Zavrieť

Porady

overovanie podpisov

Ahojte kedze sa snazim hladat odpoved na moju otazku a evidentne sa mi nedari nevedel by s tym niekto pomoct?
Je treba notarsky overovat vsetky dokumenty na zapis do OR alebo staci ak spolocenska zmluva bude overena len na matrike? sp. zmluvu mam totiz overenu len na matrike.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Petra79
    Ahojte kedze sa snazim hladat odpoved na moju otazku a evidentne sa mi nedari nevedel by s tym niekto pomoct?
    Je treba notarsky overovat vsetky dokumenty na zapis do OR alebo staci ak spolocenska zmluva bude overena len na matrike? sp. zmluvu mam totiz overenu len na matrike.
    Overenie podpisu je právnický úkon a je jedno, či to spravia na matrike alebo či to spraví notár. Matriky a notári sú fakticky pri overovaní podpisov konkurenti - u notára vyjde overenie podpisu viac.

    Rozdiel medzi notárom a matrikou je v tom, že notár Ti okrem samotného overenia podpisu poskytuje aj ďalšie služby (napr. zúčastňuje sa na zasadnutí valného zhromaždenia a overuje zápisnicu). Matrika, pokiaľ viem, overuje iba samotný podpis (ale možno sa mýlim).

    Na zápis do OR v prípade verejenej obchodnej spoločnosti treba priložiť podľa Vyhlášky min. spravodlivosti č. 25/2004 nasledovné doklady:

    "(2) K návrhu na zápis verejnej obchodnej spoločnosti do obchodného registra sa okrem listín podľa § 4 prikladá

    a) spoločenská zmluva,
    b) listina, ktorou sa preukazuje podnikateľské oprávnenie na vykonávanie činnosti, ktorá sa má do obchodného registra zapísať ako predmet podnikania"


    Takže vyhláška nevyžaduje vyslovene notársky overenú spoločenskú zmluvu (na rozdiel napr. u akciovej spoločnosti, kde sa vyslovene požaduje notársky overená zápisnica z ustanovujúceho valného zhromaždenia).

    Neviem, či tú spoločenskú zmluvu máš matrikou celú overenú alebo máš overené len podpisy. Ak sú overené len podpisy spoločníkov, malo by to asi stačiť. Ak máš celú zápisnicu overenú (čo asi nemáš) tak ani to nevadí. Ale nemusíš ju osobitne dávať notárovi.

    Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

    Petra79
    dakujem ti chobot ale pre istotu som sa rozhodla dat si spol.zmluvu notarsky overit este raz pretoze mi prislo zamietnutie z OR lebo nebola prilozena spol.zmluva aj ked som im ju dala mam aj potvrdenie o prijati 14 priloh ale nebudem sa s nimi hadat dam im to znova...overene notarom nech je pokoj

    LILIEZ je offline (nepripojený) LILIEZ

    LILIEZ
    ahojte, idem kupovať pozemok a je tam 9 účastníkov (7 predávajúcich a 2 kupujúci). Na kataster treba 11 zmluv, správne? Chcem vedieť, či je potrebné, aby na každej zmluve bolo overených všetkých 9 podpisov? Alebo stačí ak 9 podpisov bude overených na 2 zmluvách pre kataster a na ostatných bude overený len jeden predávajúci, ten ktorému pôjde zmluva a obaja kupujúci? Bude to stačiť?
    Ďakujem za odpovede.

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Petra79 Pozri príspevok
    dakujem ti chobot ale pre istotu som sa rozhodla dat si spol.zmluvu notarsky overit este raz pretoze mi prislo zamietnutie z OR lebo nebola prilozena spol.zmluva aj ked som im ju dala mam aj potvrdenie o prijati 14 priloh ale nebudem sa s nimi hadat dam im to znova...overene notarom nech je pokoj
    Ja som robila navrh do OR na zmenu z.imania z SK na € a povedali mi, ze musia byt podpisy notarom overene. Tak neviem, ako sa ma clovek v tom zorientovat. Mne by to logicky tiez vychadzalo, ze podpisy z matriky stacia.

    domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

    Konateľ spoločnosti domenico.office
    A samozrejme ti to dobre vychádza logicky, podpisy do OR môže overiť aj matrika a je to lacnejšie, ako to napísal Chobot vo svojom príspevku.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    wegamizi Pozri príspevok
    Ja som robila navrh do OR na zmenu z.imania z SK na € a povedali mi, ze musia byt podpisy notarom overene. Tak neviem, ako sa ma clovek v tom zorientovat. Mne by to logicky tiez vychadzalo, ze podpisy z matriky stacia.
    To sa len tak skrátene hovorí, najmä ak je notár takmer na každom rohu ako u nás. Môže byť aj na matrike.

    tigi1711 je offline (nepripojený) tigi1711

    tigi1711
    Ja by som sa chcela opýtať, ak chcem doniesť notárovi súdnoznalecký posudok - ocenenie záhrady a mám už len 1 originál zo 7.9.2009, musím mu dať ten originál, alebo mám dať posudok ktorý ma cca 13 strán overiť na miestny úrad? Nechcem platiť notárovi drahé peniaze za overovanie. Ide o dedicské konanie záhrady. Je ten znalecký posudok ešte platný?

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    tigi1711 Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela opýtať, ak chcem doniesť notárovi súdnoznalecký posudok - ocenenie záhrady a mám už len 1 originál zo 7.9.2009, musím mu dať ten originál, alebo mám dať posudok ktorý ma cca 13 strán overiť na miestny úrad? Nechcem platiť notárovi drahé peniaze za overovanie. Ide o dedicské konanie záhrady. Je ten znalecký posudok ešte platný?
    To si zisti priamo u notára, aký starý posudok bude akceptovať, aby si predišla zbytočným nákladom.

    tigi1711 je offline (nepripojený) tigi1711

    tigi1711
    Takže ty si myslíš že notár pôjde sám proti sebe? Ved ma pozná. Málokto mu asi protirečil tak ako ja. Ved nám chcel nahovoriť, že v dnešnej dobe sa už pozemky nedelia na stavebné a záhradné. To bolo vraj len za socializmu. Teraz vraj stoja všetky rovnako 66 EUR / m2.

    Maary68 je offline (nepripojený) Maary68

    Maary68
    Overovať treba podpisy na takmer všetkom, teda na spoločenskej zmluve/zakladateľskej listine, na čestných vyhláseniach - čestné vyhlásenie a podpisový vzor konateľa/ov, správcu vkladov, pri jednoosobovej SRO aj čestné vyhlásenie zakladateľa spoločnosti a tiež podpisy na návrhu na zápis spoločnosti do OR, podanie návrhu na zápis do OR mi však teraz nie je celkom jasné, lebo po novom ho sprostredkováva už ŽÚ.Podpis neoveruješ jedine na tlačive ohlásenia živnosti a na súhlase vlastníkov so zriadením sídla, ak sa sídlo zriaďuje napr. u konateľa a pod. a ak sa nerobí nájomná zmluva. A je jedno či pri SRO overuješ podpis u notára alebo na matrike. Rozdiel je len ten, že u notára je to drahšie a že notár si viaže spoločenskú zmluvu al. zakladateľskú listinu sám a na matriku je treba priniesť si dokumenty už zviazané, nie som si ale istá či na všetkých matrikách je to tak.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Maary68 Pozri príspevok
    Overovať treba podpisy na takmer všetkom, teda na spoločenskej zmluve/zakladateľskej listine, na čestných vyhláseniach - čestné vyhlásenie a podpisový vzor konateľa/ov, správcu vkladov, pri jednoosobovej SRO aj čestné vyhlásenie zakladateľa spoločnosti a tiež podpisy na návrhu na zápis spoločnosti do OR, podanie návrhu na zápis do OR mi však teraz nie je celkom jasné, lebo po novom ho sprostredkováva už ŽÚ.Podpis neoveruješ jedine na tlačive ohlásenia živnosti a na súhlase vlastníkov so zriadením sídla, ak sa sídlo zriaďuje napr. u konateľa a pod. a ak sa nerobí nájomná zmluva. A je jedno či pri SRO overuješ podpis u notára alebo na matrike. Rozdiel je len ten, že u notára je to drahšie a že notár si viaže spoločenskú zmluvu al. zakladateľskú listinu sám a na matriku je treba priniesť si dokumenty už zviazané, nie som si ale istá či na všetkých matrikách je to tak.
    Podmienka mať zviazané dokumenty vôbec nemusí byť najdôležitejšia. Dôležitý je úkon osvedčenia pravosti podpisu človeka a nie jedna šnúrka....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.