Zavrieť

Porady

mostova vaha - obstaravacia cena a zaradenie do odpisovej skupiny

na prevadzku som kupil mostovu vahu - auto s tovarom sa na nu postavi, po odvazeni sa tovar vylozi a odvazi sa prazdne auto...

potreboval by som nesledovne
1 - poradit so vstupnou cenou
2 - poradit so zaradenim do odpisovej skupiny

1* - od dodavatela c1 som dostal dve faktury s nasledovnym popisom :
1.7.2006 FA 1 : elektronika vahy 100 000,- SK
1.8.2006 FA 2 : preprava 10 000,-
uprava terenu pod vahou 5000,-
montaz elektroniky 5000,-
vyuctovanie prace 5000,-
montaz merala 5000,-
nosniky 20 000,-
preprava 5000,-

spolu 155 000,- Sk
dodavatel c2 dodal beton na nabehove rampy na vahu:
1.9.2006 doklad z ERP s popisom - beton, preprava a ulozenie : 10 000,-

5.9.2006 som v drogerii kupil farby, ktorymi musim natriet kvoli BOZP celu vahu a betonove nabehy...doklad z ERP na 5000,- Sk

- takze otazka, co vsetko bude tvorit vstupnu cenu na odpisovanie vahy?
obe faktury urcite, ale zahrniem tam aj doklad z ERP za beton a farby, teda 155 000 + 10 000 + 5 000 = 170 000,- Sk?

asi o mesiac sa bude vaha ciachovat, to bude zase nejakych 10 000,- Sk, navysi to cenu vahy, alebo to pojde do rezie?


2* - zaradenie do odpisovej skupiny : odp. skupina 1: 1-24 33.2 Meracie, kontrolne, testovacie, navigacne a ine pristroje a zariadenia - je to ono?
odp. skupina 2:2-46 33.20.3 Presne vahy, kresliace, rysovacie, pocitacie, meracie pristroje a nastroje a pod..
ja by som to dal do skupiny 1, co vy na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Dlhodobý majetok sa može odpisovať až po jeho uvedení do užívania. V zmysle § 33 ods. 1 Postupov PÚ: "Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov". Súčasťou obstarávacej ceny musia byť podľa mňa všetky uvedené náklady - aj farba a náklady na ciachovanie, bez ktorého by sa váha používať nemala. Samozrejme ďalšie ciachovania v určených termínoch mimo prvotného, ktoré súvisí s prvotným uvedením váhy do používania, sú už bežným daňovým výdavkom.
    Čo sa týka zaradenia, mostová váha patrí pod kód produkcie KP 29.24.23 - Prístroje a zariadenia na váženie inde nezaradené - položka 2-22 prílohy ZDP - 2. odpisová skupina.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    dakujem za odpoved.
    predpokladam ze rovnako to s tou cenou bude platit aj pre JU...ja som totizto vychadzal z §25 ods.4 zak. o uctovnictve 4) Na účely tohto zákona sa rozumie

    a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním, ... teda nakup farieb som uz nepokladal za suvisiaci vydaj


    k odpisovym skupinam ...
    KP 29.24.23 som nenasiel ani v tlacenom zakone, ani tuto na porade.
    iba KP 29.24.2 - Stroje a pristroje na cistenie alebo susenie flias, balenie a vazenie, striekacie a rozstrekovacie pristroje, kovoplasticke tesnenia
    KP 29.24.3 - Odstredivky, kalandre a predajné automaty

    mne mostova vaha nepripada ako stroj alebo pristroj, ale skor ako meracie zariadenie
    skusi sa este niekto vyjadrit k zaradeniu ?
    takto nejak to vypada
    http://www.tenzona.com/include/show_...urovnove_b.jpg
    Naposledy upravil duficek : 07.09.06 at 17:41

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    duficek
    KP 29.24.23 som nenasiel ani v tlacenom zakone, ani tuto na porade.
    iba KP 29.24.2 - Stroje a pristroje na cistenie alebo susenie flias, balenie a vazenie, striekacie a rozstrekovacie pristroje, kovoplasticke tesnenia
    KP 29.24.3 - Odstredivky, kalandre a predajné automaty
    Číselník kódov produkcie v podrobnejšom členení, ako uvádza príloha ZDP, je prístupný na stránke Štatistického úradu: http://www.statistics.sk/webdata/slo...st_castfin.doc

    Ešte podrobnejší je štatistický číselník vybraných priemyslových výrobkov PRODSLOV (dá sa stiahnuť tu): http://www.statistics.sk/webdata/slo...prodslov06.htm
    Prvé šesťčíslie je zhodné s číselníkom KP, ďalšie členenie je už len podrobnejšia "analytika". Pod číslom 2924234000 sú tam menovite uvedené mostové váhy.
    P.S. Ak máš pochybnosti so zatriedením, požiadaj o stanovisko ŠÚ SR - za nejaký 200-300 Sk poplatok Ti váhu zaradia. Ich stanovisko DÚ akceptuje.
    Naposledy upravil andrej_rv : 07.09.06 at 18:03

    mrk je offline (nepripojený) mrk

    mrk
    Dobrý deň, môj predchodca zaradil mostovú váhu do 3. OS a uplatnil 1.rok rovnomerný odpis 1/12 VC. Pokračovali by ste v odpisovaní v 3. OS , čo ak mi potom DÚ neuzná v posledných 6 -tich rokoch odpisy? Ak by som zmenila OS na 2 zostane mi tam asi ZC v hodnote neuplatnenej 1/12. Môžete mi prosím poradiť aké by bolo najlepšie riešenie ? Ďakujem.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Súhlasím s tý, že daňový úrad môže neuznať tie odpisy v posledných rokoch, preto by so to radšej opravila. Stratené odpisy by bolo možné získať len dodatočným opravným daňovým priznaním. V prípade, že skupinu neopravíte, Vám nakonci hrozí väčšie riziko neuplatnených odpisov.

    KVEST je offline (nepripojený) KVEST

    KVEST
    Milí poraďáci,
    máme podobný prípad, kupujeme mostovú váhu na váženie nákladných áut v kameňolome. Už tu padla tá otázka, ale nie je mi to stále jasné. Ak sme robili úpravu terénu, kupovali betón - je urobená betónová platňa (nie je pevne spojená so zemou, 24x3m), na ktorej bude umiestnená mostová váha. Je betónová platňa súčasť OC váhy? Ďalšou položkou sú betónové žľaby na odvod vody a nečistôt spod váhy. Ďakujem vopred za radu.

    mostova vaha - obstaravacia cena a zaradenie do odpisovej skupiny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.