Zavrieť

Porady

Podnikateľský a osobný účet

Dobrý deň,

som začínajúci živnostník SZČO a chcel by som sa opýtať, že či musím mať v banke otvorený podnikateľský účet, alebo či by som mohol využívať aj svoj osobný účet. V podstate môj osobný účet má všetky služby, čo potrebujem a aj meno a adresa sú tie isté. Len tam nie je uvedené IČO.
Nechcem teda držať dva účty, aj osobný aj podnikateľský.
Je to možné, ak áno, tak ako ?
Mám potom tento svoj osobný účet nahlásiť aj na DÚ, že ho budem využívať aj na podnikanie?
A ak by som mal mať podnikateľský účet, ako potom realizujem "presuny financií" z jedného účtu na druhý? To aby som nerobil osobné platby z podnikateľského účtu.

Vďaka za radu,

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Jednoznačne doporučujem na podnikanie podnikateľský bežný účet. Platby medzi týmito dvomi účtami je možné robiť bez problémov. Napr. ak si presunieš z osobného účtu peniaze na podnikateľský tak to zaúčtuješ ako vlastný vklad. Ak by sa jednalo o opačnú transakciu tak to zaúčtuješ ako osobnú spotrebu.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=lubos7]....som začínajúci živnostník SZČO a chcel by som sa opýtať, že či musím mať v banke otvorený podnikateľský účet, alebo či by som mohol využívať aj svoj osobný účet....

    Tiež som jednoznačne za osobitný účet, ale ak by mali byť z neho len veľmi sporadické úhrady, resp. pár prijatých úhrad, tak by som možno v krajnom prípade (pre úsporu Sk na poplatkoch) používal súkromný účet aj na živnosť.


    Mám potom tento svoj osobný účet nahlásiť aj na DÚ, že ho budem využívať aj na podnikanie?

    Nahlasuje sa (tuším do 15 dní od začiatku používania). Ale v každom prípade nahlasuje na DÚ. Stačí jednoduchým listom odoslaným na DÚ alebo pdaným v podateľni. Potvrdenie o podaní by som v každom prípade odporúčal mať.


    A ak by som mal mať podnikateľský účet, ako potom realizujem "presuny financií" z jedného účtu na druhý? To aby som nerobil osobné platby z podnikateľského účtu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Doplním len toľko , že skutočne treba nahlásiť účet používaný na podnikanie , lebo sa už stali prípady , že za nenahlásenie dostali pokutu .

    Leontin je offline (nepripojený) Leontin

    Leontin
    Zita5
    Doplním len toľko , že skutočne treba nahlásiť účet používaný na podnikanie , lebo sa už stali prípady , že za nenahlásenie dostali pokutu .
    A ak sa ten ucet nenahlasil, ale podal danove priznanie, kde bol tento ucet uvedeny, tak by DU uz mal mat ten ucet overeny, nie?

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    podnikateľský účet v banke mať otvorený nemusíš; za podnikateľské účt y účty sú vyššie poplatky napr. v nemenovanej banke mám osobný účet, za ktorého vedenie platím X Sk, za vedenie porovnateľného účtu pre malých podnikateľov by som platil takmer 3x viac Sk a pritom rozdiel je len v dennom limite pri výbere peňazí platobnou kartou a o niečo viac zahrnutých účtovných položiek v cene. A to je iba za vedenie účtu!!! nehovorím o iných poplatkoch. Ak si začínajúci podnikateľ zváš si aké príjmy očakávaš, do akej miery chceš využívať bankový účet a či si v podstate nevystačíš aj so súkromným (ak na súkromnom nerobíš veľa transakcií nemal by byť problém s prehľadnosťou); tento účet, aj keď je súkromný doporučujem ti nahlásiť na DÚ;
    takže to či si podnikateľský účet otvoríš alebo nie je na tvojom zvážení, či sa ti to oplatí, či si budeš zbytočne platiť za vedenie 2 účtov, ak si dokážeš vystačiť aj s jedným

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Leontin
    A ak sa ten ucet nenahlasil, ale podal danove priznanie, kde bol tento ucet uvedeny, tak by DU uz mal mat ten ucet overeny, nie?

    Treba písomne nahlásiť . Pokiaľ podávaš DP to už môže byť neskoro .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    skaspa
    podnikateľský účet v banke mať otvorený nemusíš; za podnikateľské účt y účty sú vyššie poplatky napr. v nemenovanej banke mám osobný účet, za ktorého vedenie platím X Sk, za vedenie porovnateľného účtu pre malých podnikateľov by som platil takmer 3x viac Sk a pritom rozdiel je len v dennom limite pri výbere peňazí platobnou kartou a o niečo viac zahrnutých účtovných položiek v cene. A to je iba za vedenie účtu!!! nehovorím o iných poplatkoch. Ak si začínajúci podnikateľ zváš si aké príjmy očakávaš, do akej miery chceš využívať bankový účet a či si v podstate nevystačíš aj so súkromným (ak na súkromnom nerobíš veľa transakcií nemal by byť problém s prehľadnosťou); tento účet, aj keď je súkromný doporučujem ti nahlásiť na DÚ;
    takže to či si podnikateľský účet otvoríš alebo nie je na tvojom zvážení, či sa ti to oplatí, či si budeš zbytočne platiť za vedenie 2 účtov, ak si dokážeš vystačiť aj s jedným
    Je to dobre napísané a máš pravdu , ale ja som zástanca podnikateľského účtu , proste oddeliť súkromné platby a príjmy od podnikateľských . To neznamená , že chcem nahovárať alebo prehovárať . To nie . Ale v konečnom dôsledku , koľko už bolo príspevkov na Porade takých , že účtovníčky a hlavne začínajúce majú kopec problémov niekedy tieto platby zmiešané ako súkromno podnikateľské dať dohromady . A to stojí za zváženie i napriek tomu , že nám to zákon neprikazuje mať takýto účet .

    To je môj názor a myslím , že kto pozná moje príspevky tak nemenný .

    LUDKAZH je offline (nepripojený) LUDKAZH

    LUDKAZH
    SOM SZCO OD JANUARA 2007.KED SOM SA BOLA ZAREGISTROVAT NA DU NECHCELI ODO MNA ZIADNY OSOBNY ANI PODNIKATELSKY UCET.MAM ZALOZENY OSOBNY.CO S TYM?MAM HO AJ TAK NAHLASIT DU???

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    LUDKAZH
    SOM SZCO OD JANUARA 2007.KED SOM SA BOLA ZAREGISTROVAT NA DU NECHCELI ODO MNA ZIADNY OSOBNY ANI PODNIKATELSKY UCET.MAM ZALOZENY OSOBNY.CO S TYM?MAM HO AJ TAK NAHLASIT DU???
    Však DÚ si ho nebude od Teba ani pýtať , je na to tlačivko pri registrácii a tam je na to určená kolonka .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Doplním ...nahlás si ho dodatočne .

    lubos7 je offline (nepripojený) lubos7

    Ľuboš lubos7
    Ďakujem všetkým za odpoveď.

    Hlavný dôvod je naozaj ten, že banky už podľa mňa začínajú mať neúnosné poplatky a "živiť" dva účty iba kvôli niekoľkým prijatým a odoslaným platbám sa mi zda nezmyselné, hlavne ak môj osobný účet mám už nastavený tak, že úplne vyhovuje aj mojim podnikateľským aktivitám. A čo sa týka oddelenia osobných a podnikateľských financií, tak to zatiaľ zvládam v pohode.


    ešte raz vďaka

    Prajem pekný a úspešný deň

    LUDKAZH je offline (nepripojený) LUDKAZH

    LUDKAZH
    JA SOM TO VYPISOVALA S NIM A SA MA LEN SPYTAL CI MAM PODNIKAT.UCET A JA SOM MU POVEDALA ZE OSOBNY A TYM TO HASLO

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    lubos7
    Ďakujem všetkým za odpoveď.

    Hlavný dôvod je naozaj ten, že banky už podľa mňa začínajú mať neúnosné poplatky a "živiť" dva účty iba kvôli niekoľkým prijatým a odoslaným platbám sa mi zda nezmyselné, hlavne ak môj osobný účet mám už nastavený tak, že úplne vyhovuje aj mojim podnikateľským aktivitám. A čo sa týka oddelenia osobných a podnikateľských financií, tak to zatiaľ zvládam v pohode.
    v tvojom prípade sa teda určite neoplatí mať, ako píšeš na pár transakcií, založený podnikateľský účet; osobný účet si každopádne nahlás na daňový úrad, okrem toho, že ti to vyplýva zo zákona 511/1992, aj z nasledujúceho dôvodu:
    podľa zákona 367/2000 o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti je banka v zmysle § 3 písm. a) povinnou osobou a podľa § 5 ods. 2 písm. a): Povinná osoba identifikuje každú fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ak
    a) pripravuje alebo vykonáva obchodnú operáciu presahujúcu hodnotu 100 000 Sk,
    b) ide u nej o viacero na seba naväzujúcich obchodných operácií, ktorých hodnota v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov presiahne hodnotu uvedenú v písmene a),
    c) hodnota obchodnej operácie v čase prípravy alebo vykonania obchodnej operácie nie je známa, povinná osoba musí identifikovať každú fyzickú osobu alebo právnickú osobu, s ktorou pripravuje alebo vykonáva obchodnú operáciu, akonáhle je informovaná o tom, že hodnota obchodnej operácie presiahne 100 000 Sk.
    a na základe toho banka v zmysle § 6 ods. 2 písm. a)
    posudzuje, či je pripravovaná alebo vykonávaná obchodná operácia neobvyklá.
    Ak budeš mať podnikateľský účet a príde ti v priebehu roka na tento účet napr. 5 x 100 000 Sk, táto transakcia nebude vyhodnotená ako podozrivá (neobvyklá). Ak ti ale príde 5 x 100 000 Sk na súkromný účet, táto transakcia už bude vyhodnotená ako podozrivá (neobvyklá) a bude nahlásená finančnej polícii, ktorá potom bude spolu s daňovým úradom skúmať, z čoho sú tieto príjmy dosiahnuté. Preto sa môže stať, že daňový úrad na základe podnetu od finančnej polície vykoná u teba miestne zisťovanie alebo hneď začnú kontrolu (aby zistili, čo sú to za príjmy). Ak budeš mať na DÚ tento účet nahlásený môže byť aj zo strany daňového úradu hneď predpoklad, že tým že si ho nahlásil, si nechcel žiadny príjem zatajiť a tento príjem 5 x 100 000 Sk budeš mať zachytený v účtovníctve a teda aj zdanený (samozrejme, že by si to prevelili aspoň miestnym zisťovaním). Týmto ťa nechcem odradiť - ani nikoho - od používania súkromného účtu na podnikateľské účely, ak sú všetky podnikateľské platby prijaté na súkromnom účte zachytené v účtovníctve nie je sa čoho obávať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.