Zavrieť

Porady

PPD vs. faktúra

Začali sme prenajímať kancelárske priestory a nemiem či máme povinnosť vystavovať faktúry. Dohodnuté platby sú bez DPH pre všetkých nájomcov-podnikateľov, alebo stačí PPD?
Ešte jedna otázočka, ked vyplňam prijaté od: tak sa tam adresa uvádza miesto podnikania danej osoby alebo miesto bydliska?
Díky moc.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
monyka
Začali sme prenajímať kancelárske priestory a nemiem či máme povinnosť vystavovať faktúry. Dohodnuté platby sú bez DPH pre všetkých nájomcov-podnikateľov, alebo stačí PPD?
Ešte jedna otázočka, ked vyplňam prijaté od: tak sa tam adresa uvádza miesto podnikania danej osoby alebo miesto bydliska?
Díky moc.
Ak máte podpísané nájomné zmluvy v tom prípade stačí PPD. Prijaté od sa uvádza sídlo spoločnosti.
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

a ked nám niektorí platia aj na účet, tak treba faktúru?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
monyka
a ked nám niektorí platia aj na účet, tak treba faktúru?
Jedine v tom prípade ak nie je zmluva. Ak zmluva obsahuje všetky zákonom dané náležitosti, potom to nahradzuje daňový doklad. Konec koncov ide o opakované plnenie.
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Dakujem Vám pekne. Ešte otázočke je na to nieaký paragraf?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
monyka
Dakujem Vám pekne. Ešte otázočke je na to nieaký paragraf?
Paragraf na čo? Čo máš na mysli?
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

myslím na to, že keď máme zmluvu, že faktúru netreba vystavovať...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
§ 71 ods. 1)
..... Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa §28 až 42.


§ 38 ods. 3)
Oslodobený od dane je nájom nehnuteľností alebo jej časti s výnimkou.....
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 06.12.06 at 13:11
0 0
matúš matúš

matúš je offline (nepripojený) matúš

A čo je výhodnejšie: fakturovať bez DPH alebo nie? Začíname s prenájmom nebytových priestorov až teraz a nejak mi unikajú súvislosti. (všetci sme plátcami DPH)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
matúš
A čo je výhodnejšie: fakturovať bez DPH alebo nie? Začíname s prenájmom nebytových priestorov až teraz a nejak mi unikajú súvislosti. (všetci sme plátcami DPH)
Ak sa rozhodnete prenajímať bez dph, viď § 38 ods.3 a na to nadväzne aj ods. 5), budeš musieť pri podávaní priznania rátať koeficient na uplatnenie dph na vstupe. V prípade prenájmu s dph táto starosť ti odpadá.
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Myslím a z vlastnej skúsenosti poradím účtovať prenájom s DPH keď ste všetci platiteľmi, mne to bolo jednoduchšie a nemuseli sme počítať koeficient a krátiť si vstupy. Prajem príjemný večer.
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Vstupy sa myslí DPH pri prijatých faktúrach? lebo sa mi zdá že taký termín sa už nepoužíva... ja mám skúsenosti s termínom "odpočítateľná daň" a "zdaniteľné obchody". Ešte jedna otázočka. Neviem vôbec čo mám robiť. Prenajímame 3 kancelárie a vôbec netuším ako sa počíta ten koeficien, aj som ho pozerala v zákone ale je to na mňa zložité. To mám z hlavy odhadnuť koľko spotrebovali elektriky a také veci? skúste mi niekto poradiť... Ďakujem.
(rozbor: napr. mi príde faktúra za elektriku 2.000 + 380,- DPH =2380 a napr. odhadnem že minuli 1/2 z toho tak tak do § 49 zákona o DPH uvediem polvičnú sumu z 380,- Sk)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Koeficient pre dph sa ráta nasledovne:


vykony zdanene s dph / výkony zdanene s dph + výkony nezdanené s dph


Konrétne čísla:
Zákl.DPH DPH
Predaj tovaru 100.000 + 19.000,-
Najom bez dph 50.000 + 0,-

Koeficient: 100.000 / 100.000 + 50.000 = 0,6666 (vždy sa ráta na 4 desatinné miesta). Potom celkovú sumu dph na vstupe vynásobíš týmto koeficientom, výsledná suma je časť dph, ktorú si môžeš uplatniť ako daň na vstupe v rámci priznania.

AK SA MÝLIM OPRAVTE MA.
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Ja by som doplnil §71 ods.3

3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,

b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

smith
Koeficient pre dph sa ráta nasledovne:


vykony zdanene s dph / výkony zdanene s dph + výkony nezdanené s dph


Konrétne čísla:
Zákl.DPH DPH
Predaj tovaru 100.000 + 19.000,-
Najom bez dph 50.000 + 0,-

Koeficient: 100.000 / 100.000 + 50.000 = 0,6666 (vždy sa ráta na 4 desatinné miesta). Potom celkovú sumu dph na vstupe vynásobíš týmto koeficientom, výsledná suma je časť dph, ktorú si môžeš uplatniť ako daň na vstupe v rámci priznania.

AK SA MÝLIM OPRAVTE MA.
Koeficient sa počíta na 2 desatinné miesta nahor - viď § 50 ods. 1

" § 50
Pomerné odpočítanie dane

(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor. "
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Prosím vás, poraďte mi, chceme začať prenajímať penzión čisto na ubytovanie, ktorý sme tohto roku zrekonštruovali, sme platcami DPH a dnes mi prišla záloha od nepodnikateľa na ubytovanie na termín január až február 2007. Ja som povinná vystaviť doklad - len preddavkovú faktúru alebo už riadnu faktúru s vyčíslením DPH už v tomto roku do 15 dní od prijatia platby? Podľa § 38 ods. 3 písm. a) prenájom ubytovacích zariadení nie je oslobodený od DPH, tzn. nebude sa ma dotýkať koeficient, dobre som to pochopila? A navyše podnikateľ je z PĽ a platil v poľskej mene, ale na výpise mám aj sumu v PĽ a aj už prepočítanú na naše peniaze.
Naposledy upravil Natka : 15.12.06 at 12:41
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Ahojte, teraz sa mi dostala do ruky zmluva o výstave exponátov, je to vlastne prenájom priestorov na výstave, zmluva je zo Septembra, cena vrátane DPH je cca 70000 Sk a teraz to máme platiť vraj v hotovosti?! Môžem takúto cenu uhradiť v hotovosti len na základe VPD? DPH budem účtovať až teraz v Decembri? To je zase nejaký výmysel šéfa, neviem kde mal tú zmluvu doteraz a prečo ešte nebola zaplatená. Prosím poraďte mi, dúfam, že nebudem musieť podávať dodatočné priznanie k DPH.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
chudaska
Ahojte, teraz sa mi dostala do ruky zmluva o výstave exponátov, je to vlastne prenájom priestorov na výstave, zmluva je zo Septembra, cena vrátane DPH je cca 70000 Sk a teraz to máme platiť vraj v hotovosti?! Môžem takúto cenu uhradiť v hotovosti len na základe VPD? DPH budem účtovať až teraz v Decembri? To je zase nejaký výmysel šéfa, neviem kde mal tú zmluvu doteraz a prečo ešte nebola zaplatená. Prosím poraďte mi, dúfam, že nebudem musieť podávať dodatočné priznanie k DPH.
Ďakujem za odpoveď
Ak ste 1/4 ročným plátcom dph tak nemusiš podávať dodatočné, nakoľko dph na vstupe môžeš uplatniť aj v nasledujúcom zdaňovacom období, t.j. v 4.Q 2006.

Ale ak ste mesačným plátcom tak ťa čaká dodatočné priznanie ak chceš uplatniť dph.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Sme štvrťročným platcom DPH, takže môžem si DPH uplatniť aj teraz, to som rada, len ešte podotázočka, mám zmluvu, ktorá bola podpísaná v septembri ale ja ju doteraz v účtovníctve neevidujem /vediem podvojné/, čiže môžem nájom uhradiť v hotovosti 70000 Sk/vrátane DPH a priložiť si k tomu do pokladne tú zmluvu? Aj keď je zo septembra? Nerobím veľa s nájomnými zmluvami, tak nie som si istá, či nemám mať teraz k tej zmluve vystavenú faktúru. Obaja sme platitelia aj prenajímateľ aj vystavovateľ.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Natka
Prosím vás, poraďte mi, chceme začať prenajímať penzión čisto na ubytovanie, ktorý sme tohto roku zrekonštruovali, sme platcami DPH a dnes mi prišla záloha od nepodnikateľa na ubytovanie na termín január až február 2007. Ja som povinná vystaviť doklad - len preddavkovú faktúru alebo už riadnu faktúru s vyčíslením DPH už v tomto roku do 15 dní od prijatia platby? Podľa § 38 ods. 3 písm. a) prenájom ubytovacích zariadení nie je oslobodený od DPH, tzn. nebude sa ma dotýkať koeficient, dobre som to pochopila? A navyše podnikateľ je z PĽ a platil v poľskej mene, ale na výpise mám aj sumu v PĽ a aj už prepočítanú na naše peniaze.
Pomôže mi niekto, prosím vás?
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Natka
Prosím vás, poraďte mi, chceme začať prenajímať penzión čisto na ubytovanie, ktorý sme tohto roku zrekonštruovali, sme platcami DPH a dnes mi prišla záloha od nepodnikateľa na ubytovanie na termín január až február 2007. Ja som povinná vystaviť doklad - len preddavkovú faktúru alebo už riadnu faktúru s vyčíslením DPH už v tomto roku do 15 dní od prijatia platby? Podľa § 38 ods. 3 písm. a) prenájom ubytovacích zariadení nie je oslobodený od DPH, tzn. nebude sa ma dotýkať koeficient, dobre som to pochopila? A navyše podnikateľ je z PĽ a platil v poľskej mene, ale na výpise mám aj sumu v PĽ a aj už prepočítanú na naše peniaze.
1.ste povinná vystaviť faktúru z prijatej platby z DPH do 15 dní
2.koeficient sa Vás netýka
3.aj ak platil v inej mene tak určite len hodnotu, ktorá je za ubytovanie v SK len si to prepočítal na svoju menu urobte to aj vy a dostanete KR
(KR nie je základom dane DPH ).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať