Zavrieť

Porady

zmena zakladateľa v s.r.o.

Čaute poraďáci,

poraďte mi prosíííííííííííííím! Mám staršiu kolegyňu, ktorá ešte pracuje, no jej syn podniká. Má s.r.o. a je tam už len jediným spoločníkom. Chcel by túto spoločnosť previesť na mamu-t.j. aby bola jediným spoločníkom resp. zakladateľom a aj jediným konateľom. Ako to má správiť, predaj???, darovanie, neviem či ešte existuje také niečo ako bezodplatný prevod-akým dokladom sa to realizuje???
A ešte dotaz, čo potrebuje, teda aké doklady ak bude treba tieto zmeny zapísať v obchodnom registri?

prosím poraďte.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    V počítači mám nejaké informácie posťahované z porady. Možno pomôžu.

    1.Zápisnica zo zasadnutia VZ – vypracovať súhlas s prevodom obchodného podielu

    2. ZMLUVA O PREVODE OBCHODNÉHO PODIELU – overené podpisy

    3.Zápisnica zo zasadnutia VZzapracovať odvolanie, alebo odstúpenie konateľa - odsúhlasenie, pripojiť písomné vzdanie sa funkcie konateľa

    - nadobudatel OP sa stava jedinym spolocnikom vtedy, ked su splnene vsetky nasledovne podmienky: uzavreta zmluva, suhlas VZ, dorucenie zmluvy o prevode OP spolocnosti.

    4. Dodatok spoločenskej zmluve - zodpovedajuce upravy spolocenskej zmluvy si uz moze spravit spolocnik sam - vydanim dodatku k spolocenskej zmluve. Ale tento dodatok uz nemusi byt vyhotoveny vo forme notarskej zapisnice, staci overit podpis (novela Obchodneho zakonnika tusim z konca roku 2003...)


    DODATOK K SPOLOČENSKEJ ZMLUVE- vyhodi meno "odchadzajuceho" spolocnika a upravi sa vklad "zostavajuceho" spolocnika (napr. zo 100 000 Sk na 200 000 Sk)..
    To iste sa spravi so statutarnym organom - vyhodi sa "odstupeny" konatel a pripadne sa zmenia ustanovenia, ktore vyzadovali sucinnost obidvoch konatelov (ak konatelia nemohli konat vo vsetkych veciach v mene spolocnosti samostatne).

    5.Rozhodnutie nového spoločníka o schválení dodatku


    6. Nová spoločenská zmluva - treba vyhotovit uplne znenie spolocenskej zmluvy, dat navrh na zapis do obchodneho registra a oznamit zmenu statutarneho organu zivnostenskemu uradu. Nový spolocnik musi dat OR prehlasenie, ze nie je jediným spolocnikom s.r.o. vo viac ako troch spolocnostiach.



    NÁVRH NA ZÁPIS DO OBCHODNÉHO REGISTRA

    1. zápis z VZ ktoré schvaľuje prevod , vzdanie sa funkcie konateľa a vymenovanie nového
    2. zmluva o prevode obchodného podielu (overené)
    3. listina ktorou sa konateľ vzdáva funkcie
    4. vzorový podpis konateľa (overené)
    5. vyhlásenie jedniného spoločníka že nie je jediným vo viac ako troch
    6. rozhodnutie jediného spoločníka o schválení dodatku k spoločenskej zmluve (overené)
    7. dodatok s spoločenskej zmluve (overený)
    8. úplné znenie spoločenskej zmluvy (podpísané konateľom ) neoverené


    OZNÁMIŤ ZMENU ŠTATUTÁRNEHO ORGÁNU ŽIVNOSTENSKÉMU ÚRADU



    Pohľadám tú zmluvu o prevode OP.
    Naposledy upravil zuzanar : 05.09.06 at 11:21

    dumap je offline (nepripojený) dumap

    dumap
    moja skúsenosť - zmluva o prevode obchodných podielov, následne valné zhromaždenie, kde sa odsúhlasí zmena spoločníka, konateľa príp. adresy sídla a pod., tento zápis spolu s návrhom na zápis do OR doručiť na príslušný súd.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Ten predaj môže byť aj za nula ( číslom 0 ) SKK. Nemusí ísť iba o odplatný prevod.

    Varadero je offline (nepripojený) Varadero

    Varadero
    ja mam ten isy pripad, ale ako ma vyzerat zapisnica z VZ o predaji. Nematu niekto vzor Please?
    Dakujem

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    moniq81
    ...poraďte mi prosíííííííííííííím! Mám staršiu kolegyňu, ktorá ešte pracuje, no jej syn podniká. Má s.r.o. a je tam už len jediným spoločníkom. Chcel by túto spoločnosť previesť na mamu t.j. aby bola jediným spoločníkom resp. zakladateľom a aj jediným konateľom. Ako to má správiť, predaj? , darovanie, neviem či ešte existuje také niečo ako bezodplatný prevod - akým dokladom sa to realizuje? A ešte dotaz, čo potrebuje, teda aké doklady ak bude treba tieto zmeny zapísať v obchodnom registri?
    Varadero
    ja mam ten isty pripad, ale ako ma vyzerat zapisnica z VZ o predaji. Nematu niekto vzor Please?
    Pri jednoosobovej s.r.o. valné zhromaždenie nahrádza "zápis jediného spoločníka", t.j. dáš na papier vec v ktorej si sa rozhodol a ako si sa rozhodol.
    Naposledy upravil liba2 : 13.11.06 at 07:43

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    1. Najprv by som chcel reagovať na vyhlásenie jediného spoločníka že nie je jediným vo viac ako troch spoločnostiach s ručením obmedzeným - s tým že som si dal urobiť sročku u právnika a ten mi napísal toto vyhlásenie so znením, ktoré tu uvádzate a obchodný register mi to vrátil, z dôvodu, že namiesto "troch" tam má byť uvedené "dvoch". Nemáte s tým niekto skúsenosti, či tam má byť 2 alebo 3?


    2. Druhá otázka, čo sa chcem spýtať: Pri zmene príslušnosti súdu t.j. pri zmene sídla, posielame návrh na zmenu registru, do ktorého budeme po zmene sídla patriť? Alebo do registra, kde pôvodne patrila spoločnosť?

    3. A ešte jedna otázka: Pri písaní novej spoločenskej zmluvy treba nahradiť pôvodné znenie napr:

    Zakladateľ: Antonín Kazisvet, narodený: 10. 12. 1980
    trvale bytom: Továrenská 20, 821 00 Bratislava
    uzaviera túto spoločenskú zmluvu o založení spoločnosti s ručením obmedzeným:

    nový znením:
    V obchodnom registri Okresného súdu Nitra v oddieli Sro, vložka číslo 19999/N je zapísaná spoločnosť XXXXX, s.r.o. so sídlom Továrenská XX, 82020 Bratislava, IČO 3333331. Spoločnosť bola založená spoločenskou zmluvou zo dňa 13. marca 2003 a vznikla dňa 1. apríla 2003 zápisom do obchodného registra.
    ??
    (tj. aj ostatné veci treba zmeniť v štýle "čo bolo" na to "čo je teraz"). Dúfam,že sa nemýlim.

    4. otázka: Pri zmene obchodného podielu, pričom jediný spoločník predáva svoj podiel ďalším spoločníkom( v pôvodnej spoločenskej zmluve je uvedené, že zmenu obchodné podielu musí odsúhlasiť valné zhromaždenie), treba urobiť zápisnicu z valného zhromaždenia, ktorou jediný spoločník(predávajúci) určí nových spoločníkov? Alebo stačí urobiť zápisnicu z valného zhromaždenia už s novými spoločníkmi, ktorá sa bude odvolávať na zmluvu o prevode obchodného podielu a ktorí si zároveň hneď týmto zápisom chcejú zmeniť sídlo a predmet podnikania?

    5. otázka a dúfam, že už posledná: pri zmene sídla uvádzam na zápisnici z VZ ešte staré sídlo v hlavičke zápisu? Alebo už nové sídlo?
    Naposledy upravil M3G : 12.11.06 at 18:59
    to zuzanar: to plati jednine vtedy ak sa predava obchodny podiel inemu spolocnikovi, ale nie tretej osobe a zároveň v spolocenskej zmluve nie je ustanovenie o nutnosti schvalenia prevodu obchodneho podielu na tretiu osobu VZ

    legal je offline (nepripojený) legal

    legal
    to moniq: odbornu pomoc dostanes len u pravnika, ale ak chces risknut, ze ti sud zamietne vykonat zmenu zapisovanych udajoch v OR, nech sa paci

    to M3G: to iste co pre pre moniq

    Nepletko je offline (nepripojený) Nepletko

    Nepletko
    OR nepozaduje výpis z registra trestov noveho konateľa však? Výpis treba predložiť až živnostenskému úradu pri ohlásení zmeny. Je to tak?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    M3G Pozri príspevok
    4. otázka: Pri zmene obchodného podielu, pričom jediný spoločník predáva svoj podiel ďalším spoločníkom( v pôvodnej spoločenskej zmluve je uvedené, že zmenu obchodné podielu musí odsúhlasiť valné zhromaždenie), treba urobiť zápisnicu z valného zhromaždenia, ktorou jediný spoločník(predávajúci) určí nových spoločníkov? Alebo stačí urobiť zápisnicu z valného zhromaždenia už s novými spoločníkmi, ktorá sa bude odvolávať na zmluvu o prevode obchodného podielu a ktorí si zároveň hneď týmto zápisom chcejú zmeniť sídlo a predmet podnikania?
    K tomuto bodu viem postup:
    Pôvodný jediný spoločník zvolá VZ na ktoré pozve aj budúcich spoločníkov. K tomu treba aj prezenčnú listinu. Na VZ sa rozhodne o prevode OP na nových spoločníkov (meno, identif.údaje) a tiež o rozdelení OP na 2 časti akým podielom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.