Zavrieť

Porady

Ako pokračovať v dedičskom konaní po odvolaní?

Dobrý deň. V r. 2016 som iniciovala prejednanie novoobjaveného dedičstva po starej matke. Jedná sa o pozemok registra C , rozsah 1553 m štv. Pre Okresný súd so spísala všetkých mne známych dedičov. V apríli 2017 sme mali pojednávanie s notárkou. Na ďalšie pojednávanie nebol pozvaný nikto z mojich súrodencov ani ja. V XI.2017 mi prišlo Uznesenie, kde dedičstvo - pôda prináleží len jednému dedičovi a my ostatní máme dostať smiešne sumy za svoje zdedené podiely. Mojim cieľom bolo predediť majetok na dedičov podľa práva. T.č. je dedičov 27 s rôznym percentom podielu. V XII. 2017 som sa odvolala voči Uzneseniu notárky. Všetky notárske platby som zaplatila.Prosím o info, kde mám iniciovať pokračovanie dedičského konania. U notárky alebo na Okresnom súde? Môžem žiadať zmenu notárky-notára? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Notár je len poverený súdom, ktorý všetko rozhoduje. Ak si postupovala pod doručení uznesenia podľa pokynov v ňom, bude rozhodovať súd, ktorý môže a nemusí nariadiť aj pojednávanie. Pozri zákon od § 158 https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/161/20160701


    Ak ide o ornú pôdu, nemôže byť ani dedičský podiel menší ako 2000m2. Pozri zákon od § 21:
    § 23
    (1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva49) alebo rozhodnutia o dedičstve50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/180/
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nada 2 Zdravím a ďakujem za odpoveď. Ide o vinicu a prosim o info. Povodna majitelka zomrela v roku 1983. T.j. Pred rokom 1995(ucinnostou zakona o nedeleni majetku). Doteraz mame zdedene pozemky tak,ze kazdy svoj podiel a ja laik si myslim ze mozem sud poziadat o uconcenie dedicskeho konania tak ze kazdy z dedicov bude mat svoj podiel aj v tomto pripade. Ďakujem za odpoveď
    Mária27 Môžeš požiadať, ale zrejme neuspeješ. Do roku 1947 to bolo tiež tak - zakázané drobenie, potom bolo všetko socilistické - dedil jeden, potom zákom 293/1992 upravil vyrovnanie dedičov (peniaze alebo vlastníctvo). Zákon 180/1995 vznikol najmä pre ROEP (tiež nie veľmi uznávaný) a pre drobenie. Je to verejný záujem nielen v našom štáte. Pozri vysvetlenie ústavného súdu - asi od str. 10: file:///C:/Users/K/Downloads/Rozhodnutie%20-%20N%C3%A1lez%20PL.%20%C3%9AS%2036_95%20(1).pdf
    Nada 2 Ďakujem Mária27. Prajem Ti uspešné dni.
      zbaliť

    Ako pokračovať v dedičskom konaní po odvolaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.