Zavrieť

Porady

S.R.O. - platca/neplatca DPH, jednoduche/podvojne uctovnictvo, autorsky zakon

Ahoj,

chcel by som sa spytat ci by sa nenasiel medzi vami niekto ochotny, ktory by mi zodpovedal par otazok. Vsetko som sa snazil popisat, moje otazky su podciarknute.

Zalozil som si s.r.o. (uz mam ZL na pravnicku osobu, potrebne dokumenty som poslal na obchodny register) a v sucasnosti cakam na pridelenie ICO z obchodneho registru. Ak mi pride ICO postou, tak potom to pridelene cislo mam rukou napisat na ZL, alebo mi pride nejaka "samolepka" ala dialnicna znamka = "neprelepitelne" a tu nalepim do ZL do kolonky ICO.

Dalej sa neviem rozhodnut ci byt platcom dph alebo nie. Co som sa podozvedal krizom krazom, tak kazdy tvrdi ze byt platcom je vyhodnejsie pre svoju klientelu resp. byt/nebyt platcom podla mojich klientov. Neviem teda ako to robia ostatni, ale ja bohuzial neviem predvidat buducnost a tym padom neviem ci moji zakaznici budu preferovat aby som bol/nebol platca dph. Jediny rozdiel ktory viem je v tom, ze ako platca dph robim danove priznanie 4x do roka, ako neplatca raz rocne a to do 31.3. za predosly kalendarny rok. Mohli by ste mi prosim ozrejmit co je vhodnejsie a preco? Da sa pripadne v buducnosti zmenit statut platcu dph na neplatcu dph a naopak? Plati sa za tuto zmenu, a ak ano priblizne kolko?

Nie je mi este uplne zrejma vec ohladne uctovnictva - ak som majitel/konatel vlastnej s.r.o., tak musim si viest podvojne uctovnictvo? Jednoduche nemoze byt? Ak je nutnostou podvojne a netrufal by som si na to, mozete mi aspon zhruba naskrtnut cenove relacie v akych sa pohybuju sumy za vedenie podvojneho uctovnictva v nejakej uctovnickej firme resp. u uctovnicky? Existuje niekde na internete zoznam "uctovnicok" podla regionov aby som si mohol vybrat? Bude financne narocnejsie robit 4x rocne danove priznanie ako platca dph nez 1x rocne ako neplatca dph? A ak by sa nahodou nasla nejaka chyba v danovom priznani (z mojej strany by som dodal vsetky potrebne dokumenty uctovnej firme), budem postihovatelny za pripadny danovy "podvod" ja, alebo uctovnicka spolocnost ktora mi danove priznanie robila?

No a posledna vec - s.r.o. som zalozil za ucelom predaja vlastneho softwaru. Pytal som sa krizom krazom, aj na ministerstve kultury (tam spada autorsky zakon v sucasnosti) a bolo mi zdelene pravnikom z ministerstva, ze byt autorom pc softwaru spada pod literarnu tvorbu. Udajne ako fyzicka osoba - zivnostnik - nemozem predavat vlastny software, pretoze sa jedna o dusevnu cinnost. Mozem to predavat iba ako "autor" alebo ako s.r.o. (napr. antivir nod32 je tiez predavany cez eset s.r.o.). A tu sa mi vyskytuje jeden problem - ja ako autor som nuteny niekde sa registrovat do nejakeho spolku alebo zvazu autorov? Aby sa nestalo ze po x rokoch mi pride domov list ze som ukratil stat na daniach a hrozi mi kriminal. Viete ze ja ako autor dam pravo svojej s.r.o. na predaj licencii na moj produkt s tym, ze povedzme s.r.o. preda licenciu za 20,- z toho mne ako autorovi da 15,-. Zisk s.r.o. bude 5,- a to sa bude danit. Ja ako autor budem mat "zisk" 15,- a tychto 15,- musim niekde priznavat?
Je to obdobna situacia ako napr. maliari - namaluje obraz, vydrazi sa povedzme za 1 milion cez nejaku spolocnost, tato spolocnost da autorovi 0,8 milionu, spolocnost bude platit dan z prijmu z 0,2 milionu a autor tohoto obrazu co bude mat zisk 0,8 milionu, tak nemusi z toho platit nikomu ziadnu dan?

Vopred dakujem za odpovede
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Neviem ti na všetko odpovedať, ale aspoň niečo. V prvom rade by som ti určite odporúčala zamestnať účtovníčku, či už na pracovnú zmluvu alebo inú zmluvu, prípadne nejakú účtovnícku firmu. Totižto si celkom milo poplietol termíny daňových priznaní . Ak hovoríme o DPH, platca podáva daňové priznanie buď 4x ročne (štvrťročný platca) alebo každý mesiac (mesačný platca). Toto záleží od výšky obratu za určité obdobie. V zákone o DPH je to presne definované. A čo sa podáva 1x ročne k 31.3. je daňové priznanie k DANI Z PRÍJMOV PRÁVNICKÝCH OSôB. To je povinné pre každú spoločnosť, resp. živnostníka (sú výnimky). A čo sa týka účtovníctva, zo zákona musí obchodná spoločnosť (v tvojom prípade s.r.o.-čka) viesť podvojné účtovníctvo. Tu si nemôžeš vybrať.
A vrátiac sa ešte k tej DPH, je tam limit, kedy už spoločnosť musí byť platcom. Do tohto limitu sa môžeš rozhodnúť, či budeš alebo nie. Samozrejme ak limit neprekročíš a neoplatí sa ti byť platcom DPH, môžeš prestať byť platcom DPH za určitých podmienok.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

truesick
Ahoj,
Dalej sa neviem rozhodnut ci byt platcom dph alebo nie. Co som sa podozvedal krizom krazom, tak kazdy tvrdi ze byt platcom je vyhodnejsie pre svoju klientelu resp. byt/nebyt platcom podla mojich klientov. Neviem teda ako to robia ostatni, ale ja bohuzial neviem predvidat buducnost a tym padom neviem ci moji zakaznici budu preferovat aby som bol/nebol platca dph. Jediny rozdiel ktory viem je v tom, ze ako platca dph robim danove priznanie 4x do roka, ako neplatca raz rocne a to do 31.3. za predosly kalendarny rok. Mohli by ste mi prosim ozrejmit co je vhodnejsie a preco? Da sa pripadne v buducnosti zmenit statut platcu dph na neplatcu dph a naopak? Plati sa za tuto zmenu, a ak ano priblizne kolko?
Tém, či byť platiteľom alebo neplatiteľom DPH je tu na Porade pomerne veľa. Jeden link Ti pripájam a keď si hore v lište v Hľadaj zadáš heslo tejto témy, určite nájdeš veľa argumentov pre a proti....

http://www.porada.sk/t30780-platca-a...ebo+nepl%E1tca

Štatút platieteľa alebo neplatiteľa určuje obrat, t.j. ak dosiahneš 1,5 mil. obrat si vždy povinný sa registrovať za platiteľa DPH, ak sa Ti obrat zníži pod požadovanú hranicu, môžeš požiadať o zrušenie registrácie. K zmenám v závislosti od obratu môže prichádzať vždy až po skončení kalendárneho roka...
[/quote]


Nie je mi este uplne zrejma vec ohladne uctovnictva - ak som majitel/konatel vlastnej s.r.o., tak musim si viest podvojne uctovnictvo? Jednoduche nemoze byt? Ak je nutnostou podvojne a netrufal by som si na to, mozete mi aspon zhruba naskrtnut cenove relacie v akych sa pohybuju sumy za vedenie podvojneho uctovnictva v nejakej uctovnickej firme resp. u uctovnicky? Existuje niekde na internete zoznam "uctovnicok" podla regionov aby som si mohol vybrat? Bude financne narocnejsie robit 4x rocne danove priznanie ako platca dph nez 1x rocne ako neplatca dph? A ak by sa nahodou nasla nejaka chyba v danovom priznani (z mojej strany by som dodal vsetky potrebne dokumenty uctovnej firme), budem postihovatelny za pripadny danovy "podvod" ja, alebo uctovnicka spolocnost ktora mi danove priznanie robila?

Vopred dakujem za odpovede[/quote]



Podľa zákona o účtovníctve § 9 odst. 1 si povinný viesť podvojné účtovníctvo. K cenovým reláciám ani zoznamom účtovníkov /áno sú na internete, ale nie podľa regiónov/ sa nebudem vyjadrovať-nájdeš aj tu na Porade napr. téma Pošuškajte koľko pýtať....
Problematiku daňových priznaní máš trochu dopletenú. Každý daňovník podáva v prvom rade jedno daňové priznanie k 31.3. , a to v Tvojom prípade bude daňové priznanie na daň z príjmu právnických osôb a nemá vplyv na podávanie DP za DPH. K DPH podávaš DP mesačne /mesačný platiteľ/- teda 12x, kvartálne /štvrťročný platiteľ-/ - teda 4x. Finančný súvis to má len ten, že cena za služby v tejto oblasti je u platiteľa DPH samozrejme vyššia a u neplatiteľa nižšia /neroabia sa žiadne priznania.

Za prípadné daňové úniky, účtovníctvo Tvojej s.r.o. a všetko čo s Tým súvisí si pred zákonom zodpovedný jedine Ty. Vzťah mezi účtovníkom, prípadne účtovníckou firmou riešiš zmluvou a v nej aj túto problematiku. Je to vzťah jedine medzi Tvojou s.r.o., teda tebou a účtovníkom a závisí ako to budete mať v zmluve "ošetrené" či budeš môcť dokázať jednoznačne vinu účtovníka a preniesť na neho prípadné sankcie....

P.s. Dal si otázky na veľmi širokú agendu, ja som sa dotkla v stručnosti týchto dvovh tém. Veľa však nájdeš pomocou slovíčka Hľadaj hore na lište
Naposledy upravil evina : 18.10.06 at 08:33
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

uf... tak to je cely zoznam otazok

pokusim sa zodpovedat, to co viem s istotou..

S.r.o. vedie jednoznacne podvojne uctovnictvo, to vyplyva zo zakona o uctovnictve. Cena je velmi siroky pojem, lebo zavisi to od viacerych veci, ci si platca dph alebo nie, kolko mas dokladov, v akom stave doklady nosis, co vsetko si schopny vybavit sam a cim "zatazis" uctovnicku.

Len ta opravim - platca dph podava za rok celkom 5 alebo 13 danovych priznani (ak si stvrtrocny platca tak 5 = 4x z DPH a 1x dan z prijmu, ak si mesacny platca dph tak 13= 12x DPH a 1x dan z prijmu). To ci budes mesacny alebo stvrtocny platca dph zavisi od dosiahnuteho obratu za kal. rok (obrat = prijem, to co vsetko vyfakturujes). Ak dosiahnes obrat nad 10mil Sk tak sa stavas platcom mesacnym.

Aj ked si das robit uctovnictvo externe a vznikne chyba, tak prvy koho budu urady stihat, bude s.r.o. . Ak budes mat s externou firmou dobre urobenu zmluvu a medzi ostatnymi nalezitostami uvedies ze externa firma zodpoveda za vzniknute chyby, tak je mozne pokutu dostat od externistu (tí su zvycajne poisteni, takze to uhradia z poistneho plnenia). Ale pripadnu pokutu od institucii musis zaplatit ty, teda tvoja s.r.o. A samozrejme, ked vznikne rozdiel v povinnosti zaplatit, tak toto od externistov nevymozes, toho sa to netyka (napr. v priznani k DPH uvedies povinnost zaplatit 12.000,- ale po kontrole zistia ze si mal zaplatit 15.000,- a plus vyrubia pokutu 2.000,-. to co vymozes je 2.000,- od externistov ale dan musis este doplatit 3.000,-)

Co sa tyka autorov, tak v tom poradit neviem.

Len toto vsetko si si mal zistit predtym ako zalozis s.r.o., aby si vedel, ci sa to oplati alebo nie.

Ja len nerozumiem, preco by si nemohol softver vytvarat ako FO... hadam mi to zodpovedu dalsi poradaci...

Dufam, ze som vsetko napisala spravne. Doteraz som rady viac prijimala ako davala, tak sa citim neisto.
0 0
truesick truesick

truesick je offline (nepripojený) truesick

dakujem vsetkym za bleskove reakce

Idem teda este pohladat dalsie informacie co ste podoporucovali. Inac co sa tyka s.r.o. verzus autor - jaksi nemam potrebu niekomu predat svoje dielo a ten niekto (zivnostnik) bez toho aby pohol prstom bude mat este vacsi zisk ako ja a smiat sa jak som blby. Preto s.r.o. a ponukat svoj produkt vyhradne na vlastnych serveroch bez akehokolvek pristupu zakaznika - ponukat to ako sluzbu.

P.S.: Ak tomu rozumiem spravne, tak ja podavam danove priznanie z pravnickych osob k 31.3. za predosly rok (mam to chapat ako moju vyplatu z mojej s.r.o)? Napr. s.r.o. bude mat rocny zisk 5.000,-, ja si dam sebe ako vyplatu 3.000,- ?

A potom tie danove priznania na DPH (4/12x rocne) - to su za zisky za firmu? No myslim ze uctovnicku budem potrebovat ako sol
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Citujem:

"No a posledna vec - s.r.o. som zalozil za ucelom predaja vlastneho softwaru. Pytal som sa krizom krazom, aj na ministerstve kultury (tam spada autorsky zakon v sucasnosti) a bolo mi zdelene pravnikom z ministerstva, ze byt autorom pc softwaru spada pod literarnu tvorbu. Udajne ako fyzicka osoba - zivnostnik - nemozem predavat vlastny software, pretoze sa jedna o dusevnu cinnost. Mozem to predavat iba ako "autor" alebo ako s.r.o. (napr. antivir nod32 je tiez predavany cez eset s.r.o.). "

Presne tak, s.r.o. nech predáva SW a medzi autorom a s.r.o. sa uzatvorí autorská zmluva o predaji SW s.r.o. -čkou.

"A tu sa mi vyskytuje jeden problem - ja ako autor som nuteny niekde sa registrovat do nejakeho spolku alebo zvazu autorov? "

Nie, žiaden spolok autorov, kde by sa bolo treba povinne registrovať, neexistuje.

Pozor ale, s.r.o. ktorá bude SW predávať, musí z výšky odmeny vyplatenej autorovi odviesť 2% do Literárneho fondu - viď www.litfond.sk.

Napr. ak honorár autorovi bude 100 000 Sk, do LF musí s.r.o. zaplatiť 2 000 Sk a samotný autor dostane len 98 000 Sk - pričom v daňovom priznaní ale autor musí započítať do príjmu celých 100 000 Sk.

Aby sa nestalo ze po x rokoch mi pride domov list ze som ukratil stat na daniach a hrozi mi kriminal. Viete ze ja ako autor dam pravo svojej s.r.o. na predaj licencii na moj produkt s tym, ze povedzme s.r.o. preda licenciu za 20,- z toho mne ako autorovi da 15,-. Zisk s.r.o. bude 5,- a to sa bude danit. Ja ako autor budem mat "zisk" 15,- a tychto 15,- musim niekde priznavat?

Ako autor dostanete nie 15 Sk ale len 14,70 Sk, lebo 0,30 Sk musí s.r.o. odviesť do LF - viď vyššie.

Ako autor však do daňového priznania uvediete príjem 15 Sk. Je na to osobitná kolonka v daňovom priznaní (v DP typu B za rok 2005 to bolo v oddiele VI, riadok 5). Súčasne máte ale právo uplatniť si výdavky - buď skutočné, ale paušálom 40% plus odvody, ktoré ako autor budete platiť - ak nejaké budete platiť. Do výdavkov v takomto prípade nie je možné uplatiť si 2% zaplatené do LF.

Takže ak si uplatníte paušálne výdavky, pri honorári 15 Sk budete platiť daň zo základu 9 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Inak k tomu podnikateľskému plánu - plný súhlas. Sám tak činím.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

truesick
P.S.: Ak tomu rozumiem spravne, tak ja podavam danove priznanie z pravnickych osob k 31.3. za predosly rok (mam to chapat ako moju vyplatu z mojej s.r.o)? Napr. s.r.o. bude mat rocny zisk 5.000,-, ja si dam sebe ako vyplatu 3.000,- ?

A potom tie danove priznania na DPH (4/12x rocne) - to su za zisky za firmu? No myslim ze uctovnicku budem potrebovat ako sol
K 31.3. za predošlý rok sa podáva DP k dani z príjmu právnickych osôb, teda s.r.o.-čky, zjednodušene povedané, zo zisku čo vytvoril za celý rok.
Ty ako konateľ môžeš uzatvoriť pracovnú zmluvu alebo inú formu vzťahu, z ktorého k 31.3. budeš platiť za predchádzajúci rok daň z príjmu FYZICKÝCH OSôB.
DPH znamená daň z pridanej hodnoty. Netýka sa príjmu, ale nákupu a predaja služieb alebo tovarov.
Možno by si mal naštudovať nejaké základné informácie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

truesick
dakujem vsetkym za bleskove reakce


P.S.: Ak tomu rozumiem spravne, tak ja podavam danove priznanie z pravnickych osob k 31.3. za predosly rok (mam to chapat ako moju vyplatu z mojej s.r.o)? Napr. s.r.o. bude mat rocny zisk 5.000,-, ja si dam sebe ako vyplatu 3.000,- ?

A potom tie danove priznania na DPH (4/12x rocne) - to su za zisky za firmu? No myslim ze uctovnicku budem potrebovat ako sol
Nie nerozumieš tomu správne a pokúsim sa zjednodušene odpovedať. V prvom rade musíš urobiť také malé rozpoltenie sa svoje osobnosti a "Tvoju" s.r.o. chápať ako akúkoľvek inú firmu, ktorá musí postupovať v účtovníctve presne tak isto ako ktorákoľvek iná veľká firma. Ty sa môžeš v rámci tejto s.r.o. zamestnať, a tak si vyplácať výplatu-čo sa premietne do účtovníctva. DP bude obrazom nákladov a výnosov danej s.r.o. a ich rozdiel bude vlastne daňovým základom danej s.r.o., z ktorého sa za s.r.o. /nie Ty/ odvedie daň. Ak Ti vznikne po podaní DP v spoločnosti čistý zisk, po splnení si všetkých zákonných prídelov Ti môže byť vyplatený podiel na zisku....

Čo sa týka DP za DPH tu ide o rozdiel vstupov /t.j. to čo Ty nakupuješ s DPH a máš nárok na odpočet/ a výstupov /t.j. všetky Tvoje výstupné faktúry sú s DPH a tú odvádzaš štátu/. Ak viac predáš s DPH ako nakúpiš platíš štátu, ak viac kúpiš s DPH ako predáš štát Ti vráti.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
truesick
dakujem vsetkym za bleskove reakce

Idem teda este pohladat dalsie informacie co ste podoporucovali. Inac co sa tyka s.r.o. verzus autor - jaksi nemam potrebu niekomu predat svoje dielo a ten niekto (zivnostnik) bez toho aby pohol prstom bude mat este vacsi zisk ako ja a smiat sa jak som blby. Preto s.r.o. a ponukat svoj produkt vyhradne na vlastnych serveroch bez akehokolvek pristupu zakaznika - ponukat to ako sluzbu.

P.S.: Ak tomu rozumiem spravne, tak ja podavam danove priznanie z pravnickych osob k 31.3. za predosly rok (mam to chapat ako moju vyplatu z mojej s.r.o)? Napr. s.r.o. bude mat rocny zisk 5.000,-, ja si dam sebe ako vyplatu 3.000,- ?

A potom tie danove priznania na DPH (4/12x rocne) - to su za zisky za firmu? No myslim ze uctovnicku budem potrebovat ako sol
Nemáš jasno v základných pojmoch. Jedine Ti môžem doporučiť zájsť za poradcom, ktorý by Ti všetko vysvetlil. Na tak položené otázky ( ťažko povedať otázky) sa nedá odpovedať. Skôr by si sa mal pýtať postupne na jednotlivé nejasnosti.
Ak sa pozrieš na reakcie, pokúšajú sa Ti odpovedať, ale každý na 1-2 "otázky ", ale podstatu tvojho problému nerieši nikto. Na tú si sa ani nepýtal.
0 0
truesick truesick

truesick je offline (nepripojený) truesick

evina
Nie nerozumieš tomu správne a pokúsim sa zjednodušene odpovedať. V prvom rade musíš urobiť také malé rozpoltenie sa svoje osobnosti a "Tvoju" s.r.o. chápať ako akúkoľvek inú firmu, ktorá musí postupovať v účtovníctve presne tak isto ako ktorákoľvek iná veľká firma. Ty sa môžeš v rámci tejto s.r.o. zamestnať, a tak si vyplácať výplatu-čo sa premietne do účtovníctva. DP bude obrazom nákladov a výnosov danej s.r.o. a ich rozdiel bude vlastne daňovým základom danej s.r.o., z ktorého sa za s.r.o. /nie Ty/ odvedie daň. Ak Ti vznikne po podaní DP v spoločnosti čistý zisk, po splnení si všetkých zákonných prídelov Ti môže byť vyplatený podiel na zisku....
Do nakladov na firmu teda mozem zauctovat aj moj plat, a ak napriek vsetkym tymto vydajom (nakup sluzieb, kancelarske potreby, telefon, etc.) bude mat firma zisk, mozem si ho naviac vyplatit sam sebe (nieco ako 13. a 14. plat kdekolvek v zamestnani, alebo odmeny atd)? Citujem "Ak Ti vznikne po podaní DP..." - toto sa podava 12/4 x rocne?

evina
Čo sa týka DP za DPH tu ide o rozdiel vstupov /t.j. to čo Ty nakupuješ s DPH a máš nárok na odpočet/ a výstupov /t.j. všetky Tvoje výstupné faktúry sú s DPH a tú odvádzaš štátu/. Ak viac predáš s DPH ako nakúpiš platíš štátu, ak viac kúpiš s DPH ako predáš štát Ti vráti.
Ak predam za 100.000,- (19% t.j. 19.000,- ide statu) a nakupim za 50.000 (19% t.j. 9.500,- da mne stat), tak budem platit na daniach ((ZISK-VYDAJ)*0,19) - takze (100.000 - 50.000)*0,19 = 50.000 * 0,19 = 9.500,- zaplatim statu ?

Ak by bola situacia opacna - ze mam zisk 50.000,- a naklady 100.000,- (ze som v strate) tak len v tomto pripade mam pravo na poziadanie o vratenie dph za naklady (100.000 * 0,19 = 19.000,-)? Alebo zakazdym mozem ziadat o vratenie dph za vydaje?

P.S.: Nemam ziadne vzdelanie v oblasti podnikania ani som neabsolvoval ziadne kurzy, takze neviem o tejto problematike nic. A pytam sa nie preto, aby som robil ostatnym firmam uctovnictvo a vam co v tom viete chodit "bral kseft", ale preto, pretoze ludia su rozny a aby sa mi nepostastilo natrafit na uctovnicku ktora mi viac uskodi nez pomoze. Len aby som mal aky taky prehlad o tom, co si mozem dat do nakladov, kedy vratit dph, ako casto jej nosit podklady pre uctovnictvo, etc...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Obávam sa, že sa budeš musieť spoľahnúť na akúkoľvek účtovníčku, pretože si zas zmiešal jablká s hruškami (DPH a daň z príjmu). Ale ak budeš chcieť skontrolovať ju, môžeš sa kľudne pýtať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

truesick
Do nakladov na firmu teda mozem zauctovat aj moj plat, a ak napriek vsetkym tymto vydajom (nakup sluzieb, kancelarske potreby, telefon, etc.) bude mat firma zisk, mozem si ho naviac vyplatit sam sebe (nieco ako 13. a 14. plat kdekolvek v zamestnani, alebo odmeny atd)? Citujem "Ak Ti vznikne po podaní DP..." - toto sa podava 12/4 x rocne?

Toto je daňové priznanie k dani z príjmov a podáva sa 1x k 31.3..
Áno tie náklady, ktoré si vymenoval sú uznateľné náklady /presne , ktoré môžeš sú dané zákonom o dani z príjmov/. Ak Ti pozdanení vznikne čistý zisk, ten sa v s.r.o. rozdeľuje /v Tvojom prípade to bude rozhodnutie jedného konateľa o rozdelení zisku/- povinný prídel do rezervného findu na základe spoločenskej zmluvy, prípadne iné..., a to čo ostane si vyplatíš ako podiel na zisku /zatiaľ nezdaňované/


Ak predam za 100.000,- (19% t.j. 19.000,- ide statu) a nakupim za 50.000 (19% t.j. 9.500,- da mne stat), tak budem platit na daniach ((ZISK-VYDAJ)*0,19) - takze (100.000 - 50.000)*0,19 = 50.000 * 0,19 = 9.500,- zaplatim statu ?

Ak by bola situacia opacna - ze mam zisk 50.000,- a naklady 100.000,- (ze som v strate) tak len v tomto pripade mam pravo na poziadanie o vratenie dph za naklady (100.000 * 0,19 = 19.000,-)? Alebo zakazdym mozem ziadat o vratenie dph za vydaje?

K tejto problematike Ti nájdem jeden link, raz som to tiež niekomu začínajúcemi vysvetľlovala a pripnem Ti ho za chvíľu...
P.S.: Nemam ziadne vzdelanie v oblasti podnikania ani som neabsolvoval ziadne kurzy, takze neviem o tejto problematike nic. A pytam sa nie preto, aby som robil ostatnym firmam uctovnictvo a vam co v tom viete chodit "bral kseft", ale preto, pretoze ludia su rozny a aby sa mi nepostatstilo natrafit na uctovnicku ktora mi viac uskodi nez pomoze. Len aby som mal aky taky prehlad o tom, co si mozem dat do nakladov, kedy vratit dph, ako casto jej nosti podklady pre uctovnictvo, etc...Pochopila som prečo sa pýtaš, a preto sa Ti snažím odpovedať tak, aby si to mohol čo najľahšie pochopiť

. .
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Aspoň zopár info:


Zalozil som si s.r.o. (uz mam ZL na pravnicku osobu, potrebne dokumenty som poslal na obchodny register) a v sucasnosti cakam na pridelenie ICO z obchodneho registru. Ak mi pride ICO postou, tak potom to pridelene cislo mam rukou napisat na ZL, alebo mi pride nejaka "samolepka" ala dialnicna znamka = "neprelepitelne" a tu nalepim do ZL do kolonky ICO.
Poštou Ti príde výpis z obch.registra, vezmi ho a choď IČO nahlásiť na živn. úrad. Ďalej s týmto výpisom z obch.reg. choď na daňový úrad. Tam sa zaregistruj na platenie dane:
1. Daň z príjmu právn. osôb
2. Daň zo závislej činnosti (ak by si sa hneď chcel vo svojej s.r.o. zamestnať - nedoporučujem )
3. DPH - ak si rozhodnutý byť plátcom DPH.
Daňový úrad Ti pridelí DIČ, príp IČ DPH


Dalej sa neviem rozhodnut ci byt platcom dph alebo nie.
V tomto je ťažko radiť.

Mohli by ste mi prosim ozrejmit co je vhodnejsie a preco? Da sa pripadne v buducnosti zmenit statut platcu dph na neplatcu dph a naopak? Plati sa za tuto zmenu, a ak ano priblizne kolko?
Zmeny sa dá robiť. Stať sa platiteľom trvá cca týždeň. Zrušenie platenia DPH už trvá dlhšie, ale dá sa to.


Je to obdobna situacia ako napr. maliari - namaluje obraz, vydrazi sa povedzme za 1 milion cez nejaku spolocnost, tato spolocnost da autorovi 0,8 milionu, spolocnost bude platit dan z prijmu z 0,2 milionu a autor tohoto obrazu co bude mat zisk 0,8 milionu, tak nemusi z toho platit nikomu ziadnu dan?
Aj ten maliar platí dane, ak niekto tvrdí opak, tak mu never.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

truesick


Ak predam za 100.000,- (19% t.j. 19.000,- ide statu) a nakupim za 50.000 (19% t.j. 9.500,- da mne stat), tak budem platit na daniach ((ZISK-VYDAJ)*0,19) - takze (100.000 - 50.000)*0,19 = 50.000 * 0,19 = 9.500,- zaplatim statu ?

ntto 84 034 plus 19% DPH 15 966.50 = 100 000, za ktoré predáš . 15 966 SK zaeviduješ na svojo výstupe.

Nakúpiš za ntto 42 017 plus DPH 19% 7 983 =50000 za ktoré nakúpiš. 7 983 zaeviduješ na svojom vstupe.
Výsledok 15 966 mínus 7983 = 7 983. To znamená Tvoj výstup je vyyšší a 7 983 SK odvedieš štátu.

V opačnom prípade , ak čísla prehodíš, t.j. nakúpiš za 100000, t.j. DPH 15 966, predáš za 50 000, t.j. DPH 7 983 vznikne Ti tzv. nadmerný odpočet a štát Ti vráti 7983 SK. Pri DPH nejde o náklady, zisk a iné kategórie, ale ide o to, či nakupuješ toľko materiálu a služieb, že Ti prevýšia Tvoj výstup a v Tvojom prípade to asi nebude. Spomínaný link:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=123030&postcount=4



. ,





Naposledy upravil evina : 18.10.06 at 15:44
0 0
truesick truesick

truesick je offline (nepripojený) truesick

Co je este prosim pravdy na tom, ze od septembra alebo od 1.10. (neviem presny datum) tohto roku musi kazdy konatel s.r.o. byt v nej automaticky zamestnany a tym padom s.r.o. plati za zamestnanca odvody vsade mozne?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

truesick
Co je este prosim pravdy na tom, ze od septembra alebo od 1.10. (neviem presny datum) tohto roku musi kazdy konatel s.r.o. byt v nej automaticky zamestnany a tym padom s.r.o. plati za zamestnanca odvody vsade mozne?
Neviem osobne nič o takej zmene.....
Od 1.10. sa akurát mení výška minimálnej mzdy...
0 0
truesick truesick

truesick je offline (nepripojený) truesick

A uz posledne 2 dotazy:

1) ak nakupim na s.r.o. tovar/sluzby v zahranicnej mene (CZK), tak do vyuctovania pojde tato ciastka prepocitana na SKK podla kurzu:
a) v den vystavenia faktury
b) k poslednemu dnu v mesiaci, kedy bola faktura vystavena
Pytam sa preto, lebo cz uctovnik (kamaratov otec) mi tvrdil ze je spravne b), sk uctovnicka ze je spravne a).

2) platca dph - bude to pre mna vyhodnejsie... su na to nejake limity resp. pri nedosiahnuti obratu 750k/Q mozem poziadat o statut dobrovolneho platcu dph?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
truesick
A uz posledne 2 dotazy:




1) ak nakupim na s.r.o. tovar/sluzby v zahranicnej mene (CZK), tak do vyuctovania pojde tato ciastka prepocitana na SKK podla kurzu:
a) v den vystavenia faktury nie je to jednoznačné - dátum uskutočnenia účtovného prípadu a kurz v tento deň
b) k poslednemu dnu v mesiaci, kedy bola faktura vystavena určite nie
Pytam sa preto, lebo cz uctovnik (kamaratov otec) mi tvrdil ze je spravne b), sk uctovnicka ze je spravne a).



2) platca dph - bude to pre mna vyhodnejsie... su na to nejake limity resp. pri nedosiahnuti obratu 750k/Q mozem poziadat o statut dobrovolneho platcu dph?Nie sú limity na dobrovoľného platiteľa. Iba na povinného.
odpoveď zvýraznená.
Naposledy upravil Milan Benka : 26.10.06 at 10:31 Dôvod: upresnenie, bez zmeny podstaty odpovede
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

truesick
A uz posledne 2 dotazy:


1) ak nakupim na s.r.o. tovar/sluzby v zahranicnej mene (CZK), tak do vyuctovania pojde tato ciastka prepocitana na SKK podla kurzu:
a) v den vystavenia faktury
b) k poslednemu dnu v mesiaci, kedy bola faktura vystavena
Pytam sa preto, lebo cz uctovnik (kamaratov otec) mi tvrdil ze je spravne b), sk uctovnicka ze je spravne a).

2) platca dph - bude to pre mna vyhodnejsie... su na to nejake limity resp. pri nedosiahnuti obratu 750k/Q mozem poziadat o statut dobrovolneho platcu dph?
1. Predpokladám, dovážaš tovar z ČR do SR. Treba hľadať. Ale inak ak bude tovar dovezený pred vystavením faktúry, tak podľa dátumu vystavenia faktúry. Ak po vystavení faktúry, tak 15- teho nasledujúceho mesiaca po nadobudnutí tovaru.
Inak treba spraviť ešte prepočet k 31.12. (Dúfam, že to ešte platí?!) k závierke účtovníctva, ak tam nejaké záväzky, alebo majetok ostane.
2. Povinná registrácia - po dosiahnutí obratu 1,5 mil. Sk za posledných 12 predchádzajúcich mesiacov (§4 zákona o DPH). Ak túto hranicu nedosiahneš, môžeš aj napriek tomu podať žiadosť o registráciu a staneš sa platcom DPH.
0 0
truesick truesick

truesick je offline (nepripojený) truesick

Dakujem obom za bleskove reakce,

ide o to, ze ja budem vacsinou nakupovat sluzby z CR s platnostou 12 mesiacov, inymi slovami kupim si sluzbu, ktoru mozem cerpat / vyuzivat 12 mesiacov. Samozrejme ze v den kedy poziadam o zriadenie dalsej sluzby, tak v den poziadania mi bude vystavena faktura resp. v najblizsom case. Takze do vyuctovania pojde nakup sluzby v SKK vypocitany podla kurzu zo dna vystavenia faktury.

A co sa tyka dobrovolneho platcu DPH - tak su tam nejake obmedzenia ohladne vratenia DPH? Napr. ze zakonom urceny platca dph ma narok na vratenie dph za sluzbu / tovar v cene nijak obmedzenej, kdezto dobrovolny platca (co budem najskor ja) moze poziadat o vratenie dph za nakup sluzieb / tovaru len v cene neprekracujucej x tisic Skk?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať