Zavrieť

Porady

digitálny fotoaparát - kúpa

Dobrý deň. Bola by som veľmi povďačná, keby mi niekto vedel poradiť . Chcem kúpiť manželovi na Vianoce digitálny fotoaparát. Na čo sa mám pri kúpe zamerať, ak to má byť fotoaparát na bežné rodinné fotenie. Sú medzi značkami fotoaparátov nejaké rozdiely v kvalite. Poradte mi nejaký dobrý typ, za normálnu cenu / do 6000 sk /. Ďakujem.
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To je asi takto tazko radit. Pre niekoho moze byt podstatny parameter aj napr. hmotnost a rozmery, pre zanieteneho fotografa je to zasa nepodstatne, bude nosit zo sebou aj 5 kg, len aby to fotilo co najlepsie.

V tejto cenovej kategorii mozes ratat priblizne s 5 - 6 megapixellami, co bohato postacuje na pekne fotenie. Standardom je 3 x opticky zoom, (digitalny vobec neber do uvahy) a zacinaju sa objavovat aj fotaky so stabilizatorom obrazu.

Ja osobne by som dal prednost (ak by mi niekto v tejto triede ponukal nieco naviac) bud vacsiemu zoomu (viac ako 3x), alebo stabilizatoru.

Pre pouzitelnost fotaku a dobre vysledky je dolezita aj svetelnost objektivu Casto ju v letakoch ani neuvadzaju, ale vzdy musi byt uvedena priamo na objektive - ak nie je, jeto smejd. Tie cisla maju byt co najmensie. Take hodnoty ako 5,2 su dost o nicom. Pretoze je tam zoom, hodnoty su vzdy dve - ako rozpatie, napr. 2,8 - 4,5.

Ja som dcere kupil pod stromcek Panasonic Lumix DMC-LS2EG predovsetkym kvoli tomu stabilizatoru. Pocul som, ze to foti velmi dobre, ale este som to neskusal, je to v krabici. Stalo to 5500 aj s pridavnou kartou http://www.fotoexpert.sk/kompaktne-d...D=1074413&sort=

Tak vela stastia.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

deskos
Dobrý deň. Bola by som veľmi povďačná, keby mi niekto vedel poradiť . Chcem kúpiť manželovi na Vianoce digitálny fotoaparát. Na čo sa mám pri kúpe zamerať, ak to má byť fotoaparát na bežné rodinné fotenie. Sú medzi značkami fotoaparátov nejaké rozdiely v kvalite. Poradte mi nejaký dobrý typ, za normálnu cenu / do 6000 sk /. Ďakujem.
Prečítaj si tento článok, sú tam celkom dobré rady.

http://pc.sme.sk/c/3021554/Aky-digit...a-Vianoce.html
0 0
deskos deskos

deskos je offline (nepripojený) deskos

Ďakujem za odpovede a želám šťastné a veselé Vianoce
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Kúpili sme na vianoce digitálny fotoaparát, ktorý hneď v prvý deň sa pokazil, nefunguje blesk. Vie mi niekto poradiť ako sa má reklamovať? Chcela by som naspäť peniaze, alebo vymeniť a kúpiť inú značku, totiž sa mi nepáči aké fotky sa dajú s ním spraviť. Som v práve pýtať späť peniaze? od kúpy ešte neubehlo ani prvých 10 dní. Ďakujem..
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
záleží od obchodu, kde ste ho kúpili... aké má pravidlá
väčšina obchodov už do 10 dní automaticky robí výmenu ...
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Magma
Kúpili sme na vianoce digitálny fotoaparát, ktorý hneď v prvý deň sa pokazil, nefunguje blesk. Vie mi niekto poradiť ako sa má reklamovať? Chcela by som naspäť peniaze, alebo vymeniť a kúpiť inú značku, totiž sa mi nepáči aké fotky sa dajú s ním spraviť. Som v práve pýtať späť peniaze? od kúpy ešte neubehlo ani prvých 10 dní. Ďakujem..
ahoj,

máte viacero možností, predovšetkým máte právo kúpenú vec reklamovať.
Pre určenie najvhodnejšieho postupu ešte napíš, či ste foťák kupovali v obchode, alebo cez internet resp zásielkový predaj a či ste podpisovali nejakú zmluvu. V závislosti od týchto okolností máte odlišné možnosti ako si uplatniť svoje práva.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

misomiso
To je asi takto tazko radit. Pre niekoho moze byt podstatny parameter aj napr. hmotnost a rozmery, pre zanieteneho fotografa je to zasa nepodstatne, bude nosit zo sebou aj 5 kg, len aby to fotilo co najlepsie.

V tejto cenovej kategorii mozes ratat priblizne s 5 - 6 megapixellami, co bohato postacuje na pekne fotenie. Standardom je 3 x opticky zoom, (digitalny vobec neber do uvahy) a zacinaju sa objavovat aj fotaky so stabilizatorom obrazu.

Ja osobne by som dal prednost (ak by mi niekto v tejto triede ponukal nieco naviac) bud vacsiemu zoomu (viac ako 3x), alebo stabilizatoru.

Pre pouzitelnost fotaku a dobre vysledky je dolezita aj svetelnost objektivu Casto ju v letakoch ani neuvadzaju, ale vzdy musi byt uvedena priamo na objektive - ak nie je, jeto smejd. Tie cisla maju byt co najmensie. Take hodnoty ako 5,2 su dost o nicom. Pretoze je tam zoom, hodnoty su vzdy dve - ako rozpatie, napr. 2,8 - 4,5.

Ja som dcere kupil pod stromcek Panasonic Lumix DMC-LS2EG predovsetkym kvoli tomu stabilizatoru. Pocul som, ze to foti velmi dobre, ale este som to neskusal, je to v krabici. Stalo to 5500 aj s pridavnou kartou http://www.fotoexpert.sk/kompaktne-d...D=1074413&sort=

Tak vela stastia.
Tak my sme dnes prešli predajne FOTO, lebo tiež chceme kúpiť fotoaparát a dozvedeli sme sa, že stabilizátor je nám nanič, ak nemáme zoom aspoň 10. No a to sú už foťáky za ceny okolo 30 tis. Že vraj sme nainfikovaní televíznou reklamou (neviem akou, lebo ja telku pozerám veľmi málo) a ten stabilizátor nám je zbytočný. Tiež som sa pýtala na svetlosť - odpoveď bola podobná. Pani, to máte jedno, všetky sú okolo 3-3,5. To je štandard. A ešte že s Panasonicom neodfotím v tme nič, že na to sú dobré Olympicy. No neviem, zdá sa mi, že každá líška svoj chvost chváli. My sme chceli fotoaparát do 10 tis. ale teraz som z toho rozčarovaná, či nevyhodím zbytočne peniaze za to, čo nikdy nevyužijem (stabilizátor ...) Lebo sú aj foťáky za 5-6 tis. Môžete poradiť niekto skúsenejší? Ďakujem pekne.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Stabilizátor obrazu je dobrá vec a dost potrebná. Síce žerie baterky, ale dá sa vypnúť ak ho nechcete používať. Treba si však odpovedať na otázku - kto bude používať fotoaparát a na aké účely. Nie je pravda, že Panasonic neodfotí nič po tme. Dnes aj mobilné telefóny s obyčajnou diódou spravia slušné fotky v noci. Je zbytočné ak sa ľudia naháňajú za megapixelmi. Na fotografiu velkosti a4 Vám úplne poslúži aj foták s 3,2 mpix. Ja by som osobne dal dôraz na optický zoom. Čím väčší optický zoom - tým však väčší foťák. Treba spraviť kompromis.
V skratke:
Pre rodinné fotky z dovolenky - foták od 3,2 do 5 mpix s 3 násobným optickým zoomom zoženiete v pohode do 6000Sk a bude Vám stačiť. Len pozor na neznáme kórejské značky
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

j.s
V skratke:
Pre rodinné fotky z dovolenky - foták od 3,2 do 5 mpix s 3 násobným optickým zoomom zoženiete v pohode do 6000Sk a bude Vám stačiť. Len pozor na neznáme kórejské značky
Ďakujem za radu, poviete mi svoj názor na tieto konkrétne?

Panasonic DMC-FX07EG-A (7 Mpx, 3.6x op.zoom, 2.5" LCD)

Panasonic DMC-FX3EG-K (6 Mpx, 3x op.zoom, 2.5" LCD)
Vďaka
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Rozdiely pri tychto dvoch fotakoch:
  • ten prvy 7mpix, ten druhy 6mpix - aj an fotkach vacsich rozmerov rozdiel urcite neuvidite. Ak planujete robit plagaty - 7mpix, pre rodinu staci 6mpix
  • opticky zoom - 3,6 a 3.0 - nevidim v tom velky rozdiel, pre rodinu staci 3,0
  • ohniskova vzdialenost - t.j ten udaj napr. - 28mm-108mm , ten 7mpix fotak ju ma lepsiu. V praxi to znamena, ze ked odfotite povedzme auto zo vzdialenosti 20m, tak ten 7mpix fotak odfoti aj priestor okolo auta velky 3m a ten 6mpix fotak odfoti priestor okolo auta 2.8m. Na beznej fotke vsak tento rozdiel nezbadate
  • nesledujte udaje ako digitalny zoom - tu uy dochadza k skreslovaniu a velky dig.zoom sluzi len ako reklamny tah
  • nesledujte udaje ako efekty - fotenie ciernobielo, sepia... Prevedenie farebnej fotky do ciernobielej vam spravi hociaky program v pocitaci
  • oba fotaky maju rovnaku stabilizaciu obrazu
  • ten 7mpix ma trosku lepsi objektiv, ale pre rodinu staci aj ten co ma 6mpix
  • makro - fotenie zblizka je rovnake - 30cm
Zaver(podla mna): pre rodinu staci v pohode ten 6mpix, je aj o 3000Sk lacnejsi. Ak chcete sa hrat pri foteni a nefotit s rezimom auto a sami doostrovat a vyvazovat, potom berte ten 7mpix
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Rozdiely pri tychto dvoch fotakoch:
ten prvy 7mpix, ten druhy 6mpix - aj an fotkach vacsich rozmerov rozdiel urcite neuvidite. Ak planujete robit plagaty - 7mpix, pre rodinu staci 6mpix
opticky zoom - 3,6 a 3.0 - nevidim v tom velky rozdiel, pre rodinu staci 3,0
ohniskova vzdialenost - t.j ten udaj napr. - 28mm-108mm , ten 7mpix fotak ju ma lepsiu. V praxi to znamena, ze ked odfotite povedzme auto zo vzdialenosti 20m, tak ten 7mpix fotak odfoti aj priestor okolo auta velky 3m a ten 6mpix fotak odfoti priestor okolo auta 2.8m. Na beznej fotke vsak tento rozdiel nezbadate
nesledujte udaje ako digitalny zoom - tu uy dochadza k skreslovaniu a velky dig.zoom sluzi len ako reklamny tah
nesledujte udaje ako efekty - fotenie ciernobielo, sepia... Prevedenie farebnej fotky do ciernobielej vam spravi hociaky program v pocitaci
oba fotaky maju rovnaku stabilizaciu obrazu
ten 7mpix ma trosku lepsi objektiv, ale pre rodinu staci aj ten co ma 6mpix
makro - fotenie zblizka je rovnake - 30cm
Zaver(podla mna): pre rodinu staci v pohode ten 6mpix, je aj o 3000Sk lacnejsi. Ak chcete sa hrat pri foteni a nefotit s rezimom auto a sami doostrovat a vyvazovat, potom berte ten 7mpix
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Oba fotaky su dobre. Este k tomu problemu stabilizator a svetelnost. Nie je pravda, zestabilizator sa vyuzije az pri zoom 10. Potrebnost stabilizatoru dokonca suvisi s (dost slabou) svetelnostou u kompaktnych digitalov vseobecne. Plati totiz pravidlo (nezmenilo sa za 150 rokov fotografie) ze cim menej svetla dopada na film (chip) doba expozicie musi byt dlhsia. My o tom ani nevieme, stara sa o to za nas expozicna automatika. Ta potom hadze dlhsie cas.

Otazka znie - aky dlhy cas dokaze este udrzat clovek "z ruky", bez stabilizatora alebo pouzitia stativu? Ked sa fotilo na kinofilm, platilo jednoduche pravidlo - cas musi maximalne rovny ohnisku (zoom). Teda ked sa fotilo na zakladny objektiv (najcastejsie 50mm) expozicny cas bolo treba pouzit 1/60 a nie dlhsi, ak sa fotilo napr. teleobjektivom s ohniskom 220 mm, bolo potrebne pouzit 1/250 sec.

Toto pravidlo platilo ale pre cloveka s trenovanou rukou, ktory vedel, ze treba stlacat spust co najkludnejsie, v ziadnom pripade nepostacovalo pre takych nahodnych fotografov, ktori spolu so stlacenim spuste mykli s fotakom.

Teraz to pravidlo plati rovnako, ibaze s prichodom digitalov sa vniesol chaos do ohniskovych vzdialenosti. Chip ma vzdy inu velkost, uz nezodpoveda velkosti kinofilmu, teda aj ohniskove vzdialenosti su ine a horsie sa to pocita. Ale vacsina predajsov uvadza aj prepocet na kinofilm (alebo iba tento udaj), pri digitaloch s 3 x zoomom to byva najcastejsie niekde okolo 35 - 105 mm. Ked si uvedomime, ze pri 3 x zoome fotime na ekvinalentne ohnisko 105 mm, musime pouzit aspon 1/120 sec.

To je ale casto problem, predovsetkym, ak je pod mrakom alebo su ine horsie svetelne podmieny. Potom fotime bud na dlhsie casy (a tu je stabilizator na nezaplatenie) alebo nastavime (pripaden nastavi fotak sam) extremne vysoke ISO (citlivost chipu) a to je vykupene VZDY vyrazne vyssim sumom. Ako som uz povedal, cely problem zavisi aj od svetelnosti (nie je pravda, ze ju maju vsetky fotaky rovnaku), pretoze cim menej svetla prejde cez objektiv, tym umerne sa musi predlzit expozicny cas.

Ak teda fotime s fotakom, ktory nema stabilizator alebo excelentnu svetelnost (to kompaktne digitaly urcite nemaju) inde ako na priamom slnku, riskujeme rozmazane zabery. To rozmazanie samozrejm enebyva take, aby bolo vidiet pri kontrole na displeji, a casto nam ani velmi nevadi pri rozmere 9 x 13 cm. Ale nikdy nevieme, kedy sa nam podari nejaka unikatne fotka a potom nas moze naozaj mrziet, ze je rozmazana.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Este som zabudol. neviem, co chete fotit, ale ak by ste chcli robit pekne portrety, je vhodny naozaj co najvacsi zoom - aj 10x. Potom treba ist samozrejme dalej od objektu a mat dostatok svetla. Je to kvoli "hlbke ostrosti". Pri beznych ohniskach (zoom x3) je ostre vsetko, co byva casto vyhoda, ale u portretov nie. Portret je pekny iba, ak je pozadie vyrazne rozmazane. To je inak (ako vysokym zoomom) nedosiahnutelne.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ďakujem obom za ochotu a čas. Je to ozaj vyčerpávajúca odpoveď.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Inak - ak si kupis DMC-LZ5EG, mas 6 x zoom za 7,421 Sk vratane DPH.

Ja sa chystam kupit DMC-TZ1EG kvoli tomu 10 x zoomu a stabilizatoru. Stoji 10,112 s DPH a ked pockas mesiac, bude isto pod desat litrov.
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

aký názor máte na Casio Exilim ex-z1050 ? Manžel sa ho chystá kúpiť v Anglicku.Ale vraj sa mám mrknúť na internet či je dobrý . Na internete som našla o tomto fotoaparáte toto :http://www.fotografovani.cz/db/srovnej.php?v=620&w=g
Vyznám sa ja v tom ? - nie, prosím poraďte tí čo sa v tom vyznajú.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahoj, ma niekto skusenosti s fotakom Panasonic DMC-LS80?
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
tonkat Pozri príspevok
Tak my sme dnes prešli predajne FOTO, lebo tiež chceme kúpiť fotoaparát a dozvedeli sme sa, že stabilizátor je nám nanič, ak nemáme zoom aspoň 10. No a to sú už foťáky za ceny okolo 30 tis. Že vraj sme nainfikovaní televíznou reklamou (neviem akou, lebo ja telku pozerám veľmi málo) a ten stabilizátor nám je zbytočný. Tiež som sa pýtala na svetlosť - odpoveď bola podobná. Pani, to máte jedno, všetky sú okolo 3-3,5. To je štandard. A ešte že s Panasonicom neodfotím v tme nič, že na to sú dobré Olympicy. No neviem, zdá sa mi, že každá líška svoj chvost chváli. My sme chceli fotoaparát do 10 tis. ale teraz som z toho rozčarovaná, či nevyhodím zbytočne peniaze za to, čo nikdy nevyužijem (stabilizátor ...) Lebo sú aj foťáky za 5-6 tis. Môžete poradiť niekto skúsenejší? Ďakujem pekne.
No nemôžeš sa mu čudovať. Pri dnešných cenách foľákov na nete sa z predajcov stali radcovia. Pozor, neochotní radcovia. Prečo by ti radil, keď to kupiš aj tak cez net. Skús to zahrať tak, že si budeš chcieť kúpiť foťák priamo u neho a teraz. Uvidíš ako ti bude vysvetľovať.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Najka Pozri príspevok
Ahoj, ma niekto skusenosti s fotakom Panasonic DMC-LS80?
Dobra volba. Ak mas cas, mrkni odbornejsie forum o nom napr. tu:
http://digiforum.zive.cz/viewtopic.p...20c2b#p5765024
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Váhala som medzi SX1 a SX10, už som sa definitívne rozhodla a krásavec Canon PowerShot SX10 IS už je aj doma. Veľmi sa z neho vytešujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať