Zavrieť

Porady

Zavárané mäso

Ahojte,
švagriná sa chystá na dovolenku a tak jej zháňam neaké recepty a skúsenosti so sterilizovaním mäsa, omáčok a iných jedál.
Kto viete poraďte prosím, je to súrne.
dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Mäso sterilizujem 2x. 1x cca 1 hodinu a o 24 hodín cca 1/2 - 1 hodinu. Mäso sa má zásadne sterilizovať 2x až 3x kvôli spóram. Spóry(mikroorganizmy) odolávajú vysokým teplotám, preto ak ich mäso obsahuje(platí to vo väčšine prípadov), po prvej sterilizácii spóry vyklíčia a pri druhej až tretej sa zničia. Zo spór je najznámejší tzv. klobásový jed(Clostridium botulinum), ktorý je prudko jedovatý.
    Sterilizácia
    Uzavreté poháre s mäsom majú byť zaliate vodou, t.z., že sterilizujeme v dostatočne vysokom hrnci. Ďalej viď vyššie. Horúcu vodu zlejem(alebo povyberám hrnčekom) a poháre vyložím na uterák. Pri chladení vrchnáky "pukajú". Radšej používam vrchnáky so závitom.
    Ja sterilizujem len 2x, pretože je určené na krátkodobú spotrebu a nie na celú zimu. Pre istotu ho uchovávam v chladničke.
    Je zaujímavé, že pri sterilizácii už mäso ďalej nemäkne, takže sa tej dlhodobej sterilizácie nebojte.
    Stoganoff
    kvalitné hovädzie mäso(falošná sviečková, stehno zadné, biela pečeň), cibuľa, horčica, olej, soľ, čierne korenie, worcester, kyslé uhorky
    Mäso nakrájam na plátky, trochu vyklepem a pokrájam na prúžky. Pridám na drobno nakrájanú cibuľu, horčicu, soľ, korenie, worcestr.omáčku, kyslé uhorky nakrájané na drobno a olej. Nechám odležať v chladničke 3-4 hodiny. V tlakovom hrnci na oleji opražím a podusím.
    Iné druhy mäsa-labsar(hovädzie z lýtka),bravčové plece pokrájam na kocky, stehno na plátky. Pripravujem rovnako. Na cibuľovom základe opražím, pridám rascu, soľ, cesnak a čierne korenie. Udusím a sterilizujem. Po otvorení je už možná rôzna úprava a dochutenie mäsa.
    Naposledy upravil Marína : 21.08.06 at 12:14

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Marína
    Anička, ja som ešte mleté mäso nezavárala. Keby som mäso mala zavárať na celú zimu,tak by som sa asi držala návodu z odbornej literatúry, kde je uvedená sterilizácia 2x až 3x. Ja by som asi nezavárala na celú zimu, ale zavarila by som zo 3-4 kg mäsa a keď by sa minulo, tak by som zavarila znova.
    Robievala som zavárané mäsá ,keď sme chodili na dovolenku - stanovať.
    Ale to bolo stráááááááášne dávno. Nikdy sa mi mäso nepokazilo a to som ho mala v Bulharsku pri 30 stupňových teplotách a samozrejme bez chladničky.Ale zásadne som sterilizáciu zopakovala po 24 hodinách tak ako píše Evka.
    Mäso je potrebné zavariť aspoň 3 týždne dopredu,aby sa prejavilo ešte doma či predsa nezačne nejako meniť svoje vlastnosti a či nenastane vo fľašiach nejaký nežiadúci proces.
    Ja som robievala bravčové mäso.
    Mäso rýchlo umyjeme,odkostíme,nakrájame na rezne,kraje narežeme,trošku naklepeme,posolíme,posypeme mletým č. korením a obalíme jemne v múke. V rozpálenej masti opražíme do ružova . Horúce ukladáme do pohárov a zalejeme masťou ,na ktorej sme ich vyprážali a hneď uzavrieme.
    Pri miernom ohni sterilizujeme 2 hodiny. Po 24 hodinách sterilizáciu zopakujeme apoň na 1 hodinu.
    Takto zaverené som ho potom pripravovala na rôzne spôsoby- rezne, so zeleninou, s uhorkami ..................podľa chuti rodinky.
    Zavárať sa dá skutočne všetko.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Nemusí byť celé zaliate šťavou. To by si musela mäso pri dusení poriadne podliať vodou a šťava by už nemala svoju "silu".

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Mäsko robím bežne do fliaš a to kuracie alebo bravčové robievam do flaštičiek od tatarky a to teraz synovi na internát, predtým dcére a bolo to vždy v pohode aj po 2 mesiacoch bez chladničky. Narežem cibulu, spením na oleji, pridám máso, soľ, korenie a papriku a opečiem. Maličko podlejem vodou a keď zovrie tak dávam do fliaš. Tie zvyknem na chvilku dať do rúry aj viečka, aby sa tak ešte trochu hygienicky vysterilizovali a do horucich dávam máso. Potom dám do hrnca s vodou a keď voda začne vrieť, tak vypnem a neodkryvam do druhého dňa. To je všetko a nikdy sa nepokazili. Potom stačí len zohriať, pridať vodu alebo mlieko, smotanu či jogurt zahustiť a tým sa aj urobí viac omáčky a prípadne dať vegetu alebo harmóniu na dochutenie.

    Najnovšie ešte robím aj mleté mäso do fliaš obdobným spôsobom len pridám cesnak a paradkový pretlak, prípadne chilli a je to ten istý spôsob a syn si to veľmi chváli ako zmes na špagety, len si pridá viac kečupu alebo pretlak a vodu a je to vraj vynikajúce.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    liduska
    Jarka a taká chvíľka dusenia stačí na to aby bolo mäso mäkké?
    Ak ide o kuracie ozaj len par minut, pretože potom tým, že sa sterilizuje a nechá postáť v teplom do druhého dňa tak by sa celkom rozpadlo. Bravčové podľa kvality, ale tiež nepotrebuje dlhšie ako 15 min. Veď ho ničím nezahusťuješ pred sterilizovaním, tak nevidím problém, aby keď ho budeš spotrebovávať tak, aby sa podusilo podľa potreby a podľa gusta. Je to v pohode. Myslím že má aj dobrú chuť, pretože dlhšie nasiaka koreninami. No a tie korenia si daj podľa chuti.
    Robila som aj krkovičku s rascou, alebo tzv. čínu s kari korením a fantazií sa medze nekladú. Je to dobre aj pre tých menej zdatných manželov, keď ide žena do kúpeľov, ale to je veľké hýčkanie.... . Deti som ľutovala, že prídu na internát a sú hladné a pri tej 100 či 150 sk na deň vreckového ktoré potrebujú aj na iné veci ako na jedlo, to je bieda... To sa mi ozaj to mäsko osvedčilo. Stačilo uvariť ryžu alebo cestovinu a mali teplú stravu

    Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

    Antonia1
    Bravčové mäso nakrájam na plátky a len posolím, naložím do pohárov tak do trištvrte do každého pohára dve lyžičky studenej vody a sterilizovať
    dve hodiny. Potom pomaly schladiť ja to robím tak, že pomaly sprchou po kvapočkach pustím studenú vodu tak dlho pokiaľ voda v hrnci nie je celkom studená a nechám to v tej studenej vode do vtedy pokiaľ na pohároch na vrchu nie je usadená masť. Potom len zohriať, uvariť zemiaky a môžeme podávať.
    Tak isto uvarím kapustu s mäsom,osolím okorením dám papriku tak ako na
    segedinský guláš, dám do pohárov a sterilizujem 1 hodinu a tak isto schladím ako mäso. Potom len zahustiť smotanou a mám segedínsky guláš a podávam na dovolenke s knedľou.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Evka-Marína, a keby že chcem to mäso na celú zimu zasterilizovať - odbremenila by som tým mraziak - hovädzie, ako by si ho odporúčala zasterilizovať? Najviac ma zaujal Stroganov a mletá zmes na fašírky? Vopred veľmi pekne Ď za podrobný návod. Bojím sa, aby sa mi nepokazilo, bola by to "nevyčísliteľná škoda" (pre mňa).

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Anička, ja som ešte mleté mäso nezavárala. Keby som mäso mala zavárať na celú zimu,tak by som sa asi držala návodu z odbornej literatúry, kde je uvedená sterilizácia 2x až 3x. Ja by som asi nezavárala na celú zimu, ale zavarila by som zo 3-4 kg mäsa a keď by sa minulo, tak by som zavarila znova.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Ďakujem, Evi. Takže - teoreticky - postupovala by som rovnako ako Ty, ale na tretí deň by som ešte sterilizovala cca pol hodiny. Podľa mňa nie je rozdiel v sterilizácii mäsa v celku a mletého.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    V sterilizácii nie, len plátky alebo kocky mäsa najprv dusím a až potom zaváram a asi by sa muselo aj to mleté. Tiež už som nad tým rozmýšľala, ale používam mleté mäso len surové(plnená kapusta, paprika, fašírky,...).

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Vieš, myslela som mleté mäso na rýchle bolonské špagety - máme to radi.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Tak to by som kľudne zavarila, veď mäso najprv podusíš. Bolonské špagety sú aj u nás veľmi obľúbené. Ja by som si kľudne trúfla zavariť už celú omáčku s mäsom, nielen mäso. Veď takú aj kupujem a ešte aj iné. Sú vynikajúce. Presne tieto:
    www.antonioamato.it
    Kupujem z tejto firmy cestoviny, múku špeciálne určenú na pizzu a aj na koláče.
    Naposledy upravil Marína : 25.08.06 at 21:18

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Fíha, špeciálna múka na pizzu? A chutí tá pizza aj inak ako z obyčajnej múky? Takúto značku som si zatiaľ nevšimla, ale musím sa pozrieť pozornejšie. Aj my kupujeme výlučne radšej o čosi drahšie, ale o dosť kvalitnejšie talianske cestoviny.

    Marta V je offline (nepripojený) Marta V

    Marta V
    Aj v Metre dostať špeciálnu PIZZA MÚKU. Stojí niečo okolo 20 Sk/kg. Pizza je z nej ozaj perfektná, plech sa vôbec nemusí mastiť, pečiem na suchom plechu a vôbec sa neprilepí. Obsahuje veľa lepku.

    barja je offline (nepripojený) barja

    barja
    možete mi prosím poradit- ak teda opečiem masko a dam do poharov, musí byť to masko zaliate šťavou? Lebo čítam, že sa to len trošku podleje vodou a tak sa mi zdá, že to by som potom mala malo štavy v pohari.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Marína Pozri príspevok
    Mäso sterilizujem 2x. 1x cca 1 hodinu a o 24 hodín cca 1/2 - 1 hodinu. Mäso sa má zásadne sterilizovať 2x až 3x kvôli spóram. Spóry(mikroorganizmy) odolávajú vysokým teplotám, preto ak ich mäso obsahuje(platí to vo väčšine prípadov), po prvej sterilizácii spóry vyklíčia a pri druhej až tretej sa zničia. Zo spór je najznámejší tzv. klobásový jed(Clostridium botulinum), ktorý je prudko jedovatý.
    Sterilizácia
    Uzavreté poháre s mäsom majú byť zaliate vodou, t.z., že sterilizujeme v dostatočne vysokom hrnci. Ďalej viď vyššie. Horúcu vodu zlejem(alebo povyberám hrnčekom) a poháre vyložím na uterák. Pri chladení vrchnáky "pukajú". Radšej používam vrchnáky so závitom.
    Ja sterilizujem len 2x, pretože je určené na krátkodobú spotrebu a nie na celú zimu. Pre istotu ho uchovávam v chladničke.
    Je zaujímavé, že pri sterilizácii už mäso ďalej nemäkne, takže sa tej dlhodobej sterilizácie nebojte.
    Marína, mám veľa pohárov so závitom po kupovaných uhorkách. Vždy sa ale bojím do nich zavárať čokoľvek. Ako skúšaš, či ti držia ???
    Naposledy upravil jess : 31.07.07 at 15:06

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.