Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Petra29 Pozri príspevok
Pripájam vyjadrenie DRSR - môj dopyt bol k použitiu ceny posledného nákupu k prepočtu PHL v prípade nadspotreby, z ktorého mne nie jasné nič, takže sa budem riadiť novou int.smernicou a priemernou cenou:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Spôsob výpočtu nákladov vynaložených na spotrebované PHL, ktoré vstupujú do základu dane z príjmov, upravuje § 19 ods. 2 písm. l) platného zákona o dani z príjmov. Odsúhlasenie správnosti výpočtu nákladov účtovaných v účtovníctve účtovnej jednotky nie je v kompetencii odboru služieb pre verejnosť DR SR BB. Tento odbor je kompetentný daňovníkom poskytnúť len základné informácie všeobecného charakteru využiteľné pre široký okruh daňovníkov s odkazom na príslušné ustanovenia daňových a osobitných predpisov.
V prípade, že zaúčtované náklady prevyšujú spotrebu PHL určenú v ustanovení § 19 os. 2 pís. l) zákona, pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov PO náklady tvoria pripočítateľnú položku k základu dane uvádzanú na r. 130 daňového priznania, ktorá nadväzuje na tabuľku A III. časti, konkrétne r. 3 tabuľky A.
DRSR nie je kompetentné určovať spôsob oceňovania v účtovníctve. Pri dodržaní všeobecne platných zásad oceňovania uvedených v § 24 a 25 ZÚ je to naozaj vecou účtovnej jednotky.
Ja som si príspevky v tejto téme narýchlo prešiel, ale akosi nerozumiem, prečo by sa mala spotreba presahujúca hodnoty určené v ZoDP nejako osobitne účtovať alebo preúčtovávať. Podľa mňa na účtovanie "nadspotreby" je jediný dôvod vtedy, ak ju spôsobia dokázateľne zamestnanci krádežou alebo nejakými bločkovými machináciami. A vtedy sa nadspotreba preúčtuje ako pohľadávka voči príslušnej osobe.
Daňová spotreba podľa mňa nemá byť predmetom účtovania, je to len limitovanie skutočne vynaložených a zaúčtovaných výdavkov na spotrebované pohonné hmoty do výšky stanovenej osobitným predpisom v zmysle § 19 ods. 1 ZoDP - prvá veta. Teda daňová, nie účtovná záležitosť. A premietne sa nie v účtovníctve, ale v pomocných tabuľkách DP (alebo uzávierkových operáciách JÚ). Presne tak, ako je to uvedené v stanovisku DRSR.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Môj dopyt na DRSR bol ohľadne použitia ceny k prepočtu nadspotreby, ináč súhlasím, ja osobne prepočítavam nadspotrebu mimo účtovníctva, ale nevylučujem možnosť ho zachytiť 501Ae/501Ae
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

liba2 Pozri príspevok
Možno ti toto pomôže
Asi trochu , ale spominali ste tu jednotlive spotreby podla technickych preukazov - liba to aj prihodlia v prilohe. A na to sa chcem opytat - asi je to pre vsetkych samozrejme, ale pre mna nie, kedze to robim prvykrat. Ked je v osvedceni o evidencii vozidla len jeden udaj o spotrebe, tak je to automaticky ten pripad, ked sa na jazdu v meste priratava tych 40%?? V Alfe mi to tak vychadza, ale v osvedceni nie je spominana ziadna STN...
Prepacte "blbu" otazku zaciatocnikovi , ale nechcem, aby sa do toho nedajboze obula kontrola, ked nas nahodou pocti svojou navstevou
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

40% sa pripočítava pri jazde v meste, ak je spotreba v TP uvedená podľa normy STN a ak prepočítavaš cestovné pre zamestnancov podľa Zákona o cest.náhradách. Ak prepočítavaš nadspotrebu, držíš sa Zákona o dani z pr. V tvojom prípade, ke´dže nejde o normu STN, vôbec neuvažuješ o pripočítaní 40%
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

V mojom pripade nejde o nadspotrebu, ale pouzitie sukromneho vozidla na podnikanie. Viem, ze je to , pytam sa na to tu preto, lebo sa spominali tie spotreby podla technicakov. Kedy je ta spotreba vlastne podla STN, v starych technickych preukazoch?? Lebo tie nove maju len jednu kolonku na cislo spotreby...
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Na výpočet použiješ spotrebu v TP, nenavýšenú,
nejde o STN /ja osobne som sa s STN a ČSN stretla len v "starých" TP/
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Vdaka, to som chcela vediet.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
Ja by som potrebovala pomôcť s nasledovným problémom. Spotrebu PHM robím orientačne štvrťročne, príp. pri zmene vodiča. K 31.8. mi zásoba v nádrži sedela. K 31.12. by v nádrži malo byť 130 l, v skutočnosti však bolo iba 30 l.
Zamestnávateľ chce dať nadspotrebu zamestnancovi k náhrade. Nejaká nadspotreba je možná, ale 100 l je akosi podozrivé, keďže doteraz to zhruba vždy sedelo. Je podozrenie, že zamestnanec naftu predával alebo dal zaúčtovať bločky za nákup, ktoré v skutočnosti nenatankoval. Akoby som mala v tomto prípade postupovať? Môžem časť nadspotreby zaúčtovať ako skutočnú nadspotrebu a zaúčtovať ju ako prip. položku a časť dať zamestnancovi k náhrade?
Čo potom s náhradou od zamestnanca? Mala by byť s DPH a DPH by sme mali vrátiť? Ďakujem.
Nevie mi s tým niekto pomôcť? Dnes sme s týmto zamestnancom skončili PP kvôli alkoholu. Potrebovala by som to doriešiť čím skôr, kým mu máme ešte z čoho zraziť. Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Marti.ka Pozri príspevok
Ja by som potrebovala pomôcť s nasledovným problémom. Spotrebu PHM robím orientačne štvrťročne, príp. pri zmene vodiča. K 31.8. mi zásoba v nádrži sedela. K 31.12. by v nádrži malo byť 130 l, v skutočnosti však bolo iba 30 l.
Zamestnávateľ chce dať nadspotrebu zamestnancovi k náhrade. Nejaká nadspotreba je možná, ale 100 l je akosi podozrivé, keďže doteraz to zhruba vždy sedelo. Je podozrenie, že zamestnanec naftu predával alebo dal zaúčtovať bločky za nákup, ktoré v skutočnosti nenatankoval. Akoby som mala v tomto prípade postupovať? Môžem časť nadspotreby zaúčtovať ako skutočnú nadspotrebu a zaúčtovať ju ako prip. položku a časť dať zamestnancovi k náhrade?
Čo potom s náhradou od zamestnanca? Mala by byť s DPH a DPH by sme mali vrátiť? Ďakujem.
Ak budete požadovať náhradu za PHL od zamestnanca, tak určite cenu s DPH.
100 lit. je skutočne veľa. Prípad treba riešiť spoločne so zamestnávateľom - nech on rozhodne; ty zaúčtovať vieš.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ešte jedna vec. Pri inventarizácii sme zistili ešte jeden horší prípad. Nejde o 100 l, ale až o 1000 l zhruba za 2 mesiace. Zamestnanec súhlasil s náhradou škody. Zaúčtujem to ako 335/501,343? T. z. , že ak je to inventarizácia k 31.12., môžem ponížiť DPH v decembri? Za december sme mali odpočet, budeme platiť nejakú pokutu za väčší odpočet? Ďakujem.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
Ešte jedna vec. Pri inventarizácii sme zistili ešte jeden horší prípad. Nejde o 100 l, ale až o 1000 l zhruba za 2 mesiace. Zamestnanec súhlasil s náhradou škody. Zaúčtujem to ako 335/501,343? T. z. , že ak je to inventarizácia k 31.12., môžem ponížiť DPH v decembri? Za december sme mali odpočet, budeme platiť nejakú pokutu za väčší odpočet? Ďakujem.
???
0 0
chiara1 chiara1

chiara1 je offline (nepripojený) chiara1

Zdravím, robím účto živnostníkovi v JÚ. Podľa jednotlivých tankovaní a knihy jázd som zistila nasledovné.
Tankované 902,89 litrov. Najazdených 16051 km. Spotreba paliva uvedená v TP 5,1 lit/100km. Prepočet: (16051 x 5,1) / 100 = 818,60 litrov. Je to prosím správne. Uvažujeme o nadspotrebe 84,29 litra? Finančne to dám von z výdavkov cez uzávierkové operácie - cena za liter je nejaká priemerná alebo ju zistím presne podľa posledných tankovaní?
Ďakujem za odpovede.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

chiara1 Pozri príspevok
Zdravím, robím účto živnostníkovi v JÚ. Podľa jednotlivých tankovaní a knihy jázd som zistila nasledovné.
Tankované 902,89 litrov. Najazdených 16051 km. Spotreba paliva uvedená v TP 5,1 lit/100km. Prepočet: (16051 x 5,1) / 100 = 818,60 litrov. Je to prosím správne. Uvažujeme o nadspotrebe 84,29 litra? Finančne to dám von z výdavkov cez uzávierkové operácie - cena za liter je nejaká priemerná alebo ju zistím presne podľa posledných tankovaní?
Ďakujem za odpovede.
chýba tu ešte stav litrov v nádrži na začiatku (roka) a litre v nádrži na konci roka, až potom porovnaj , lebo možno má nadspotrebu nižšiu .
Ja počítam cenu priemerom za celý rok.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Marti.ka Pozri príspevok
Pri inventarizácii sme zistili ešte jeden horší prípad. Nejde o 100 l, ale až o 1000 l zhruba za 2 mesiace. Zamestnanec súhlasil s náhradou škody.
Zo zadania je zrejmé, že máte záznamy preukazujúce spôsobenie a náhradu škody.
Marti.ka Pozri príspevok
Zaúčtujem to ako 335/501,343?
Prečo? Náhrada je pohľadávkou a výnosom. T.j. 335/648
Marti.ka Pozri príspevok
...že ak je to inventarizácia k 31.12., môžem ponížiť DPH v decembri?
Ako súvisí inventarizácia s odpočítaním DPH? Inventarizačný rozdiel sa zaúčtuje do roka 2008. Náhrada škody súvisí s nákladom roka 2008.
Marti.ka Pozri príspevok
Za december sme mali odpočet, budeme platiť nejakú pokutu za väčší odpočet?
Nie, lebo nenastali dôvody na podanie dodatočného daňového priznania. Manká a škody nezakladajú vznik daňovej povinnosti, lebo nie sú dodaním služby ani dodaním tovaru.

Účtovná jednotka nie je súd ani polícia ... odporúčam riešiť situáciu na základe podkladov, ktoré máte k dispozícii. Je to:
- inventúra,
- inventarizačný rozdiel,
- zosobnenie manka?
Ak áno, riešte tieto prípady účtovne aj daňovo.
0 0
chiara1 chiara1

chiara1 je offline (nepripojený) chiara1

Ďakujem za odpoveď. V r.2007 som mu dańové priznanie nerobila ja a nenašla som medzi inventarizáciou stav PHM v nádrži k 31.12.07 ani v denníku úpravu výdavkov. K 31.12.08 mal v nádrži 50litrov, čiže nadspotreba bude 34,29 litra x 41,65 (priemerná cena roku 2008 podľa ŠÚ SR za naftu) = 1.428,20 Sk von z výdavkov. Je to takto OK?
Ďakujem
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Nerobíme zásoby pohonných hmôt do sudov, iba nám na konci
roka 2008 ostalo v nádrži aut niekoľko litrov. Učtujeme v PU
celý rok na 501AE PHM. Musíme ten zostatok v nádrži naúčtovať
na zásoby 112 alebo môžeme ponechať na 501AE"?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
skvrnka Pozri príspevok
... zostatok v nádrži naúčtovať
na zásoby 112 alebo môžeme ponechať na 501AE"?
... účet 501 sa predsa neprenáša do ďalšieho roka, takže na základe inventarizácie k 31.12. účtovať 112/501...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Ako zisťujete zostatok v nádrži? V prípade, že sa nedotankovalo na konci roka do plnej?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Eva99 Pozri príspevok
Ako zisťujete zostatok v nádrži? V prípade, že sa nedotankovalo na konci roka do plnej?
Na prístrojovej doske vo vozidle je ukazovateľ stavu PHL; ak sa to nezapísalo 31.12., tak už len odhadom .
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

liba2 Pozri príspevok
Na prístrojovej doske vo vozidle je ukazovateľ stavu PHL; ak sa to nezapísalo 31.12., tak už len odhadom .
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať