Zavrieť

Porady

Usporiadat
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Zaujímavý nápad, perfektný návod, úžasný opis ...
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

My postrúhanú posolenú kapustu tiež necháme odpočívať vo vani, primerane vylisujeme v takomto niečom,

a potom syn (za občasného hundrania) prípadne sb natlačí do sudov. Ja dávkujem koreniny - rasca, korenie celé, bobkový list.
Cibuľu v posledných rokoch nedávame a ak máme dáme chren.
Naposledy upravil janka67 : 19.11.10 at 12:00
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Abeata, aj jeden "užitočný" ti takto udeľujem, keďže inak sa už nedá.
0 0
renata_k renata_k

renata_k je offline (nepripojený) renata_k

Dnes som naložila kapustu do zaváracích fľašiek, presne podľa receptu Olybaby z predchádzajúcej strany. Ešte som takto nikdy nenakladala, iba som o tom počula, takže horím zvedavosťou, ako to dopadne...
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

...ja som naložila v piatok, tiež som zvedavá ako to dopadne, ako bude chutiť
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Zatiaľ sa mi nič nedeje s naloženou kapustou v pohári, akurát viečka sú trošku vyduté a obsah už nie je 3/4 pohára, ale tak 1 cm pod okraj.
Mám ju v kuchyni, pod dohľadom
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Zatiaľ sa mi nič nedeje s naloženou kapustou v pohári, akurát viečka sú trošku vyduté a obsah už nie je 3/4 pohára, ale tak 1 cm pod okraj.
Mám ju v kuchyni, pod dohľadom
Ďakujeme za informáciu, sleduj ďalej a daj vedieť, ako to bude chutiť.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Jarka, dúfam, že z nej niečo bude ... akosi sa mi to nezdá, alebo som len akási nedočkavá? ....
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Pani predávala v tržnici sladkú a klasickú kvasenú sudovú kapustu. Ešte som sa s tým nestretla. Tvrdila mi, že sa v sladkej skutočne nenachádza cukor.
Neprešla som všetky vaše uvedené recepty. Pridáva sa kvôli kvaseniu niekedy aj cukor?
0 0
renata_k renata_k

renata_k je offline (nepripojený) renata_k

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Zatiaľ sa mi nič nedeje s naloženou kapustou v pohári, akurát viečka sú trošku vyduté a obsah už nie je 3/4 pohára, ale tak 1 cm pod okraj.
Mám ju v kuchyni, pod dohľadom
Ahoj, moja kapusta začala púšťať šťavu už v pondelok ráno a stále to pokračuje.
Viečka sú stále vyduté a dnes to už začalo trocha voňať ako kyslá kapusta. Aj ja ju mám v kuchyni...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
korela Pozri príspevok
Pani predávala v tržnici sladkú a klasickú kvasenú sudovú kapustu. Ešte som sa s tým nestretla. Tvrdila mi, že sa v sladkej skutočne nenachádza cukor.
Neprešla som všetky vaše uvedené recepty. Pridáva sa kvôli kvaseniu niekedy aj cukor?
Moja kapusta je tiež príjemne sladkokyslá, dávam jabĺčka , cibuľu a cvikľu. Cukor v žiadnom prípade !!!

Pre tých, ktorým kapusta zmäkla : vlejte do suda fľašu minerálky - tej božskej.
Môžete to zopakovať, ak sa "nespamätá" hneď po prvej fľaši.
3 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Melnick Pozri príspevok
Moja kapusta je tiež príjemne sladkokyslá, dávam jabĺčka , cibuľu a cvikľu. Cukor v žiadnom prípade !!!

Pre tých, ktorým kapusta zmäkla : vlejte do suda fľašu minerálky - tej božskej.
Môžete to zopakovať, ak sa "nespamätá" hneď po prvej fľaši.
Jablká mám rada v kapuste, cibuľa, cvikla, všetko zdravé. Zobrala som na skúšku sladkú, výhoda že nebola presolená. Reagujem však na umelé sladidlá, cítila som po chvíli reakciu, tak neviem či tam boli, alebo som si to iba navsugerovala. Hoci nevidím logický dôvod na pridávanie cukru kvôli chuti.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

renata_k Pozri príspevok
Ahoj, moja kapusta začala púšťať šťavu už v pondelok ráno a stále to pokračuje.
Viečka sú stále vyduté a dnes to už začalo trocha voňať ako kyslá kapusta. Aj ja ju mám v kuchyni...
.... robila som ju presne podľa receptu, tak neviem, asi bude niečo špatne, žiadna šťava nevyteká... čo také sa mohlo stať, neviete?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zdenka 0705 Pozri príspevok
.... robila som ju presne podľa receptu, tak neviem, asi bude niečo špatne, žiadna šťava nevyteká... čo také sa mohlo stať, neviete?
Napadá mi pomalšie kysnutie kvôli tomu, ak je nízka teplota v miestnosti, kde je kapusta. A aspoň u nás tej šťavy zase nebolo nejako veľa - poháre stáli v hlbokom plechu (to je ten vysoký 3-4) a počas celej doby kysnutia by ho vytekajúca šťava nenaplnila (šťava sa vylievala kvôli "aróme" ).
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Melnick Pozri príspevok
Moja kapusta je tiež príjemne sladkokyslá, dávam jabĺčka , cibuľu a cvikľu. Cukor v žiadnom prípade !!!

Pre tých, ktorým kapusta zmäkla : vlejte do suda fľašu minerálky - tej božskej.
Môžete to zopakovať, ak sa "nespamätá" hneď po prvej fľaši.
Koľko a ako dávaš cviklu (nakrájanú na tenké plátky) a miešaš ju s kapustou alebo ju dávaš na dno? Nie je potom kapusta zafarbená na červeno?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Cviklu krájam na plátky a dávam ju vždy na jednu stranu suda. Máš pravdu, kapusta je na cvikľovej strane červená a na druhej strane biela . Kapustnicu mám ako červené víno a. Nerada sa chválim , ale teraz musím. Kto jedol moju surovú kapustu - tvrdí ,že lepšiu ešte nejedol. Ak neklamú, tak ich bolo dosť čo to povedali. A navyše, toto povedala aj moja švagriná a to už je čo povedať.
Kapustnica varením vybledne a keď dám bravčové mäsko, klobásky, celé zemiaky a požehnane sušených húb, tak je niekedy taká ,že už nepotrebuje ani len štipku soli na dochutenie.
Minule som ponúkla jedneho poľovníka, čo fakt dobre varí a on povedal, že takú kapustnicu ešte v živote nejedol a to bola taká obyčajná nie "vianočná" . Teraz mi strašne ťahá dohora nos , preto musím skončiť so samochválou, lebo pri tejto predpovedi počasia, by mi mohlo doň stále pršať.
Tak , aby som to dala na správnu mieru, niekedy ju aj ja pekne dobabrem a to vtedy, keď ju nechám prudko zovrieť.
Kapustnica totiž nesmie prudko zovrieť, ale sa musí variť pomaly - tak ako hovädzia , alebo kuracia polievka, aby bola krásna číra.
A do kapustnice patria zásadne, domáce rezance.
Naposledy upravil Melnick : 24.11.10 at 14:13
3 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
06-11-06, 07:11 PM #14

Melnick
Poraďák


Členom od: 30-01-06
Miesto: Gold Coast
Príspevky: 6,913
Súhlasil: 12,748x
Získal 10,312 súhlasov
v 2,964 príspevkoch



Re: Kvasená kapusta - dajte dobrý recept.
Práve som včera natlačila 100 kg kapusty. ZEvina má pravdu,že najlepšia bola tá v drevených sudoch,zaťažená vyvarenou žabicou,ktorá slúžila iba na tento účel. Bohužiaľ niekto mužovej starej mame poradil,že je dobré dať pre urýchlenie kvasenia kôrku chleba.Výsledok bol taký,že drevo chytilo nejakú inú kvasinku a my sme museli sud vyhodiť.
Môj recept:
100 kg kapusty
5 kg cibule
3kg kyslých jabĺk - najlepšie sú plánky
2 kg cvikle
1.5 kg soli - na spodok dávam ešte kúsok kameninovej
čierne korenie - nie nové!
rasca celá - občas štipku pri nakladaní.
Sud pred plnením vybáram vriacou vodou ,v ktorej vyvarím vysušený kôpor.
Jablká a cviklu dávam vždy na jednu stranu,pretože potom mám ku jedlu farebnú kapustu -bielu aj červenú. Pri varení je to jedno,aj tak stratí farbu.
Je vynikajúca-ja z nej potom pečiem "meteník" je to liptovská špecialita a celá rodina okrem môjho manžela - jemu nechutí,ho vymení za hocijakú výbornú tortu,alebo inú pochúťku. Preto tlačím tak veľa,lebo 3/4 rozdám v rôznej podobe./surovú,uvarenú aj v spomínanom meteníku. /
Takže dobrú chuť.
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Môj príspevok je z roku 2006 a odvtedy veta o tom, že manžel nemá rád "meteník" už dávno nie je pravda.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Melnick, ďakujem. U nás sa tlačí kapusta už len do pohárov (kedysi aj do asi 25 l súdka, ale odkedy mama našla dobrý recept do pohára, tak len do pohárov). Možno ju prehovorím, aby skúsila aj tvoj recept, len dúfam, že potom sa nám podarí utrafiť množstvo cvikle.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Llívia na 100 kg dáš 2 kilá,
na 50 kg dáš 1 kilo
na 25 kg dáš 1/2 kg .... etc.Ale striktne to ani ja nikdy nedodržiavam - dám väčšinou viac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať