Zavrieť

Porady

pohľadávka

Od r. 2003 mi nevyplatili faktúru, ktorú stále evidujem ako pohľadávku. Teraz končím živnosť a neviem, čo s tou faktúrou? Mám ju nejako vyradiť alebo čo? Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
v rámci uzávierkových operácií pri ukončení živnosti je uvedieš do príjmu a vyradíš z evidencie pohľadávok.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ronynb
Od r. 2003 mi nevyplatili faktúru, ktorú stále evidujem ako pohľadávku. Teraz končím živnosť a neviem, čo s tou faktúrou? Mám ju nejako vyradiť alebo čo? Ďakujem za odpoveď.
Pri ukončení živnosti zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku. Upravujete základ dane podľa § 17 ods. 8 a to aj o pohľadávky. Do príjmov však nemusíte zahrnúť pohľadávky podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i). Upozorňujem na písm. h bod 5 ... a následne § 20 ods. 14 písm. d) ZDP, ktorý sa týka pohľadávok po splatnosti.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Jana Acsová
Pri ukončení živnosti zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku. Upravujete základ dane podľa § 17 ods. 8 a to aj o pohľadávky. Do príjmov však nemusíte zahrnúť pohľadávky podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i). Upozorňujem na písm. h bod 5 ... a následne § 20 ods. 14 písm. d) ZDP, ktorý sa týka pohľadávok po splatnosti.
Zaujala ma táto téma a hlavne p.Janka Váš príspevok. V § 19 ods.2 písm.h) bod 5 je uvedené, že ide o pohľadávku , na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100% (§20 ods.4...ale hlavne § 20 ods.14 písm.d)

Ale veď v JÚ sa opravné položky nevytvárajú k pohľadávkam alebo áno, ak áno môžte mi prosím Vás vysvetliť a povedať na aké pohľadávky sa táto výnimka vzťahuje? Veď v písm.h) sa píše že ide o postúpené pohľadávky alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky bez úrokov z omeškania. A v tejto otázke sa jedná asi o pohľadávku z dodania služieb alebo tovaru. Akosi nemôžem pochopiť spojitosť § 19 ods.2 písm.h) bod 5 s § 20 ods.14 písm.d) v JÚ. Existuje nejaký "trik"?
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Dobre, ak v JÚ vytvorím oprav.položku k pohľadávke, môžte mi povedať, ako mám OP naúčtovať? Bude daňová alebo nedaňová.? Nikde som nevidela , nečítala prípad tvorenia oprav.položky v jednoduchom účtovníctve. Ak súhlasíte s príspevkom od Ing.Jany Acsovej, tak mi prosím vás aj ostatný poraďte postup, ako na OP a následne vyrovnanie pohľadávky v peňaždom denníku. Ď.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V JÚ netvoríme opravné položky k pohľadávkam, ale nie všetky pohľadávky musia nevyhnutne zvýšiť základ dane pri ukončení podnikania. V tom spočíva podstata mojej poznámky. Nie v tvorbe opravnej položky.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Jana Acsová Pozri príspevok
V JÚ netvoríme opravné položky k pohľadávkam, ale nie všetky pohľadávky musia nevyhnutne zvýšiť základ dane pri ukončení podnikania. V tom spočíva podstata mojej poznámky. Nie v tvorbe opravnej položky.

Takže ak evidujem v Jú pohľadávku, ktorá spĺňa podmienky podľa par.19 ods. 2 písm. h bod 5, teda je po splatnosti viac ako 12 mesiacov a je možné na ňu tvoriť opravnú položku do výšky 100% tak pri zrušení živnosti túto pohľadávku nezahrniem do základu dane. Prosím potvrďte mi niekto správnosť mojej úvahy.

Inak ďakujem za vysvetlenie a posielam bod. Pekný deň.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

A splňa tvoja pohľadávka podmienku, že bola zahrnutá do príjmu ovplyv.základ dane? Ja si myslím, že § 19 ods. 2 písm.h) bod 5 sa vzťahuje len na pohľadávky u daňovníka účtujúceho v PÚ a ktoré boli zahrnuté do príjmu vyplývajúc z § 20 ods. 14 písm.d).

V Jú by sa môhol uvedený § vzťahovať na postúpené pohľadávky , ktoré sa v čase postúpenia zahrnú do príjmu, ale podľa môjho názoru nie na pohľadávky v JÚ z obchodného styku. Rada by som podiskutovala o tomto § aj so skúsenejšími poraďákmi. Prosím vyjadrite svoj názor k uvedému §.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

domacnost Pozri príspevok
A splňa tvoja pohľadávka podmienku, že bola zahrnutá do príjmu ovplyv.základ dane? Ja si myslím, že § 19 ods. 2 písm.h) bod 5 sa vzťahuje len na pohľadávky u daňovníka účtujúceho v PÚ a ktoré boli zahrnuté do príjmu vyplývajúc z § 20 ods. 14 písm.d).

V Jú by sa môhol uvedený § vzťahovať na postúpené pohľadávky , ktoré sa v čase postúpenia zahrnú do príjmu, ale podľa môjho názoru nie na pohľadávky v JÚ z obchodného styku. Rada by som podiskutovala o tomto § aj so skúsenejšími poraďákmi. Prosím vyjadrite svoj názor k uvedému §.
Nesúhlasím.
Par.17 ods.8 písm.a)

(8) Základ dane v zdaňovacom období, ....... v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i)

par.19 ods. 2 písm. h) bod 5

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
h) výdavok (náklad) vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) bez úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len príslušenstvo ) , alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak
5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % [§ 20 ods. 4, § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d), § 20 ods. 17 a 19],

par. 20 ods. 14 písm.d

(14) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcu sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov vrátane pohľadávok nadobudnutých vkladom podniku alebo jeho časti, alebo pohľadávok nadobudnutých právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako

a) tri mesiace, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
b) šesť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 50 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
c) deväť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 75 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
d) 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) do 100 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.

Mne teda z toho vychádza, že keď ukončím živnosť a mám pohľadávku, ktorá je viac ako 12 mesiacov po dobe splatnosti, nezahrniem ju do základu dane. A to na základe par. 17 ods.8, písm. a, kde je presne vymenované, o ktoré pohľadávky a základ dane neupravuje. Poraďáci, prosím vás, vyjadrite sa.......
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

dogicka Pozri príspevok
par.19 ods. 2 písm. h) bod 5

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
h) výdavok (náklad) vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) bez úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len príslušenstvo ) , alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak
5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % [§ 20 ods. 4, § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d), § 20 ods. 17 a 19],

par. 20 ods. 14 písm.d

(14) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcu sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov vrátane pohľadávok nadobudnutých vkladom podniku alebo jeho časti, alebo pohľadávok nadobudnutých právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako

a) tri mesiace, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
b) šesť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 50 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
c) deväť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 75 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,
d) 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) do 100 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.

Mne teda z toho vychádza, že keď ukončím živnosť a mám pohľadávku, ktorá je viac ako 12 mesiacov po dobe splatnosti, nezahrniem ju do základu dane. A to na základe par. 17 ods.8, písm. a, kde je presne vymenované, o ktoré pohľadávky a základ dane neupravuje. Poraďáci, prosím vás, vyjadrite sa.......

So všetkým súhlasím, ale mňa hlavne mätie to čo som ja teraz v citácii vyznačila hrubo modrou. Rada by som poznala názor od Janky Acsovej.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Nik sa nezapojí do diskusie?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Naozaj nik nevie potvrdiť moje úvahy? Prosím, potrebujem si byť istá.............
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

dogicka Pozri príspevok
Naozaj nik nevie potvrdiť moje úvahy? Prosím, potrebujem si byť istá.............
Prosím,prosím, to sa medzi Poraďákmi nenájde vôbec nik, kto by poradil? Ja viem, teraz máme všetci najviac práce, ale skúste sa na to mrknúť, ďakujem
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Posúvame a čakáme na názory od odborníkov.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

ahojte
toto ma veľmi zaujalo.Mám podobný problém.Účtujem v JÚ a tiež som vykazovala pohľadávku z roku 2003 vo výške 13 000,-sk.Viem,že by som sa k týmto peniazom bez ohromných naťahovačiek nedostala,tak som urobila na radu jednej známej,tiež účtovníčky,dobropis.Stále však neviem,či to bolo správne.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

posúvameeeeeeeeeeee.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

No tak ľudia , prečo si nevyjadrite tiež svoje názory. Postupovali by ste takto? Platí to aj pre JÚ?
0 0
money money

money je offline (nepripojený) money

urcita moznost aby sa pohladavka nezahrnovala do ZD by tu bola, a to skutocne v sucinnosti s § 19 ods. 2pism. h) - v pripade ze by islo o pohladavku na odberatela, na ktoreho by súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku ..., tak sa domnievam ze v tomto pripade by sa neupravoval ZD o pohladavku, ale urcite by som medzi tieto neradil pohladavky, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % / kedze pokial sa nemylim, v jednoduchom ucte nemozno tvorit opravnu polozku na pohladavku/
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

money Pozri príspevok
urcita moznost aby sa pohladavka nezahrnovala do ZD by tu bola, a to skutocne v sucinnosti s § 19 ods. 2pism. h) - v pripade ze by islo o pohladavku na odberatela, na ktoreho by súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku ..., tak sa domnievam ze v tomto pripade by sa neupravoval ZD o pohladavku, ale urcite by som medzi tieto neradil pohladavky, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % / kedze pokial sa nemylim, v jednoduchom ucte nemozno tvorit opravnu polozku na pohladavku/

Zákon o DzP len presne definuje, o ktoré pohľadávky sa neupraví základ dane pri ukončení živnosti (par.17, ods.8, písm.a), teda tu spadajú aj pohľadávky, na ktoré sa môže tvoriť opravná položka do 100%. Myslím si, že to nemá nič spoločné s tým, že v JÚ sa opravné položky netvoria. Teda ak máš pohľadávku na ktorú sa opravná položka do 100% môže tvoriť, neupravíš o ňu základ dane.
Som rada, že sa niekto pridal do diskusie. No tak poraďáci ozvite sa. Tak sa zdá, že prvýkrát nedostanem na Porade odpoveď
Naposledy upravil dogicka : 28.02.07 at 09:48
0 0
money money

money je offline (nepripojený) money

dogicka beriem ze Zákon o DzP len presne definuje, o ktoré pohľadávky sa neupraví základ dane, len sa mi ten postup zda trochu "ponekud divnej", v tom pripade ako hovoris by som v pozicii zivnostnika, ak by som mal nejake neuhradene pohladavky vo vysokych sumach /ja som sa osobne s tym stretol/, dohodol s odberatelom nech mi uhradu preposle na nepodnikatelsky ucet a ja si medzi tym otvorim srocku,pockam rok po splatnosti, ukoncim alebo prerusim zivnost a v tom pripade nemusim zdanovat prijem z pohladavky a mam ciste peniazky
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Počkajte na mňa chvíľku . Mám podobný problém, ukončujem živnosť po zomrelom švagrovi - živnostník, FO, jednoduché účtovníctvo po celú dobu podnikania. V účtovníctve nemá nič iba jednu nedobytnú pohľadávku v konkurze (ale neskončenom). Ale vysokúúúúú . Vôbec neviem ako budem postupovať, lenže čas beží a ja budem musieť podať daňové.Už som kvôli tomu bola aj na daňovom úrade, tam mi povedali, že o pohľadávku treba zvýšiť základ dane...... Včera som už zo zúfalstva poslala dopyt na DR. Tak keď mi príde odpoveď hneď ju sem zavesím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať