Zavrieť

Porady

ako účtovať - lizing auta

Ahojte. Chcem sa informovať. Prevzala som účtovníctvo v ktorom bolo aj osobné auto na lizing. Nakúpené bolo 12/2004. V účtovníctve boli účtované splátky na lízing, predchádzajúca účtovníčka ich účtovala ako: 33 iný neovplyvňujúci daň z príjmu JU Alfa. Je to správne??? Prosím o pomoc. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina
    Ahojte. Chcem sa informovať. Prevzala som účtovníctvo v ktorom bolo aj osobné auto na lizing. Nakúpené bolo 12/2004. V účtovníctve boli účtované splátky na lízing, predchádzajúca účtovníčka ich účtovala ako: 33 iný neovplyvňujúci daň z príjmu JU Alfa. Je to správne??? Prosím o pomoc. Ďakujem.
    Ak účtovníčka účtovala v priebehu roka všetky splátky ako výdavok neovplyvňujúci daň a na konci roka zúčtovala v rámci nepeňažných uzávierkových operácií do daňových výdavkov "nákladovú" časť splátky (leasingový úrok, DPH, poistné...) a leasingové odpisy, tak to správne môže byť. Ale spôsob zaúčtovania leasingu je najjednoduchšie odkonzultovať najprv s predchádzajúcou účtovníčkou.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ahojte chcela by som Vás poprosiť ak máte niekto čas aby ste mi to skontrolovali. Učím sa práve účtovať leasing u podnikateľa v Alfe, ktorý nieje platiteľ DPH. Ďakujem
    Obstarávacia cena predmetu lízingu

    - Cena bez DPH
    302 512,60

    - DPH 19%
    57 477,40

    - Cena spolu s DPH
    359 990,00

    Doba trvania lízingu
    36 mesiacov

    Prvá zvýšená splátka (30%)

    - Cena bez DPH
    90 753,80

    - DPH 19%
    17 243,20

    - Cena spolu s DPH
    107 997,00

    Poplatok za uzatvorenie zmluvy

    - Cena bez DPH
    2 521,00

    - DPH 19%
    479,00

    - Cena spolu s DPH
    3 000,00

    Kúpna cena po ukončení lízingu (je súčasťou poslednej splátky)

    - Cena bez DPH
    1 000,00

    - DPH 19%
    190,00

    - Cena spolu s DPH
    1 190,00

    Súčet všetkých splátok istiny podľa splátkového kalendára
    211 758,80

    Súčet všetkých splátok úrokov podľa splátkového kalendára
    27 199,20

    Nájomca odpisuje automobil rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu. Daňový odpis sa počíta zo sumy 305 033,60 (suma všetkých splátok istiny bez DPH 211 758,80 + prvá zvýšená splátka bez DPH 90 753,80 + poplatok za uzatvorenie zmluvy bez DPH 2 521,00). Odpis predstavuje 1/36 z tejto sumy, t.j. 8 474,00 (po zaokrúhlení).

    Splátkový kalendár obsahuje rozpis dohodnutých platieb, pričom výška mesačnej dohodnutej platby je 9 089,00 (prvá platba: 7 637,70 základ istiny, úroku a poistného + 1 451,20 DPH z istiny, úroku a poistného + halierové vyrovnanie 0,10). Výška mesačného poistenia automobilu je 1 000,00 bez DPH.

    Prvá mesačná splátka istiny je 5 184,80 bez DPH, prvý mesačný úrok je 1 452,90 bez DPH, výška mesačného poistenia vozidla je 1 000,00 bez DPH.

    Do evidencie záväzkov zaevidujte nasledovné záväzky voči lízingovej spoločnosti:

    Záväzok vo výške 305 033,60 (suma všetkých splátok istiny vrátane prvej zvýšenej splátky bez DPH a vrátane spracovateľského poplatku bez DPH) - zaevidujte ho do nulovej sadzby DPH.

    Záväzok vo výške 17 243,20 (DPH z prvej zvýšenej splátky) - zaevidujte ho do nulovej sadzby DPH.

    Záväzok vo výške 479,00 (DPH zo spracovateľského poplatku) - zaevidujte ho do nulovej sadzby DPH.



    Do peňažného denníka zaúčtujete nasledovné úhrady:

    Úhrada prvej zvýšenej splátky vo výške 107 997,00, ktorú rozdeľte na dva výdavkové doklady:

    V - 00001 ako "Nákup DM" (príp. "Iný neovplyvňujúci daň z príjmu"), vo výške 90 753,80 (to je suma bez DPH). Zaúčtujte ho ako čiastočnú úhradu záväzku LZ050038 (ten je na sumu 305 033,60).

    V - 00001/1 ako "Prevádzkovú réžiu", vo výške 17 243,20 (to je suma DPH). Zaúčtujte ho ako úhradu záväzku LZ050038/a (ten je na sumu 17 243,20).

    Úhradu spracovateľského poplatku vo výške 3 000,00, ktorú rozdeľte na dva výdavkové doklady:

    V - 00002 ako "Nákup DM" (príp. "Iný neovplyvňujúci daň z príjmu"), vo výške 2 521,00 (to je suma bez DPH). Zaúčtujte ho ako ďalšiu čiastočnú úhradu záväzku LZ050038.

    V - 00002/1 ako "Prevádzkovú réžiu" vo výške 479,00 ako úhradu záväzku LZ050038/b.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabuka-v-exceli.html

    Tabuľka by mala pomôcť.

    basha_V je offline (nepripojený) basha_V

    zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac basha_V
    ja mam tiez problem s leasingom.. tento rok som zacala uctovat, zivnostnik JU v Alfe, mesacny platitel dph, a neviem ako mam z vypisu z BU zauctovat leasingovu splatku. uctuje sa to vsetko rovnako ci je to auto,stroj atd alebo su tam rozdiely? nemam totiz zatial minulorocne uctovnictvo od predosleho uctovnika, ani zmluvy (su na danovej kontrole a neviem dokedy tam budu) a tento mesiac budem robit dph.. teraz neviem kam mam tu splatku dat, ci ju nejak rozdelovat, ci je tam dph...
    staci mi len ci mozem dat celu splatku do vydavkov ovplyv. alebo do prevadz.rezie alebo ju nejako rozdelit na ZD a dph.. prosim pomoc!
    dakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prikladám aktualizovanú tabuľku na lízing od Maríny . Veľmi je dobrá , už som to raz na Porade radila ...vytlačiť , zlepiť a preštudovať celú tabuľku , aby ste pochopili o čo ide a potom dosadiť tam svoje čísla .....
    http://www.porada.sk/t109712-leasing...alizovana.html

    Ešte prikladám

    http://www.porada.sk/t112941-pokyn-d...enajmu-ju.html

    basha_V je offline (nepripojený) basha_V

    zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac basha_V
    v tabulke z porady je lizing cely v rezii a uplatnuje sa dph. dalsia uctovnicka mi poradila ze ho mam dat cely do VNZD, uplatnit dph a na konci roka zauct.odpis do prev.rezie.
    co vy na to?

    Ivetasp je offline (nepripojený) Ivetasp

    Ivetasp
    basha_V Pozri príspevok
    dalsia uctovnicka mi poradila ze ho mam dat cely do VNZD, uplatnit dph a na konci roka zauct.odpis do prev.rezie.
    co vy na to?

    presne takto to robím aj ja, počas roka účtujem ako VNZD, na konci roka to cez ID dám do prevádzkovej réžie, Mali sme daňovú kontrolu a nič na to nepovedali, takže je to asi OK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.