Zavrieť

Porady

Prechod na paušálne výdavky

Prosím , len ma nedorazte. Prečítala som možno všetko, čo je tu o tom popísané, ale stále tomu nerozumiem. Chcem poprosiť niekoho kto by mi po lopate vysvetlil, čo mám presne upraviť. Rok 2005 som si uplatňovala skutočné výdavky. Teraz som prišla na to, že tento rok sa mi viacej vyplatia paušálne. No vôbec neviem čo presne mám k daňovému základu prirátať a čo zase odrátať?
zásoby - nemám
pohľadávky -nemám
záväzky - mám
Čo s tým? Prosím.
Usporiadat
beroun beroun

beroun je offline (nepripojený) beroun

Podľa § 17 ods. 8 písm. a) ZoDzP ste mali dať neuhradené zaväzky do daňových výdavkov (ak sú svojou podstatou ako také daňovo uznané). Ak nie, tak do nedaňových výdavkov.
Podľa § 17 ods. 10 ZoDzP ste horeuvedenú operáciu však mali spraviť v daňovom priznaní za rok 2005.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Ďakujem za odpoveď. Ja len zopakujem, či to už chápem správne. Podám opravné daňové priznanie, kde si záväzky prirátam k daňovým výdavkom a tým znížim daňový základ. Áno ? Čaká ma neaká pokuta na DÚ? Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Terezap
Ďakujem za odpoveď. Ja len zopakujem, či to už chápem správne. Podám opravné daňové priznanie, kde si záväzky prirátam k daňovým výdavkom a tým znížim daňový základ. Áno ? Čaká ma neaká pokuta na DÚ? Ďakujem.
Keď znížiš základ dane budeš platiť nižšiu daň, teda tam postih nebude.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Terezap
Ďakujem za odpoveď. Ja len zopakujem, či to už chápem správne. Podám opravné daňové priznanie, kde si záväzky prirátam k daňovým výdavkom a tým znížim daňový základ. Áno ? Čaká ma neaká pokuta na DÚ? Ďakujem.
Ak sú záväzky cca 10 tisíc, ani by som sa neunúval s dodatočným daňovým priznaním, aby som mal pokoj od DÚ. Za tých 2 tisíc Sk to nestojí. Iná by bol situácia pri pohľadávkach, tam je to nutné.

apo
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Zdravim, chcem sa opytat ohladom tejto temy:
Som zivnostnik, podnikam od roku 2005, za rok 2005 som si pri prvom danovom priznani uplatnoval skutocne vydavky. Budem moct za rok 2006 si uz uplatnit 40% pausalne vydavky, kedze to bude pre mna vyhodnejsie? Alebo budem musiet pokracovat v uplatnovani skutocnych vydavkov?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zmena spôsobu uplatňovania výdavkov je možná. Treba však upraviť základ dane za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zmene spôsobu uplatňovania výdavkov, tak ako je spomínané v predchádzajúcich príspevkoch alebo tu http://www.porada.sk/t23217-p2-prava...a-vdavkov.html .
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Pohladavky v roku 2005 som mal 0 Sk, zaväzky tiez 0 Sk. Jediny zavazok, ktory som mal, bolo poistne za december 2005 do socialne a zdravotnej poistovnej, ale to som zaplatil tiez v decembri, takze k 31.12.2005 zavazky nulove.
Ked som to dobre pochopil, danove za rok 2005 opravovat nemusim?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
johny18
Pohladavky v roku 2005 som mal 0 Sk, zaväzky tiez 0 Sk. Jediny zavazok, ktory som mal, bolo poistne za december 2005 do socialne a zdravotnej poistovnej, ale to som zaplatil tiez v decembri, takze k 31.12.2005 zavazky nulove.
Ked som to dobre pochopil, danove za rok 2005 opravovat nemusim?
Pochopil si dobre, nemusíš.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Tiež zápasím s rovnakým problémom. Ale ako som sa dočítala tu na porade, pokiaľ si mal všetko 0,- Sk, tak nemusíš podávať žiadne opravné DP. Aspoň to je môj názor. Možno Ti napíše ešte niekto skúsenejší.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Chcem sa opýtať, že ak chcem si v roku 2006 uplatniť paušálne výdavky
vo výške 40% / jedná sa o jednoduché účtovníctvo, neplatca DPH/ a predtým som za rok 2005 viedol účtovníctvo ako je to s prechodom na paušalné výdavky. Konkretne za rok 2005 som vo Výkaze o majetku
a záväzkoch mal pohľadavky 205 000Sk a záväzky 0 Sk. Ale všetky pohľadavky boli začiatkom roka 2006 zaplatené. Mám podavať nejaké dodatočné daňové priznanie? Veď tých 205 000 Sk pripočítam k príjmom
za rok 2006 a z toho odvediem daň. Aká je v tom logika dávať nejaké dodatočné daňové priznanie? Za tento rok 2006 nemám žiadné pohľadávky
ani záväzky. Keby ste vedeli vysvetliť zrozumiteľným jazykom na tomto konkretnom príklade.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Musíš podať dodatočné priznanie a pohľadávky zdaniť v roku 2005.

Logika je v tom:
V roku 2005 si si uplatnil výdavky na príjmy, ktoré si inkasoval až v roku 2006 a teraz v roku 2006 si chceš na tieto príjmy opätovne uplatniť 40 % výdavky?
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Tak sa chcem opýtať , či som už nezameškal s podaním dodatočného daňového priznania , keď je už rok 2007 .Čií môžem aj teraz a nie sú na to sankcie.
A po druhé veď ja tie príjmy 205 000 Sk chcem zdaniť?To znamená že mám
napríklad za tento rok príjem 500 000 Sk s pohľadavkami 500 000+205000=
705 000 Sk. Tak si dám príjem celkom 705 000 Sk . Aká je v tom logika
že dam dodatočné daňové priznanie na príjem 205 000 Sk a teraz tie faktúry
ktoré mi boli uhradené z konca roka 2005 začiatkom roka 2006 /preto som to uviedol ako pohľadavky v sume 205 000 Sk/. Faktúry boli plynulé uhradzané
napríklad z novembra , decembra 2005 v januári, februári 2006. Prečo by to nemali byť tieto uhradené faktúry v januári , februári 2006 vedené ako príjmy z roku 2006?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Dodatočné priznania môžeš podať aj teraz.....samozrejme dostaneš sankčný úrok.

V roku 2006 už nebudeš zdaňovať príjmy, ktoré si prijal v roku 2006 a týkali sa roku 2005 /zdaníš ich predsa v dodatočnom priznaní za rok 2005/
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Jano22
............
Prečo by to nemali byť tieto uhradené faktúry v januári , februári 2006 vedené ako príjmy z roku 2006?
Tak ako píše Muška. Príjmy za fa z r.2005 uhradené v 1-2/2006 uvedieš ako príjem do peňažnoho denníka, ale ako príjem neovplyvňujúce základ dane, pretože si ich zdanil(ak sa rozhodneš podať dodatočné daň. priznanie) v daň. priznaní za r.2005. Uviesť tieto príjmy musíš, pretože by Ti nesedel stav na BÚ resp. v pokladni.
Jano, nevrátiš sa?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=158
Naposledy upravil Marína : 08.01.07 at 16:22
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Ale prečo by sa mal platiť sankčný úrok za nepodanie dodatočného priznania, keď ja som nemusel napríklad do poslednej chvíle v decembri 2006 vedieť či je pre mňa výhodnejšie účtovať tak ako doteraz, alebo použiť paušalné výdavky. Napríklad tým, že až v posledných dňoch roka prichádzali zaplatené faktúry na účet. A teoreticky som mohol až 31.12.2006 ,vedieť či je pre mňa
lepšie použiť paušalné výdavky alebo účtovanie.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Bohužiaľ je to tak, že sa musíš vedieť rozhodnúť na začiatku zdaňovacieho obdobia.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Jano22
Ale prečo by sa mal platiť sankčný úrok za nepodanie dodatočného priznania, keď ja som nemusel napríklad do poslednej chvíle v decembri 2006 vedieť či je pre mňa výhodnejšie účtovať tak ako doteraz, alebo použiť paušalné výdavky. Napríklad tým, že až v posledných dňoch roka prichádzali zaplatené faktúry na účet. A teoreticky som mohol až 31.12.2006 ,vedieť či je pre mňa
lepšie použiť paušalné výdavky alebo účtovanie.
Teoreticky si si k nezaplateným faktúram z r.2005 už uplatnil výdaje, takže teraz by si si svojim postupom uplatnil výdavky dvakrát.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

A koľko je ta pokuta? A ako prídu na to že som nepodal dodatočné daňové priznanie? Tieto príjmy 205 000 Sk by som si dal za tento rok . Ak by na to prišli, tak by ma pokutovali za nesprávne vedenie. A tak dostanem pokutu naisto, keď je už január.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jano22
A koľko je ta pokuta? A ako prídu na to že som nepodal dodatočné daňové priznanie? Tieto príjmy 205 000 Sk by som si dal za tento rok . Ak by na to prišli, tak by ma pokutovali za nesprávne vedenie. A tak dostanem pokutu naisto, keď je už január.
Nebude to pokuta. Doplatíš daň a príde ti rozhodnutie o sankčnom úroku. Na stránke drsr si ho môžeš vypočítať - teda boli tam také tabuľky nato určené.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať