Zavrieť

Porady

Oplatí sa odložiť živnosť po novom roku ?

Dobrý deň, chcem si onedlho založiť živnosť popri zamestnaní (TPP). Celkom mám ale chaos v toľko množstve informácií. Pochopila som (asi), že sociálne poistenie popri zamestnaní nemusím platiť, zdravotné ale áno. Čítala som, že zdravotné poistenie sa začína platiť od júla nasledujúceho roku, kedy som si zakladala živnosť. Chápem to teda správne ak si myslím, že keď si založím živnosť teraz v novembri 2018, tak v júli 2019 začínam platiť zdravotné ? Ak áno, tak platí aj nasledujúci príklad - založím živnosť v januári 2019 a začínam platiť zdravotné až v júli 2020 ? Ak to tak je, tak sa teda oplatí asi počkať so živnosťou tie 2 mesiace do nového roku teda ? A ešte druhá otázka, ak si založím živnosť v tomto roku, tak daňové priznanie za tieto dva mesiace musím podávať už v nasledovnom období ? Ďakujem pekne za odpovede
veronikasad ak živnosť založíš v novembri 2018, aký príjem ´= tržby alebo uhradené fa do konca roka 2018 predpokladáš ?
BeaSmith Pracujem na jednej zákazke ktorú mám fakturovať na 300€. Len kvôli tomu rozmyslam že si spravím živnosť teraz, inak by som počkala. No ale mám v tom zmätok poriadny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zatiaľ len pre SP platí, že netreba zo začiatku platiť poistné - až po dosiahnutí určitej hranice (podľa DP - sú aj takí, ktorí neplatia viac rokov). viď zák o SP, resp si pozri stránku SP.
    ZP sa platí hneď od začiatku SZČ - len teda ako zamestnaná osoba (máš súbeh) si môžeš zvoliť nulové PREDDAVKY - to neznamená, že neplatíš poistné - to potom doplatíš naraz, keď ti ZP spraví ročné zučtovanie podľa tvojho skutočného VZ.
    treba si lepšie naštudovať povinnosti SZČO.
    ešte doplním, že u nás je daňovým obdobím kalendárny rok, teda aj DP sa tak podáva (zo všetkých zdaniteľných príjmov) .. a SZČO už komunikujú len elektronicky s DU.
    Naposledy upravil Katy a R : 08.11.18 at 20:57

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pri prijme 300€ ti povinna registracia od 1.7.2019 nevznikne. Kludne mozes mat zivnost v roku 2018. Len za rok 2018 nemozes poziadat zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Ale sama si musis urobiť danove priznanie typu B, do ktoreho zahrnies aj prijem zo zamestnania. Pri prijmoch xo zsmestnania si mozes uplatnit vydavky 60% pausalom. Nedoplatok dane bude minimalny ...

    V zdravotnej poistovni si mozes az do konca roku 2019 stanovit preddavky v nulovej vyske. V zavislosti od vymeriavacieho základu potom nedoplatok uhradis po vykonani rocneho zuctovania zdr.poistenia za rok 2018 a 2019.
    Pri subehu zamestnania a podnikania od roku 2020 nebudes platit preddavky z minimalneho, ale zo skutocneho vymeriavavieho zakladu.

    Oplatí sa odložiť živnosť po novom roku ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.