Zavrieť

Porady

Zdravotný preukaz

Potreboval by som informáciu a to aká právna norma hovorí resp. kde sa viac dozviem o vydaní zdravotného preukázu pre prácu v potravinárstve.
Ďakujem.
Usporiadat
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Zadaj si do vyhľadávača spojenie zdravotný preukaz a vyhodí Ti to asi 10 tém, ak nie viac, v ktorých sa už o tom hovorilo. Myslím, že v tejto chvíli nejaký konkrétny ucelený právny predpis na túto oblasť nie je, najviac o tom hovoria predpisy k HACCP.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
pozri
http://www.porada.sk/t13948-zdravotn...otn%FD+preukaz
pozri Potranovinový kódex, mala by to byť časť I.
0 0
mirecoslav mirecoslav

mirecoslav je offline (nepripojený) mirecoslav

potrebujem zdravotny preukaz na pracu v potravinarstve ked som vystudovala odbor obchod a podnikanie?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mirecoslav Pozri príspevok
potrebujem zdravotny preukaz na pracu v potravinarstve ked som vystudovala odbor obchod a podnikanie?
Zamysli sa nad svojou otázkou ....

Veď predsa môžeš byť vyštudovaná do neviem akých vedomostí ,

ALE

v potravinárstve ako takom môžeš byť predsa nositeľom nejakej choroby - bacilonosič ...zdravotný preukaz hodnotí v podstate Tvoj momentálny stav , preto tie výtery .
A ver tomu , nejedná sa o to , či si na pozícií predavač alebo manager ...

Každá predajňa musí mať vypracovaný vlastný vnútorný hygienický režim, dodržiavanie, ktorého a jeho pravdivosť pri uvádzaní do praxe kontrolujú inšpektori RVPS. Každý pracovník, ktorý pracuje v potravinárskom priemysle teda aj predavačky a všetci pracovníci v potravinách musia mať platný hygienický preukaz, kde je vyznačené, že absolvovali školenie hygienického minima. Po absolvovaní hygienického minima každý účastník obdrží osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Tieto skutočnosti sú tiež predmetom kontroly zo strany inšpektorov príslušnej RVPS. Žiaľ pri kontrolách sa inšpektori stretávajú aj so skutočnosťou, že predavači nemajú tieto zdravotné preukazy, nedodržiavajú zásady hygieny predaja, nemajú pokrievky hlavy a pod. V prípade takýchto zistený inšpektori na mieste ukladajú blokové pokuty.
http://www.agroforum.sk/showthread.php?start&t=890

P.S.:
Svojho času som ako SBS-man bol vo firme , ktorá vyrábala potravinárske produkty . Bez hygienického preukazu by som nebol prijatý do prac. pomeru .
Naposledy upravil buchač : 03.05.09 at 10:47
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ak je vyučená alebo študovaná v odbore tak jediné čo nepotrebuje je osvedčenie o odbornej spôsobilosti pre prácu v potravinárskom odbore -
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
willma Pozri príspevok
ak je vyučená alebo študovaná v odbore tak jediné čo nepotrebuje je osvedčenie o odbornej spôsobilosti pre prácu v potravinárskom odbore -
.....niekedy ani to .....

Vedel by som rozprávať ....
0 0
marunka71 marunka71

marunka71 je offline (nepripojený) marunka71

Ahoj!Ja vlastne pracujem v tejto oblasti a okrem iného aj kontrolujem zdravotné preukazy.Môžeš sa pozrieť na § 4 ods.6 písm.d z.č.152/95 o potravinách.Dalo by sa ešte hľadať v Nariadeniach európskeho parlamentu a Rady,ale tento náš zákon postačuje.Zdravotný preukaz musí mať každý,kto manipuluje s potravinami aj keď sa jedná hoc aj o brigádnika.
0 0
ladharis ladharis

ladharis je offline (nepripojený) ladharis

OK, ale ako často obnovovať zdravotný preukaz?
0 0
marunka71 marunka71

marunka71 je offline (nepripojený) marunka71

Väčšinou dátum určí lekár, ktorý vydáva zdravoný preukaz.Ale malo by to byť na jeden rok vo výrobe a na dva roky pri manipulácii s potravinami ako je napr. predajňa potravín a iné.
0 0
ladharis ladharis

ladharis je offline (nepripojený) ladharis

OK, ale na základe čoho alebo koho vo výrobe 1rok? Nenašiel som žiadny legislatívny alebo podobný predpis ohľadne tejto veci. Nie je to na rozhodnutí daného potravinárskeho podniku? Veterinári nedokážu na toto jednotne odpovedať, každý zdieľa iný názor. Lekári sa takisto rozhodujú nejednotne, jeden dáva preukaz s obmedzenou dobou na 1,2,3 roky, druhý na dobu neurčitú, záleží u ktorého lekára je zamestnanec prihlásený. Potom vysvetli zamestnancom ako postupovať, alebo dať im príkazom obnovovať preukaz ročne, lenže lekár si účtuje zaň od 10 do 20eur a zamestnanec sa pýta prečo má platiť ročne ak to nie je legislatívne podložené - a má z časti svoju pravdu.
Naposledy upravil ladharis : 05.05.09 at 09:53
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
ladharis Pozri príspevok
OK, ale na základe čoho alebo koho vo výrobe 1rok? Nenašiel som žiadny legislatívny alebo podobný predpis ohľadne tejto veci. Nie je to na rozhodnutí daného potravinárskeho podniku? Veterinári nedokážu na toto jednotne odpovedať, každý zdieľa iný názor. Lekári sa takisto rozhodujú nejednotne, jeden dáva preukaz s obmedzenou dobou na 1,2,3 roky, druhý na dobu neurčitú, záleží u ktorého lekára je zamestnanec prihlásený. Potom vysvetli zamestnancom ako postupovať, alebo dať im príkazom obnovovať preukaz ročne, lenže lekár si účtuje zaň od 10 do 20eur a zamestnanec sa pýta prečo má platiť ročne ak to nie je legislatívne podložené - a má z časti svoju pravdu.
Skús sa pohrabať v tomto

http://www.ruvzpd.sk/aktual/?kat=8&show=43
0 0
ladharis ladharis

ladharis je offline (nepripojený) ladharis

pohrabal som sa, ale otázka je naďalej nezodpovedaná ... ?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
ladharis Pozri príspevok
OK, ale ako často obnovovať zdravotný preukaz?

Tak toto by mala byť asi vyčerpávajúca odpoveď ...

http://www.agroforum.sk/showthread.php?start&t=1538

táto problematika spadá do kompetencie Ministertsva zdarvotníctva SR.

V súčasnosti platí Nariadenie vlády SR č. 337/20006 z 10. mája 2006 o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení. V § 26 tohto nariadenie sa hovorí o Epidemiologicky závažnej činnosti, podľa § 26 ods. 1"Epidemiologicky závažnou činnosťou je činnosť, ktorá je spojená s rizikom vzniku a šírenia prenosných ochorení. Môžu ju vykonávať len osoby zdravotne spôsobilé a odborne spôsobilé.".
Zdravotná spôsobilosť je definovaná v § 26 ods. 2 tohto nariadenie, pričom "zdravotnú spôsobilosť preukazuje osoba zdravotným preukazom, ktorý jej na základe vstupnej lekárskej prehliadky vydá lekár, ktorý do zdravotného preukazu zaznačí čas jeho platnosti a zdravotnú spôsobilosť na konkrétny výkon epidemiologicky závažnej činnosti.".
Toto nariadenie vlády však presne nestanovuje dĺžku platnosti zdravotného preukazu, takže dĺžku platnosti zdravotného preukazu určuje samotný lekár, no vacsinou sa doba platnosti zdravotného preukazu vydava na dobu neurcitu alebo na jeden rok.
Na vysvetlenie, čo je to epidemiologicky závažná činnosť - tento pojem je definovaný v zákone NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (taktiež patrí do kompetenice Ministerstva zdravotníctva SR) v § 2 písm. k), ktorý znie: "ako epidemiologicky závažná činnosť je taká pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia" a v § 33 ods. 11 sú vymenované činnosti, kotré patria medzi epidemiologicky závažné činnosti.
Medzi epidemiologicky závažné činnosti patria činnosti:
a) v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení,
b) v zariadeniach, v ktorých dochádza ku kontaktu
s ľudským telom,
c) pri výrobe kozmetických výrobkov,
d) pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu požívatín.

Ak je preukaz vystavený v roku 1995 alebo aj v roku 2004 do roku 2006 sa v zdravotnom stave Vášho zamestnanca mohlo veľa zmeniť, mohol sa nakaziť prenosnou chorobou, ktorá sa prenáša napr. dotykom. Ako chcete zabrániť šíreniu prenosného ochorenia a nenakaziť niekoľko tisíc obyvateľov? Teda je aj vo Vašom záujme poznať aktuálny zdravotný stav Vašich zamestnancov. A najlepšie sa to dá zistiť pravidelnými zdravotnými prehliadkami, ktoré by mali byť zaznamenané v zdravotnom preukaze, čím je zdravotný preukaz aktualizovaný
[/QUOTE] lenže lekár si účtuje zaň od 10 do 20eur a zamestnanec sa pýta prečo má platiť ročne ak to nie je legislatívne podložené - a má z časti svoju pravdu.[/QUOTE]

...a tak náhodou nie je aj v záujme zamestnanca mať tieto náležitosti v poriadku ....?
Myslím si , že 10 € ročne ešte nikoho nezabilo ..a keď sa pozriem na tieto ceny :

http://www.obedovat.sk/bratislavsky-...ew.php?id=4891
Naposledy upravil buchač : 25.05.09 at 14:04
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

ladharis Pozri príspevok
OK, ale na základe čoho alebo koho vo výrobe 1rok? Nenašiel som žiadny legislatívny alebo podobný predpis ohľadne tejto veci. Nie je to na rozhodnutí daného potravinárskeho podniku? Veterinári nedokážu na toto jednotne odpovedať, každý zdieľa iný názor. Lekári sa takisto rozhodujú nejednotne, jeden dáva preukaz s obmedzenou dobou na 1,2,3 roky, druhý na dobu neurčitú, záleží u ktorého lekára je zamestnanec prihlásený. Potom vysvetli zamestnancom ako postupovať, alebo dať im príkazom obnovovať preukaz ročne, lenže lekár si účtuje zaň od 10 do 20eur a zamestnanec sa pýta prečo má platiť ročne ak to nie je legislatívne podložené - a má z časti svoju pravdu.
Ja viem, že je to už starší príspevok, ale ja keď som chcela zdravotný preukaz, ja som u veterinára nebola Možno našťastie, asi by som neprešla .
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
pavol156 Pozri príspevok
Potreboval by som informáciu a to aká právna norma hovorí resp. kde sa viac dozviem o vydaní zdravotného preukázu pre prácu v potravinárstve.
Ďakujem.
Dnes Ti skoro každý lekár vydá zdravotný preukaz na počkanie. Zaplatíš a máš! Ja som napr.vybavil na počkanie 25 zdrav.preukazov pre svojich zamestnancov bez toho aby u lekára vôbec boli. V dnešnej dobe sa dá všetko. Aj ten lekár je len človek! a hlavne ,žijeme na Slovensku!
0 0
piptop piptop

piptop je offline (nepripojený) piptop

Dobry den, moze mi prosim vas niekto poradit, smu pracovnici UP a prislusnici PZ vstupit do objektu priamo kde sa vyrabaju potraviny bez akychkolvek zdravotnych / hygienickych preukazov? dakujem
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

ludex Pozri príspevok
Dnes Ti skoro každý lekár vydá zdravotný preukaz na počkanie. Zaplatíš a máš! Ja som napr.vybavil na počkanie 25 zdrav.preukazov pre svojich zamestnancov bez toho aby u lekára vôbec boli. V dnešnej dobe sa dá všetko. Aj ten lekár je len človek! a hlavne ,žijeme na Slovensku!
Kolega by to mal robiť poctivo,ale...naozaj by si to chcel?Keby pobral výtery zo všetkých otvorov,dal to vyšetriť a na základe toho sa rozhodoval,10 ečok by to veru nebol...Skôr by si si musel pripraviť nááásobne viac.
0 0
correctba correctba

correctba je offline (nepripojený) correctba

nie
0 0
correctba correctba

correctba je offline (nepripojený) correctba

Zdravotný preukaz pre prácu v potravinárstve vydá obvodný lekár.Musí ho mať každý,kto pracuje,manipuluje s potravinami.Platnosť je vždy vyznačená lekárom.V súčastnosti legislatíva neurčuje maximálnu dĺžku platnosti.
0 0
Vargová Katarína Vargová Katarína
Mozem sa spytat? A preplaca zamestnavatel tento preukaz? Zamestnanec bol u lekara, dostal novy preukaz, zaplatil zan a dr. mu povedal, ze sak mu ho aj tak zamestnavatel preplati. Je to pravda? Nepracujeme v odbore potravinarstvo, ale holicstvo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať