Zavrieť

Porady

Firemné auto a splnomocnenie pre zamestnanca

Máte niekto nejaké informácie o tom, že je potrebné mať povolenie na vedenie motorového vozidla a cestovný príkaz, keď riadite auto, ktoré je na firmu? Dostalo sa mi totiž do uší, že keď má firma napr.10 zamestnancov a 5 áut, musí mať na každý zamestnanec /ktorý chodí autom/ splnomocnenie - resp.povolenie od firmy a tiež na každý deň vypísaný cestovný príkaz.
Ďakujem za príspevky a ospravedlňujem sa ak som tento dopyt zaradila do zlej témy. Katarína
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    BRUSNO
    Máte niekto nejaké informácie o tom, že je potrebné mať povolenie na vedenie motorového vozidla a cestovný príkaz, keď riadite auto, ktoré je na firmu? Dostalo sa mi totiž do uší, že keď má firma napr.10 zamestnancov a 5 áut, musí mať na každý zamestnanec /ktorý chodí autom/ splnomocnenie - resp.povolenie od firmy a tiež na každý deň vypísaný cestovný príkaz.
    Ďakujem za príspevky a ospravedlňujem sa ak som tento dopyt zaradila do zlej témy. Katarína
    Jedná sa o tzv. referentské vozidlá, je potrebné, aby túto skutočnosť firma písomne zaznamenala ako dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom o zverení vozidla. / Kto je referentom referentského vozidla, teda sa stará o jeho údržbu, vyúčtovanie a pod./ No a cestovný príkaz pri použití firemného vozidla je samozrejmosťou.

    BRUSNO je offline (nepripojený) BRUSNO

    BRUSNO
    Takže keď mi v jeden deň ide jedným autom 5 rôznych zamestnancov z rôznych časoch na trase napr.Nitra-Bratislava - musí mať každý svoj cestovný príkaz?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    BRUSNO
    Takže keď mi v jeden deň ide jedným autom 5 rôznych zamestnancov z rôznych časoch na trase napr.Nitra-Bratislava - musí mať každý svoj cestovný príkaz?
    Áno, každý zamestnanec CP, na základe CP budú účtované diéty počas PC.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    BRUSNO
    Máte niekto nejaké informácie o tom, že je potrebné mať povolenie na vedenie motorového vozidla a cestovný príkaz, keď riadite auto, ktoré je na firmu? Dostalo sa mi totiž do uší, že keď má firma napr.10 zamestnancov a 5 áut, musí mať na každý zamestnanec /ktorý chodí autom/ splnomocnenie - resp.povolenie od firmy a tiež na každý deň vypísaný cestovný príkaz.
    Ďakujem za príspevky a ospravedlňujem sa ak som tento dopyt zaradila do zlej témy. Katarína
    U nás to máme vyriešené tak, že každý, kto používa služ auto má takú kartičku - Oprávnenie na používanie firemného auta, s uvedením EČV (ak máte 5 áut, tak by tam bolo 5 EČV). Cestovný príkaz je samozrejmosťou, veď zamestnanec nemôže len tak kedykoľvek odísť z firmy - musí byť na cestu vyslaný. Má to súvis aj s inými vecami, nielen s firmený autom (napr. v prípade úrazu ak nemá cest. príkaz, tak je zle-nedobre).

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Chobot
    U nás to máme vyriešené tak, že každý, kto používa služ auto má takú kartičku - Oprávnenie na používanie firemného auta, s uvedením EČV (ak máte 5 áut, tak by tam bolo 5 EČV). Cestovný príkaz je samozrejmosťou, veď zamestnanec nemôže len tak kedykoľvek odísť z firmy - musí byť na cestu vyslaný. Má to súvis aj s inými vecami, nielen s firmený autom (napr. v prípade úrazu ak nemá cest. príkaz, tak je zle-nedobre).
    Ja mám tiež splnomocnenie na všetky autá vo firme, používam ich podľa toho, ktoré je práve po ruke. Ale príkaz na cestu nemám, vybavujem bežné záležitosti v meste denne - napr. banka, pošta, nákupy, daňový úrad apod., stane sa, že idem do mesta aj trikrát za deň a neviem si predstaviť, že by mi niekto vypisoval príkazy na cestu, vždy, keď musím súrne odísť. To sa mi zdá trošku neuskutočniteľné. Kým by mi to šéf vypísal, už by som bola trikrát naspäť.

    enad je offline (nepripojený) enad

    enad
    My máme zamestnancov, ktorý majú pridelené služobné autá ale aj na skúkromné účely. Z povahy ich pracovnej nálne vyplýva, že často cestuju a vypisujú iba knihu jázd, kde rozdelujú aj firemné a úkromné km. Ale vyúčtovanie formou cesťákou nerobia, pretože diety si neuplatnujú. DOstávajú stravné lístky. Oni sami nechcú vypisovať tieto cesťáky. Je to potrebné, ak si nechcú uplatňovať diety? AK ano, ako majú správne vyplniť cesťák, ak sa náhodou stane, že ich prac. cesta trvá nepretržite napr. 3 dni .

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    renatan
    Ja mám tiež splnomocnenie na všetky autá vo firme, používam ich podľa toho, ktoré je práve po ruke. Ale príkaz na cestu nemám, vybavujem bežné záležitosti v meste denne - napr. banka, pošta, nákupy, daňový úrad apod., stane sa, že idem do mesta aj trikrát za deň a neviem si predstaviť, že by mi niekto vypisoval príkazy na cestu, vždy, keď musím súrne odísť. To sa mi zdá trošku neuskutočniteľné. Kým by mi to šéf vypísal, už by som bola trikrát naspäť.
    Tým príkazom na cestu bol myslený príkaz na služobnú cestu - t.j. mimo miesta výkonu práce. Aj naši kolegovia jazdia na poštu a nerobia si z toho vyúčtovanie služobnej cesty. Treba len takéto cesty zapísať do knihy jázd.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    sisas
    My máme zamestnancov, ktorý majú pridelené služobné autá ale aj na skúkromné účely. Z povahy ich pracovnej nálne vyplýva, že často cestuju a vypisujú iba knihu jázd, kde rozdelujú aj firemné a úkromné km. Ale vyúčtovanie formou cesťákou nerobia, pretože diety si neuplatnujú. DOstávajú stravné lístky. Oni sami nechcú vypisovať tieto cesťáky. Je to potrebné, ak si nechcú uplatňovať diety? AK ano, ako majú správne vyplniť cesťák, ak sa náhodou stane, že ich prac. cesta trvá nepretržite napr. 3 dni .
    Tu som Ti o tomto dnes písal:

    http://www.porada.sk/t9011-p3-cestov...tml#post356445

    O správnosti vyplňovania cesťáku - to je príliš obšírne a na dlhšiu debatu. Treba si to naštudovať a pýtať sa len na konkrétne veci.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Majstrovi je pridelené firmené vozidlo na základe dohody. Týmto vozidlom chodí každý deň domov a na pracovisko, auto neodovzdáva do firmy. PHM a ostatné náklady okolo auta hradí firma. Cestou na pracovisko vozí aj ďalších zamestnacov, ktorí tam pracujú. Domáha sa odmeny za vedenie vozidla, nakoľko má vraj aj zodpovednosť za ľudí a vozidlo. Je táto odmena dobrovoľná a záleží od nadriadeného pracovníka akú výšku odmeny určí? Máte niekto skúsenosti a vyplácate takúto odmenu?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Majstrovi je pridelené firmené vozidlo na základe dohody. Týmto vozidlom chodí každý deň domov a na pracovisko, auto neodovzdáva do firmy. PHM a ostatné náklady okolo auta hradí firma. Cestou na pracovisko vozí aj ďalších zamestnacov, ktorí tam pracujú. Domáha sa odmeny za vedenie vozidla, nakoľko má vraj aj zodpovednosť za ľudí a vozidlo. Je táto odmena dobrovoľná a záleží od nadriadeného pracovníka akú výšku odmeny určí? Máte niekto skúsenosti a vyplácate takúto odmenu?
    Posúvam

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    willma Pozri príspevok
    požíva výhodu že jazdí firemným autom až do postele, a ešte mu je málo?
    Plne súhlasím.

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Majstrovi je pridelené firmené vozidlo na základe dohody. Týmto vozidlom chodí každý deň domov a na pracovisko, auto neodovzdáva do firmy. PHM a ostatné náklady okolo auta hradí firma. Cestou na pracovisko vozí aj ďalších zamestnacov, ktorí tam pracujú. Domáha sa odmeny za vedenie vozidla, nakoľko má vraj aj zodpovednosť za ľudí a vozidlo. Je táto odmena dobrovoľná a záleží od nadriadeného pracovníka akú výšku odmeny určí? Máte niekto skúsenosti a vyplácate takúto odmenu?
    Len tak ma napadá- a má to zdanené vo výplate?
    Par.5 Zákona o dani z príjmov:
    (3) Príjmom zamestnanca je aj

    a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,

    ...asi ho prejde myšlienka na odmenu, ak to tak nerobíte a budete to chcieť "napraviť" aj spätne
    Naposledy upravil valeriam : 31.07.09 at 08:10

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Služobné auto mu bolo pridelené ešte len teraz, doteraz chodil na svojom a preplácal sa mu cestovný príkaz na odjazdené kilometre. Nakoľko sme zakúpili nové vozidlo, šéf mu ho pridelil. No on sa zdráhal, chcel jazdiť na svojom. A preto sa domáha odmeny.

    kurcabka je offline (nepripojený) kurcabka

    kurcabka
    Ono pravda je, ze ten vodic ma zodpovednost nielen za auto, ale aj spolujazdcov a je na zvazenie nejaka vyhoda. Ti ktori sa len vozia maju tiez odvoz az do postele a bez starosti. a podla zakona ak pouziva vlastne vozidlo, tak mu patri aj náhrada za km, ak sa teda nemylim.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.