Zavrieť

Porady

Cudzinec ako zamestnanec

Ahojte. Potrebovala by som radu ohľadom zamestnávania cudzincov. Od pondelka má k nám nastúpiť na pracovnú zmluvu zamestnanec poľskej národnosti. Neviete mi niekto povedať čo potrebujeme všetko vybaviť, vypísať atď... V čom sa líši zamestnávať a vyplácať cudzinca ako "slováka" ?Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
luciagr luciagr

luciagr je offline (nepripojený) luciagr

Najprv musí navštíviť zdravotnú poisťovňu (najlepšie Všeobecnú zdravotnú poisťovňu), kde sa prihlási ako osoba, tam mu dajú preukaz poistenca. Musí si priniesť fotokópiu pasu. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Ak si vybaví tento občan preukaz poistenca v zdravotnej poisťovni, môžeme ho prihlásiť do zdravotnej poisťovni ako zamestnanca.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Ďalej si musí vybaviť rodné číslo na REGISTRY OBYVATEĽOV v Banskej Bystrici (Partizánska 129, 974 86 Banská Bystrica). Treba tam poslať list, kde sa vyžiada pridelenie rodného čísla. Pošleme tam overenú fotokópiu a preklad rodného listu, fotokópiu pasu a 50,- Sk kolok. Toto môže vybavovať firma.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Ďalej treba tohto občana nahlásiť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, s tým, že tu bude pracovať. Treba ísť na tento úrad, kde sa vyplní Informačná karta, a na základe tohto bude môcť pracovať na Slovensku. Táto Informačná karta platí len pre občanov z Európskej únie, ostatní potrebujú pracovné povolenie. Toto môže vybavovať tiež zamestnávateľ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Do Sociálnej poisťovni ho musíme prihlásiť hneď, s tým, že rodné číslo si vytvoríme z dátumu narodenia a za lomítko sa dočasne uvedú 4 nuly. Keď mu register obyvateľov v Banskej Bystrici pridelí rodné číslo, tak to nahlásime do Sociálnej poisťovni s jeho novým rodným číslom.
<o:p></o:p>
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
O zamestnávaní cudzincov pojednáva ZoSZ. Treba upozorniť, že rozhodnutie zamestnať cudzinca sa vydáva na dobu určitú z dôvodu ochrany trhu práce a taktiež je nutné vedieť, že cudzinci môžu byť zamestnávaní len na pracovných miestach, ktoré nie je možné obsadiť uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ako je to pri zamestnaní občana inej, než europskej krajiny (napr.Kanada)?
Čo všetko potrebuje k tom, aby mohol mať v SR trvalý pobyt? Bolo by potom jednoduchšie napr. z pohľadu ZP, SP, keby mal síce občianstvo Kanadské, ale trvalý pobyt na Slovensku?
0 0
luciagr luciagr

luciagr je offline (nepripojený) luciagr

Najprv musíme vybaviť pracovné povolenie.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Doklady potrebné k vybaveniu pracovného povolenia:<o:p></o:p>
nahláška voľného pracovného miesta (tlačivo z úradu práce)<o:p></o:p>
žiadosť o udelenie povolenia na zamestnanie (tlačivo z úradu práce) + žiadosť o udelenie povolenia od zamestnávateľa (prečo chceme cudzinca zamestnať)<o:p></o:p>
výpis z obchodného registra zamestnávateľa<o:p></o:p>
splnomocnenie osoby(zamestnávateľa), ktorá to bude vybavovať (overená notárom)<o:p></o:p>
preložený diplom alebo maturitné vysvedčenie (overené notárom)<o:p></o:p>
fotokópia pasu<o:p></o:p>
Tieto všetky dokumenty musíme odniesť na úrad práce, podľa miesta zamestnávateľa. Vybavenie trvá približne 3 týždne.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ak nám úrad práce vydá pracovné povolenie, začíname vybavovať prechodný pobyt. Toto má na starosti Hraničná a cudzinecká polícia.<o:p></o:p>
Doklady potrebné k vybaveniu prechodného pobytu:<o:p></o:p>
pracovné povolenie z úradu práce<o:p></o:p>
pracovnú zmluvu, s tým, že dátum nástupu može byť uvedený, ako termín vybavenia prechodného pobytu, treba uviesť aj mzdu<o:p></o:p>
register trestov z krajiny odkiaľ pochádza (preložený, overený notárom) + register trestov zo SR<o:p></o:p>
potvrdenie o poistení, môže byť aj cestovné poistenie<o:p></o:p>
2 fotky<o:p></o:p>
zabezpečenie ubytovania, nájomná zmluva alebo čestné prehlásenie nájomcov (overené notárom) + list vlastníctva<o:p></o:p>
lekárska prehliadka zo Slovenska (odd. cudzokrajných chorôb – treba sa objednať, Americké námestie 3, 02/5296 2732) stojí to cca 4.800,- Skk,<o:p></o:p>
Polícia má na toto vybavenie prechodného pobytu 90 dní.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ak už máme pracovné povolenie, aj prechodný pobyt, môžeme s týmto občanom uzatvoriť pracovnú zmluvu. Ale to nie je všetko, ešte musíme vybaviť rodné číslo na REGISTRY OBYVATEĽOV v Banskej Bystrici(Partizánska 129, 974 86 Banská Bystrica). Stačí zaslať žiadosť o pridelenie rodného čísla poštou, oni obratom (cca 2 týždne) zašlú rodné číslo.<o:p></o:p>
Doklady, ktoré potrebujeme:<o:p></o:p>
- overenú fotokópiu a preklad rodného listu<o:p></o:p>
- fotokópia pasu<o:p></o:p>
- 50,- Sk kolok<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ďalej treba tohto občana nahlásiť na úradpráce, sociálnych vecí a rodiny, s tým, že tu bude pracovať. Treba ísť na tento úrad, kde sa vyplní Informačná karta, a na základe tohto bude môcť pracovať na Slovensku.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Občan žil niekoľko rokov v zahraničí, má ale náš platný občiansky preukaz. Teraz sa vrátil a chce sa zamestnať. Potrebuje k tomu aj Zdravotnú kartičku z niektorej z poisťovní. Bude problém, ak nevie preukázať, v akej ZP bol doteraz poistený (resp. nebol poistený v žiadnej, keďže tu nežil)? Alebo ho ZP na základe pracovnej zmluvy a OP zaregistruje bez problémov?
0 0
luciagr luciagr

luciagr je offline (nepripojený) luciagr

urcite potrebuje zdravotne poistenie na Slovensku, bez toho ho nemozes zamestnat. Na tvojom mieste by som zavolala do niektorej z poistovni a informovala sa. A potom ho posli to poistovne, nech sa poisti a mozes ho prihlasit.
lucia
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ďakujem, Lucia, ale prosim ta a on sa má prihlásiť do ZP ako čo? Ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľne poistený? Alebo ako vlastne. Vďaka.
0 0
luciagr luciagr

luciagr je offline (nepripojený) luciagr

On pojde do ZP ako osoba a prihlasi sa. Oni mu daju preukaz poistenca. Na zaklade toho ho potom zamestnavatel prihlasi ako zamestnanca na hromadnom oznameni.
Lucia
0 0
branoo branoo

branoo je offline (nepripojený) branoo

Potreboval by som radu ohladom zamestnavania cudzincov.
Planujeme zamestnat obcanov EU, miesto vykonu prace vsak bude CR.
Registrovat ich v SR - ZP,SP,urad prace (v SR sa zdrziavat ani pracovat nebudu, trvaly pobyt v SR taktiez nemaju)
a vysielat do CR, alebo ich registrovat priamo v CR? (mame aj ceske ICO-organizacna zlozka).Poradte.Vdaka
0 0
luciagr luciagr

luciagr je offline (nepripojený) luciagr

ak mate cesku pobocku, teda organizacnu zlozku, tak by som ich zamestnala cez nu. Teda prihlasit v CR a tam aj platit odvody.
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Prosim poradte mi. prijimame zamestnanca z Francuzska ktory ma vybaveny prechodny pobyt na cudzineckej policii, pridelene rodne cislo, tu na Slovensku uz pracoval. Ked ho teraz prijimam ja, prihlasujem ho do SP, ZP, musi sa vsak prihlasit aj on sam do ZP? Tvrdi mi ze u predchadzajuceho zamestnavatela to nerobil, ako doklad mi dal karticku francuzskej zdravotnej poistovne. Sef mi hovori ze to staci, ale podla mna nie a bude sa musiet nahlasit aj u nas. A prosim Vas, treba ho hlasit aj na urade prace, ked uz tu predtym pracoval ( ale v inom meste ) ? Dakujem
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Prosim poradite mi niekto?
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ahojte. Potrebovala by som poradiť ohľadom zamestnávania cudzincov. Už raz som sa na to pýtala, no vtedy sme s tým zamestnancom, poľskej národnosti, uzavreli len dohodu o vykonaní práce. Od 29.11. je už u nás zamestnaný na pracovnú zmluvu. Je prihlásený v ZP, má pridelené rodné číslo. Treba ho ešte nahlásiť na úrad práce? A ako je to s odpočitateľnou položkou? Má na ňu nárok? Ďakujem.
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

Marti.ka
Ahojte. Potrebovala by som poradiť ohľadom zamestnávania cudzincov. Už raz som sa na to pýtala, no vtedy sme s tým zamestnancom, poľskej národnosti, uzavreli len dohodu o vykonaní práce. Od 29.11. je už u nás zamestnaný na pracovnú zmluvu. Je prihlásený v ZP, má pridelené rodné číslo. Treba ho ešte nahlásiť na úrad práce? A ako je to s odpočitateľnou položkou? Má na ňu nárok? Ďakujem.
ano, musis ho prihlasit na urad prace, soc.veci a rodiny na informacnej karte (je v prilohe)
odpocet mu mozes dat, ak vykonava pracu tu na slovensku a ma trvaly alebo prechodny pobyt
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Na Porade je toho viac ohľadne zamestnávania cudzincov. Treba sa tomu trošku venovať cez vyhľadávač. Zamestnávanie cudzincov upravuje § 21-24 ZoSZ. Ustanovenie upravuje základné náležitosti žiadosti ZĽ, podmienky na vydanie povolenia a pod., všetko za účelom ochrany trhu práce. Povolenie sa vydáva na dobu určitú. ÚPSVR môže na základe žiadosti povolenie na zamestnanie predĺžiť.
0 0
badovka badovka

badovka je offline (nepripojený) badovka

ahoj,
aj my zamestnávame cudzincov. V prípade, že má od cudz. polície povolenie na pobyt a prácu, zamestnávateľ spíše rovnakú pracovnú zmluvu ako uzatvára so slovákom, mzdové podmienky sú taktiež rovnaké ako u slováka, t.j. rovnaké odvody. Takže nevypĺňa sa vôbec nič navyše

Zdravím Badovka
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
badovka
ahoj,
aj my zamestnávame cudzincov. V prípade, že má od cudz. polície povolenie na pobyt a prácu, zamestnávateľ spíše rovnakú pracovnú zmluvu ako uzatvára so slovákom, mzdové podmienky sú taktiež rovnaké ako u slováka, t.j. rovnaké odvody. Takže nevypĺňa sa vôbec nič navyše

Zdravím Badovka
Ahoj Babovka , na upresnenie, aj ked ide o cudzinca ktory ma povolenie od cudzineckej policie, musis navyse vyplnit a zaslat informacnu kartu na urad prace a to do 7 dni od nastupu do zamestnania. Takze je tu nieco navyse.
0 0
lili5 lili5

lili5 je offline (nepripojený) lili5

Ahojte. Potrebovala by som radu ohľadom zamestnávania cudzincov, ktori nie su z EU, su to Korejci. Neviem aky tam je rozdiel co sa tyka platenia odvodov do SP a ZP.
Jeden z nich mi tvrdi, ze im nejaka pravnicka firma ponukla uzavriet taku zmluvu, ze zaplatia socialnej poistovni jednorazovo nejaku ciastku a potom uz nebudu musiet platit odvody..Je na tom nieco pravdy?
Pouziva sa pre cudzincov nejaky iny system na Slovensku co sa tyka odvadzania odvodov za nich?Nemala som s tym este skusenosti. Dakujem veľmi pekne.
0 0
Sponka Sponka

Sponka je offline (nepripojený) Sponka

Zdravim vsetkych na porade,
chcela by som si ujasnit, pokial je zaujem zamestnant cudzinca, obcana Britanie len DVP a dany clovek, cudzinec uz niekde na Slovensku pracovnu zmluvu ma, znamena to, ze celu tuto proceduru absolvoval a u nas staci nahlasit do SP kvoli ur. poisteniu a odvodu do Gar. fondu? Alebo vsetky vyssie menovane doklady od neho mame pre istotu vypytat aby sme preverili, ze je to O.K.?

Dakujem vopred za radu
Sponka
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

Staci, ked ho prihlasis do socialnej poistovni. On by mal mat pridelene rodne cislo, takze to pouzijes.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať