Zavrieť

Porady

odpisovanie majetku

Zdravím všetkých " Poraďákov ".
Chcel by som poprosiť o radu: Podnikateľ FO- uzavrel kúpno predajnú zmluvu o nákupe stroja LKT ešte v 12/2003 od FO-nepodnikateľa. Zaradil ho do majetku firmy v cene 780.tis Sk/ taká bola na kúpno-predajnej zmluve/, a začal ho odpisovať zrýchlene od r.2003. Ale: za tento stroj nezaplatil ešte plnú cenu- spláca ho sporadicky -keď má nejaké fin.prostriedky. Doteraz -do 12/06-zaplatil 400.tis, môžem mu dať do daň.výdavkov odpisy pripadajúce na tento rok alebo nie? Predchádzajúci účtovník tohto živnostníka to takto robil aj v r.2003,2004,2005.
ďakujem za prípadné rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    STANČO
    Zdravím všetkých " Poraďákov ".
    Chcel by som poprosiť o radu: Podnikateľ FO- uzavrel kúpno predajnú zmluvu o nákupe stroja LKT ešte v 12/2003 od FO-nepodnikateľa. Zaradil ho do majetku firmy v cene 780.tis Sk/ taká bola na kúpno-predajnej zmluve/, a začal ho odpisovať zrýchlene od r.2003. Ale: za tento stroj nezaplatil ešte plnú cenu- spláca ho sporadicky -keď má nejaké fin.prostriedky. Doteraz -do 12/06-zaplatil 400.tis, môžem mu dať do daň.výdavkov odpisy pripadajúce na tento rok alebo nie? Predchádzajúci účtovník tohto živnostníka to takto robil aj v r.2003,2004,2005.
    ďakujem za prípadné rady
    Áno. Nárok na odpisy je, aj keď nie je záväzok uhradený.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    STANČO
    Zdravím všetkých " Poraďákov ".
    Chcel by som poprosiť o radu: Podnikateľ FO- uzavrel kúpno predajnú zmluvu o nákupe stroja LKT ešte v 12/2003 od FO-nepodnikateľa. Zaradil ho do majetku firmy v cene 780.tis Sk/ taká bola na kúpno-predajnej zmluve/, a začal ho odpisovať zrýchlene od r.2003. Ale: za tento stroj nezaplatil ešte plnú cenu- spláca ho sporadicky -keď má nejaké fin.prostriedky. Doteraz -do 12/06-zaplatil 400.tis, môžem mu dať do daň.výdavkov odpisy pripadajúce na tento rok alebo nie? Predchádzajúci účtovník tohto živnostníka to takto robil aj v r.2003,2004,2005.
    ďakujem za prípadné rady
    Áno, môže si uplatňovať odpisy.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    §22 Zákona o dani z príjmov:
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

    Podmienka zaplatenia tu nie je , takže odpisy uplatníš.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    STANČO
    zatiaľ ďakujem-len pre ozrejmenie: aj keď je to FO?
    Podstatné je, že to máš v majetku, ak to máš k 31.12. tak máš nárok na daňový odpis.

    Silvia 22 je offline (nepripojený) Silvia 22

    Slečna Silvia 22
    Ahojte,
    môže mi niekto poradiť ako dlho mám odpisovať garáž .Klient si 12/2006 kúpil garáž v hodnote 160000,-Sk má ju zaevidovanú v majetku firmy a névieme ako dlho sa odpisuje a do ktorej odpisovej skupiny patrí.
    Poraďte mi niekto. Nemám skúsenosti v tejto oblasti.
    Ďakujem za odpoveď a želám Vám veselého Silvestra a všetko dobré v Novom roku 2007!

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Silvia 22
    Ahojte,
    môže mi niekto poradiť ako dlho mám odpisovať garáž .Klient si 12/2006 kúpil garáž v hodnote 160000,-Sk má ju zaevidovanú v majetku firmy a névieme ako dlho sa odpisuje a do ktorej odpisovej skupiny patrí.
    Poraďte mi niekto. Nemám skúsenosti v tejto oblasti.
    Ďakujem za odpoveď a želám Vám veselého Silvestra a všetko dobré v Novom roku 2007!
    Mám klienta, ktorý odpisuje garáž. Ale mali sme s tým problém.
    Totiž, garáž stojí v zastavanom rade garáží a tak bolo problematické zaradiť ju. Nakoniec sme sa zhodli s daňovým poradcom, že patrí medzi budovy a musíme ju odpisovať 20 rokov.
    Myslím si však, že keby sa jednalo o samostatne stojacu garáž, dala by sa považovať za drobnú stavbu.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Garáž by som odpisovala ako drobnú stavbu v 3. odpisovej skupine, pokiaľ spľňa podmienky drobnej stavby. od 1.8.2000 sú za drobné stavby považované všetky garáže, ktoré sú doplnkovými stavbami k hlavnej stavbe, pričom spľňajú súčasne zákonom stanovené rozmery - zastavaná plocha do 25 m2 a výška 5 m. Zákon o dani z príjmov pojem drobná stavba nedefinuje, ale odvoláva sa na stavebný zákon. Preto je potrebné pre správne zatriedenie vašej garáže poznať rozmery, prípadne kde sa nachádza.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.