Zavrieť

Porady

Búracie práce na budove

Prosím o radu.
Spoločnosť kúpila budovu - historickú pamiatku s novodobými prístavbami. Objekt je v zlom stave a ide sa rekonštruovať.
Kúpu budovy som zaúčtovala na účet 042, kde budem účtovať aj náklady na rekonštrukciu, po kompletnej rekonštrukcii a kolaudácii ju v súhrnnej sume preúčtujem do majetku.
Neviem ale, ako mám zaúčtovať faktúru za búracie práce (zbúranie novodobých prístavieb budovy) vo výške cca 250 000 Sk.
Na účet 518, alebo môžeme aj to považovať za technické zhodnotenie budovy???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Presná odpoveď by si vyžadovala podrobnejšie poznať všetky skutočnosti.
    Tie prístavby sú samostatné budovy?
    Ak nie, tak je to jednoduché, búracie práce sú súčasťou prác, ktorými sa budova uvedie do prevádzkyschopného stavu a budú súčasťou obstarávacích nákladov.
    Ak sú to samostatné stavby, tak potom je dôležité, či likvidácia týchto stavieb je "v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby" (§ 19 ods. 3 písm. b zákona o dani z príjmu).
    Ak áno, tak je to súčasťou ocenenia a bude to na 042.
    Ak nie, tak by to bol náklad, rovnako aj zostatková cena likvidovaných objektov.
    Treba si to dobre rozmyslieť, lebo podľa správneho rozhodnutia (ktoré sa však dá obhájiť pred DÚ) sa dá dosiahnuť daňová optimalizácia.
    Napríklad, ak by bola nehnuteľná kultúrna pamiatka užívania schopná, zaradila by sa do užívania a daňovo by sa odpisovala v 4. odpisovej skupine.
    Jej technické zhodnotenie by sa však daňovo odpisovalo v 2. odpisovej skupine.

    Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

    Monika68
    mudroš
    Presná odpoveď by si vyžadovala podrobnejšie poznať všetky skutočnosti.
    Tie prístavby sú samostatné budovy?
    Ak nie, tak je to jednoduché, búracie práce sú súčasťou prác, ktorými sa budova uvedie do prevádzkyschopného stavu a budú súčasťou obstarávacích nákladov.
    Ak sú to samostatné stavby, tak potom je dôležité, či likvidácia týchto stavieb je "v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby" (§ 19 ods. 3 písm. b zákona o dani z príjmu).
    Ak áno, tak je to súčasťou ocenenia a bude to na 042.
    Ak nie, tak by to bol náklad, rovnako aj zostatková cena likvidovaných objektov.
    Treba si to dobre rozmyslieť, lebo podľa správneho rozhodnutia (ktoré sa však dá obhájiť pred DÚ) sa dá dosiahnuť daňová optimalizácia.
    Napríklad, ak by bola nehnuteľná kultúrna pamiatka užívania schopná, zaradila by sa do užívania a daňovo by sa odpisovala v 4. odpisovej skupine.
    Jej technické zhodnotenie by sa však daňovo odpisovalo v 2. odpisovej skupine.
    Prístavby nie sú samostané budovy a bolo to len totalitné "zväčšenie" pôvodnej budovy - takže ich zbúrananím zostala pôvodná historická časť.
    Budova nie je užívania schopná v súčastnom stave - takže až po rekonštrukcii sa zaradí do majetku.
    Takže aj búracie práce zaúčtovať na obstaranie a navyšujú cenu budovy???

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Áno, všetko by som účtoval na 042 a až po právoplatnosti užívacieho povolenia by som zaradil.

    Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

    Monika68
    mudroš
    Áno, všetko by som účtoval na 042 a až po právoplatnosti užívacieho povolenia by som zaradil.
    Ďakujem ti veľmi pekne Mudroš

    Búracie práce na budove

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.