Zavrieť

Porady

vyhlásenie za neplatiča zdravotnej poistovne ??

Prosil by som o vyjadrenie k problematike doplatenia zdravotnej poisťovne Dôvera.
K dátumu 30.4.2017 som prerušil podnikanie (SZČO) a išiel som na predčasný dôchodok. K tomuto dátumu resp. k 8.5.2017 som mal vyrovnané všetky pohľadávky voči zdravotnej poisťovne Dôvera (inak by mi nedali výmer), čiže všetko som mal uhradené resp. vyrovnané.
Môj kamarát ma pred týždňom upozornil , že som neplatič voči zdravotnej poisťovne Dôvera.
Sama poisťovňa ma na toto vôbec neupozornila , lebo asi už som nebol v tom čase platca ale za dôchodcov platí štát.
Údajne je to nedoplatok, alebo vypočítané z daňového priznania, kde mi až v čase dôchodku nabiehali chýbajúce platby , ktoré som mal v čase podnikania.
Je táto platba voči mne zákonná, lebo v čase odchodu do dôchodku som mal platby vyrovnané.
A keby aj nie je povinnosťou zdravotnej poisťovne ma na to upozorniť?
A keď už, kde mám na aký účet toto zaplatiť keď ja už nemám žiadny vzťah s touto poisťovňou, kde som ho ukončil k 30.4.2017.
Je táto platba zákonná alebo sa poisťovňa snaží vylákať ďalšie financie neoprávnene ???????
Ako mám postupovať??????
Ďakujem za vyjadrenia.
4 komentárov     zbaliť
ivka70 Podaval si danove priznanie za rok 2017?
maaato ano...pani na infolinke poistovne mi povedala že je to za rok 2017
veronikasad Aky zaklad dane z podnikania si dosiahol za rok 2017? Kolko si zaplatil poistne do SP a ZP za rok 2017?
veronikasad RZZP za rok 2017 ti nebolo doručené? Alebo si si ho neprebral na pošte a vrátilo sa späť do ZP? Inak by ta na dlh nemusel upozorňovať kamarát...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nedoplatok je zjavne z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia, ktore ti ZP musela urobit po danovom priznani. Ku koncu podnikania si mal zaplatene len vsetky zalohove platby na poistenie.
    Ako podnikatel mas OP s cipom a aktivovanu elektronicku schranku, kam ti RZZP bola ZP povinna dorucit. Treba sa tam pozriet. Mas tam aj udaje k platbe.
    Kedze tam plati fixcia dorucenia, uz bude davno po case na odvolanie. Dlzne ZP treba doplatit, kym budes dlznikom, mas narok len na neodkladnu zdravotnu starostlivost.
    A este pocitaj aj s nejakymi penale za oneskorenu platbu, zistis v ZP.
    Naposledy upravil ivka70 : 23.10.18 at 19:16
    Mila123 ako podnikateľ ešte stále nemusí mať OP s čipom a aktiváciou elektr. schránky Slovensko.sk
    ivka70 to len predpokladam, ze mu to prislo tam, ked sa pyta, ci mu to nemala ZP dorucit ....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zdravotná poisťovňa ťa ozaj nemusí upozorňovať na tvoje povinnosti. Ako szčo si mal predpísané poistn, a tiež ti spravili RZZP. - prípadné nedoplatky musíš uhradiť. Vieš si svoje poistné vypočítať aj sám - podľa tvojej evidencie (učtovníctva) a podľa DP.
    Tiež si môžeš sám skontrolovať v elektronickej pobočke ZP - ak by niečo nesedelo (napr údaje o platiteľoch) , vieš to tam aj opraviť.
    A ak si si žiadal o dôchodok - ZP s tým nič nemá, SP nekontroluje prípadné nedoplatky v ZP kvôli "výmeru" (ako si napísal).
    A nezabudni, že aj ako dôchodca môžeš pri niektorých príjmoch platiť poistné do ZP (či už teraz, alebo v budúcnosti, ak ich budeš mať )

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mňa len zaujala táto veta:

    "A keď už, kde mám na aký účet toto zaplatiť keď ja už nemám žiadny vzťah s touto poisťovňou, kde som ho ukončil k 30.4.2017."

    Ako že nemáš žiadny vzťah so ZP Dôvera? Prestúpil si do inej ZP? Ak nie, stále si poistenec ZP Dôvera, aj keď poistné za teba platí štát.

    V niektorej ZP musíš byť poistený.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    A keď už, kde mám na aký účet toto zaplatiť keď ja už nemám žiadny vzťah s touto poisťovňou, kde som ho ukončil k 30.4.2017.
    Tak to si na veľkom omyle!
    Keďže si dôchodca - stávaš sa poistencom štátu - t.z. poistné za teba odvádza štát do poisťovne, ktorej si POISTENCOM -takže MÁŠ vzťah - si POISTENEC!!!!!
    Údajne je to nedoplatok, alebo vypočítané z daňového priznania, kde mi až v čase dôchodku nabiehali chýbajúce platby , ktoré som mal v čase podnikania.
    To že nabiehali platby neskôr je jedna vec, ale z tých platieb nebolo odvedené poistné!!!! Tie platby (neskôr vyplatené) boli z obdobia, keď si ty MUSEL poistné odvádzať.
    Prechod na dôchodok ťa nezbavuje povinnosti toto zaplatiť, pretože to bol príjem, keď si bol SZČO.
    Z toho sa nevykrútiš.
    Kde zaplatiť? Na ktorejkoľvek pobočke ZP - prídeš, spýtaš sa, koľko dlhuješ, zaplatíš do pokladne a fertig!
    V každom meste sú pobočky ZP! Nevrav, že v tvojom okolí je hic sunt leones....

    vyhlásenie za neplatiča zdravotnej poistovne ??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.