Zavrieť

Porady

Dovoz tovaru z Polska

Zdravím všetkých

prosím Vás, chcem sa uistit, či chápem problematiku DPH pri dovoze správne.

Z Polska chcem doviesť kotle na uhlie a tu ich následne predať.
Keďže ja aj poľská fy sme plátcami DPH, vystavia mi faktúru bez DPH. Ja to v účtovníctve prijmem v tejto sume + dopočítavam si DPH a predávam za cenu s DPH.

Aké povolenia a doklady sú potrebné pri dovoze takéhoto typu tovaru?
Podlieha dovoz z Poľska ešte nejakým poplatkom?

Vďaka za reakciu

S pozdravom jojo
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Takže

1. Poľská firma vám vystaví fa bez dph
2. vy uplatníte samozdanenie to jest dph na vstup aj na výstup
3. treba dokladovať že tovar bol skutočne prepravený z pl do SR buď prepravným dokladom, potvrdením faktúry o prevzatí tovaru v PL...
4. iné doklady nepotrebujete
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
A ešte, nejedná sa o dovoz, ale o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu.
§11, §17, §20, §23,§49, §51, §69
0 0
Petra79 Petra79

Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

zdravim vas chcela by som si nechat poradit...zacinam s dovozom spotrebneho tovaru z polska a chcela by som vediet, ci je treba mat nejake povolenia o dovoze tovaru alebo podobne... a este jedna vec: prvotny nakup ma bude stat okolo 400 000Sk a je tam mozne platit iba v hotovosti...mozem takyto obnos penazi preniest do polska?dakujem
0 0
Petra79 Petra79

Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

zatial bez odozvy?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Bežný tovar z Polska môžeš doviesť bez problémov, aj s tou sumou by to malo byť v poriadku, len pozor na registráciu DPH podľa § 7 - hranica 420.000,-/rok. Samozrejme musíš dodržať zákon o ochrane spotrebiteľa, záruku, ochranné známky,.. atď.
0 0
Petra79 Petra79

Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

dakujem som zaregistrovana za platcu dph
0 0
danastefan danastefan

danastefan je offline (nepripojený) danastefan

Objednám si tovar z ČR,ktorý mi bol dovezený na dobierku prepravnou službou.FA vystavená na 8622,50 CK, úhrada 11 295 Sk.
1.V JU zaúčtujem túto sumu ako cenu bez DPH ? a potom pri daň priz.DPH tento nákup zdaním podľa §11 a §49 ods.2 písm.c.
Čiže aj prijatú FA zaúčtujem podla §49ods.2 p.c ,bez nároku na odpočet aleboo s nárokom,aká je vlastne tá vydaná suma? Vdaka ,mám vtom zmätok.Pekného Mikuláša
0 0
danastefan danastefan

danastefan je offline (nepripojený) danastefan

danastefan
Objednám si tovar z ČR,ktorý mi bol dovezený na dobierku prepravnou službou.FA vystavená na 8622,50 CK, úhrada 11 295 Sk.
1.V JU zaúčtujem túto sumu ako cenu bez DPH ? a potom pri daň priz.DPH tento nákup zdaním podľa §11 a §49 ods.2 písm.c.
Čiže aj prijatú FA zaúčtujem podla §49ods.2 p.c ,bez nároku na odpočet aleboo s nárokom,aká je vlastne tá vydaná suma? Vdaka ,mám vtom zmätok.Pekného Mikuláša
Je to takto,alebo mi nik neodpovie?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

danastefan
Objednám si tovar z ČR,ktorý mi bol dovezený na dobierku prepravnou službou.FA vystavená na 8622,50 CK, úhrada 11 295 Sk.
1.V JU zaúčtujem túto sumu ako cenu bez DPH ? a potom pri daň priz.DPH tento nákup zdaním podľa §11 a §49 ods.2 písm.c.
Čiže aj prijatú FA zaúčtujem podla §49ods.2 p.c ,bez nároku na odpočet aleboo s nárokom,aká je vlastne tá vydaná suma? Vdaka ,mám vtom zmätok.Pekného Mikuláša
Otázka je či ste obaja platitelia a či ste mu vaše DIč nahlásili. Ak ano potom sa mal správať ako pri nadobudnutí tovaru, TEda česi mali dodanie oslobodiť a vy podla § 11 máte nadobudnutie a teda cenu bez DPH na Fa. Daň odvediete vo svojom DP podľa § 20. Podľa § 49/2/c §51 si ju uplatníte.

účtovali by ste o tom ako bez nároku na odp., ak je to podľa § 49/3/, t.j. ak by ste napr. kupili PC a použili na oslobodenú-poisťovaciu činnosť. Ak je to na činnosť neoslobodenú tak máte nárok na odpočet.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Poraďáci prosím o radu:

slovenská SZČO neplatca DPH dováža plastové okná z Polska od platcu DPH.

Musí sa stať platcom DPH, čo všetko musí robiť?


Ďakujem veľmi pekne
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ZuzanaP Pozri príspevok
Poraďáci prosím o radu:

slovenská SZČO neplatca DPH dováža plastové okná z Polska od platcu DPH.

Musí sa stať platcom DPH, čo všetko musí robiť?


Ďakujem veľmi pekne
Ak ste teraz kupili nejaké okná tak predpokladám, že s polskou DPH. Ale podľa § 11/4 ak nakúpite tých okien zo zahraničia (spolu od všetkých dodávateľov) za viac ako 420tis, musíte sa zaregistrovať pre DPH, nie ako klasický platiteľ ale ako osova ktoré bude musieť robiť samozdanenie nadobudnutia (vlastne nahradíte bývalú colnicu) . Vy budete musieť poliakovi nahlásiť vaše IČ DPH a on vám začne predávať bez DPH. Vy teda v zmysle zákona budete mať povinnosť odviesť DPH (daňové priznanie) , ale nebudete mať nárok na odpočet. Takže okná vás budú stáť toľko, čo vám nafakturuje poliak + 19%. To budete mať v nákladoch. Keď ich budete pri predaji neodvávzate daň.
Ak by ste predávali ako neplatiteľ platiteľom , tak tí by nemali nárok na odpočet a to by sa asi predražilo. Takže platiteľom by bolo lepšie predávať ako platiteľ.

No a ako platiteľ máte nárok zo všetkých vstupných Fa a na výstupe zas odvádzate, takže treba si urobiť kalkuláciu čo je pre vás výhodnešie
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Hm, takže ak sa stanem platcom DPH, keď nakúpim za viac ako Sk 420 000,--, ako bude vyzerať priznanie k DPH. Zdaním to na výstupe aj na vstupe? A platcom DPH budem len pre to Poľsko, alebo už aj v SR?

Táto problematika mi vôbec nie je jasná. Takže prepáčte, ak sa pýtam hlúposť.
0 0
fr.luk fr.luk

fr.luk je offline (nepripojený) fr.luk

ZuzanaP Pozri príspevok
Hm, takže ak sa stanem platcom DPH, keď nakúpim za viac ako Sk 420 000,--, ako bude vyzerať priznanie k DPH. Zdaním to na výstupe aj na vstupe? A platcom DPH budem len pre to Poľsko, alebo už aj v SR?

Táto problematika mi vôbec nie je jasná. Takže prepáčte, ak sa pýtam hlúposť.
Ked sa stanete platitelmi DPH, tak si pri nadobudnuti tovaru v tuzemsku samozdanite tovar a ked mate fakturu a splna vsetky nalezitosti, tak si mozete odratat DPH na vstupe.Platitelom budete iba na Slovensku, ale s kazdym obchodnym partnerom ci uz na Slovensku alebo mimo budete pouzivat Vase IC DPH.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ZuzanaP Pozri príspevok
Hm, takže ak sa stanem platcom DPH, keď nakúpim za viac ako Sk 420 000,--, ako bude vyzerať priznanie k DPH. Zdaním to na výstupe aj na vstupe? A platcom DPH budem len pre to Poľsko, alebo už aj v SR?

Táto problematika mi vôbec nie je jasná. Takže prepáčte, ak sa pýtam hlúposť.
Sú dva typy kvázi plátcov v súvislosti s vašim prípadom.
môžete sa stať riadny platiteľ podľa § 4 (vtedy máte povinnosť okná samozdaniť, t.j. v DP uvediete daň na výstupe aj daň na vstupe z dodania okien v DP a potom aj daň na výstupe z vašej činnosti=normálny platiteľ.
a po druhé môžete (a pravdepodobne budete musieť) byť osobou registrovanou pre DPH podľa § 7, kedy budete musieť len odvádzať daň z tej dodávky namiesto poliaka (to je to samozdanenie ale robíte len výstupovú daň, lebo vy ako neplarieľ registrovaný pre dph z titulu nadobudnutia tovaru nebudete mať nárok na odpočet vstupnej DPH.
Takže ešte raz: bud buď sa stanete riadny platiteľ alebo a to ste momentálne vy:
ak najbližšou dodávkou okien z polska budete vedieť, že ste prekročili 420tis (takýchto zahraničných dodávok tovaru), tak musíte ísť na náš Dú, vypytať si iČ DPH a odvtedy vám poliak musí dodávať bez polskej DPH. A vaša povinnosť bude podať slovenské DP na náš DU a vyplniť riadok za nadobudnutie tovaru (r.4 a 2 DP)a samozrejme zaplatiť tú dph daňovému úradu. Ale v tomto príépade ste len osoba registrovaná pre DPH , ktorá má síce IČ DPH, ale jej povinnosťou je len odviesť daň z toho nadobudnutia okin namiesto poliaka, nič iné nerobíte v DP.Ako som vám vyššie napísala , nahrádzate colnicu, ktorá pred vstupom do EU dávala JCD a vyrubovala daň.
0 0
JanaR7 JanaR7

JanaR7 je offline (nepripojený) JanaR7

Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o pomoc pri hladani odpovedi na niektore otazky, v ktorych nemam celkom jasno...
Planujem dovazat tovar z Polska do Anglicka. Slovensko by teda malo byt len tranzitnou krajinou, kde sa tento dovezeny tovar nebude predavat. Tovar bude odosielany prostrednictvom kurierskej sluzby. V tejto suvislosti by som potrebovala vediet:
1. Musim sa zaregistrovat ako platitel dane na Slovensku, resp. inde?
2. Ked budem prijimat polske faktury, bude na nich uplatnovana polska DPH? Ak ano, co je potrebne urobit pre to, aby som ich mohla prijimat s 0% DPH?
3. Pri vystavovani faktur do Anglicka ich mozem vystavovat v eurach alebo v librach? Ktora mena je pre mna vyhodnejsia?
4. Pri vystavovani faktur do Anglicka budem povinna uplatnovat DPH alebo je mozne predavat tovar tak, ako som ho nadobudla - bez DPH?
5. Ake registracie su pre mna potrebne?
6. Kedze tovar budem odosielat kurierskou sluzbou, ake doklady som povinna odovzdat prepravcovi? Vyplyvaju mi z toho nejake povinnosti?
7. Kde je pre mna vyhodnejsie prijimat tovar - na Slovensku alebo v Polsku?

Budem Vam vdacna za akukolvek pomoc pri rieseni tychto otazok...
Za Vasu ochotu Vam vopred dakujem!

Jana
Naposledy upravil JanaR7 : 17.07.07 at 20:19
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ahojte,
plánujeme dovážať tovar z Anglicka, sme platcovia DPH.
Chcela by som sa Vás opýtať, čo všetko mám zistiť a aké sú moje povinnosti. Napr. asi potrebujem vedieť, či je predajca v Anglicku platcom DPH? Ak áno mám mu nahlásiť naše DIČ? Faktúru má vystaviť bez DPH?......

Ďakujem za pomoc.

Laura
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Laura1 Pozri príspevok
Ahojte,
plánujeme dovážať tovar z Anglicka, sme platcovia DPH.
Chcela by som sa Vás opýtať, čo všetko mám zistiť a aké sú moje povinnosti. Napr. asi potrebujem vedieť, či je predajca v Anglicku platcom DPH? Ak áno mám mu nahlásiť naše DIČ? Faktúru má vystaviť bez DPH?......

Ďakujem za pomoc.

Laura
Anglickému partnerovi vystavte objednávku na tovar, uveďte na nej svoje údaje, hlavne IC DPH SKxyzyxzxy.
Je pre Vás výhodnejšie, ak Váš anglický dodávateľ bude registrovaný pre DPH v Anglicku.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem za odpoveď,
ak Anglický partner je zaregisrovaný pre DPH, vystaví mi faktúru bez DPH? Ďalší postup je samozdanenie a zaúčtovanie DPH vstup?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Laura1 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď,
ak Anglický partner je zaregisrovaný pre DPH, vystaví mi faktúru bez DPH? Ďalší postup je samozdanenie a zaúčtovanie DPH vstup?
Ano, fa vystaví bez DPH. .....
0 0
Anita7 Anita7

Anita7 je offline (nepripojený) Anita7

SZČO-neplatca DPH nadobudla tovar /spoločenské šaty/z Poľska od platiteľa DPH v celkovej výške 1.953 poľské zloté/SZČO nevedie valutovú pokladňu, nakoľko išlo o 1norázový nákup šiat).Dodávateľ následne vystavil Fa s DPH.Otázka:Keďže SZČO je neplatca DPH, zaplatil za tovar v hotovosti, môže to všetko ísť do VOZD s kurzom prepočítaným NBS dňom nákupu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať