Zavrieť

Porady

pokuta za oneskorené podanie DP za DzMV

Daňový úrad mi vyrubil pokutu 2000 Sk podľa § 35 ods.4 písm. a) zákona č.511/1992 Zb. Za 5- dňové oneskorenie podania daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2005. Išlo o sumu 315 Sk a za to vy vypočítali pokutu vo výške 3,15 Sk, ale najmenej 2000 Sk. Chem sa spýtať ako mám rozumieť
§ 35 ods.16 zákona č.511/1992 Zb kde sa píše ,že pokuta podľa § 35 ods.4 písm. a) zákona č.511/1992 sa neuloží ak nepresiahne v jednotlivom prípade 500 Sk. Lebo na DÚ mi pracovníčka odpovedala, že som si ten zákon vysvetlil, zle a že to písali právnici a preto mi neodporúča aby som sa odvolal lebo s tým nič nedosiahnem ,ale aby som napísal žiadosť o odpustenie pokuty. Ako mám vedieť že mi žiadosti vyhovejú ???
Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    edoadam
    Daňový úrad mi vyrubil pokutu 2000 Sk podľa § 35 ods.4 písm. a) zákona č.511/1992 Zb. Za 5- dňové oneskorenie podania daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2005. Išlo o sumu 315 Sk a za to vy vypočítali pokutu vo výške 3,15 Sk, ale najmenej 2000 Sk. Chem sa spýtať ako mám rozumieť
    § 35 ods.16 zákona č.511/1992 Zb kde sa píše ,že pokuta podľa § 35 ods.4 písm. a) zákona č.511/1992 sa neuloží ak nepresiahne v jednotlivom prípade 500 Sk. Lebo na DÚ mi pracovníčka odpovedala, že som si ten zákon vysvetlil, zle a že to písali právnici a preto mi neodporúča aby som sa odvolal lebo s tým nič nedosiahnem ,ale aby som napísal žiadosť o odpustenie pokuty. Ako mám vedieť že mi žiadosti vyhovejú ???
    Ďakujem za rady.
    Bohužiaľ pre Teba, ale DÚ postupoval v súlade so zákonom. Predmetný paragraf hovorí:

    4/ Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane mu uloží pokutu vo výške a) 0,2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 Sk a najviac 1 000 000 Sk

    Žiadosti o odpustenie pokuty vyhovieť síce nemusia, ale za pokus to stojí. Argumentovala by som hlavne tým, že vlastne skutočne vypočítaná pokuta je veľmi zanedbateľná suma a pri podaní DP v neskoršom termíne ste tak nepostupovali úmyselne.
    Naposledy upravil evina : 14.10.06 at 10:05
    tiez suhlasim s "edoadam", ze §35 odst. 16 hovori, ze Pokuta podľa odsekov1,3 a odseku 4 pís. a) sa neuloží, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 500 Sk, ak je správcom dane obec, pokuta sa neuloží, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 100 SK. v tom prípade je to v rozpore z odst. 4 a),kt. hovori, Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane mu uloží pokutu vo výške
    a) 0, 2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti 11ac) uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v daňovom priznaní; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 Sk a najviac 1 000 000 Sk,

    pokuta za oneskorené podanie DP za DzMV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.