Zavrieť

Porady

lekarska prehliadka

ahojte, mam takuto otazku.
som povinna poslat zamestnanca, ktory mi dnes nastupil na lekarsku prehliadku (bude na pozicii administrativny pracovnik)? Ak ano, podla ktoreho zakona. A potom mu to samozrejme musim preplatit?
dakujem vsetkym
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Viera Klimentová Pozri príspevok
Potvrdenie, že je schoný na výkon konkrétnej práce mi stačí potvrdiť na Nástupný list, kde uvediem profesiu a prácu, ktorú bude zamestnance vykonávať. Niektorí lekári dávajú potvrdenie na svojich lístkoch, alebo na osobitnom papieri. Nie je na potvrdenie žiadne osobitné tlačivo.
Keď to pre teba stačí potvrdiť len na nástupnom liste, tak kde je problém?
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

V tomto prípade nikde. Problémom bola len poýiadavka lekára pri periodickej prehliadke vodiča - "nové" tlačivo. Ale to ja už riešiť nebudem, lebo, ako som si to overila v kompetencii lekára.
Ďakujem za reakcie.
Naposledy upravil Viera Klimentová : 10.04.08 at 04:55 Dôvod: požiadavka
0 0
ZUZANAzNR ZUZANAzNR

ZUZANAzNR je offline (nepripojený) ZUZANAzNR

Ahoj.
My posielame každého nového zamestnanca na vstupnú prehliadku.
Potom posielam aj administratívnych zamestnancov - každých 5 rokov na preventívnu prehliadku. Tak to robila mzdárka predo mnou a ja v tom pokračujem, lebo mi aj naša školiteľka BOZP dala takú tabuľku, podľa ktorej sa mám riadiť a tam to je.
Vstupnú prehliadku nepreplácame, ale preventívnu áno.
Naposledy upravil ZUZANAzNR : 14.04.08 at 15:46 Dôvod: upresnenie
0 0
moniquea moniquea

moniquea je offline (nepripojený) moniquea

Zdravim poradakov, mame novelizaciu zakona od 1.5.2008 a kazdy ma na to iny nazor, tak prosim o radu: Potrebujem poslat novych zamestnancov (zaradenych do 1. a 2. kategorie) na vstupnu lekarsku prehliadku? Dakujem za odpoved.
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

moniquea Pozri príspevok
Zdravim poradakov, mame novelizaciu zakona od 1.5.2008 a kazdy ma na to iny nazor, tak prosim o radu: Potrebujem poslat novych zamestnancov (zaradenych do 1. a 2. kategorie) na vstupnu lekarsku prehliadku? Dakujem za odpoved.
Od 1. 5. 2008 pracovníci 1 a 2 kategórie nemusia absolvovať vstupnú lekársku prehliadku s výnimkou tých, u ktorých to vyžaduje osobitný predpis a tých predpisov je plno, napr. ak vykonáva prácu vodiča, bezpečnostno technické služby, práca v noci, práca so zobrazovacou jednotkou ak je využívaná väčšiu časť pracovnej doby, práca v epidemiolgicky závažnej činnosti atď.
0 0
moniquea moniquea

moniquea je offline (nepripojený) moniquea

Vyborne, dakujem )

Btw. volala som na Ministerstvo prace, kde sa mi sice vyjadrili, ale povedali, aby som si to este overila na urade verejneho zdravotnictva, kde dnes maju nejaky sportovy den podstatne je pre mna to, ze vzhladom k tomu, ze nasi zamestnanci maju vacsinou kancelarsku pracu, potrebujem poslat na vstupnu prehliadku len tych, ktorym pridelime auto

Pekny vikend, velka vdaka.

Moniquea
0 0
MIRKA111 MIRKA111

MIRKA111 je offline (nepripojený) MIRKA111

Mám posielať na vstupnú prehliadku aj dohodárov?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

pracovisko Pozri príspevok
Od 1. 5. 2008 pracovníci 1 a 2 kategórie nemusia absolvovať vstupnú lekársku prehliadku s výnimkou tých, u ktorých to vyžaduje osobitný predpis a tých predpisov je plno, napr. ak vykonáva prácu vodiča, bezpečnostno technické služby, práca v noci, práca so zobrazovacou jednotkou ak je využívaná väčšiu časť pracovnej doby, práca v epidemiolgicky závažnej činnosti atď.
Áno, je to tak, ale máme skúsenosti, že ak máme pracovný úraz, hneď od nás pýtajú z IBP vstupnú prehliadku. Toto isté si vyžadujú pri posudzovaní choroby z povolania. Takže ani my nemáme povinnosť vstupných LP, ale firma rozhodla /aby sme sa chránili/ posielať každého. Je to však pre firmu náklad.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte, u nás sme nikdy neposielali zamestnancov na vstupné lekárske prehliadky. Ako je to vlastne s tými kategóriami zamestnancov? Každý nový zamestnanec absolvuje školenie BOZP a tým sa to končí. Tak teraz neviem.
0 0
matata77 matata77

matata77 je offline (nepripojený) matata77

Ahojte,
viete mi poradit, ako je to s posudzovanim zdravotnej sposobilosti zamestnancov na pracu so zobrazovacimi jednotkami - k akemu lekarovi mam posielat zamestnancov? My ich posielame k ocnemu, je to OK?
Dakujem.
0 0
Zita Gregušová Zita Gregušová
Prajem pekný deň,
Chcela by som sa poradiť o nasledovnom probléme:
Ako zamestnávateľ máme zamestnancov zaradených do I. a II. ktegórie. Podľa stanoviska pracovnej zdravotnej služby (PZS) nám nemôžu po vyšetrení očí a zraku vystaviť posudok o zdravotnej spôsobilosti na prácu so zobrazovacími jednotkami ( ZJ) bez vykonania komplexnej prehliadky.
Zmenou zákona NR SR č. 355/2007 Z. z. nie je povinnosť vykonávať pre uvedené kategórie preventívne lekárske prehliadky pokiaľ to neustanovuje osobitný predpis
V zmysle nariadenia vlády NR SR č. 276/2006 Z. z. zamestnávateľ zabezpečí posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu so ZJ alebo komplexné oftalmologické vyšetrenie. Nie je nám jasné, či súčasťou komplexného oftalmologického vyšetrenia musí byť aj vykonanie preventívnej lekárskej prehliadky ( odber krvi a štandardné EKG vyšetrenie).
Neviem, či v týchto veciach výkonu mPZS má niekto celkom jasno.
0 0
Zita Gregušová Zita Gregušová
Prajem pekný deň. Ja vlastne nechcem odpovedať, skôr poradiť písala som 21. 8. 2008 v časti lekárske prehliadky jednu otázku, na ktorú som nedostala konkrétnu odpoveď ani z vysokých a kontrolných úradov. Chcela som Vás požiadať, či mi nebudete vedieť poradiť.
0 0
dyha dyha

dyha je offline (nepripojený) dyha

Prosím o pomoc v kurioznom prípade .Môže firma finančne postihnúť dodávateľa-SZČO za to, že si ako zvárač neobnovil po uplynutí 1 roka preventívnu prehliadku ?
0 0
stanislavko stanislavko

stanislavko je offline (nepripojený) stanislavko

Chobot Pozri príspevok
Hradia sa len tie, ktoré sú predpísané zo zákona. Ostatné sa môžu zamestnancom uhradiť, ale treba to považovať ako benefit a zdaniť a zároveň sú nedaňovým nákladom pre firmu. Daňovým sú len tie predpísané. Viď článok hore.
Prosím, máte niekto vzor tlačiva na zdravotnú prehliadku. Ďakujem
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

Mám vzor ale neviem prilepiť, preto ho opíšem:

Názov vysielajúcej organizácie:

zamestnanec............. narodený............
pracovné zaradenie............ pracovisko.................
Podľa zákona o ochrane zdravia ľudí č. 272/94 Zb. a zákona o zdravotnej starostlivosti č. 277/94 Zb. odosielam *Vás k povinnej preventívnej prehliadke - vstupnej, periodickej, mimoriadnej
.................................................. .............................
ďalej postupujte podľa pokynov lekára a výsledok prehliadky s posudkom predložte po vykonaní prehliadky na príslušnom odbore.

V Nitre, dňa........... ....................................
pečiatka a podpis vysielajúceho

Záväzný posudok
podľa výsledku preventívnej prehliadky zapísanej v zdravotnej dokumentácii, zamestnanec
JE zdravotne spôsobilý na uvedenú prácu
NIE JE zdravotne spôsobilý
JE zdravotne spôsobilý na uvedenú prácu len za nasledovných podmienok......................................... .
.................................................. .........................
Na základe výsledku prehliadky lekár súhlasí - nesúhlasí s prácou v noci.
Termín budúcej prehliadky do: ....................................

Dňa..................... .......................................
pečiatka a podpis lekára


Neviem či ti pomôžem, ale používame toto tlačivo a mali sme aj kontrolu a bolo v poriadku. Treba si ho upraviť na vlastné podmienky.
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

My sme firma, ktorá má zdravotnú službu (máme aj pracovníkov, ktorí vykonávajú práce aj v 3. kategórii). Pre administravívnych pracovníkov (zdravotná služba ich zaradila do 2. kategórie) nám zdravotná služba nariadila vstupné LP a preventívne LP raz za 3 roky (hlavne pre prácu so zobrazovacími jednotkami). Tlačivo na zdravotnú prehliadku nám dala zdravotná služba, každá zdr. služba má trochu iné tlačivo. Každá firma by mala mať posúdené riziká (robia to bezpečáci v spolupráci so zdr. službou) a z toho potom vyplýva povinnosť mať zdravotné prehliadky.
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

dobrý deň, ak chceme ako firma poslať zamestnancov do neštátneho zariadenia na preventívnu prehliadku musíme im ju zdaniť a firma si ju dá do nedaňových výdavkov? mám informáciu, že SF sa na preventívne prehliadky nemôže použiť? ak áno v akých prípadoch? preventívne prehliadky stanovené zákonom vykonáva SZP alebo zazmluvnený lekár? to sú tie, ktoré vypovedajú o schopnosti vykonávať danú prácu a nemajú nič spoločné so zdravotnou prevenciou? ďakujem za odpoveď
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

prosím, odpovie mi niekto?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

irena249 Pozri príspevok
dobrý deň, ak chceme ako firma poslať zamestnancov do neštátneho zariadenia na preventívnu prehliadku musíme im ju zdaniť a firma si ju dá do nedaňových výdavkov?
Záleží od toho, o akú prehliadku ide. Pokiaľ je to vstupná prehliadka povinná v zmysle platnej legislatívy, tak tú hradí zamestnávateľ a sú to jeho daňové náklady.

Pokiaľ je to nadštandardná preventívna prehliadka, tak to je nedaňový náklad. Takéto prehliadky môžu byť hradené zo soc. fondu, pre zamestnancov je to ale nepeňažný príjem, ktorý musia dodaniť.

irena249 Pozri príspevok
mám informáciu, že SF sa na preventívne prehliadky nemôže použiť?
Môže, my na to tiež využívame SF (nadštandardné preventívne prehliadky), zamestnanci môžu ísť max. 1x za 2 roky na takúto prehliadku, stoja cca 200-300 EUR.

irena249 Pozri príspevok
ak áno v akých prípadoch? preventívne prehliadky stanovené zákonom vykonáva SZP alebo zazmluvnený lekár? to sú tie, ktoré vypovedajú o schopnosti vykonávať danú prácu a nemajú nič spoločné so zdravotnou prevenciou? ďakujem za odpoveď
Myslím, že si pletieme pojmy. Uveď konkrétne ktoré prehliadky máš na mysli. Či sú to tie, ktoré súvisia s pracovnou zdravotnou službou (neviem, čo je to skratka SZP), alebo tie, ktoré sú ako benefity pre zamestnancov. Lebo na úvode to vyzeralo ako tie nadštandardné, a teraz hovoríš o povinných prehliadkach. Tie povinné sú daňovým nákladom a je hlúposť to hradiť zo soc. fondu.
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

ďakujem za reakciu, zrejme som to napísala moc zhustene. jedná sa o obidva prípady, chcela som vedieť či nadštandardnú prehliadku (benefit) môžem alebo nemôžem uhradiť zo SF a kto vykoná prehliadky, ktoré súvisia s pracovnou zdravotnou službou ak nemáme s PZS zmluvu. máme menej ako 19 zamestnancov v kategórii 1 a 2. (SZP je preklep, malo byť PZS).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať