Ak máš čas a chuť, študuj.... Ja nemám ani jedno ani druhé... Alebo pozornejšie čítaj...
    Dúfam, že zase nenapíšeš, že Ty vieš všetko...
    A dík za to neužitočné... tipujem, že od Teba... ak Ti to urobilo radosť, poslúž si... mne to žily netrhá... ani nezbohatnem, ani neschudobniem... ešte raz pekný deň Ti želám... Idem robiť niečo užitočné...
    buchač Oliwa (Dnes 09:38) Neviem a ani nepotrebujem vedieť.
    ....
    Buchy, zbytočne sa rozčuľuješ...Prajem ti pekný deň.
    -----------------------
    Chlape, prečo Ty vždy chceš mať pravdu, aj keď ju nemáš... So mnou sa o bankové produkty nedoťahuj... Ak máš čas a chuť, študuj.... Ja nemám ani jedno ani druhé... Alebo pozornejšie čítaj...
    ================

    Čo mám (vždy) alebo nemám pravdu, to je uhol pohľadu...ale to je vedľajšie.
    Radšej budem mať všeobecný rozhľad, ako excelovať v jednom.

    Sme v rubrike právo, keby to bolo v tom účtovníctve, tak ani nemrknem.
    Lenže podaním nejakého linku, bez vysvetlenia ? Čo sa robí pravidelne ?
    Ale tiež nie raz ( u teba som si to všimol hlavne v poslednej dobe), že do odpovede dávaš komentáre a otázky...lenže odpoveď nejak nikde.
    Kuwa, to je také poraďácko - účtovnícke...niet iných bohov nad vás.



    P.S.
    Netipuj...ber za fakt, že ja som urval. Za to nevysvetlenie a nie za to, či máš pravdu alebo nie.

    P.S.
    Nikdy sa zbytočne nerozčuľujem...respektíve nikdy.
    Pekný deň si ja viem zrobiť vždy...aj užitočne sa realizovať.
    misoft Oliw -ČÍTAJ PORIADNE.
    https://www.primabanka.sk/preview-fi..._2018-2739.pdf
    Je tam vyslovene - Povolené prečerpanie na účte.
    Inak je to Sadzobník pre Úrokové sadzby produktov. Tam patrí aj úver, prečerpanie účtu, hypotéka, sporenie, termínovaný vklad....
    Otvor si ten PDF súbor a ČÍTAJ riadok po riadku.
    Takže nie len úver sa tam spomína....
    Inak - pokiaľ nie si bankár, tak asi nevieš, že prečerpanie účtu je vlastne ÚVER!!!!!!!!!
    Banka požičala peniaze FO.
      zbaliť
    Na právne postupy môžte rovno zabudnúť, všetko ste si podpísali vo VOP pri zakladaní účtu, takže postup banky je úplne OK. Avšak, naschvál som si vyhľadal úroky pri nepovolenom prečerpaní - v Prima Banke sú na úrovni 28 %, samozrejme plus vysoké až 30 €urové poplatky za upomienky. Pri zohľadnení oboch, táto známa musela na splátku, už len pri nepovolenom prečerpaní kašlať riadne dlho. Neviem síce v akej intenzite boli zasielané upomienky, ale napriek tomu, tento stav musí trvať približne 32 - 38 mesiacov. Ak nemá prácu, tak na úhradu NP bankovým úverom rovno zabudnite, a ak by aj mala, tiež si myslím, že na to môže rovno zabudnúť. Najlepšia možnosť je požičať si od známeho a urýchlene to vyplatiť, lebo pri takejto sume a takých úrokoch, jej to v dohľadnej dobe vyskočí do oveľa nepríjemnejších čísel. Nech sa darí...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Nuž neviem.... prečo stále poukazujete na Právnické osoby a fyzické osoby podnikateľov https://www.primabanka.sk/preview-fi..._2018-2679.pdf, keď v otázke to nie je napísané, jedná sa o prečerpanie účtu pre občana - nepodnikateľa https://www.primabanka.sk/preview-fi..._2018-2739.pdf
    Čítate vy vôbec, čo sa v popise písalo?
    Je tam vyslovene napísané, že tá jeho známa je PRÁVNICKA OSOBA alebo FYZICKÁ OSOBA PODNIKATEĽ?
    Prečerpanie účtu pre občana je bežný úver! Nie je to PODNIKATEĽSKÝ úver.

    Či ste už všetci tak zmagorení, že to vzťahujete na seba, ako PO alebo FO podnikatelia?
    Rastislav Hanczko V poriadku. Je to teda fyzická osoba - nepodnikateľ. Dal som si tu námahu a vyhladal som si aj prílohu č.1 k úrokovým sadzbám produktov v Prima banke. Samozrejme tu prikladám link. Je to uvedené hneď na začiaku, ako úrok pri NP. Pekný deň.

    https://www.primabanka.sk/preview-fi..._2018-2739.pdf
    buchač Rastislav Hanczko (Dnes 16:57) V poriadku. Je to teda fyzická osoba - nepodnikateľ. Dal som si tu námahu a vyhladal som si aj prílohu č.1 k úrokovým sadzbám produktov v Prima banke. Samozrejme tu prikladám link. Je to uvedené hneď na začiaku, ako úrok pri NP. Pekný deň.
    ======================
    No fasa !!!!

    Kuwa, tak ja som dal (už pred voma dňami) TEN ISTÝ LINK a následne ma Oliwenuška zjazdila pod čiernu zem...
    Pritom Hancko dostal pochvalu.
    To je tak pokrytecké...a to som ešte slušný....ale ryhať z takých ľudí sa mi chce teda fest.

    Prečo ?
    Lebo ona je tá najsamlepšia bankárka...???
    Díky za takýchto bankárov...školenia dával asi Mihál.
    Rastislav Hanczko Ten pôvodný link rozhodne nebol ten istý. A 28 % platí pre všetkých, však je to tam jasne uvedené v oboch linkoch, ako pre PO, FO-podn, aj FO....Vôbec nechápem o čo tu teraz ide
    Rastislav Hanczko Nechápem. Ja som si nič neuznal. Však aj u podnikateľov aj u FO s bežným účtom, v oboch tých linkoch je napísané, že nepovolené prečerpanie je úročené 28 %. Čo stále riešiš ?
    Rastislav Hanczko Je to teda to isté, čo ste dal ten druhý link, len mi to nešlo otvoriť. No je to tam napísané úplne jasne.
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Úrok pri prečerpaní je 19,9% t.z. mesačne 1,66%. To je ale úrok za "požičané" peniaze, nakoľko to prečerpanie vlastne požičia banka klientovi. On má potom povinnosť splácať dohodnuté splátky. Úrok sa v tomto prípade vypočítava zo skutočne prečerpaných peňazí (nie z celkového povoleného prečerpania). Ak však niekto je v omeškaní s platbami - je tam úrok z omeškania 5%.
    Tých 130€ mesačne - to sa mi nezdá.... lebo by to bolo 10% a to za mesiac, čo je volovina.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 1. rocne uroky sa nedaju jednoduchym vydelenim prepocitat na mesacne
    2. ona uz je v nepovolenom precerpani, kde uroky zvycajne byvaju este vyssie ako pri povolenom
    3. 130 eur z 5000 nie je 10%
    misoft Pravda... ja som to počítal z 1500, ale tých -5000 má už aj s tými úrokmi. Takže - pekne jej to pripočítavali... asi.... až z malej kôpky je veľhora....
    vicktor 130 asi nie su iba uroky, ale aj mastna zmluvna pokuta.
    Oliwa misoft, nefabuluj... tých 19,9 %, resp. 5 % sú úroky pri spotrebných úveroch, podľa zadania ide o bežný účet, pozri si lepšie sadzobník.
    Síce to dotyčnej pomôže ako hadovi koleno, ale ak máme radiť, tak treba uviesť veci na správnu mieru... aj úrokové sadzby.
    misoft Oliw - nefabulujem -ČÍTAJ PORIADNE.
    https://www.primabanka.sk/preview-fi..._2018-2739.pdf
    Je tam vyslovene - Povolené prečerpanie na účte.
    Inak je to Sadzobník pre Úrokové sadzby produktov. Tam patrí aj úver, prečerpanie účtu, hypotéka, sporenie, termínovaný vklad....
    Otvor si ten PDF súbor a ČÍTAJ riadok po riadku.
    Takže nie len úver sa tam spomína....
    Inak - pokiaľ nie si bankár, tak asi nevieš, že prečerpanie účtu je vlastne ÚVER!!!!!!!!!
    Banka požičala peniaze.
    Oliwa Svatá prostoto...!
      zbaliť

    Debetné úroky v banke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.