Zavrieť

Porady

Najnižší starobný dôchodok

Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Som SZČO, platím si minimálne odvody do poisťovní.
Ak budem posledných 10 rokov dobrovoľne nezamestnaná a mám splnenú podmienku odpracovania aspoň 10 rokov, aký minimálny dôchodok dostanem, ak
1. si budem platiť dobrovoľne starobné poistenie
2. si ani toto platiť nebudem
Je vôbec určený nejaký minimálny starobný dôchodok a aká je jeho výška?
Alebo: aké podmienky musím splniť, aby som aspoň minimálny starobný dôchodok dostala?
A aká bude od 1.1.07 výška odvodu do ZP ako dobrovoľný platca?
Ďakujem všetkým za odpovede.
Vie mi niekto odpovedať? Všetkým ďakujem.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podľa § 63

(7) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak.

To znamená, že ak mu vznikol nárok na dôchodok v roku 2007, tento rok sa na výpočet osobného bodu do priemerného osobného bodu už neberie.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

gutan52 Pozri príspevok
----------------------------------
* vsuvka - je moja otázka. Viete mi ju zodpovedať? Vopred ďakujem. JG.

Ináč tých, čo vedia na takéto otázky fundovane zodpovedať si veľmi
vážim, pretože: Výpočet dôchodku je kardinálny a ťažký v labyrinte §-ov. JG
Tu odpovedám Veronike:

Veď k tomu sa chcem dopátrať, že z tých "Osobných mzdových bodov od r. 1984 po 2003 " je posledných 5 rokov veľmi slabých /sú pod 0,3000/ , ale tých 15 rokov čo bolo od r. 1984 po r. 1998 je lepších / sú od 0,6000 do 1,1287/.

Ako to budú v SP hodnotiť? Boli časy, keď boli lojálny. Brali do úvahy tie lepšie roky, ktoré išli tiež za sebou, ale boli lepšie ako tie posledné.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Mária27 Pozri príspevok
Podľa § 63

(7) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak.

To znamená, že ak mu vznikol nárok na dôchodok v roku 2007, tento rok sa na výpočet osobného bodu do priemerného osobného bodu už neberie.
Koľko tých po sebe idúcich kalendárnych rokov je rozhodujúcich? /5,10,22?/
Veď o to mi ide, či by to nemohli byť radšej tie lepšie roky po sebe idúce, keď boli aj OMB-ody lepšie!?

No a ten fortieľ od Pána Mihála čakám. On tam počíta 40rokov /vraj keď si posledný rok Čerstvý dôchodca neplatil; a 41rokov keď si posledný rok platil.
Nemalo tam byť len 27 rokov , ktoré možno aj platil. No a keď ešte 1rok pred dôchodkom platil tak 28 ???

Alebo je tam dáky dobrý §, že ak sa občan už dostal do dôchodkového veku, tak mu v tom výpočte naskočí 40, aj keď niektoré roky neplatil, ale aspoň tých 10 po sebe idúcich rokov v istom období života platil. Tak mu môžeme uznať aj 40 odrobených rokov - ako to je uvedené v tom "Ukážkovom príklade"?

Doplním ešte, že
čakam, keď sa nám Pán Mihál ozve a nebude šetriť slovami. Rozumy sa nám zídu Pán profesor. Vopred ďakujeme
Naposledy upravil gutan52 : 17.11.07 at 22:36
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

endrju Pozri príspevok
Hm, počas posledných troch dní k téme starobného dôchodku od toho istého autora (gutan52) v rôznych témach pribudlo viac ako 5 dosť abstraktných príspevkov.
Privítal by som sformulovanie konkrétneho problému, ktorý chce (zatiaľ neúspešne) vyriešiť gutan52. Formulovaním všeobecnývch otázok v rôznych témach sa asi k výsledku nedostaneme.
Ďakujem za porozumenie a aj za zrozumiteľné sformulovanie konkrétneho problému (najlepšie v osobitnej téme).
Andrej - teším sa - Ty si naša záchrana a samozrejme priznávam sa - HNEĎ SOM AJ OŽIL - To je slovo chlapa. Ale teraz to už nejdem rozoberať. Je nedeľa a treba nám ísť aj spať. Rozmýšľam nad dôchodkom. Keď som čítal ten ukážkový príklad od p. Jožka Mihála , tak mi bodlo to číslo /40 či 41r započítaných do dôchodku. Pozri si to pod č.12 / O ostatnom budeme inokedy. Ale naozaj si ma teraz potešil - ďakujem Ti. Jozef Guťan BB
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

endrju Pozri príspevok
Hm, na Slovensku býva cca 5 miliónov obyvateľov. Dovolím si tvrdiť, že životná dráha ani jedného z nich z pohľadu starobného dôchdoku nie je zhodná so životnou dráhou ktoréhokoľvek iného obyvateľa tejto krajiny.
Teší ma, že si ožil, ale skutočne by ma potešilo, ak by si uviedol, nad akým konkrétnym problémom súvisiacim so starobným dôchodkom premýšľaš. Nad (neskutočne vzdialeným) starobným dôchodkom som už niekoľkokrát premýšľal aj ja, ale zatiaľ moje závery boli vždy také, že najprv sa musím chvíle priznania starobného dôchodku aj dožiť
Dúfam, že neuniklo Tvojej pozornosti, že väčšina poraďákov nezávisle od údajov zapísaných v občianskom preukaze sa na tomto fóre cíti na krásnych 17násť

máš u mňa *Zelené body* - Stušková 17r - maturanti 17.11.,

ale aj Domácu úlohu - preštuduj si Andrej to č.12 v tejto téme.
Moja ženička by už mala ísť 22.12. do dôchodku /podľa starej regule/
podľa novej - až o 3 roky. Oplatí sa jej ísť do Predč.SDô.? Podľa tých posledných 5 rokov, keď jej klesol OMB pod 0,3 tak "katastrata". Ale keď berieme roky nad tým, tak celkom obstojne. Capa streliť nechceme. Preto sa radím, modlím, premýšľam..... SP - platiť ešte ?, a načo keď to vyrobí ďalší OMB pod 0,3 na účet poistenca. Tým si každým rokom znižuje dôchodok, ktorý bude poberať - ak je dá Pán Boh života...

To si ale vyžaduje otvoriť dáku "Pasentnú" tému tu na PORADE. Ty si Majster na vytváranie tém - proste vieš ako na to. Takže sa už vopred teším, kde a ako to zaškatuľuješ. Ja sa v tom neviem orientovať , takže som ako "Hlas , volajúceho na púšti " - pripravte cestu..... Poznáš to.!? JG
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

gutan52,

zákon treba brať so všetkými chlpmi.

Predchádzajúci zákon ti dal možnosť vybrať najlepších 5 z posledných 10 rokov, ale mal kopu iných zlých paragrafov, takže sumy dôchodkov nakoniec vychádzali nižšie. A čo majú povedať tí, čo mali celý život vysoké zárobky a posledných 10 rokov nízke?

Tento zákon ti počíta priemerný osobný bod od roku 1984, ak tam nie je 22 rokov poistenia, ide pred rok 1984, kde už stačí 10 rokov ... je tam veľa iných možností.

Dobre ti napísal endrju, napíš konkrétny prípad. Lebo aj tých 22 rokov je len od roku 2005, predtým bolo 10. A sú tam aj iné podmienky, ktoré nás normálne nemusia napadnúť. Potom sa urobia v príkladoch aj chyby.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ja som sa uz raz zapojila do podobnej temy, ale nedopatrala som sa vysvetlenia v tomto konkretnom probleme:aku vysku zarobku budu mat zohladnenu ti SZCO, ktori platia len tie najnizsie odvody, kedze zakon ma vlastne prinutil platit odvody teraz zo zarobku 162OO, sk mesacne. Ak viete, odpovedzte mi prosim.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

tetrisss Pozri príspevok
Ja som sa uz raz zapojila do podobnej temy, ale nedopatrala som sa vysvetlenia v tomto konkretnom probleme:aku vysku zarobku budu mat zohladnenu ti SZCO, ktori platia len tie najnizsie odvody, kedze zakon ma vlastne prinutil platit odvody teraz zo zarobku 162OO, sk mesacne. Ak viete, odpovedzte mi prosim.


Nezaoberám sa SZČO, ale vychádza mi to tak, že osobný vymeriavací základ je pre každého v § 61. Zákon asi chráni tie SZČO, ktoré zarábajú veľa. Podľa mňa ti nič nebráni byť zároveň dobrovoľne poistená. Možno ti poradí niekto lepšie.
§ 61
Osobný vymeriavací základ


Osobný vymeriavací základ je úhrn vymeriavacích základov za kalendárny rok, z ktorých sa zaplatilo poistné na dôchodkové poistenie alebo z ktorých sa poistné na dôchodkové poistenie podľa § 60 ods. 1 druhej vety považuje za zaplatené.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Neviem, či som dobre pochopila, ale minimálne odvody sú z vymeriavacieho základu 8100,- Sk a ten ti bude zohľadnený ako VZ pre výpočet dôchodku. Pre rok 2007 8*7600+4*8100=93200. Priemerná mzda v národnom hospodárstve dosiahne v tomto roku asi hranicu 19000,- sk. Čiže 19000*12=228000. Čiže OMB tohto SZČO bude cca 0,4
Naposledy upravil Zuziana : 18.11.07 at 18:31
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Zuziana Pozri príspevok
Neviem, či som dobre pochopila, ale minimálne odvody sú z vymeriavacieho základu 8100,- Sk a ten ti bude zohľadnený ako VZ pre výpočet dôchodku. Pre rok 2007 8*7600+4*8100=93200. Priemerná mzda v národnom hospodárstve dosiahne v tomto roku asi hranicu 19000,- sk. Čiže 19000*12=228000. Čiže OMB tohto SZČO bude cca 0,4
Podla mna vymeriavaci zaklad pre SZCO/odmyslime si tu spodnu hranicu/ je vlastne matematicky 50 percent mojho dosiahnuteho prijmu, preto ci ja budem mat 8100,-alebo 16200,-sk mesacny prijem zaplatim tie iste odvody, preco mi teda budu brat ten spodny prijem?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

tetrisss Pozri príspevok
Podla mna vymeriavaci zaklad pre SZCO/odmyslime si tu spodnu hranicu/ je vlastne matematicky 50 percent mojho dosiahnuteho prijmu, preto ci ja budem mat 8100,-alebo 16200,-sk mesacny prijem zaplatim tie iste odvody, preco mi teda budu brat ten spodny prijem?
Berie sa do úvahy vymeriavací základ z ktorého sa platí dôchdkové poistenie, a vymeriavací základ máš 8100.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Ak teda nechceš byť na tej spodnej hranici, tak si doplať odvody dobrovoľne, napr. z ďalších 10 000,- možno bude stačiť platiť len dôchodkové ako dobrovoľný platca a tvoj vymeriavací základ pre dôchodok bude 18100,- čiže OMB kdesi okolo 1. Či sa ti to oplatí alebo neoplatí treba prepočítať. Mnoho SZČO sa na jednej strane snaží mať VZ čo najnižší, aby ušetril na daniach a odvodoch, na druhej strane chce mať vysoký dôchodok. Treba sa rozhodnúť. Alebo šporiť do pančuchy?
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Berie sa do úvahy vymeriavací základ z ktorého sa platí dôchdkové poistenie, a vymeriavací základ máš 8100.
Ja tomuto vobec nerozumiem. Kolko potom by som platila, ked si urcim vymeriavaci zaklad 16200,_Sk?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Povinne poistená SZČO si neurčuje VZ. VZ si vypočíta podľa základu dane. Na dôchodkové poistenie spolu sa platí 26% z vymeriavacieho základu. Ale ak si povinne poistená, tak z toho VZ platíš povinne aj nemocenské (4,4%) a rezervný fond (4,75%).
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Môžeš sa dať pripoistiť dobrovoľne. Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba platí:

na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu (ak je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 9 % z toho Sociálna poisťovňa odvedie na osobný účet sporiteľa v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti)
na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu
do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu.
Naposledy upravil Zuziana : 19.11.07 at 15:53 Dôvod: upresnenie
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Jana Motyčková Pozri príspevok
Berie sa do úvahy vymeriavací základ z ktorého sa platí dôchdkové poistenie, a vymeriavací základ máš 8100.
Janka, pozrite si v tejto téme návrh pod č. 12 !. Čo nám nato odpoviete? Je to tak aj s tými odpracovanými rokmi? 40 či 41 alebo len 27 či 28rokov?
Potom bude aký výsledok? Vopred ďakujeme
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Odpoveď ZUZULE, ale môže zaujať stanovisko aj Janka. Ďakujem JG

----------------------------------------------------------------

Ak teda nechceš byť na tej spodnej hranici, tak si doplať odvody dobrovoľne, napr. z ďalších 10 000,- možno bude stačiť platiť len dôchodkové ako dobrovoľný platca a tvoj vymeriavací základ pre dôchodok bude 18100,- čiže OMB kdesi okolo 1. Či sa ti to oplatí alebo neoplatí treba prepočítať. Mnoho SZČO sa na jednej strane snaží mať VZ čo najnižší, aby ušetril na daniach a odvodoch, na druhej strane chce mať vysoký dôchodok. Treba sa rozhodnúť. Alebo šporiť do pančuchy?
------------------------------------------------------------

Zuzuľa - pozri si v tejto téme príspevky č,11,12 a ešte od márie27, kde má?
/tam , kde má otáznik, a nevie si to vysvetliť!.

čo potom dodáš ?

Vypočítať aspoň približne dôchodok sa oplatí. No a príspevky v tejto téme sú celkom dobré, len to treba ešte dokončiť. Pomoc mi ponúkol už aj Andrej, tak dúfam , že sa dopracujeme k dačomu. Možno zistíme, že Zákonodarci budú musieť prerobiť postup výpočtu dôchodku, lebo sa mi to vôbec nepáči.

Myslím si, že výpočet ponechať len na SP nestačí.!
Naposledy upravil gutan52 : 19.11.07 at 18:02
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Mária27 Pozri príspevok
gutan52,

zákon treba brať so všetkými chlpmi.

Predchádzajúci zákon ti dal možnosť vybrať najlepších 5 z posledných 10 rokov, ale mal kopu iných zlých paragrafov, takže sumy dôchodkov nakoniec vychádzali nižšie. A čo majú povedať tí, čo mali celý život vysoké zárobky a posledných 10 rokov nízke?

**toto je náš prípad a preto sa chceme priblížiť k dákej spravodlivosti! JG


Tento zákon ti počíta priemerný osobný bod od roku 1984, ak tam nie je 22 rokov poistenia, ide pred rok 1984, kde už stačí 10 rokov ... je tam veľa iných možností.

Dobre ti napísal endrju, napíš konkrétny prípad. Lebo aj tých 22 rokov je len od roku 2005, predtým bolo 10. A sú tam aj iné podmienky, ktoré nás normálne nemusia napadnúť. Potom sa urobia v príkladoch aj chyby.
V TEJTO TÉME :

Podľa príspevku č.12 a Tvojej reakcie v č.23
mám na tie roky stále zálusk, pretože pán Mihál mi spravil chuť. Len či to tak aj bude? to neviem, a preto sa chceme dopátrať aj k tým rokom.....

Rozumiem tomu asi tak, že keď má 22 rokov platených SP, tak to stačí. Môže robiť človek aj ďalej, nemusí si už platiť SP a keď dovrši dôch. vek, tak požiada o Starobný dôchodok . Potom bude mať dôchodok lepší, ako keby platil SP až do 62 roku života / či 57r. u manželky.

Píšem to asi zložito.
Mal by som len po krôčikoch.
T A K : je ukážkový príklad č. 12 v tejto téme správne vypočítaný?
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Mária27 Pozri príspevok
gutan52,

zákon treba brať so všetkými chlpmi.



Dobre ti napísal endrju, napíš konkrétny prípad.

Lebo aj tých 22 rokov je len od roku 2005, predtým bolo 10. A sú tam aj iné podmienky, ktoré nás normálne nemusia napadnúť. Potom sa urobia v príkladoch aj chyby.

Príklad

Počet odpracovaných rokov k 31.12.2003 = 30
k 31.12.2006 = 33
Obdobie dôchodkového poistenia do 31,12,2007 chceme , ale potom už nie, lebo nám to každým ďalším rokom znižuje POMB. To už nám znižovalo od r. 1998,pretože OMB bol pod 0,3 v každom roku. Tým sme sa dostali z POMB už na 0,5581 a pritom do SP platíme každý mesiac z min mzdy tak, ako nám to predpisujú /povinne/. Dvakrát si tým škodíme, lebo sa nám znižuje každým rokom POMB a keď budeme brať st. dôchodok /od 1.1.2011/, tak bude menší, ako by bol s POMB z roku 1997. Takže zato platíme SP, aby sme mali nižší dôchodok. Podľa mňa je to s každým , kto má VZ len vo výške MinMzdy.

za 3 roky by sme mali do SP ešte odviesť min. 102.000,-Sk a to nám zníži dôchodok o cca 250,-Sk mesačne; a pritom sa odvádza to min z MM.

A takých je dosť, pretože nie každému SZČO sa darí. Mnohí robia, aj keď im to nevychádza na MMzdu. Tak. A tu je podľa mňa nespravodlivosť. Načim s tým niečo urobiť, lebo to sú príliš rýchlo sa "otvárajúce nožnice /OVZ:VVZ/".
Zvažujte to a ak sa mýlim, potešte ma. Ďakujem JG

Toto je "široká parketa", ;nemyslím si, že bude rýchlo vyriešená.
Príklady mám v Excelových tabulkách, ale neviem to sem umiestniť. Možno, že mi niekto poradí.
Sem - na Poradu - chodia asi aj pracovníci zo SP, ZP či DÚ. Možno, že sa niekto aj z nich prihlási.

ešte - Odkaz pre Andreja : Aj p. ministerka Tomanová o tomto vie, aj p. Kanik i p. Radičová . Vieme ako reagujú???
Naposledy upravil gutan52 : 19.11.07 at 21:29
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Jana Motyčková Pozri príspevok
Áno

POMB sa v súčasnosti počíta prakticky z posledných 22 rokov poistenia, takže ak nebudeš poistená, POMB sa nezmení (Ak nebudú zmeny zákona)

Dôchodok bude vyplácaný v nižšej výške, plus bude nárok zrejme na nejaké sociálne dávky, ale to závisí aj od prijmu manžela a pod.

Ak si budeš 10 rokov platiť DP z minima, tak sa zmení POMB - zhruba priemer z posledných 12 rokov doteraz x12 + cca 0,4 x10 za nasledujúcich 10 rokov, to spolu deleno 22 bude POMB.
Dôchodok bude potom POMBx40x350 (predpolkadaná DH).
Ak napríklad za posledných 12 rokov bol POMB 0,6085 (presne spočítaš z výpisu), tak dôchodok bude (0.6085x12+0.4x10)/22 x 40 x 350 = 7192 Sk.
náš prípad je dosť podobný, až na to, že už máme z 24 rokov OMBody. Veru, kazí sa nám POMB za posledné roky. Prečo? Lebo mojej manželke dobré OMBody prvých rokov vzorec vypúšťa a zlé OMBody priberá. Keby sa už neplatilo za posledných 5 rokov, POMB by bol lepší a dôchodok tiež. Alebo by sa mohol brať do úvahy POMB od r 1984 do r 2005 ? Konkrétny príklad z tabuľky sa budem snažiť priložiť . Zatiaľ to neviem sem zadať. JG
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať