Zavrieť

Porady

SZČO a práca v zahraničí

Ahojte našla som tu niekoľko príspevkov na túto tému, nikdy však nedošlo v rámci diskusii k nejakému spoločnému záveru.
tak teda problém. Slovenská SZČO pracuje v zahraničí (Rusko), svoje služby fakturuje na základe zmluvy slovenskej SZČO, ktorá má podpísanú zmluvu so zahraničným partnerom. Zahraničný partner prepláca obom letenku a ubytovanie.
Predmetná SZČO má teda príjmy z fakturácie, výdavky vykazuje platené odvody. Ide o to, či je možné si uplatniť výdavky vo výške stravného + 40% vreckové, ak sa tam zdržiava viac ako 183 dní v roku. Podotýkam, že tam nemá zriadenú stálu prevádzkáreň.
Rada by som bola, keby sa vyjadrili tí, ktorí s tým majú skúsenosti aj pri obhajovaní pri daňovej kontrole.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Ja som uplatňovala výdavky na stravné - diéty. V zmluve bolo uvedené miesto, kde bude práca vykonaná, kopírovala som pas s povolením - víza, bol tam aj dátum prechodu cez hranice. Nevidím v tom problém.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Ermon zaujíma ma to preto, že boli isté názory, že ak to trvá spolu viac ako 183 dní v roku, nejde o zahraničnú pracovnú cestu a teda tieto náhrady mu nemožno uznať ako daňové výdavky.
    A vreckové si neuplatňovala?
    Monika Kováčová
    To je usmernenie o mieste pravidelného vykonávania činnosti. Hľadaj 183 dní.

    Doplnenie zo stránky DRSR: FAQ
    Otázka:
    Aké sú to výdavky daňovníka vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva?

    Odpoveď:
    Zo súčasne platného znenia ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov vyplýva, že daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone sú výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách.
    Platný zákon o dani z príjmov nedefinuje, čo sa považuje za miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva.
    U daňovníkov, ktorí nemajú stálu prevádzku alebo u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka.
    Ak má daňovník v oprávnení na vykonávanie činnosti uvedené ako miesto podnikania miesto trvalého pobytu, ale činnosť vykonáva v prevádzke, ktorú má zriadenú na výkon činnosti a jej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu daňovníka, miestom pravidelného vykonávania činnosti je potom miesto, v ktorom je zriadená prevádzka.
    Z uvedeného vyplýva, že pri výkone činností, ktoré nemajú miesto, kde sa činnosť pravidelne vykonáva a nie sú vykonávané v stálej prevádzkarni, sa bude vychádzať zo živnostenského oprávnenia a z toho, čo je v ňom uvedené ako miesto podnikania, napr. miesto trvalého bydliska.
    V prípade, ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona vykonáva svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto pravidelného vykonávania činností, môže si uplatniť daňové výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 11.12.06 at 14:17 Dôvod: doplnenie stanovisko DRSR k miestu pravidelného vykonávania činnosti

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Ďakujem ermon, takto som to potrebovala vysvetliť. Čiže môžem uplatňovať stravné i 40% vreckové (cestovné a ubytovanie nehradí on). Stačí vypísať cestovný príkaz, priložiť letenku tam a späť, aby bolo jasné, že v tom období tam skutočne bol?
    Ešte jedna otázočka, táto SZČO má živnostenské oprávnenie s miestom podnikania - miesto trvalého pobytu, žije so svojou družkou v 3-izbovom byte v inom meste, kde si na základe zmluvy prenajíma jednu miestnosť ako kanceláriu. Dochádza sem autom, ktoré však nemá zaradené v obchodnom majetku a nakoľko nemá zaplatenú daň z MV na toto auto pre rok 2006, nemôže si uplatňovať cestovné, však?. A potom nájom na základe zmluvy môže uplatniť do daňových výdavkov?

    SZČO a práca v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.