Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri neprimeranej cenovej ponuke na odkupenie pozemku pod našou budovou

Dobry den, boli sme ako majitelia budovy, nebytovy priestor, osloveni majitelom pozemku pod nou, ze mame ho moznost odkupit. Jeho cenova ponuka je vsak neprimerana k lokalite a k druhu pozemku. V dotknutom uzemi sa ponukaju podobne pozemky cca od 5,00 az 11,00 euro za m2. On vsak ma predstavu 25,00euro za m2. S prenajmom nesuhlasime, chceme odkupit, kedze nam dal na vyber. Ako mame postupovat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    bjuty smis je teraz online bjuty smis

    bjuty smis
    počkajte, kým to predá nejakému developerovi...alebo aspoň špekulantovi a podvodníkovi, čo má známosti na súde....
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wegamizi Nerozumiem, pytam radu
    Chobot Chcel ti tým povedať, že keď to ponúka, tak to kúpte. Inak si nájde iného záujemcu, ktorý vám vyrubí také nájomné, že sa vám panenky pretočia. Alebo aspoň znepríjemní a skomplikuje život.

    Ten pozemok nebude asi veľký - bude to pár desiatok m2. V dome je asi viac bytov či spolumajiteľov - tak to na každého vyjde na pár sto EUR. Kašlite na to, či zarobí viac, či menej. Budete to mať vysporiadané a bude to vaše.

    My sme museli od SPF kúpiť 70 m2, aby sme mohli skolaudovať cestu. Vypýtali si 60€/m2, každého majiteľa cesty (je nás 11) to vyšlo na 400 €. Kúpili sme to, keď sme chceli mať domy skolaudované.
    bjuty smis Preboha,, v akej lokalite je 25 euro za meter stavebneho pozemku vela???
    Kde sa teda predavaju za tvojich 5 ???
    wegamizi Uplne jednoduche. Jedna sa o ornu podu, budova je bez sieti, ako pisem v zadani, nebytovy priestor, byvale JRD. Nemala som v umysle rozoberat spekulativne nahody. Nikto nikdy tam nic nepostavi, je to mrtvy priestor. Asi tak prosim
    wegamizi Jedna sa o 1230m2, takze cca o 33.000 euro, co nie je malo.
    Chobot Sorry, neviem prečo som bol presvedčený, že ide o pozemok pod bytovým domom....

    Tak treba rokovať a zjednávať. On to tiež nikomu inému nepredá za tú cenu. Daj mu protinávrh, za koľko by si to bola ochotná odkúpiť a čakaj.
    misoft Tiež mám rovnaký názor - 25€/m2 orná pôda - ak toto pýta, je to nepredajné (navyše sú tam budovy) - nikto mu to za takú cenu nekúpi.
    Tu si pozrite https://www.vasapoda.sk/hodnota-ornej-pody.html aká je reálna hodnota, ukážte tomu nenažrancovi, nech dá reálnejšiu ponuku, sami môžete (ak by chcel predať inému) prípadného kupca upozorniť na jeho nereálne požiadavky (a kupec odskočí).
    wegamizi Chobot, misoft, dakujem, asi v takejto rovine, ako ste napisali, by sme sa chceli pohybovat.
    vicktor Super link, skupim vsetku ornu podu v BA Stare mesto.
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    S prenájmom nesúhlasíte, kúpiť nechcete. Tak to vám ostáva iba presťahovať svoju budovu preč z cudzieho pozemku. Alebo si myslíte, že majiteľ nemá páky vymôcť od vás nájomné? Za pár rokov dozadu dokonca.
    wegamizi Citujem " S prenajmom nesuhlasime, chceme odkupit"...
    Pozemok je definovany ako orna poda, budova je nebytovy priestor na byvalom JRD,
    bez sieti. V zivote tam nikto nic nepostavi, tak nechapem tu premrstenu cenovu ponuku

    Mikae je offline (nepripojený) Mikae

    Mikae
    Pre vás ako majiteľov budovy má ten pozemok oveľa vyššiu cenu, preto neporovnávaj okolité ceny pozemkov - lebo to nie je podobný pozemok - nie je totižto pred vašou budovou. Neváhala by som ani chvíľu a kúpila - teda ak ti naozaj záleží na tej budove. A buď rád, že to ako prvým ponúkol vám, možno cenu prehnal ale bude to už konečne vaše. Ohľadom tých cien, neviem odkiaľ si, ale u nás sú ceny tiež oveľa vyššie.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak vám ide len o budovu, dajte si zriadiť vecné bremeno na prístup k stavbe, potom si to možno rozmyslí.

    § 151o ods. (3) občianskeho zákonníka
    Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wegamizi Dakujem, toto je fundovana odpoved, ktora mi nesmierne pomohla a posunula nas dalej v konani. Srdecna vdaka
    Onko Treba dodať, že vecné bremeno tiež nie je zadarmo, ak to nekúpite, aj keď zriadite vecné bremeno, môže vlastník požadovať náhradu za zabratie pozemku stavbou a za právo prechodu cez okolité pozemky, teda to je akoby ten prenájom, s ktorým tiež nesúhlasíte.
    wegamizi Vecne bremeno je spoplatnene? Vedeli by ste mi prosim dat nejaky pravny podklad aby sme nespravili chybu v rozhodovani?
    Onko § 151n ods. (3) občianskeho zákonníka
    Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.
    wegamizi dakujem
    Mária27 Právo na odplatu vyplýva z práva vlastníka na úžitky zo svojho majetku. Bolo by aj proti dobrým mravom, aby sa obmedzil jeho majetok bez odplaty a nevlastník ho užíval zadarmo.
    Často sa cituje (aj ako analógia) § 135c ods. 3 občianskeho zákonníka = pri zriadení neoprávnenej stavby na cudzom pozemku: "Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe." Špeciálne zákony často na odplatu aj poukazujú, napr. pri elektrickom vedení.
    Pri vecnom bremene máš tú výhodu, že neplatíš za celý pozemok ako pri nájme, ale len za cestu. Ak sa na cene nedohodnete, môže rozhodnúť súd, ktorý dá vypracovať znalecký posudok.
    Hlavne by ho to mohlo prinútiť znížiť cenu.
      zbaliť

    Dodkoo je offline (nepripojený) Dodkoo

    Dodkoo
    Skúste odkúpiť len pozemok priamo pod budovou a nie okolitú ornú pôdu, to by nemalo byť 1230m2. Pred pár rokmi skupovali bytové domy pozemky (len zastavanú časť pod domom) od mesta a okolité chodníky, ulice, trávniky ostali v majetku mesta.
    romana147 Lebo sa tak (cca 1 meter od fasády) oddeľovali (z mestskej parcely ) parcely pod BD.

    PS
    Budova (JRD napríklad kravín / dielňa ) môže mať rozmery
    20 x 60 metrov.

    gufy je offline (nepripojený) gufy

    gufy
    Orná pôda je orná pôda - na nej sa stavať nemôže. Na pôde, na ktorej stojí budova, nie je orná - na nej sa orať nedá - a keďže je na nej niečo postavené, myslím že má charakter bližší k pozemku stavebnému, ako ku pôde ornej.. A teda hodnotu tiež.. Ty už si postavil/a (alebo tí pred tebou -a ty si vedel/a čo získavaš) -a zrejme bez súhlasu majiteľa pozemku.. A teraz by si chcel/a dodatočne ten pozemok, od jeho majiteľa, získať za spropitné.. Asi ma za môj názor nebudeš mať rád/a, ale tak nejako to vidím ja..

    (dodatočne som upresnil)
    Naposledy upravil gufy : 24.12.18 at 12:55
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wegamizi Nie je mojou prioritou sa teraz zaoberat a rozpisovat, preco je stav taky, aky je, teda ze pozemok vlastni iny majitel a budovu vlastnime my. Moja otazka v uvode znela jasne. Cenova ponuka majitela pozemku je neprimerana na danu lokalitu, chcela som len vediet nase pravne moznosti pri jednani.
    My nemame v umysle odkupit dotknuty pozemok za "sprepitne", ale nenechame sa ani vydierat s neprimeranou cenovou ponukou. Prava majitela pozemku su rovnocenne s pravom majitela stavby na nom.
    P.S. Najnovsie sme mu ponukli budovu v nasom vlastnictve na jeho pozemku my, samozrejme s navrhovanou cenou nesuhlasi. Stav 1:1
    gufy .
    - boli sme ako majitelia budovy, nebytovy priestor, osloveni majitelom pozemku pod nou
    - wegamizi (07.12.18 10:11) Uplne jednoduche. Jedna sa o ornu podu

    Skúšal som iný pohľad na vec -s cieľom byť objektívny -nič viac -akú si vyjednáte cenu, je vo vašich rukách..
    wegamizi Jasne, aj tak som to brala. Dakujem za nazor. Len sa mi nezdalo objektivne konstatovanie, ze chceme kupit pozemok za "sprepitne".
      zbaliť
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 predá ti za 24
    misoft Stretnú sa uprostred 24,50.....
    wegamizi Podhodnotená???? No mne sa teda zda privysoka. Za 1200m2 mame zaplatit 30.000 euro. To je teda dost. Myslim si
    Mária27 naši predávali za nejaké centy
    wegamizi Tak by sme si to predstavovali, ved v konecnom dosledku nejde o budovu, teda nehnutelnost, v ktorej zijeme.
    besttracker len take odnatie pody z podneho fondu pri stavebnom pozemku v priemere hodi na 5 eur za meter... pripojky tam urcite uz hotove na pozemku.. take pripojenie od elektrarni minimalne 135 eur,...uzemne rozhodnutia,mozno sa to zda,ale ked si to spocitas,......vsetok ten cas na uradoch a behacky,a takto mas hotovy pozemok vhodny na stavbu , ukaz mi stavebny pozemok ktory sa predava za tych tvojich spominanych 5- 11 eur za meter a hned kupujem ,ak to neni pozemok v romskej osade,
    wegamizi Vsetko je pravda, co pises, len treba citat vsetko, co som zadala i co som odpovedala na komenty. Stavat sa tam nikdy nebude, pretoze je to pozemok pod budovou, a to len pod polovicou a okolo nej, je to byvaly kravin z JRD bez sieti, kedze budovu vyuzivame len sporadicky, nema pre nas pozemok vacsiu hodnotu. V podstate je to mrtvy pozemok, ale panovi majitelovi sa zaziadalo nas trocha podrazdit. Ponukli sme mu na oplatku nasu budovu, alebo nahradny pozemok na vymenu v nasom vlastnictve, aj to je moznost
    wegamizi besttracker, inak nie je to v romskej osade :-), mozem sprostredkovat predaj
      zbaliť
    wegamizi Dakujem, co to znamena? Co y toho pre mna vyplyva?
    dan501 Ak je to areál bývaleho JRD a budovy boli postavené pre rokom 1989 možeš ako vlastnik požiadať o povolenie jednoduchých pozemkových úprav ( ale platíš si ich sama).Ideálne ak v aráli vlastníš pozemok prípadne podiel z niektorého pozemku, pripadne kúpiš podiely od vlastníkov s ktorými sa vieš dohodnúť. Pri JPU sa usporiadajú pozemky tak že tvoje budú prioritne pod stavbou.

    Ako postupovať pri neprimeranej cenovej ponuke na odkupenie pozemku pod našou budovou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.