Zavrieť

Porady

Práca cez vikendy a nadčasy

Poradaci,
prosime vas o radu ohladom prace cez vikendy a nadcasy. Pracujeme v divadle, ktore patri pod magistrat mesta. V poslednom case sme v praci takmer kazdy vikend (posledny cely volny vikend sme mali v septembri) a aj cez tyzden velakrat musime robit nadcasy. Zamestnavatel to riesi tym, ze za vikendy aj nadcasy nam dava len nahradne volno, nie mzdu. Vysvetluje to tym, ze "rozpocet nepusti".
1. Ma zamestnavatel povinnost preplacat nadcasy a pracu cez vikendy, alebo to moze riesit len nahradnym volnom? Ak preplacat, su aj priplatky?
2. V pripade prace nadcas resp. cez vikendy ma zamestnavatel povinnost poskytnut zamestnancom dalsie diety?

Dakujeme za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sysula je offline (nepripojený) sysula

    sysula
    babos
    Poradaci,
    prosime vas o radu ohladom prace cez vikendy a nadcasy. Pracujeme v divadle, ktore patri pod magistrat mesta. V poslednom case sme v praci takmer kazdy vikend (posledny cely volny vikend sme mali v septembri) a aj cez tyzden velakrat musime robit nadcasy. Zamestnavatel to riesi tym, ze za vikendy aj nadcasy nam dava len nahradne volno, nie mzdu. Vysvetluje to tym, ze "rozpocet nepusti".
    1. Ma zamestnavatel povinnost preplacat nadcasy a pracu cez vikendy, alebo to moze riesit len nahradnym volnom? Ak preplacat, su aj priplatky?
    2. V pripade prace nadcas resp. cez vikendy ma zamestnavatel povinnost poskytnut zamestnancom dalsie diety?

    Dakujeme za rady.
    § 97
    Práca nadčas

    (7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.
    (10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

    § 121
    Mzda za prácu nadčas

    (1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

    (2) Zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v súhrne 150 hodín ročne. S vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže zamestnávateľ dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná dohodnutá práca nadčas. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.


    § 152
    Stravovanie zamestnancov

    (2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

    monymon je offline (nepripojený) monymon

    monymon
    Práca nadčas môže byť odmenená buď mzdovým zvýhodnením,alebo náhradným voľnom (za 1 hod. nadčasu 1 hod. voľna). Je to na dohode zamestnávateľa a zamestnanca. Ale keď sa nahrádza nadčas voľnom, mzdové zvýhodnenie mu už nepatrí. Stravu musí zamestnávateľ poskytovať za každé min. 4 hodiny. Ak pracuje zamestnanec viac ako 1 hodin, môže, ale pozor, nemusí mu zamestnávateľ poskytnúť ďalšie jedlo.

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    Prepacte,
    este sa chcem opytat, ako je to s vikendami? Taktiez za hodinu prace, hodina nahradneho volna? Stretol som sa aj s tym, ze za pracu cez vikendy dostal zamestnanec mzdu bez zvyhodnenia + nahradne volno.

    Je to vec dohody, alebo zamestnavatel musi zaplatit pracu nadcas a cez vikend:
    1. s vyhodnenim a bez nahradneho volna
    2. bez zvyhodnenia ale s nahradnym volnom
    3. len nahradne volno

    monymon je offline (nepripojený) monymon

    monymon
    Víkend....príde na to, či sa jedná o to, že práca pripadne na "víkend" v rámci riadneho pracovného času, alebo je to práca nadčas. Nadčas je nadčas a nezáleží, v ktorý deň týždňa sa vykonáva. Víkend sa podľa ZP dá považovať za to, čo zákon pomenúva ako nepretržitý odpočinok v týždni(§93).Takýto odpočinok by mal pripadať na dni sobota a nedeľa alebo nedaľa a pondelok. Teda zamestnávateľ nariadil prácu v čase, kedy máte podľa zákona nárok na odpočinok a to sa považuje za rácu nadčas. Odmeňuje sa tak, ako som pisala vyššie. Odmeňovanie je alternatívne, teda buď peniaze alebo voľno. Mala by to byť dohoda...ale v tomto prípade asi zamestnávateľ nedal zamestnancom veľmi vybrať. Ten prípad s víkendom za odmenu bez zvýhodnenia a voľno sa mi javí ako prípad, keď deň práce cez víkend pripadal v rámci pracovnej zmeny na víkend......vtedy sa to takto neberie....je to pracovný deň a keď to podmienky prevádzky nedovoľujú, musí mať zamestnanec v týždni min 24 hodinový nepretržitý odpočinok. Pre istotu to skuste preveriť. Malo by to byť tak, ale pracovnemu pravu sa až tak nevenujem....takže berte to s rezervou.
    pre porovnanie par citacií zákon:
    § 93
    Nepretržitý odpočinok v týždni

    (1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.
    § 94
    (1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.
    § 97
    Práca nadčas

    5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.
    Naposledy upravil monymon : 09.11.06 at 12:29

    babos je offline (nepripojený) babos

    babos
    Vikendy - jedna sa samozrejme o pracu nadcas. Robime nepretrzite uz niekolko tyzdnov, az na nejake svetle vynimky - sviatky, alebo 1 den volna . Co sa tyka prace nadcas, uz to zdaleka presahuje tych 250 hod/rocne ako sa pisalo vyssie... takze tak.

    pali1 je offline (nepripojený) pali1

    pali1
    Čo sa týka výkendov tam môže zamestnávatel nariaďovať pracu iba v presne uvedených prípadoch. Zvýhodnenie za prácu tiež stanovuje ZP a to na 25 percent ale ak máte kolektívnej zmlive viac tak to musí rešpektovať.

    A čo sa týka nadčasov tak za tíždeň to nesmie presiahnúť osem hodiny ale pozor keď aj spravíťe viac a na ďalši tížden nič tak to sa berie priemer za posledné 4 mesiace a tam to nesmie vísť viac ako tích osem hodín na tíždeň.
    Ale bez vážho súhlasu nesmie skrátiť odpočinok medzi zmenamy na čas kradší ako dvanásť hodýn.

    A ak si zamestnanec zoberie za odpracovaní výkend nahradné volno tak mu zvýhodnenie neprináleži,ale zamestnávatal niemôže zamestnanca prinútiť si náhradné volno zobrať iba ak stím zamestnanec (súhlasí) inak mu je povínný mu to najneskôr do troch mesiacov preplatiť

    pali1 je offline (nepripojený) pali1

    pali1
    Čo sa týka výkendov tam môže zamestnávatel nariaďovať pracu iba v presne uvedených prípadoch. Zvýhodnenie za prácu tiež stanovuje ZP a to na 25 percent ale ak máte kolektívnej zmlive viac tak to musí rešpektovať.

    A čo sa týka nadčasov tak za tíždeň to nesmie presiahnúť osem hodiny ale pozor keď aj spravíťe viac a na ďalši tížden nič tak to sa berie priemer za posledné 4 mesiace a tam to nesmie vísť viac ako tích osem hodín na tíždeň.
    Ale bez vážho súhlasu nesmie skrátiť odpočinok medzi zmenamy na čas kradší ako dvanásť hodýn.

    A čo sa týka náhradného volna tak zamestnancovy nenáleži zvýhodnenie ak si berie náhradné volno. Ale zamestnávatel nenôže zamestnanca prinútiť si náhradné volno zobrať iba s jeho (súhlasom) a je povinný mu tento nadčas preplatiť najneskôr do troch mesiacov.

    JARDA11 je offline (nepripojený) JARDA11

    JARDA11
    Zdravím,chcem sa spýtať,ako zamestnanec som platený podla tržby,a ako je to keď pracujem aj v sobotu a nedeľu,zamestnávateľ mi ich počíta do hodín ale nemám za to žiadne príplatky,ale môžem si vybrať náhradné voľno,ktoré mi ale potom už do odpracovaných hodín nepočíta--je to takto v poriadku???-ďakujem

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    JARDA11 Pozri príspevok
    Zdravím,chcem sa spýtať,ako zamestnanec som platený podla tržby,a ako je to keď pracujem aj v sobotu a nedeľu,zamestnávateľ mi ich počíta do hodín ale nemám za to žiadne príplatky,ale môžem si vybrať náhradné voľno,ktoré mi ale potom už do odpracovaných hodín nepočíta--je to takto v poriadku???-ďakujem
    Zatiaľ si položil rovnakú otázku 5 krát.
    Zopakuj ju aspoň stokrát.
    Možno dostaneš odpoveď za stotinu času.
    Naposledy upravil endrju : 06.12.07 at 23:11

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    JARDA11 Pozri príspevok
    Zdravím,chcem sa spýtať,ako zamestnanec som platený podla tržby,a ako je to keď pracujem aj v sobotu a nedeľu,zamestnávateľ mi ich počíta do hodín ale nemám za to žiadne príplatky,ale môžem si vybrať náhradné voľno,ktoré mi ale potom už do odpracovaných hodín nepočíta--je to takto v poriadku???-ďakujem
    Jarda11 pre druhý krát si aj preštuduj už vypracované otázky, moderátori sa tu snažia držať poriadok a prehľadnosť pre nás všetkých.
    Tu je odpoveď na tvoj problém už vyriešený i inej téme tu na Porade:
    Citácia z príspevku p. Mihála
    Za prácu nadčas patrí zamestnancovi mzda + mzdové zvýhodnenie najmenej 25%.
    Za prácu vo sviatok patrí zamestnancovi mzda + mzdové zvýhodnenie najmenej 50%.
    Za prácu nadčas vo sviatok patrí zamestnancovi mzda + mzdové zvýhodnenie najmenej 25% + 50%, čiže najmenej 75%.
    Ak je to cez víkend, nemení sa na uvedenom nič.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.