Zavrieť

Porady

Stravné lístky spätne?

Prosím o radu, môže si SZČO kúpiť a zaúčtovať stravné lístky aj za mesiace dozadu? Pr. je 20.10., môže si objednať lístky trebárs aj za celý rok, alebo len na počet pracovných dní od 20.10. do 31.12.?
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Lístky kúpené do predu si môže kúpiť a postupne uplatňovať do daň.výdavkoch, ale spätne určite nie. Už som si raz vyjadrila svoj názor a bolo mi povedané, že môže. Podla mňa je to nezmysel, pretože každí obeduje len v prítomnom čase a nie v minulom a v tom čase kedy obeduje vzniká nárok na uplatnenie stravného.

PS: dokonca v poradcovi /len neviem v ktorom čísle som to už čítala/ odpovedali na túto problematiku daňový poradcovia, že nie je spatný nárok na uplatnenia stravného.
Naposledy upravil renča1 : 20.10.06 at 16:51
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.porada.sk/t21659-zivnostn...y-stravne.html

Do pozornosti príspevok č. 10.

Nebolo by od veci,ak niekto má stanovisko DR ,prilepiť ho sem,nech máme v tom jasno.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Opäť jedna veľmi zaujímavá dilema. Prečítala som si pozorne aj príspevky v priloženom nicku, aj som hľadala inde na nete (tam som sa dozvedela len toľko, že názory oborníkov sú zatiaľ nejednotné/.
Momentálne sa prikláňam k názoru, ktorý je uvedený v priloženom nicku, príspevok č. 47, resp. k názoru v príspevku 2 od Renči.
Bavili sme sa tu už o problematike preukázateľnosti nároku na stravného, či formou gastro-prípadne iných lístkov, faktúr a či len bločkov z reštaurácie /teraz nerozoberám/. Ak predložím niektorý z týchto dokladov, malo by z nich byť teda preukazateľné, či som v ten deň mala výdavok na stravné a naozaj je pravdou, že ak kúpim lístok 20.10. preukážem ním, že som sa stravovala aj 02.02?

Niektorí sú na 100% presvečení, že to spätne byť môže, ovšem nevidela som u nich žiadny argument, ktorý by ma o tej 100% presvedčili, tak som si ako to robím vždy x-krát prečítala príslušný paragraf a teraz neviem, či opäť nepresnou formuláciou zákonodarcov sa neotvára priestor pre aj spätné uplatnenie stravného. Prečo?

1. §2 zákona o dani z príjmov:

i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve 1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

Ak si kúpim gastrolístky v októbri aj na spätné obdobie, zaúčtujem ich je to preukázateľný výdavok/náklad?

2. Ak takto zakúpenými lístkami neprekročím žiadny zákonom stanovený limit, môžu mi neuznať takýto výdavok-náklad? Dokážem sa obhájiť tým, že viem preukázať, že pracujem každý deň, stravoval som sa , nemal som si čas lístky zakúpiť , tak tak činím neskôr? Asi by to odporovaloo zástancom preukázateľného výdavku formou len napr. bloku z ERP z reštaurácie, ale je to napadnuteľné?.
Vychádza mi skôr, že je to ťažko obhajiteľné už napr. tým, že keby sme to tak mohli robiť, tak by neboli potrebné žiadne preukazateľné doklady a my by sme si uplatnili paušálne za každý odpracovaný deň povolený limit stravného. Formulácia toho paragrafu je však tak voľná, že neviem neviem, či by tam právnici predsa nenašli cestičku....

p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

Tak a teraz som rozdvojená tak 80% ku 20%, že stravné nemôžeme uplatniť spätne, ale tých 20% mi vŕta v hlave ... Aké máme argumetny ešte pre a proti?
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

evina - dalsi srobik do hlavy : ak prijmem prveho zamestnanca 1.1.2006 a vyplatu ma 15.2.2006 a v ten den dostane pridelene gastrace spatne za januar (bezna prax mnohych firiem, pridelovat listky spatne), zamestnavatel ich v ten den aj kupi....bude to tym padom zamestnavatelov nedanovy naklad?

jeden argument "za" som cital, neviem presne od koho, ale skusim ho zhrnut : nakup gastrolistkov sa uctuje ako nedanovy vydaj, gastrolistky idu do knihy cenin a az vydaj tychto cenin ide do danovych nakladov. tieto ceniny mozem pridelit aj spatne....

ale ja som tiez uz niekde pisal, ze najrozumnejsie by bolo, aby si SZCO mohla tieto vydavky zahrnut pausalne bez nutnosti nieco dokladovat, proste uznat pausalne 48,95 Sk/odpracovany den v uzavierkovych upravach na konci roku...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

duficek
evina - dalsi srobik do hlavy : ak prijmem prveho zamestnanca 1.1.2006 a vyplatu ma 15.2.2006 a v ten den dostane pridelene gastrace spatne za januar (bezna prax mnohych firiem, pridelovat listky spatne), zamestnavatel ich v ten den aj kupi....bude to tym padom zamestnavatelov nedanovy naklad?

jeden argument "za" som cital, neviem presne od koho, ale skusim ho zhrnut : nakup gastrolistkov sa uctuje ako nedanovy vydaj, gastrolistky idu do knihy cenin a az vydaj tychto cenin ide do danovych nakladov. tieto ceniny mozem pridelit aj spatne....

ale ja som tiez uz niekde pisal, ze najrozumnejsie by bolo, aby si SZCO mohla tieto vydavky zahrnut pausalne bez nutnosti nieco dokladovat, proste uznat pausalne 48,95 Sk/odpracovany den v uzavierkovych upravach na konci roku...
Áno nad tým som rozmýšľala, že zamestnávatelia to tak robia a chcela som to aj napísať, ale keď neviem-robia správne? a nakoniec ako to majú robiť, ak nevedia, či nastúpi ten zamestnanec a koľko odrobí? - na to práve dáva odpoveď to zaúčtovanie - on si môže kúpiť do rezervy a vrátiť.... Tak zas ani tak ani tak
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
V PP 1/2007 str.194 je jednoznačne povedané: Nie ,spätný nákup stravných lístkov nie je možný,nakoľko dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie,ktoré už ubehlo......
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

podla ZP to nerobia spravne, zamestnanec ma narok na gastrac hned prvy pracovny den....ale to je len prvy mesiac, dalsie mesiace tie gastrace ma, ale vzdy spatne....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

duficek
podla ZP to nerobia spravne, zamestnanec ma narok na gastrac hned prvy pracovny den....ale to je len prvy mesiac, dalsie mesiace tie gastrace ma, ale vzdy spatne....
Áno ale má ich, ide v podstate o jeden mesiac...

P.s. Ináč je to opäť jedna z perličiek legislatívy. J a mám doma kanceláriu, nejem?, alebo mám utekať do blízkej reštaurácie-tak skutočne by to mali u SZČO riešiť paušálom
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Melnick
V PP 1/2007 str.194 je jednoznačne povedané: Nie ,spätný nákup stravných lístkov nie je možný,nakoľko dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie,ktoré už ubehlo......
Áno to je tých mojich 80% ale kde je napísané, že to nemôže byť?..../mojich 20%/
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
A ďalšia neprebádaná oblasť - stravný lístok a dovolenka . Už mi tieto krivé § pekne žerú nervy.
0 0
Blažej Blažej

Blažej je offline (nepripojený) Blažej

V predchádzajúcom zamestnaní stravné lístky sme dostali vždy spätne,lebo jednoducho nikto nemôže vedieť dopredu, či nebude chýbať z akej koľvek príčiny,napr.dovolenka,PN-ka a iné.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Blažej
V predchádzajúcom zamestnaní stravné lístky sme dostali vždy spätne,lebo jednoducho nikto nemôže vedieť dopredu, či nebude chýbať z akej koľvek príčiny,napr.dovolenka,PN-ka a iné.
To je v poriadku.
Ale v tejto téme ide o SZČO - či môže rovnako postupovať (t.j. aj spätne nákup stravných lístkov) tak ako to robia zamestnávatelia voči zamestnancom.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Blažej
V predchádzajúcom zamestnaní stravné lístky sme dostali vždy spätne,lebo jednoducho nikto nemôže vedieť dopredu, či nebude chýbať z akej koľvek príčiny,napr.dovolenka,PN-ka a iné.
Blažeja som nechtiac zmiatla tým sťažovaním sa na krivé § a nejasnosť okrem spätného zakúpenia lístkov pre SZČO ,ďalšou dilemou k dovolenkám zam-cov a SL.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
liba2
To je v poriadku.
Ale v tejto téme ide o SZČO - či môže rovnako postupovať (t.j. aj spätne nákup stravných lístkov) tak ako to robia zamestnávatelia voči zamestnancom.
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sway
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
páči sa mi to
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
liba2
páči sa mi to
aj mne - myslím že by to mohlo fungovať :p
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sway
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
Problém vidím v tom, že SZČO nie je sám u seba zamestnaný, nemá povinnosť sám sebe zabezpečovať stravu a veľmi sa mi nepozdáva ani poskytnutie zálohy sám sebe...
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
evina
Problém vidím v tom, že SZČO nie je sám u seba zamestnaný, nemá povinnosť sám sebe zabezpečovať stravu a veľmi sa mi nepozdáva ani poskytnutie zálohy sám sebe...
Dovolím si nesúhlasiť - jedna vec je SZČO - firma a druhá vec je hoci je jej majiteľ "Ferko XY" - občan.
Stále sa hovorí o oddeľovaní firmy od osoby...., a toto je presne taký prípad - čo sa týka účtovníctva.
SZČO v svojom účtovníctve riadnym VPD (NDZ) poskytne zálohu z tit. zákona : " p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e)." Ferkovi XY a ten ju zúčtuje a v účtovníctve SZČO bude PPD (NDZ).
A stravné sa riadne zaúčtuje v učtovníctve SZČO.
Veď pri SZČO máme mnoho prípadov, kedy vlastne vydáva alebo prijíma peniaze "sám sebe" - nevidím v tom problém - môj názor.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

renča1
Lístky kúpené do predu si môže kúpiť a postupne uplatňovať do daň.výdavkoch, ale spätne určite nie. Už som si raz vyjadrila svoj názor a bolo mi povedané, že môže. Podla mňa je to nezmysel, pretože každí obeduje len v prítomnom čase a nie v minulom a v tom čase kedy obeduje vzniká nárok na uplatnenie stravného.

PS: dokonca v poradcovi /len neviem v ktorom čísle som to už čítala/ odpovedali na túto problematiku daňový poradcovia, že nie je spatný nárok na uplatnenia stravného.
podľa zákona sú uznateľné
p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

Ide vlastne o sumu, na ktorú má SZČO nárok. Podľa mňa zakúpenie šekov a ich zaúčtovanie oprávňuje daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 uplatniť si čiastku vo výške ako prináleží zamestnancom, bez ohľadu na to, kedy sú šeky zakúpené. Čo ak som si požičala šeky od inej firmy a po zakúpení som ich vrátila? Je to predsa možné. Takže podľa mňa nezáleží na termíne, kedy lístky kúpim.....
Zamestnancov predsa nikto nekontroluje, či minie ten lístok každý deň, resp. ako a kedy ich míňa.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

sway
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
Otváram túto tému - po čase, keď sa to rozležalo a rozdiskutovalo, čo na takýto variant? Je to možné aj takto?
0 0
Načítať ďalšie