Zavrieť

Porady

Akú formu "združenia" zvoliť?

Keďže robím len malé s.r.o. o dákych združeniach, spolkoch, nadáciách... nemám ani šajnu, a potrebovala by som poradiť, ako by ste riešili nasledovný "problém". Skupina dobrovoľníkov - nijako neorganizovaných - "podniká" v rámci obce pri príležitosti rôznych hodov, vianoc, mikulášov a pod. asi tak, že čosi nakúpia (perníkové figúrky, ozdôbky, spomienkové predmety) a pri "akcii" ich predávajú. (Samotným výrobcom sa ísť ku nám predávať neoplatí - sme malilinkatá mestská časť a pre nejakých cca 100 a niekedy aj menej účastníkov sa k nám nikto nehrnie), takže naši - nazvime ich "nadšenci" sa aspoň takouto formou snažia spestriť ponuku pri miestnych akciách. Sem tam na akciu prispejú dákou korunkou miestni sponzori - dajú ich v dobrej viere - len tak keš do ruky, bez akýchkoľvek dokladov. Občas sa dačo vydraží... Všetko by bolo OK, keby naša duša slovenská nebola stráááášne závistlivá a s obrovskými očami... A dotyčné dámy by neradi skončili s porušením dákeho zákona na krku - keďže "točia obrovské peniaze" (myslím že horná hranica pri akejsi dražbe bola cca 10.000,- Sk - poklad to preveliký) keďže sa už dopočuli, ako strašne na tom všetkom zarábajú a vôbec by sa nečudovali dákemu udaniu zo strany "spravodlivých" statočných spoluobčanov.
Takže moja otázka: formou akého "združenia" by sa dala takáto činnosť zastrešiť? Tak aby bolo možné riadne evidovať príjmy a výdaje, a aby bolo aj po "papierovej stránke" všetko OK. Na založenie nadácie tu peniaze rozhodne nie sú, miestny úrad ich zastrešiť nemôže, lebo mu na všetkých účtoch sedia exekútori ( výsledok "hospodárenia" predchádzajúceho starostu & co. bratislavčania už asi vedia o ktorej MČ je reč). Vie niekto poradiť? Prípadne odvolávky na príslušné zákony sú vítané. Vďaka vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    každé združenie aj organizácia ak chce podnikať musí mať na to oprávnenie(ŽL), iba ak by to nebolo podnikanie ale iba príležitostný predaj daných občanov a tak príjem z toho nedosiahne 10tis/rok - netreba podávať DP. Taká moja skúsenosť.

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Ten príležitostný predaj by to spĺňalo, len čo sa ráta do 10.000? Berie sa to na jedného člena tejto skupiny "nadšencov", či na všetkých (ich počet sa pri každej akcii mení!), počítajú sa aj sponzorské dary? Asi by som sa mala skôr opýtať, kto im čo môže? Samozrejme okrem ohovárania po dedine! Ak si povedú dáky zošit, kde zapíšu dátum, príjem - od koho, výdaj - za čo... to by mohlo stačiť nie?

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    príležitostný príjem je príjem ktorý nie je pravidelný, ak niekto predá svoj výrobok povedzme 2x do roka tak je to o.k. V podstate nikto nikomu nič nemôže.Najprv by to musel niekto nahlásiť na DÚ, a DÚ dokázať že príjem bol vyšší, príp. sa realizoval neoprávnený pravidelný predaj bez podnik. oprávnenia a reg. pokladnice.
    Sponzorské dary-nerozumel som presne o čo ide, všeobecne dary netreba nahlasovať ani zdaňovať, treba ich ale vedieť preukázať, že to bol dar(peňažný al. nepeňažný). Je ale otázne, ked dáte niekomu svoj výrobok a on vám dá za to peniaze, že je to dar. Mimoch. tých 10 tis je na 1 osobu.viď zákon o dani z P.

    Akú formu "združenia" zvoliť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.