Zavrieť

Porady

Hlásenie o príjme a výdaji liehu

Na www.zbierka.sk vyšla vyhláška č. 619/2006, ktorou sa stanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Príloha vyhlášky je aj tlačivo pre colný úrad. Zmena sa týka hlavne toho, že každý musí podávať hlásenie o 100% liehu. Tlačivo má 4 strany. Prvá strana je v podstate zhodná so starým tlačivom. Druhá strana je pre príjem spotrebiteľského balenia liehu.
Treba na nej uviesť registračné číslo dodávateľa liehu, odškrtnúť kolonku či je dodávateľ maloobchod alebo veľkoobchod a uviesť množstvo 100% dodaného liehu. V praxi to znamená prepočítavať rôzne percentuálne zloženie liehu a množstvo liehu na množstvo 100% liehu.
Tretiu stranu vyplňujú len tí, ktorí predávajú spotrebiteľské balenia liehu pre registrovaných odberateľov, napr. veľkosklady.
Štvrtá strana ju sumárna. Uvádza sa na nej počiatočný stav zásov
SBL k 1 dňu v mesiaci - 100% liehu, celkové množstvo prijatého 100% liehu a konečný stav 100% liehu. Perlička je aj v tom, že zákon platí od 1. 1. 2007 a samotné colné úrady nemajú ešte ani predstavu o tom, či chcú hlásenie na novom tlačive, alebo ešte na starom. Skrátka - Kocúrkovo.
Naposledy upravil evuša : 18.12.06 at 17:59
Usporiadat
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Za december 2006 ešte na starom ale za január 2007 už na novom tlačive!
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Nové tlačivá a poučenie na ich vyplnenie - prvýkrát sa podávajú za mesiac január 2007 do 25. februára 2007.
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Vyplňa sa to tlačivo i v prípade kaviarne?
0 0
zuzka34 zuzka34

zuzka34 je offline (nepripojený) zuzka34

neviem či som správne pochopila,ale na tretej strane dole je kolonka výdaja anonymnému spotrebiteľovi na jeho konečnú spotrebu.Takže si myslím ,že vrchnú časť veľkosklady a ,komu oficilálne predám alkohol a dole výdaj- spotreba napr. v bare , reštauráciách,......
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Nebudú sa colnice unúvať poslať aspoň jedno-dve tlačivká na rozmnoženie?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ivab
Vyplňa sa to tlačivo i v prípade kaviarne?
Ak predávate alkohol, tak áno.
Dobrá duša ik-a pridala v tejto téme tabuľku na prepočet %.
http://www.porada.sk/t38688-vypocet-...o%BEstva+liehu

0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Marína
Ak predávate alkohol, tak áno.
Dobrá duša ik-a pridala v tejto téme tabuľku na prepočet %.
http://www.porada.sk/t38688-vypocet-...o%BEstva+liehu

Evka dobre som to pochopila, že napr. 40% alkohol sa bude prepočítavať na %?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Miška, ak som tomu dobre porozumela, tak áno, ale nepýtaš sa tej správnej osoby, pretože ja sa alkoholom nezaoberám.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Miška, v príspevku 3 je od "abel" pripojené aj poučenie ako vypĺňať tlačivo, celkom pekne je to tam rozpísané.

Bude sa prepočítavať na 100 % lieh
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ďakujem Vám za info.....idem študovať poučenie.
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

na colnici majú už nové tlačivá na alkohol,sú aj tu niekde,ale také do ktorých sa dá písať,nemôžem ich nájsť,dakujem
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Ahojte, PLS v ziadosti o udelenie povolenia na predaj liehu sme uvadzali dodavatelov, ale jedn z nich sa transformoval zo s.r.o. na a.s. Myslite, ze to mam oznamit Colnemu uradu ako noveho dodavatela? Neviete akou formou to ma byt oznamene? Staci list?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

stačí listom na základe § 44 odst. 8 - do 15 dní

Odst.8)
(8) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej colný úrad vydal povolenie na predaj (ďalej len "držiteľ povolenia na predaj"), je povinná každú zmenu skutočností a údajov podľa odseku 4 písm. a) a podľa odseku 5 písm. b) a c) oznámiť colnému úradu do 15 dní odo dňa ich vzniku. Zmenu údajov podľa odseku 5 písm. a) je držiteľ povolenia na predaj povinný oznámiť colnému úradu do 15 dní odo dňa podania návrhu na zmenu údajov príslušnému orgánu.
...

odst. 5)
(5) Prílohami k žiadosti sú
.
b) zoznam dodávateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov,
c) zoznam odberateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov s výnimkou odberateľov spotrebiteľského balenia, ktorými sú koneční spotrebitelia,
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

ok, dakujem velmi pekne. Nejak to sformulujem.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
kunecka
Ahojte, PLS v ziadosti o udelenie povolenia na predaj liehu sme uvadzali dodavatelov, ale jedn z nich sa transformoval zo s.r.o. na a.s. Myslite, ze to mam oznamit Colnemu uradu ako noveho dodavatela? Neviete akou formou to ma byt oznamene? Staci list?
Treba začať niekde z iného konca. Pojem „identifikačné údaje“ je legislatívna skratka, ktorá je v zákone č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o..., v znení neskorších predpisov prvýkrát použitá v ustanovení § 9 ods.1 písm. a), pričom identifikačným údajom je obchodné meno a sídlo (právnická osoba), alebo meno a priezvisko a trvalý pobyt (fyzická osoba). Podľa ustanovenia § 8 Obchodného zákonníka sa obchodným menom rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu (verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným a akciová spoločnosť).
Ako uvádzaš, v prípade Tvojho dodávateľa došlo k zmene právnej formy a teda len k zmene tohto dodatku, čo upravuje ustanovenie § 11 Obchodného zákonníka, podľa ktorého obchodné meno právnickej osoby prechádza na nástupnícku právnickú osobu s podnikom, ak zaniká pôvodná právnická osoba bez likvidácie a nástupnícka právnická osoba obchodné meno prevezme. Ak nástupnícka právnická osoba má inú právnu formu, musí sa zmeniť dodatok v súlade s jej právnou formou. Domnievam sa, že presne toto nastalo u Tvojho dodávateľa, keďže neuvádzaš bližšie podrobnosti.
Ak teda nedošlo zmene obchodného mena ale iba k zmene právnej formy Tvojho dodávateľa, z pohľadu zákona č. 105 sa v Tvojom prípade nič nemení, pretože identifikačné údaje Tvojho dodávateľa sa nezmenili (meno a sídlo) rovnako, ako sa nezmenilo jeho registračné číslo (ak je registrovanou osobou) alebo číslo povolenia na predaj, ak má také povolenie vydané podľa ustanovenia § 51f. Zmena právnej formy Tvojho dodávateľa sa týka predovšetkým jeho samotného a preto musí splniť oznamovaciu povinnosť on sám, a to podľa príslušného ustanovenia zákona v závislosti od toho či je registrovanou osobou alebo iba držiteľom povolenia, napr. podľa § 23 ods. 6 alebo podľa § 27 ods. 8 alebo podľa § 44 ods. 8. Žiadne ustanovenie Obchodného zákonníka ho ale nezaväzuje k tomu, aby svojim obchodným partnerom oznamoval dátum podania návrhu na zmenu údajov týkajúcich sa jeho samotného príslušnému orgánu, od ktorého plynie lehota na splnenie jeho vlastnej oznamovacej povinnosti. Ty teda nemôžeš vedieť, kedy podal takýto návrh a preberať na seba zodpovednosť za plnenie oznamovacej povinnosti, ktorá sa Ťa vôbec netýka a zákon to od Teba ani nevyžaduje, len ho treba pozorne čítať! Pre Teba nie je podstatné, či Tvoj dodávateľ je s.r.o. alebo a.s., v oznamovacej povinnosti podľa § 44 ods. 18 budeš predsa uvádzať len jeho registračné číslo alebo číslo jeho povolenia na predaj.
Teba sa týka oznamovacia povinnosť podľa § 44 ods. 8 len vtedy, ak sa rozšíri okruh Tvojich dodávateľov alebo odberateľov oproti zoznamu, ktorý si podala spolu so žiadosťou o povolenie podľa § 51f ods. 12 písm. b) a c), pričom 15 dňová lehota na splnenie oznamovacej povinnosti začína plynúť dňom nákupu od nových dodávateľov alebo dňom predaja spotrebiteľského balenia novým odberateľom, ktorí sa v týchto zoznamoch nenachádzajú, je len samozrejmé, že sa to nevzťahuje na predaj spotrebiteľského balenia alebo zo spotrebiteľského balenia anonymným osobám. Rovnako je treba splniť oznamovaciu povinnosť, ak nastanú zmeny u Teba samotnej, t.j. ak dôjde k zmene Tvojich vlastných identifikačných údajov.
V prípade, ak má dôjsť k zmenám zápisu v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, v takomto prípade je potrebné splniť oznamovaciu povinnosť v lehote 15 dní od podania návrhu na zmenu údajov príslušnému orgánu.
Takže v tomto Tvojom konkrétnom prípade netreba nikomu nič oznamovať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ahojte,

dnes som sa na colnici pytala, ci do konecnych zasob liehu v restauracii zahrniem aj otvorene flase a tieto budem prepocitavat na alkohol v I a.
Pán colník mi odpovedal, že nevie a odporucil mi prečítať poučenie. Tak ho čítam, ale túto informáciu som sa tam nedozvedela.
Do 12/06 som otvorene flaše do konečných zásob nezahrňala.

Dakujem za odpoveď.
------------

Veronika
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Veronika, presne toto potrebujem vedieť. Ja som teda zahŕňala otvorené fľaše.

Ale teraz ako čítam zákon, tak čítam zákon, vychádza mi, že len zavreté /teda zatiaľ nepoužité/......čo mne u niektorých klientov bude nakoniec , že majú nula na sklade, pretože z každej majú už nejaký centiliter odliate.

Tak teraz fakt netuším
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nás na colnici usmernili, že keď je vo fľaši aj 2 centilitre nepredaného alkoholu máme ho tam započítať. Teda to znamená, že sa to počíta ako nepredaná fľaša.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No Miška, to bolo do konca roka , že sa rátala fľaša - až pokiaľ si ju nehodila do koša, ale zákon hovorí ináč

(1) Spotrebiteľským balením liehu (ďalej len "spotrebiteľské balenie") sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal /16/ naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Malo byť k tomu urobené nejaké usmernenie ....ale asi nič nie je...., alebo mi niečo "ušlo" ??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať