Zavrieť

Porady

Rodina

Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Prosím poraďte mi ak viete,
moji rodičia sú rozvedení, otca mám bezdomovca, a práve teraz nastal problém, je ťažko chorý v nemocnici, musela som ho oznámiť v nemocnici, že má falošné meno, keby sa mu niečo stalo, budem musieť uhradiť pobyt v nemocnici? V závete ak by boli + a -, ak neprijmem závet musím za neho všetky dlžoby uhradiť. A pohreb kto by mu vystavil? Mam aj sestru, ale tá o neho nikdy nemala záujem. Mám malé dieťa a ledva vyžijeme.
Usporiadat
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

Gong
Prosím poraďte mi ak viete,
moji rodičia sú rozvedení, otca mám bezdomovca, a práve teraz nastal problém, je ťažko chorý v nemocnici, musela som ho oznámiť v nemocnici, že má falošné meno, keby sa mu niečo stalo, budem musieť uhradiť pobyt v nemocnici? V závete ak by boli + a -, ak neprijmem závet musím za neho všetky dlžoby uhradiť. A pohreb kto by mu vystavil? Mam aj sestru, ale tá o neho nikdy nemala záujem. Mám malé dieťa a ledva vyžijeme.
Co sa tyka pobytu v nemocnici, tak s tym ti neporadim, ale pohreb zabezpecuje rodina, ak nijaku nema, tak obec alebo mestska cast, kde bol prihlaseny na trvaly pobyt. Ak rodinu ma ale je v hmotnej nudzi, v takom pripade je najlepsie obratit sa na prislusnu SP. stretla som sa s pripadmi, ked cast uhradila obec, cast rodina a zvysok bol pohrebny prispevok zo SP.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
V prípade, že to nechceme vôbec uhradiť?
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Ako ja viem, čo by sa týkalo tej prípadnej závete, dedičstva sa predsa dá vzdať a to nielen majetku ale aj prípadných záväzkov zosnulého. Len myslím, že to musí dedič urobiť skôr, ako sa dozvie zo závetu, alebo dedičského konania či je to + alebo -. Všetko potom pripadá štátu. Ale to sme trošku predbehli dobu, ale info treba mať, aby človek neurobil niečo zle len preto, že sa vopred neinformoval.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Gong
Prosím poraďte mi ak viete,
moji rodičia sú rozvedení, otca mám bezdomovca, a práve teraz nastal problém, je ťažko chorý v nemocnici, musela som ho oznámiť v nemocnici, že má falošné meno, keby sa mu niečo stalo, budem musieť uhradiť pobyt v nemocnici? V závete ak by boli + a -, ak neprijmem závet musím za neho všetky dlžoby uhradiť. A pohreb kto by mu vystavil? Mam aj sestru, ale tá o neho nikdy nemala záujem. Mám malé dieťa a ledva vyžijeme.

Prepáč Gong nič v zlom, ale keď som videla tých úbohých bezdomovcov na ulici, alebo na stanici, vždy som si myslela a v duchu som ich ľutovala, že " chudáci určite nemajú žiadnu rodinu"
tak ako vidno, bezdomovci sú aj takí čo majú rodinu. no v tom prípade ma ich je duplom ľúto, že majú rodinu a sa nepostarajú o nich.

a to pre mňa nie je výhovorka, že ledva vyžijeme z toho čo máme. lebo v dnešnej dobe je to tak v každej rodine , /teda skoro každej/a pochybujem, že všetci by nechali otca, alebo matku pendlovať na ulici.


ešte maličky detail: v profile máš, že Tvoje záujmy: CESTOVANIE," prosím Ťa pekne poraď ako to treba, že tu píšeš, že ledva vyžiješ, ale na druhej strane tvoja záľuba je cestovanie hmmm - to je pre mňa záhada
Naposledy upravil Barbara : 29.11.06 at 10:54
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Gong
Prosím poraďte mi ak viete,
moji rodičia sú rozvedení, otca mám bezdomovca, a práve teraz nastal problém, je ťažko chorý v nemocnici, musela som ho oznámiť v nemocnici, že má falošné meno, keby sa mu niečo stalo, budem musieť uhradiť pobyt v nemocnici? V závete ak by boli + a -, ak neprijmem závet musím za neho všetky dlžoby uhradiť. A pohreb kto by mu vystavil? Mam aj sestru, ale tá o neho nikdy nemala záujem. Mám malé dieťa a ledva vyžijeme.
Morálnu stránku prípade nebudem rozoberať, je to medzi Tebou a Tvojím otcom.

Čo sa týka zdravotnej starostlivosti, predpokladám, že otec nebude mať zdravotné poistenie. Potom sa na tento prípad vzťahuje § 9 ods. 3 a 4 zákona o zdravotnom poistení:

"(3) Poistenec, ktorý nepodal prihlášku (§ 6 ods. 1 až 4) alebo ktorý podal prihlášku vo viac ako jednej zdravotnej poisťovni, má právo len na úhradu neodkladnej starostlivosti, ktorú uhrádza zdravotná poisťovňa s najväčším počtom poistencov. Skutočnosť, či ide o neodkladnú starostlivosť, potvrdzuje zdravotná poisťovňa s najväčším počtom poistencov.

(4) Náklady vzniknuté podľa odseku 3 uhradí zdravotnej poisťovni pri prvom poskytnutí neodkladnej starostlivosti Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len ministerstvo zdravotníctva ); pri jej ďalšom poskytnutí je povinná ich uhradiť zdravotnej poisťovni fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá porušila povinnosť podať prihlášku. Ak ide o bezdomovca zdržiavajúceho sa na území Slovenskej republiky, ktorý nemôže preukázať poistný vzťah preukazom poistenca, náklady vzniknuté podľa odseku 3 uhrádza zdravotnej poisťovni ministerstvo zdravotníctva."


Takže pokiaľ nie je poistený, nemocnica mu poskytne len základnú starostlivosť.

Neviem, čo by mohol Tvoj otec odkázať v záveti (ak vôbec nejakú spísal), keďžeje bezdomovec a preto asi žiadny majetok nevlastní. Ak by predsa len mal nejaký majetok, tak buď príjmeš dedičstvo alebo ho odmietneš. Pojednáva o tom Obč. zákonník paragrafy 463 a nasl.:

"Odmietnutie dedičstva
§ 463

(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.

(2) Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.

§ 464


Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva, môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.

§ 465


Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.

§ 466


K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.

§ 467

Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta."

Zákon nehovorí, že odmietnuť musíš predtým než zistíš, čo je obsahom deičstva. Takže ak by dlhy boli vyššie ako majetok, môžeš odmietnuť.

Spohrebom neviem, ako to je. Ale podľa mňa, keď to neurobia príbuzní, tak to asi spraví obec.
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

Gong
V prípade, že to nechceme vôbec uhradiť?
Tak mu bude poskytnutý pohreb s co najnizsimi vydavkami, ak to nevykryje pohrebný príspevok, čo nevykryje, tak súhlasím s chobotom, najpravdepodobnejsi to pokryje obec, alebo mestská časť. Kde ma trvaly pobyt?
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Ahoj,

myslím, že v takýchto prípadoch je potrebné prihliadať aj na znenie zákona o rodine. ktorý v nevyhnutných prípadoch predpokladá, aby pomáhali aj vzdialenejší príbuzní, resp. je to ich povinnosť:

Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

§ 66
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť
svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom
v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho
schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam,
možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných
detí.
(2) Vyživovacia povinnosťmedzi manželmi a poskytovanie
príspevku na výživu rozvedenému manželovi
predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.

Tretí oddiel
Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými

§ 68
Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu
povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.

§ 69
(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť
plniť, prechádza táto povinnosť na predkov.
Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len
ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.
(2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa,
ustanovenie § 63 sa použije primerane.
§ 70
Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu
povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru
jeho schopností, možností a majetkových pomerov
k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým
pomerom ostatných príbuzných.

dana
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
A ak nemá trvalé bydlisko, podľa čoho viem, že do ktorej mestskej časti patrí? Na pohrebný prísp. si musím podať žiadosť a na mestskú časť taktiež? Správne som pochopila, že sa nemusím báť platiť nemocnici za zdrav.starostlivosť? A za pohreb tiež musím podať žiadosť na obec? Alebo si tam mám všade zavolať a pozisťovať čo a ako.

Súhlasím s vyčítajúcim príspevkom, nebudem sa obhajovať ani nič podobné, ale každý z nás má svoje problémy. A vždy som sa naučila, že ten kto hneď kričí má to isté na rováši. Možno to tak nie je. Ale najprv súď seba a potom iných.
Ale aj tak ďakujem za príspevok.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Gong
A ak nemá trvalé bydlisko, podľa čoho viem, že do ktorej mestskej časti patrí? Na pohrebný prísp. si musím podať žiadosť a na mestskú časť taktiež? Správne som pochopila, že sa nemusím báť platiť nemocnici za zdrav.starostlivosť? A za pohreb tiež musím podať žiadosť na obec? Alebo si tam mám všade zavolať a pozisťovať čo a ako.

Súhlasím s vyčítajúcim príspevkom, nebudem sa obhajovať ani nič podobné, ale každý z nás má svoje problémy. A vždy som sa naučila, že ten kto hneď kričí má to isté na rováši. Možno to tak nie je. Ale najprv súď seba a potom iných.
Ale aj tak ďakujem za príspevok.

ja som Ti nič nevyčítala, iba som skonštatovala fakty.
a mimochodom ešte pán ani neumreli a Ty už pochovávaš. ja viem treba myslieť na vše.

joj prepáč, nepochovávaš, vlastne zisťuješ, kto by za Teba ho pochoval.

a len tak na okraj, ja som v októbri pochovala môjho bývalého. som si musela zobrať nato pôžičku, ale Ty asi takú možnosť nemáš, alebo nechceš mať.
Naposledy upravil Barbara : 29.11.06 at 11:46
0 0
BRUSNO BRUSNO

BRUSNO je offline (nepripojený) BRUSNO

Aj jaj jáááááj. Barborka je akási nabrúsená...
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Barbara, nechcem byť drzá, ale to sú trošku tvrdé slová.

Nemyslím si, že Gong dala túto otázku preto, že chce počuť výčitky. Myslím, že do toho nás nič nie je.
Každý z nás má nejaké problémy a keď už raz napísala, že má problém, tak by sme jej mali trošku dopomôcť k tomu, aby ho nejako vyriešila.

Ona sama vie, ako to v ich rodine bolo, prečo sa rodičia rozviedli, prečo sa otec rozhodol byť na ulici atď.

Preto ju, prosím, nesúďme.

P.S. : Ak napríklad položím otázku, že mám nejaký problém s DPH, tiež mi hneď ostatní neodpisujú, že som blbá alebo čo...
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
BRUSNO
Aj jaj jáááááj. Barborka je akási nabrúsená...

BARBARA, keď smiem prosiť:p
0 0
BRUSNO BRUSNO

BRUSNO je offline (nepripojený) BRUSNO

Ale samozjreme - PREPÁČ, PREPÁČ, PREPÁČ. Keď Barbara, tak Barbara. PS - Ako tá Haščáková?!
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Barbara. poznám prípad ked rodina chcela pomôcť rod. príslušníkovi,ktorý bol bezdomovec darilo sa im to až 2 dni, a zas bol tam kde predtým, takže nie všetci bezdomovci by privítali a akceptovali normálny rodinný život. Možno je to ich prípad. Je to len môj osobný názor.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
BRUSNO
Ale samozjreme - PREPÁČ, PREPÁČ, PREPÁČ. Keď Barbara, tak Barbara. PS - Ako tá Haščáková?!

omluvu prijímam, kto to je Haščáková????
0 0
BRUSNO BRUSNO

BRUSNO je offline (nepripojený) BRUSNO

To tá "známa" speváčka - tuším z Košíc - Barbara Haščáková. Čo kedysi spievala s nejakým Erikom... Ale viac neviem. Toto ja nepočúvam.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Prosím Vás nemusíte ma hneď ukameňovať, ja som len povedala, že ľutujem tých bezdomovcov a za tým si stojím.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
BRUSNO
To tá "známa" speváčka - tuším z Košíc - Barbara Haščáková. Čo kedysi spievala s nejakým Erikom... Ale viac neviem. Toto ja nepočúvam.

jáááj už viem, to tá čo spievala : dujit, dujit lalalalla" a potom šla do Ameriky
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

Gong
A ak nemá trvalé bydlisko, podľa čoho viem, že do ktorej mestskej časti patrí? Na pohrebný prísp. si musím podať žiadosť a na mestskú časť taktiež? Správne som pochopila, že sa nemusím báť platiť nemocnici za zdrav.starostlivosť? A za pohreb tiež musím podať žiadosť na obec? Alebo si tam mám všade zavolať a pozisťovať čo a ako.

Ale aj tak ďakujem za príspevok.
Ak aj nema trvale bydlisko, mestske casti zvyknu evidovat aj bezdomovcov, ak nie, najlepsie je informovat na na prislusnom MÚ kde sa zdrziaval. Žiadost na pohr. prispevok si podas sama, alebo ju poda prislusna pohrebna sluzba, ktora bude zariadovat pohreb, ta vybavi aj umrtny list na matrike. Skus sa informovat aj v pohrebnej sluzbe, mozno tam dostanes vsetky info na jednom mieste.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
... tak ti asi vadí, že si si zobrala pôžičku, načo o tom rozprávaš. Ja mám určitý problém, ktorý potrebujem vyriešiť, ja si pôžičku nemôžem zobrať, mám skoro 2 ročného chlapčeka, neprecujem, som doma, manžel, pracuje a zarába 12500,-Sk mesačne. Bývam v 2-izbovom byte s manželovou starkou, ona je v 1 a my traja v druhej izbe. 8000SK dám na nájom a ostatné poplatky a čo mi zostane? Milá moja a z čoho by som mala asi tak tú pôžičku splácať. Môj otec sa o mňa 10 rokov nestaral, ja mám 28 rokov. Neželám mu nič zlé, len chcem vedieť odpoveď na moje otázky, nič viac. Nie je to žiadna odplata. Potrebujem, aby sme my ako rodina to zvládli.
ďakujem za tvoje milé a poučné slová... ak nevieš inak poradiť, tak radšej ani nepíš...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať