Zavrieť

Porady

Neprávoplatný rozsudok a svojvoľné konanie žalobcu

Ahoj poraďáci. Ako sa brániť, prosím Vás, vo veci, keď rozsudok nie je právoplatný, žalobca ho nerešpektuje, robí si čo chce? Ďakujem.
Ide o to, že žalobcovi bolo súdom v minulosti zrušené spoluvlastníctvo pre agresiu na ostatných spoluvlastníkoch, súd rozhodol, že sa musí z nehnuteľností vysťahovať a nehnuteľnosť získala naša mama v celosti. Podal na ňu žalobu na zriadenie vecného bremena na časť nehnuteľností, z ktorých bol vykázaný, aby mohol prechádzať do nehnuteľnosti, ktorú vlastní nad našim pozemkom. Ten istý súd, ktorý rozhodol v predošlých konaniach ho do nich vrátil svojim rozhodnutím späť,zriadením vecného bremena,hoci má aj iné možnosti dostať sa tam- To ale sudcu, ktorý rozhodoval, vôbec nezaujímalo.. Mama podala odvolanie v lehote, ale následne umrela a teda všetko skončilo tak, že rozsudok nie je právoplatný a ďalej sa nekoná. Jeho právnik nás bombarduje listami a máva týmto neprávoplatným rozsudkom. Máme to právnikov! Česť slušným. Ja a moja sestra sme nadobudli nehnuteľnosti bez zápisu vecného bremena v jeho prospech. No on na to kašle a robí si čo chce. A polícia mu v tom nevie zabrániť. To je v skratke. Tak čo s tým, prosím
Naposledy upravil Mária27 : 07.12.18 at 17:19 Dôvod: doplnená otázka
3 komentárov     zbaliť
Mária27 Žalobca sa odvolal?
misoft Pokiaľ ešte nie je právoplatný - je to len - zatiaľ - len kus popísaného lajstra.... takže nemá čo rešpektovať (zatiaľ). Až bude právoplatný - tak buď bude rešpektovať, alebo bude mať na krku marenie výkonu súdneho rozhodnutia....
Laurinkai V tomto prípade nejde o marenie súdneho rozhodnutia, ale skôr nerešpektovanie zákona, teda si myslím protiprávne konanie. Ide o to, že žalobcovi bolo súdom v minulosti zrušené spoluvlastníctvo pre agresiu na ostatných spoluvlastníkoch, súd rozhodol, že sa musí z nehnuteľností vysťahovať a nehnuteľnosť získala naša mama v celosti. Podal na ňu žalobu na zriadenie vecného bremena na časť nehnuteľností, z ktorých bol vykázaný, aby mohol prechádzať do nehnuteľnosti, ktorú vlastní nad našim pozemkom. Ten istý súd, ktorý rozhodol v predošlých konaniach ho do nich vrátil svojim rozhodnutím späť,zriadením vecného bremena,hoci má aj iné možnosti dostať sa tam- To ale sudcu, ktorý rozhodoval, vôbec nezaujímalo.. Mama podala odvolanie v lehote, ale následne umrela a teda všetko skončilo tak, že rozsudok nie je právoplatný a ďalej sa nekoná. Jeho právnik nás bombarduje listami a máva týmto neprávoplatným rozsudkom. Máme to právnikov! Česť slušným. Ja a moja sestra sme nadobudli nehnuteľnosti bez zápisu vecného bremena v jeho prospech. No on na to kašle a robí si čo chce. A polícia mu v tom nevie zabrániť. To je v skratke. Tak čo s tým, prosím?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak súd konanie zastavil, on by musel podať novú žalobu.
    Musíte sa potom brániť, že má aj iný prístup k stavbe.
    Ak zasahuje do vášho vlastníctva, dať na súd žlobu, aby mu zakázali vstup a aby sa zdržal obťažovania ...

    Civilný sporový poriadok
    § 63
    (1) Ak strana zomrie počas konania skôr, ako sa konanie právoplatne skončí, súd posúdi podľa povahy sporu, či má konanie zastaviť, alebo či v ňom môže pokračovať.
    (2) V konaní súd pokračuje najmä vtedy, ak ide o majetkový spor. Súd rozhodne, že v konaní pokračuje s dedičmi strany, prípadne s tými, na ktorých podľa výsledku dedičského konania prešlo právo alebo povinnosť, o ktorú v konaní ide, a to len čo sa skončí konanie o dedičstve.
    (3) Ak to povaha sporu pripúšťa, môže sa v konaní pokračovať aj pred skončením konania o dedičstve.
    Naposledy upravil Mária27 : 10.12.18 at 11:57
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Laurinkai Prebehlo to takto, v skratke.1. Najprv podal žalobu o zriadenie vecného bremena. 2. Následne bola u notára spísaná darovacia zmluva,ktorou nám mama darovala nehnuteľnosti a zmluva bola zaslaná na kataster 3. Asi mesiac po zmluve prišiel rozsudok, kde mu vecné bremeno súd zriadil a zároveň pripustil odvolanie. Ešte sme nemali v katastri zápis, tak sa mama odvolala 4. Došlo k zápisu na katastri a bohužiaľ aj k maminmu úmrtiu. A toto sa stalo v lehote plynúcej na odvolanie 5. No a my, ako nové vlastníčky, sme podali žalobu na zákaz vstupu. Ale už rok sa v ničom nekoná. Takže my vlastne nie sme dedičky sporných nehnuteľností, ale obdarované.
    Mária27 V prípade odvolania samozrejme nekonajte, počkajte na rozhodnutie sudcu.
    V prípade zákazu vstupu dajte návrh na neodkladné opatrenie (od § 324 - prikladám). Nažalujete tam, ako vám robí zle ... Súd má rozhodnúť do 30 dní. Ak to nariadi, je to exekučný titul - bude dostávať opakovane pokuty.
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/160/20170501
    Laurinkai Dali sme aj návrh na neodkladné opatrenie, súd nám to zamietol, ako nedôvodné.Odvolali sme sa, ale krajský súd to len potvrdil. Súd nezaujímali dôkazy, rozhodol od stola. V odôvodnení okrem iného uviedol, že nemusí zisťovať všetky skutočnosti potrebné na vydanie rozhodnutia. Ciže súd nezaujímalo, že bol vysťahovaný pre agresiu na našich osobách. A práve tu je ten problém. Súd nezaujíma, že protiprávne vstupuje na naše pozemky. Tak potom koho to má zaujímať? Nezaujíma to políciu, oni v tom nič nemôžu urobiť, len spísať výpoveď o priestupku a poslať to na OÚ, nezaujíma to súd, lebo môže a nemusí. No neviem, ktorý sudca by si naspäť nasáčkoval zloducha do svojich nehnuteľností, keď ho predtým z nich vypratal.Nikoho nič nezaujíma. Voláš o pomoc, ale všetci sú hluchí a slepí. A výsledok nečinnosti tých, ktorí by Ti mali pomôcť, pretože na to majú všetky páky, je častokrát potom predmetom reportáží v médiách. Takto to chodí. A kým sa človek o tom nepresvedčí sám na svojej vlastnej koži, tak neuverí a myslí si, že je všetko v poriadku. Ale ja hovorím, že nie je a tvrdím to na základe vlastnej skúsenosti. Naozaj neviem, ako sa mám ešte brániť. On sa prosto za každú cenu, podľa môjho názoru, snaží vyvolať nejakú hádku alebo niečo podobné. Ale ja o to nestojím, ja sa to snažím vyriešiť normálnou pokojnou cestou. Ale kde úraduje alkohol a agresia, tam sa toho asi nedočkám.
    Mária27 Máš pravdu, sudcovia sa cítia ako cári - nik na nich nemá, nik ich nepotrestá, nik ich nevyhodí z roboty za to, že rozhodnú presne opačne ako je v zákone. Ak má niekto protekciu, sudcovia rozhodujú nezákonne v jeho prospech aj 10 rokov, advokáti také prípady už nechcú brať.
    Ešte snáď využi to, že aj rozhodnutie obecného úradu o zákaze vstupu na pozemok je exekučným titulom. Pozri túto exekúciu na základe exekučného titulu -= rozhodnutie obce o ochrane pokojného stavu (síce iná povinnosť, ale zamietli len časť trov konania). Priložila som to k príspevku.
      zbaliť

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Tento spor môže byť zložitejší než sa zdá, v prvom rade nemôžete argumentovať, že ste nehnuteľnosť nadobudli bez tiarch, len ťažko by ste vysvetľovali, že ste nevedeli o prebiehajúcom súdnom spore o zriadení vecného bremena, aj preto, že tu bola povinnosť darcu informovať obdarovaných o stave veci a takisto vy ste ju v takom stave aj prijali.

    Druhá vec, zbytočne ste podávali žalobu o zákaze vstupu na nehnuteľnosť, pretože je tu prekážka prv začatého konania ( litispendencia ) a to v konaní o zriadení vecného bremena. Zrejme aj preto Vám súd zamietol návrh na vydanie neodkladného opatrenia.
    Zabrániť vstupu na Vašu nehnuteľnosť celkom účinne môžu napr. stavebné úpravy, dobré oplotenie je lepšie ako súdne rozhodnutie.

    Tretia vec, kľúčové pre Vás je konanie o zriadení vecného bremena. Z toho v akom čase boli vykonané právne úkony je dôležité vedieť, že v konaní pravdepodobne nepôjde o úmrtie účastníka konania ale o zmenu v účastníkoch konania, keďže právna skutočnosť v zmene vlastníckeho práva nastala po začatí konania resp. po podaní opravného prostriedku. Podľa môjho názoru by ste sa v tomto konaní mali domáhať zmeny účastníkov konania na strane žalovaných.

    Ešte taká poznámka, čo je obsahom tých listov právneho zástupcu žalobcu?
    Laurinkai Veru je zložitejší, než sa zdá. My nepopierame, že sme o tom nevedeli, ale na LV nemáme zápis ťarchy v jeho prospech. V rozhodnutí súdu, že nevydá neodkladné opatrenie v odôvodnení nie je ani zmienka o tom čo hovoríš.
    Oplotenie,ktoré sme si postavili nezabralo. Privolal na mňa policajtov, že mu bránim vo vstupe. Policajt mu jasne povedal, že nemá právoplatný rozsudok a musí počkať na rozhodnutie súdu. Zároveň mu však povedal, ako prekonať prekážku. V tretej veci, máš zrejme pravdu. Čo to som si už aj naštudovala. Ale myslím si, že my to nemáme prečo navrhnúť. My to bremeno nechceme a boli by sme zrejme samy proti sebe. Ale ak je to inak, prosím, vypočujem si ďaľší názor. Viac hláv viac rozumu
    Obsahom listov od právnika je to, že dotyčný má rozhodnutie súdu, ale ani slovo o tom, že je neprávoplatné a máme upustiť od protiprávneho konania. Naše návrhy na spoločné stretnutie a vyriešenie danej situácie mimosúdnou cestou, na ktorú je, myslím si ešte stále priestor, kategoricky žalobca odmietol.
    Mária27 Na konanie o neodkladnom konaní sa nevzťahuje litispendencia, práve naopak, vytyčuje sa do právoplatného rozhodnutia vo veci samej. On nemá právo vecné bremeno vykonávať!

    Neprávoplatný rozsudok a svojvoľné konanie žalobcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.